Рішення № 94381380, 26.01.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.01.2021
Номер справи
240/9460/19
Номер документу
94381380
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2021 року м. Житомир справа №240/9460/19

категорія 111020300

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Майстренко Н.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Житомирській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,

встановив:

Головне управління ДФС у Житомирській області звернулось до суду із вказаним позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 податковий борг у сумі 72849,92 грн.

В обґрунтування позову вказує, що відповідач добровільно не сплатив узгоджену суму заборгованості з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості.

Ухвалою суду від 07.08.2019 відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та надано відповідачу строк для подання відзиву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.

Відзив від відповідача на адресу суду в строки, передбачені статтею 162 адміністративного судочинства України (далі - КАС України), не надходив.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Ухвалою суду від 09.09.2019 призначено адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Житомирській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні з викликом осіб, які беруть участь у справі.

Ухвалою суду від 07.10.2019 клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи задоволено та постановлено перейти із розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження до розгляду даної справи за правилами загального позовного провадження.

Суд 18.11.2019 ухвалою постановив продовжити строк підготовчого провадження у справі №240/9460/19 на тридцять днів та відкласти підготовче судове засідання по даній справі.

Ухвалою суду від 20.12.2019 закрито підготовче провадження і призначено адміністративну справу до судового розгляду на 24.01.2020.

Ухвалою суду від 24.01.2020 зупинено провадження в адміністративній справі №240/9460/19 за позовом Головного управління ДФС у Житомирській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу до вирішення справи №240/11599/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Житомирській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 24.10.2018 №0116686-5413-0615 і набрання законної сили судовим рішенням у зазначеній справі.

Ухвалою суду від 04.11.2020 поновлено провадження в адміністративній справі №240/9460/19 за позовом Головного управління ДФС у Житомирській області, оскільки постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 08.09.2020 апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Житомирській області задоволено повністю. Рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 04.06.2020 скасовано. Прийнято нове рішення, яким в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено. Постанова Сьомого апеляційного адміністративного суду від 08.09.2020 набрала законної сили.

Ухвалою суду від 26.01.2021 клопотання Головного управління ДФС у Житомирській області задоволено. Замінено позивача у справі №240/9460/19 - Головне управління ДФС у Житомирській області - на його правонаступника - Головне управління ДПС у Житомирській області.

Від представників позивача та відповідача надійшли клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження, у зв`язку з чим суд 26.01.2021 перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження.

Дану справу розглянуто у порядку ст. 263 КАС України зі складанням судового рішення відповідно до ч. 4 ст. 243 та ч. 5 ст. 250 КАС України.

Суд, розглянувши позовну заяву та відзив, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов такого висновку.

Судом встановлено, що Головним управління ДФС у Житомирській області ОСОБА_1 визначено грошове зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості, у загальній сумі 72849,92 грн., що підтверджується корінцем податкового повідомлення-рішення від 24.10.2018 №0116686-5413-0615 на суму 72849,92 грн. Вказане рішення направлене відповідачу та отримано ним, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштових відправлень.

Згідно зведеного розрахунку сума непогашеного відповідачем податкового боргу становить 72849,92 грн.

Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ (далі - ПК України) передбачено обов`язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з п. 14.1.175 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Статтею 266 ПК України визначено, що платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Згідно з пп. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 ПК України об`єктом оподаткування є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

У відповідності до пп. 266.3.1, 266.3.2 п. 266.3 ст. 266 ПК України базою оподаткування є загальна площа об`єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

База оподаткування об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

Відповідно до пп. 266.6.1 п. 266.6 ст. 266 ПК України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Згідно з пп. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 ПК України обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об`єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.

Підпунктом 266.7.2. пункту 266.7 статті 266 ПК України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

Податок сплачується за місцем розташування об`єкта/об`єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України (пп. 266.9.1 п. 266.9. ст. 266 ПК України).

Відповідно до пп. "а" пп. 266.10.1. п. 266.10 ст. 266 ПК України податкове зобов`язання за звітний рік з податку сплачується фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

У відповідності до пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків. Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.

Таким чином, у разі несплати платником податків протягом 60 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення або ж закінчення процедури його оскарження, визначені рішенням податкові зобов`язання вважаються узгодженими. Факт узгодження податкового зобов`язання має наслідком обов`язок платника податку сплатити таке зобов`язання у встановлений законом строк.

Згідно з пунктом 59.3 статті 59 ПК України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов`язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов`язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Судом встановлено, що 11.03.2019 контролюючим органом винесена податкова вимога №3636-54 на загальну суму боргу в розмірі 72870,89 грн. та направлена відповідачу за його зареєстрованим місцем проживання. Копію податкової вимоги відповідач отримав 26.03.2019, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштових відправлень.

Положеннями пункту 58.3 статті 58 ПК України передбачено, що податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.

Податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Житомирській області від 24.10.2018 № 0116686-5413-0615 на суму 72849,92 грн. оскаржене позивачем до суду.

Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 08.09.2020 апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Житомирській області задоволено повністю. Рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 04.06.2020 скасовано. Прийнято нове рішення, яким в задоволенні позову відмовлено.

Постанова Сьомого апеляційного адміністративного суду від 08.09.2020 набрала законної сили.

У силу наведених приписів Податкового кодексу України грошове зобов`язання, визначене податковим повідомленням-рішенням Головного управління ДФС у Житомирській області від 24.10.2018, є узгодженим та не сплаченим вчасно, а тому має статус податкового боргу.

Пунктом 87.11 статті 87 ПК України визначено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Оскільки, у матеріалах справи відсутні докази сплати відповідачем податкового боргу у розмірі 72849,92 грн., суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення.

Судові витрати, сплачені позивачем при поданні позовної заяви, відповідно до статті 139 КАС України з відповідача стягненню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статтями 139, 242, 245, 246, 255, 295 КАС України, суд

вирішив:

Позов Головного управління ДПС у Житомирській області задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь бюджету в особі Головного управління ДПС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 43142501) податковий борг у сумі 72849,92 грн. (сімдесят дві тисячі вісімсот сорок дев`ять гривень дев`яносто дві копійки).

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено 26.01.2021.

Суддя Н.М. Майстренко