Рішення № 94381981, 25.01.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2021
Номер справи
300/3259/20
Номер документу
94381981
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" січня 2021 р. справа № 300/3259/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Матуляка Я.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом комунального некомерційного підприємства "Обласний клінічний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Івано-Франківської обласної ради" до управління Західного офісу Державної аудиторської служби в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування вимоги від 25.09.2020 року за № 13-09-04-14/3001-2020, -

ВСТАНОВИВ:

Комунальне некомерційне підприємство "Обласний клінічний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Івано-Франківської обласної ради" звернулося до суду з позовом до управління Західного офісу Державної аудиторської служби в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування вимоги від 25.09.2020 року за № 13-09-04-14/3001-2020.

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем за наслідками проведеної ревізії, сформовано неправомірний висновок про порушення фінансово-господарської діяльності. Як наслідок, такі висновки лягли в основу оскаржуваної вимоги, яка, на думку позивача, є протиправною та підлягає до скасування.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.11.2020 року дану позовну заяву залишено без руху у зв`язку з її невідповідністю вимогам статтей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків.

19.11.2020 року позивачем зазначені в ухвалі про залишення позовної заяви без руху недоліки усунуті.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.11.2020 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду 16.12.2020. В зазначеному відзиві відповідач проти позову заперечив. Вказав, що оскаржувана вимога прийнята у зв`язку із виявленням ревізією допущених позивачем, як підконтрольною установою, порушень фінансової дисципліни. З підстав правомірності винесеної вимоги, просить суд відмовити в задоволенні позову.

29.12.2020 позивачем подано відповідь на відзив, в якому просив позов задовольнити з мотивів викладених в позовній заяві.

Відповідач своїм правом на подання заперечення не скористався.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог статті 262 КАС України, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, судом встановлено наступне.

Комунальне некомерційне підприємство "Обласний клінічний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Івано-Франківської обласної ради" є юридичною особою (код ЄДРПОУ 38554360) основним видом діяльності якої є – діяльність лікарняних закладів (код 86.10). За організаційно правовою формою - комунальна організація (установа, заклад).

У період з 30.06.2020 по 20.08.2020 відповідно до п.8.42 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Державної аудиторської служби України на І півріччя 2020 року, на підставі направлень на проведення ревізії від 30.06.2020 №226, №227, №228, №229 та №230, виданих в.о. начальника управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області, працівниками відповідача проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності комунального некомерційного підприємства "Обласний клінічний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Івано-Франківської обласної ради" за період з 01.01.2020 по 30.06.2020.

Ревізію проведено в термін з 30.06.2020 по 20.08.2020 у відповідності до питань програми ревізії та робочого плану, з відома директора комунального некомерційного підприємства "Обласний клінічний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Івано-Франківської обласної ради" та в присутності головного бухгалтера. Ревізію зупинено на період з 08.07.2020 по 03.08.2020 у зв`язку з виробничою необхідністю.

За результатами перевірки управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області складено акт ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності комунального некомерційного підприємства "Обласний клінічний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Івано-Франківської обласної ради" за період з 01.01.2020 по 30.06.2020 №04-21/06 від 27.08.2020 (т.1 а.с.141-169).

01.09.2020 на вказаний акт ревізії позивачем подано заперечення (т.1 а.с.170-172).

Листом за №13-09-04-14/2985-2020 від 24.09.2020, відповідачем направлено на адресу комунального некомерційного підприємства "Обласний клінічний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Івано-Франківської обласної ради" висновки на заперечення (т.1 а.с.202-215).

25.09.2020 управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області направлено до комунального некомерційного підприємства "Обласний клінічний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Івано-Франківської обласної ради" вимогу про усунення виявлених порушень за №13-09-04-14/3001-2020 (т.1 а.с.173-176).

Не погоджуючись з вимогою управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області від 25.09.2020 року за № 13-09-04-14/3001-2020, позивач звернувся з вказаним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами у справі, суд зазначає наступне.

Cтаттею 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" встановлено, що головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов`язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб`єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб`єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Пункт 7 статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" закріплює право пред`являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Процедуру проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і у суб`єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів всіх рівнів, державних фондів або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно, а на підставі рішення суду - в інших суб`єктів господарювання визначено Порядком проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550.

Відповідно до пункту 2 цього Порядку, інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об`єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.

Згідно з пунктами 45, 46 Порядку, у міру виявлення ревізією порушень законодавства посадові особи органу державного фінансового контролю, не чекаючи закінчення ревізії, мають право усно рекомендувати керівникам об`єкта контролю невідкладно вжити заходів для їх усунення та запобігання у подальшому.

Якщо ж вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом державного фінансового контролю у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об`єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.

Відповідно до пункту 50 вказаного Порядку за результатами проведеної ревізії у межах наданих прав органи державного фінансового контролю вживають заходів для забезпечення, зокрема, звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства пред`являти обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.

При виявленні збитків, завданих державі чи об`єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутись до суду в інтересах держави, якщо підконтрольним об`єктом не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на коригування роботи підконтрольного об`єкта та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов`язковою до виконання.

Щодо відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об`єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються в добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

Тобто, в органу державного фінансового контролю є право заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних об`єктів, яка обов`язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.

Законність та правильність обчислення розміру збитків може бути предметом перевірки у судовому порядку за позовом державного фінансового контролю про їх стягнення, а не у справі за позовом підконтрольного об`єкта про визнання вимоги протиправною.

Таке правозастосування узгоджується з висновками Верховного Суду викладеними у постанові від 20.03.2020 у справі №814/380/17.

Аналогічні висновки щодо застосування наведених норм права викладено й у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.11.2018 у справі № 820/3534/16 за позовом комунального підприємства "Харківський метрополітен" до Державної фінансової інспекції в Харківській області про визнання протиправним та скасування пункту вимоги.

У справі, що розглядається, заявлено, вимогу про визнання протиправною та скасування вимоги від 25.09.2020 року за № 13-09-04-14/3001-2020, в якій поставлено питання про усунення в строк до 27.11.2020 фінансових порушень, що призвели до завдання шкоди: на загальну суму 25 169,47 грн., заподіяної внаслідок оплати за засоби індивідуального захисту та медичні вироби із включеним ПДВ; на загальну суму 2 778 986,33 грн., заподіяної внаслідок нарахування та виплати доплат працівникам, які не входять до складу спеціальних бригад екстреної медичної допомоги.

Тобто, відповідачем у цій вимозі вказано на факт заподіяння шкоди, зазначено її розмір та зобов`язано вчинити дії, спрямовані на усунення відповідного порушення згідно з вимогами законодавства.

У той же час, враховуючи те, що шкода у випадку відсутності факту її добровільного відшкодування стягується примусово в судовому порядку з особи, яка її заподіяла, виходячи з того, що правильність обчислення збитків має перевірятись судом, який розглядає позов про їх стягнення, то заявлена вимога про визнання протиправною та скасування вимоги управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківської області від 25.09.2020 року за № 13-09-04-14/3001-2020 "Про усунення порушень, виявлених ревізією", є передчасною.

Як наслідок, позов комунального некомерційного підприємства "Обласний клінічний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Івано-Франківської обласної ради" до управління Західного офісу Державної аудиторської служби в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування вимоги від 25.09.2020 року за № 13-09-04-14/3001-2020, не підлягає до задоволення.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову некомерційного підприємства "Обласний клінічний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Івано-Франківської обласної ради" (код ЄДРПОУ 38554360, вул. Софіївка, 39, м. Івано-Франківськ, 76009) до управління Західного офісу Державної аудиторської служби в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ ВП 40913616, вул. Василіянок, 48, м. Івано-Франківськ, 76018) про визнання протиправною та скасування вимоги від 25.09.2020 року за № 13-09-04-14/3001-2020 - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Матуляк Я.П.