
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 січня 2021 р. Справа № 480/8638/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, мотивуючи позовні вимоги тим, що з 20.10.1983 р. по 31.12.2019 р. вона працювала на посаді артистки оркестру в комунальному закладі культури Сумської обласної ради - Сумський обласний академічний театр драми та музичної комедії ім. М.С. Щепкіна, грала в оркестрі на альті, тобто виконувала трудові обов`язки, передбачені посадою артиста. 11.01.2020 р. позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з заявою про призначення пенсії за вислугу років. До заяви було додано усі документи, які підтверджують право на таку пенсію, однак їй відмовлено в призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю спеціального стажу, а саме до спеціального стаж не зарахований період роботи з 21.06.1984 р. по 11.10.2017 р. у Сумському театрі драми та музичної комедії ім. Щепкіна, оскільки право на пенсію за вислугу років мають артистки оркестру театрів опери та балету, музичних театрів, а не артистки театру драми і музичної комедії. Позивач не погоджується з таким рішенням та зазначає, що відповідно до Закону України "Про театри і театральну справу" професія артист оркестру, який грає на альті, відноситься до посад професійних творчих працівників театрів, крім того, на день звернення із заявою про призначення пенсії її спеціальний стаж роботи складав більше 39 років, що відповідає Закону України "Про пенсійне забезпечення" та постанові Кабінету Міністрів України від 14 березня 2018 р. N 161 та дає право на призначення пенсії вислугу років. Вважає відмову відповідача призначити їй пенсію за вислугу років протиправною та такою, що порушує її конституційні права та гарантії на належний соціальний захист. Просить позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що відповідно до ч. 4 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" право на пенсію за вислугу років мають артисти театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів за наявності стажу творчої діяльності від 20 до 35 років за переліком та у порядку, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пп. "б" п. 4 Переліку посад артистів театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів, які мають право на пенсію за вислугу років незалежно від віку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 р. N 583, право на пенсію за вислугу років мають творчі працівники театрів опери і балету, музичних театрів, зокрема, артисти оркестру (крім тих, які грають на духових інструментах), артисти хору і мімічного ансамблю, концертмейстери-піаністи, артисти вокально-драматичної частини за наявності стажу творчої роботи на сцені не менше 30 років.
Тобто необхідними умовами для призначення пенсії за вислугу років на підставі ч. 4 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" є наявність спеціального стажу - 30 років - та наявність професії відповідно до Переліку, затвердженому Кабінетом Міністрів України. У даному випадку за результатами перевірки достовірності наданих позивачем документів встановлено, що її спеціальний стаж є недостатнім для призначення пенсії за вислугу років. Вважає, що порушень вимог чинного законодавства ним не допущено, у свою чергу, з огляду на положення ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" відмова Головного управління Пенсійного фонду України у призначенні позивачці пенсії за вислугу років є правомірною. Просив у задоволенні позову відмовити.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що з 20.10.1983 р. по 31.12.2019 р. позивач працювала на посаді артистки оркестру в комунальному закладі культури Сумської обласної ради - Сумський обласний академічний театр драми та музичної комедії ім. М.С. Щепкіна, грала в оркестрі на альті (а.с.8-16).
11.01.2020 р. позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з заявою про призначення пенсії за вислугу років, до якої було додано усі документи, які підтверджують її право на пенсію за вислугу років.
Листом від 16.01.2020 р. № 3097/03.2-16 відповідач повідомив, що рішенням від 13.01.2020 р. ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю спеціального стажу (а.с.18,31,34).
Суд не погоджується з таким рішенням відповідача та вважає відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити позивачці пенсію за вислугу років необґрунтованою з огляду на таке.
Загальні засади державного пенсійного забезпечення визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон), який відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Відповідно до ст. 51 Закону окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком, встановлюються пенсії за вислугу років.
Право на пенсію за вислугу років мають деякі категорії артистів театрів та інших театрально-видовищних підприємств і колективів відповідно до пункту "ж" статті 55 (ст. 52 Закону).
На підставі пункту "ж" статті 55 Закону право на пенсію за вислугу років мають артисти театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів при стажі творчої діяльності від 20 до 35 років за переліком та у порядку, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, але не раніше досягнення 55 років.
Відповідно до пп. "б" п. 4 Переліку посад артистів театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів, які мають право на пенсію за вислугу років незалежно від віку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 р. N 583, право на пенсію за вислугу років мають творчі працівники театрів опери і балету, музичних театрів, зокрема, артисти оркестру (крім тих, які грають на духових інструментах), артисти хору і мімічного ансамблю, концертмейстери-піаністи, артисти вокально-драматичної частини за наявності стажу творчої роботи на сцені не менше 30 років.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач з 01.09.1980 р. по 20.06.1984 р. навчалася в музичному училищі, з 20.10.1983 р. по 31.12.2019 р. працювала на посаді артистки оркестру в комунальному закладі культури Сумської обласної ради - Сумський обласний академічний театр драми та музичної комедії ім. М.С. Щепкіна, грала в оркестрі на альті, тобто виконувала трудові обов`язки, передбачені посадою артиста (а.с.6,8-16).
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 20 Закону України "Про театри і театральну справу" до професійних творчих працівників театру належать художній та артистичний персонал театру. Трудові відносини з професійними, творчими працівниками, художнім та артистичним персоналом державних та комунальних театрів оформлюються шляхом укладання контрактів.
Відповідно до Переліку посад професійних творчих працівників театрів та посад (спеціальностей) працівників інших специфічних театральних професій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2006 р. N 208, артистичний персонал, зокрема, артисти всіх спеціальностей, належить посад професійних творчих працівників театрів.
Отже, професія позивача - артистка оркестру, яка грає на альті, - належить до посад професійних творчих працівників театрів.
Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 14.01.2020 р. № 2489/03.3-16 страховий стаж ОСОБА_1 станом на 08.01.2020 р. складає 39 років 3 місяці 1 день (а.с.17).
Отже, з огляду на положення пп. "б п. 4 Переліку посад артистів театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів, які мають право на пенсію за вислугу років незалежно від віку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 р. N 583, позивач має достатній стаж творчої роботи на сцені.
Відповідно до ст. 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується, зокрема, навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. N 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Як вбачається з матеріалів справи, факт зайнятості позивача на зазначеній роботі підтверджується даними трудової книжки, довідкою Комунального закладу культури Сумської обласної ради - Сумський обласний академічний театр драми та музичної комедії ім. М.С. Щепкіна від 12.12.2019 р. № 511, контрактом № 114/16 з артистом оркестру від 10.11.2016 р. (а.с.8-9,10.11-16).
Таким чином, період роботи позивача на посаді, що дає право на призначення пенсії за вислугу років, підтверджений належними та допустимими доказами, що, у свою чергу доводить протиправність дій відповідача щодо відмови в призначенні їй пенсії за вислугу років.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач, відмовивши позивачці в призначенні пенсії за вислугу років, не дотримався вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення", такі дії не можуть відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з дати звернення є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне присудити позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області 840,80 грн в рахунок відшкодування судового збору (а.с.23).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, ідентифікаційний код 21108013) про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вачинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, викладену в рішенні від 13.01.2020 р.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з дати звернення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 840,80 грн в рахунок відшкодування судового збору.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах