Рішення № 94380725, 25.01.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2021
Номер справи
140/15908/20
Номер документу
94380725
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2021 року ЛуцькСправа № 140/15908/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Волдінера Ф.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Луцького міського центру зайнятості про зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Луцького міського центру зайнятості про зобов`язання скасувати рішення про скорочення виплат на 15 календарних днів враховуючи правила відвідування центру зайнятості в умовах карантину, надати статус безробітного з моменту першого звернення через портал Дія у відведені строки законодавством під час карантину.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 29 червня 2020 року через електронний портал «Дія» позивач подала заяву на отримання статусу безробітного, однак отримала відповідь про відхилення заяви через відсутність документа на підтвердження страхового стажу від пенсійного фонду.

14 серпня 2020 року ОСОБА_1 надали статус безробітного. Кар`єрний радник просив донести соціальний банківський рахунок, однак позивач на призначену дату не з`явилась у центрі зайнятості, повідомила, що хворіє.

20 серпня 2020 року за № НТ200821 прийнято рішення про скорочення виплати допомоги по безробіттю на 15 календарних днів, у якому вказано, що позивач відмовилась від запропонованої посади бухгалтера. У рішенні також вказано, що ОСОБА_1 направляли на інші посади, від яких вона відмовилась.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2020 року прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

11 грудня 2020 року за вх. № 59658/20 відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, у якому просив відмовити у його задоволенні, з тих підстав, що 30 червня 2020 року ОСОБА_1 через електронний портал «Дія», подала заяву на отримання статусу безробітного та призначення виплати допомоги по, безробіттю та ряд документів.

Окрім того, документи про освіту подані на інше прізвище. Свідоцтва про шлюб, яке могло б підтвердити зміну прізвища, ОСОБА_1 подано не було.

Позивач подала сканкопію витягу трудової книжки, в яку було внесено запис про реєстрацію ОСОБА_1 фізичною особою-підприємцем 22 лютого 2006 року та запис від 25 червня 2020 року про закриття підприємницької діяльності державним реєстратором, що суперечить Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29 липня 1993 року №58. Оскільки запис про здійснення діяльності фізичною особою-підприємцем до трудової книжки не вноситься. Інших документів про останнє місце роботи чи вид зайнятості позивачем подано не було.

При цьому фотокопія однієї з сторінок трудової книжки була нерозбірливою, по ній неможливо було ідентифікувати та визначити зміст внесеного запису.

Відповідно до пункту 7 Порядку 307, якщо у поданих заявах громадян є нерозбірливі скановані копії (фотокопії) - реєстрація таких заяв не здійснюється.

У такому разі в день отримання заяви про надання (поновлення) статусу безробітного співробітник центру зайнятості формує запит на уточнення поданих документів та надсилає його особі за допомогою програмних засобів Єдиного державного веб-порталу електронних послуг. До отримання уточнених документів, сформована та подана особою заява про надання (поновлення) статусу безробітного вважається повернутою та такою, що не підлягає реєстрації та розгляду.

Розглянувши подані заяви та документи, фахівцем центру зайнятості було прийнято рішення повернути документи на доопрацювання, у зв`язку відсутністю розбірливої копії однієї з сторінок трудової книжки та іншого документа, що підтверджує останній вид зайнятості, відповідно до вимог пункту 17 Порядку 307, про що було повідомлено заявника.

Уточнених документів позивач через портал «Дія» до Луцького міського центру зайнятості не подавала.

Щодо тверджень позивача, що працівник центру зайнятості відхилив заяву мотивуючи відсутністю документа про підтвердження страхового стажу від пенсійного фонду, звертаємо увагу, що фахівець центру зайнятості рекомендував ОСОБА_1 подати документ для підтвердження страхового стажу, який впливає на суми призначення допомоги по безробіттю.

Вдруге позивач особисто звернулась до Луцького міського центру зайнятості 06 серпня 2020 року, про що свідчить її підпис в Додатку до Персональної картки. Статус безробітного надається особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи. Основною метою діяльності центрів зайнятості є саме сприяння у працевлаштуванні осіб, які шукають роботу.

У зв`язку з наявністю підходящої роботи, з метою працевлаштування ОСОБА_1 їй видано направлення на ПП «Леко Транс» за посадою бухгалтера.

Згідно корінця направлення на працевлаштування, поданого Луцького міського центру зайнятості, від запропонованої вакансії вона відмовилась, про що свідчить відмітка роботодавця.

ОСОБА_1 повторно звернулась до свого кар`єрного радника з проханням видати їй нове направлення на дану вакансію, проте корінець направлення у встановлений законодавством термін, центру зайнятості не повернула.

Позивач вчергове звернулася до центру зайнятості та подала заяви про надання статусу безробітного та призначення виплати допомоги по безробіттю. В цей же день, згідно частини першої статті 43 Закону України «Про зайнятість населення», у зв`язку з відсутністю підходящій роботи, їй надано статус безробітного та, відповідно до частин 2, 4 статті 22 та частини 3 статті 23 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» призначена виплата допомоги по безробіттю у мінімальному розмірі, оскільки, страховий стаж протягом 12 місяців, які передують реєстрації особи як безробітної, за даними Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, є менший ніж 6 місяців.

Наступне відвідування, за погодженням з Позивачкою було призначене на 20 серпня 2020 року. ОСОБА_1 на нього не з`явилась. Позивач була ознайомлена під підпис з Пам`яткою «Права та обов`язки зареєстрованого безробітного», про що свідчить її підпис.

Для з`ясування причин неявки позивача, фахівець центру зайнятості зателефонувала їй. ОСОБА_1 повідомила, що захворіла.

Під час наступного відвідування центру зайнятості 01 вересня 2020 року, ОСОБА_1 документ, що підтверджує поважну причину невідвідування центру зайнятості 20 серпня 2020 року не надала.

Тому, позовна вимога про скасування рішення про скорочення виплати допомоги по безробіттю є безпідставним.

Виходячи з вищевикладених обставин, всі рішення та дії з боку Луцького міського центру зайнятості відповідають вимогам чинного законодавства України.

Крім того, представник відповідача у відзиві на позовну заяву просив розгляд справи проводити за участі сторін.

Відповідно до приписів частин п`ятої та шостої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Частиною шостою статті 12 КАС України визначено перелік справ незначної складності. Відповідно до пункту 10 вказаної норми справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.

Частиною четвертою статті 257 КАС України встановлено перелік категорій справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження. Дана адміністративна справа не підпадає під вказаний перелік.

Таким чином, з огляду на характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі, дана адміністративна справа є справою незначної складності, а тому, беручи до уваги, що відповідачем було надано суду відзив на адміністративний позов з достатніми доказами, суд не вбачає підстав для розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням

Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю з огляду на наступне.

Судом встановлено, що 29 червня 2020 року через електронний портал «Дія» подала заяву на отримання статусу безробітного.

30 червня 2020 року отримала відповідь, що працівник центру зайнятості відхилив заяву у зв`язку з тим, що відсутній документ про підтвердження страхового стажу.

04 серпня 2020 року на повторну заяву ОСОБА_1 , надійшла відповідь, що копії поданих документів низької якості.

05 серпня 2020 року позивач звернулася до Луцького міського центру зайнятості про надання статусу безробітного та подала весь пакет документів.

Позивачу надали направлення на працевлаштування на ПП «Леко Транс», однак їй відмовили у працевлаштуванні за невідповідністю вимог до вакансії бухгалтера, на корінці направлення поставили відмітку, що не відповідає вимогам.

14 серпня 2020 року ОСОБА_1 надали статус безробітного та призначили кар`єрного радника, яка викликала позивача до центру зайнятості та на 20 серпня 2020 року просила надати соціальний банківський рахунок. В цей день позивач у центр зайнятості не з`явилась у зв`язку із хворобою.

Кар`єрний радник по телефону повідомила, що за невідвідування безробітним центру зайнятості без поважних причин у визначений день, тривалість виплати допомоги по безробіттю скорочується на строк до 90 календарних днів. Якщо виплата по безробіттю скорочується вперше на 15 календарних днів, строк скорочення становить 15 календарних днів.

Так, 21 серпня 2020 року прийнято наказ № НТ200821 відповідно до якого скорочено виплату допомоги по безробіттю у зв`язку з недотриманням безробітним рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» відповідно до підпункту 5 пункту 5 статті 31 Закону України «Про згальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та підпункт 1 пункту 4 Розділу IV Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності» на строк до 90 календарних днів з 20 серпня 2020 року по 03 вересня 2020 року (а. с. 4, зворот)

01 вересня 2020 року ОСОБА_1 при черговому відвідуванні центру зайнятості документ, що підтверджує поважну причину невідвідування останнього 20 серпня 2020 року не надала.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступне.

Порядок обслуговування громадян через електронний портал «Дія» регламентовано Порядком реєстрації, перереєстрації безробітних та призначення виплати допомоги по безробіттю в електронній формі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 квітня 2020 року № 307 (далі - Порядок № 307).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 307 особа, яка шукає роботу, заповнює заяву про надання (поновлення) статусу безробітного та заяву про призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю, які формуються, підписуються та подаються особою за допомогою програмних засобів Єдиного державного веб-порталу електронних послуг до центру зайнятості за формами, наведеними у додатках 1 і 2.

До заяви про надання (поновлення) статусу безробітного особа додає скановані копії (фотокопії) документів, передбачені пунктами 17-19 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постанов Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 року № 792 (далі - Порядок 792). Документи не подаються у разі, коли отримання та підтвердження відомостей про такі документи здійснюється в порядку інформаційної взаємодії Єдиного державного веб-порталу електронних послуг з електронними інформаційними ресурсами або інформаційними системами органів державної влади під час формування заяви.

Відповідно до пункту 17 Порядку № 792 для надання статусу безробітного особа, яка шукає роботу подає заяву про надання статусу безробітного, пред`являє документи, зазначені в підпункті 1 пункту 4 цього Порядку, зокрема:

- громадяни України - паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України;

- іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, визнані в Україні біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, яким надано в Україні притулок чи тимчасовий захист, а також ті, що одержали дозвіл на імміграцію, - посвідку на постійне проживання або посвідчення біженця або особи, яка потребує додаткового захисту або якій надано тимчасовий захист;

- довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті), а також:

- трудову книжку (цивільно-правовий договір чи документ, який підтверджує припинення останнього виду зайнятості). Особа, яка втратила трудову книжку, пред`являє дублікат трудової книжки чи довідку архівної установи про прийняття та звільнення з роботи;

- документ про освіту;

- військово-обліковий документ для осіб, які звільнилися із строкової військової служби.

Так, на виконання зазначеної норми, ОСОБА_1 через електронний портал «Дія», подала заяву на отримання статусу безробітного та призначення виплати допомоги по безробіттю разом з фотокопіями документів: заява про надання статусу безробітного; заява про призначення виплати допомоги по безробіттю; фото облікової картки платника податків; фото свідоцтва про народження дитини; фото дипломів про освіту; фото трудової книжки; фото паспорта.

При цьому фотокопія однієї з сторінок трудової книжки була нерозбірливою, по ній неможливо було ідентифікувати та визначити зміст внесеного запису.

Пунктом 7 Порядку № 307 встановлено, що реєстрація заяви про надання (поновлення) статусу безробітного не здійснюється співробітником центру зайнятості у разі отримання та виявлення нерозбірливої сканованої копії (фотокопії) документа.

У такому разі в день отримання заяви про надання (поновлення) статусу безробітного співробітник центру зайнятості формує запит на уточнення поданих документів та надсилає його особі за допомогою програмних засобів Єдиного державного веб-порталу електронних послуг. До отримання уточнених документів, сформована та подана особою заява про надання (поновлення) статусу безробітного вважається повернутою та такою, що не підлягає реєстрації та розгляду.

Відповідно до вимог пункту 17 Порядку № 307, розглянувши подані заяви та документи, фахівцем центру зайнятості було прийнято рішення повернути документи на доопрацювання, у зв`язку відсутністю розбірливої копії однієї з сторінок трудової книжки та іншого документа, що підтверджує останній вид зайнятості, про що було повідомлено позивача. Проте жодних документів вона не надала, відтак відповідач правомірно повернув документи на доопрацювання та не зареєстрував заяву про надання статусу безробітного ОСОБА_1 , а тому позовна вимога про надання їй статус безробітного з моменту першого звернення через портал Дія у відведені строки законодавством під час карантину до задоволення не підлягає.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання скасувати рішення про скорочення виплат на 15 календарних днів суд зазначає наступне.

14 серпня 2020 року ОСОБА_1 знову звернулась із заявою про надання їй статусу безробітного та призначити виплату допомоги по безробіттю.

В цей же день відповідач у зв`язку із відсутністю підходящої роботи, надав статус безробітного та призначив виплату допомоги по безробіттю у мінімальному розмірі, оскільки страховий стаж протягом 12 місяців, які передують реєстрації особи як безробітної, за даними Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування є менший ніж 6 місяців.

Наступне відвідування було призначено на 20 серпня 2020 року, однак ОСОБА_1 не з`явилась, хоча була повідомлена, що за невідвідування безробітним центру зайнятості без поважних причин у визначений та погоджений з ним час, тривалість виплати допомоги по безробіттю скорочується. Позивач ознайомилась з пам`яткою «Права та обов`язки зареєстрованого безробітного» 14 серпня 2020 року, про що свідчить її підпис.

Позивач по телефону повідомила кар`єрного радника, що хворіє, а тому не може бути присутня на зустрічі.

Згідно із абзацом 2 пункту 28 Порядку № 792 зареєстрований безробітний відповідно до свого індивідуального плану працевлаштування зобов`язаний відвідувати центр зайнятості, в якому він зареєстрований, не рідше ніж один раз на 30 календарних днів, крім випадків, що сталися внаслідок надзвичайної ситуації або встановленого карантину, з пред`явленням паспорта громадянина України чи іншого документа, що посвідчує особу або підтверджує її спеціальний статус, та трудової книжки.

Зареєстрований безробітний, який з поважної причини не зміг звернутися до центру зайнятості у строк, установлений кар`єрним радником для відвідування, повинен відвідати центр зайнятості не пізніше ніж у день, що настає після закінчення дії обставин, що склалися у зв`язку з поважною причиною, за умови підтвердження її наявності відповідними документами. У разі коли такий день припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, зареєстрований безробітний повинен звернутися до центру зайнятості у перший робочий день, що настає за ним.

Поважними причинами, наявність яких підтверджена відповідними документами, є хвороба громадянина, смерть членів його сім`ї та родичів, догляд за хворою дитиною віком до 14 років, відвідування лікарні, судових та правоохоронних органів, районних військкоматів, інших державних установ та інші обставини, які унеможливлюють відвідування центру зайнятості.

Пунктом 4 Розділу IV Порядку № 624 передбачено, що тривалість виплати допомоги по безробіттю скорочується на строк до 90 календарних днів у разі недотримання рекомендацій щодо сприяння у працевлаштуванні, зокрема у разі невідвідування безробітним без поважних причин центру зайнятості, в якому він зареєстрований, у визначений і погоджений з ним день та час (з дня невідвідування).

Під час наступного відвідування ОСОБА_1 ніяких документів на виконання абзацу 2 пункту 28 Порядку № 792 не надала, що свідчить про невідвідування центру зайнятості без поважних причин. Таким чином, рішення Луцького міського центру зайнятості від 21 серпня 2020 року № НТ200821, відповідно до якого скорочено виплату допомоги по безробіттю на строк до 90 календарних днів, є правомірним.

Відтак, підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Луцького міського центру зайнятості про зобов`язання вчинити дії відсутні, а тому в задоволенні позову слід відмовити повністю.

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про судоустрій і статус суддів», суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Луцького міського центру зайнятості (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Ярощука, 2, код ЄДРПОУ 13352315) про зобов`язання вчинити дії, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ф.А. Волдінер