
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
12.01.2021Справа № 910/9176/19
Суддя Господарського суду міста Києва Стасюк С.В., за участю секретаря судового засідання Цубери Ю.Ю., розглянувши в порядку загального позовного провадження матеріали справи
за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради
до Національного банку України
про стягнення 53 644,59 грн.
Представники учасників справи:
від позивача: не з`явився;
від відповідача: Булгаков С.В.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Департамент праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Національного банку України про стягнення 53 644,59 грн. в якості компенсації виплаченого середнього заробітку працівникам, призваним у 2014 році на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Позовні вимоги обґрунтовані наявністю у відповідача обов`язку з повернення позивачеві сплачених останнім грошових коштів без належної правової підстави.
03.09.2019 до Господарського суду міста Києва від відповідача надійшли відзив, клопотання про закриття провадження у справі, про застосування строку позовної давності та розгляд справи з викликом сторін. У поданому відзиві відповідач зазначає, що кошти, які були ним отримані, у повному обсязі використані за цільовим призначенням. За твердженням відповідача, порушення було допущено позивачем, а відповідальність за його вчинення фактично перекладається на відповідача. Крім того, відповідач зазначає, що Департамент праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради є неналежним позивачем у позові.
12.09.2019 до Господарського суду міста Києва від позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої позивач просив задовольнити заявлені позовні вимоги.
18.09.2019 до Господарського суду міста Києва від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив. Відповідач зазначає, що правові підстави для притягнення відповідача до відповідальності відсутні оскільки: відповідач не вчиняв правопорушення; відповідальність відповідача може наступити лише за вчинене ним правопорушення, відповідач не несе відповідальності за правопорушення, вчинене позивачем; правопорушення вчинене позивачем, що є підставою для звільнення відповідача від відповідальності; відповідач не є контролюючим органом по відношенню до позивача та не має жодних важелів впливу на рішення, які приймаються останнім одноосібно.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.01.2020, повний текст якої складений 03.02.2020, у справі № 910/9176/19 закрито провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України, згідно з якою господарський суд закриває провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 20.05.2020 у справі № 910/9176/19 ухвалу Господарського суду міста Києва від 29.01.2020 скасовано, а справу передано на розгляд до Господарського суду міста Києва.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.05.2020, справу № 910/9176/19 передано для розгляду судді Стасюку С.В.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 03.06.2020 прийнято справу № 910/9176/19 до провадження, ухвалено розгляд справи № 910/9176/19 здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 02.07.2020.
10.06.2020 до Господарського суду міста Києва надійшла касаційна скарга Національного банку України на постанову Північного апеляційного господарського суду від 20.05.2020 у справі № 910/9176/19.
З огляду на викладене, наявні у Господарського суду міста Києва матеріали справи № 910/9176/19 були направлені до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду в зв`язку з надходженням касаційної скарги Національного банку України на постанову Північного апеляційного господарського суду від 20.05.2020 у справі № 910/9176/19, що унеможливлювало здійснення господарським судом подальшого розгляду справи.
22.06.2020 до Господарського суду міста Києва від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника.
Постановою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 08.10.2020 касаційну скаргу Національного банку України залишено без задоволення, а постанову Північного апеляційного господарського суду від 20.05.2020 у справі № 910/9176/19 без змін.
12.10.2020 до Господарського суду міста Києва надійшли матеріали справи № 910/9176/19.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.10.2020 поновлено провадження у справі № 910/9176/19 та призначено розгляд справи у підготовчому засіданні на 26.11.2020.
У судовому засіданні 26.11.2020 представник відповідача не заперечив проти закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 26.11.2020 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 24.12.2020.
У судовому засіданні 24.12.2020 розгляд справи відкладено на 12.01.2021.
29.12.2020 до Господарського суду міста Києва від позивача надійшла заява про розгляд справи без участі представника.
У судовому засіданні 12.01.2021 оголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Державною фінансовою інспекцією в Закарпатській області було проведено ревізію в Управлінні соціального захисту населення Ужгородської міської ради (з 05.07.2018 року перейменовано у Департамент праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради) окремих питань фінансово-господарської діяльності в частині використання бюджетних коштів, виділених з державного бюджету та компенсацію підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на державну службу за призовом під час мобілізації, на особливий період та надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.01.2014 року по 31.03.2016 року, про що складено акт від 11.07.2016 року № 07-04/13.
Як встановлено ревізією з питань правильності, своєчасності та повноти дотримання вимог під час виконання бюджетних програм та використання бюджетних коштів за КПКВК 2501350 Компенсація підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період шляхом проведення зустрічних звірок, у грудні 2015 року позивачем перераховано 4-ом бюджетним установам компенсацію середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період за 2014 рік в загальній сумі 110 718 грн. 67 коп., які відповідно до наданих в ході звірки керівниками установ інформацій, в повному обсязі використано на оплату праці працівників. З них Управлінню Національного банку України перераховано 53 644,59 грн.
За приписами ст. 3 та п. 3 ст. 57 Бюджетного Кодексу України передбачено, що бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року та усі надходження і витрати записуються в тому бюджетному періоді, в якому вони здійснені.
Статтею 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» затверджено бюджетні призначення головним розпорядникам коштів Державного бюджету України на 2015 рік у розрізі відповідальних виконавців за бюджетними програмами, розподіл видатків на централізовані заходи між адміністративно-територіальними одиницями, згідно з додатками № 3, № 4, № 5 і № 8 до цього Закону. Додатком № 3 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» за КПКВ 2501350 Компенсація підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період передбачено розподіл видатків на 2015 рік, видатки на 2014 рік не передбачено.
Паспортом бюджетної програми на вказані цілі на 2015 рік видатки на компенсацію підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період за 2014 рік також не передбачені.
Позивачем 04.08.2016 року на адресу відповідача було направлено лист із пропозицією перерахувати 53 644,59 грн. на рахунок позивача на виконання вимоги Державної фінансової інспекції в Закарпатській області від 27.07.2016 року № 07-04-6-14/3318 про усунення порушень, виявлених ревізією. Незважаючи на лист, відповідачем кошти в розмірі 53 644,59 грн. не повернуто, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з метою стягнення суми компенсації середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період за 2014 рік.
Оцінивши наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно з п. 43 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року № 228 визначено, що розпорядники бюджетних коштів мають право провадити діяльність виключно в межах бюджетних асигнувань, затверджених кошторисами.
Відповідно до п. 2.4. наказу Міністерства фінансів України від 02.04.2014 року № 372 Про затвердження Порядку бухгалтерського обліку окремих активів та зобов`язань бюджетних установ та внесення змін до деяких нормативно-правових актів з бухгалтерського обліку бюджетних установ, суми коштів, які надходять у поточному бюджетному періоді на реєстраційні, спеціальні реєстраційні рахунки, відкриті в органах Казначейства, або поточні рахунки, відкриті в установах банків (крім власних надходжень), як повернення дебіторської заборгованості, яка виникла у попередніх бюджетних періодах, перераховуються до доходів загального фонду відповідного бюджету.
Статею 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» затверджено бюджетні призначення головним розпорядникам коштів Державного бюджету України на 2015 рік у розрізі відповідальних виконавців за бюджетними програмами, розподіл видатків на централізовані заходи між адміністративно-територіальними одиницями, згідно з додатками № 3, № 4, № 5 і № 8 до цього Закону. Додатком № 3 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» за КПКВ 2501350 Компенсація підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період передбачено розподіл видатків на 2015 рік, видатки на 2014 рік не передбачено. Паспортом бюджетної програми на вказані цілі на 2015 рік видатки за компенсацію підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період за 2014 рік також не передбачені.
Положеннями ч. 1, 2 ст. 39 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" призов військовозобов`язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Громадяни України, призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або прийняті на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, користуються гарантіями, передбаченими частинами третьою та четвертою статті 119 Кодексу законів про працю України.
Відповідно до ст. 119 Кодексу законів про працю України, у редакції чинній на час виконання державних або громадських обов`язків, якщо за чинним законодавством України ці обов`язки можуть здійснюватися у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.
Працівникам, які залучаються до виконання обов`язків, передбачених законами України "Про військовий обов`язок і військову службу", «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", надаються гарантії та пільги відповідно до цих законів.
За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації, зберігаються місце роботи, посада і компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову. Виплата таких компенсацій із бюджету в межах середнього заробітку проводиться за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Механізм виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою 2501350 "Компенсація підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період" встановлений Порядком виплати компенсації за 2014-2015 роки підприємствам, установам, організаціям, фермерським господарствам, сільськогосподарським виробничим кооперативам незалежно від підпорядкування і форми власності та фізичним особам - підприємцям у межах середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, а також працівникам, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв`язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв`язку з прийняттям на військову службу за контрактом, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 105 від 04.03.2015 року.
Бюджетні кошти спрямовуються підприємствам, установам, організаціям на компенсацію витрат на виплату середнього заробітку працівникам, які працювали на таких підприємствах, в установах, організаціях на час призову на військову службу.
Працівникам, призваним на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, компенсація з бюджету середнього заробітку здійснюється на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації.
Згідно платіжного доручення № 594 від 28.12.2015 року відповідач отримав від позивача компенсацію у межах середньої заробітної плати призваним на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період за 2014 рік в сумі 53 644,59 грн.
За період з 04.04.2016 по 01.07.2016 року включно Державною фінансовою інспекцією проведено ревізію в управлінні соціального захисту населення Ужгородської міської ради та складено акт ревізії використання коштів, виділених з державного бюджету на компенсацію підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівникам, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період та надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг Управлінням соціального захисту населення Ужгородської міської ради за період з 01.01.2014 року по 31.03.2016 року від 11.07.2016 року № 07/04/13.
В ході проведення ревізії, шляхом проведення зустрічних звірок з`ясовано, що у грудні 2015 року кошти, які надійшли бюджетним установам від Ужгородського УПСЗН, як компенсація середнього заробітку за 2014 рік в загальній сумі 110 718 грн. 67 коп., та які підлягали поверненню до Державного бюджету, відповідно до даних бухгалтерського обліку та наданої керівниками установ інформації, в повному обсязі використано на оплату праці працівників, зокрема, Управліннм Національного банку України у розмірі 53 644,59 грн.
Предметом спору в даній справі є стягнення з відповідача коштів в сумі 53 644,59 грн. компенсації середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період за 2014 рік, на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.2010 року № 100 Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати
Міністерство соціальної політики України в листі-роз`ясненні від 12.11.2015 року № 17211/0/14-15/13 щодо застосування Постанови Кабінету Міністрів України № 105 від 04.03.2015 року, до якої внесено зміни постановою № 911 від 04.11.2015 року, зазначило, що з метою безумовного виконання положень вищезазначеної постанови КМУ є необхідним терміново організувати прийом звітів про фактичні витрати на виплату компенсації середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, згідно з додатком 1 до Порядку (у тому числі за 2014 рік) та забезпечити заходи щодо повного використання коштів бюджетною програмою 2501350.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За приписами ст. 76, 77, 78, 79 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Матеріалами справи підтверджено, а відповідачем у викладених доводах у відзиві на позовну заяву не спростовано, наявності підстав для стягнення з відповідача 53 644,59 грн.
Підсумовуючи наведене, позовні вимоги Департаменту праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради про стягнення з Національного банку України 53 644,59 грн. підлягають задоволенню.
Судовий збір за розгляд справи покладається на відповідача відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.
На підставі викладеного та керуючись ст. 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позов Департаменту праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради до Національного банку України про стягнення 53 644,59 грн. - задовольнити.
2.Стягнути з Національного банку України (01601, місто Київ, вулиця Інститутська, будинок 9, ідентифікаційний код 00032106) на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради (88000, Закарпатська обл., місто Ужгород, площа Ш.Петефі, будинок 24, ідентифікаційний код 03192997) 53 644 (п`ятдесят три тисячі шістсот сорок чотири) грн. 59 коп. та 1 921 (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну) грн. 00 коп. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Господарський суд міста Києва протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 22.01.2021
Суддя С. В. Стасюк