
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
26 січня 2021 р. Справа № 120/5840/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комара П.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 28.02.2020, протоколом засідання міської комісії щодо розгляду заяв деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, осіб, які брали участь у Революції Гідності, а також членів їх сімей, та внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення йому призначено грошову компенсацію у розмірі 1070521,52 грн. Тому, він звернувся із заявою до відповідача щодо виплати грошової компенсації відповідно до рішення комісії №1 від 28.04.2020. Однак, відповідач листом від 12.08.2020 за №К-08-65379/8-04-32 повідомив, що виплата грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення буде здійснена при надходженні субвенції з державного бюджету.
Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною та такою, що здійснена з порушенням норм чинного законодавства, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 27.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено її розгляд здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
16.11.2020 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач заперечує щодо задоволення позову та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Зокрема зазначає, що за положенням частини 2 статті 97 Бюджетного кодексу України, порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам визначаються Кабінетом Міністрів України. Відповідно до пунктів 1 Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 р. № 214 (далі - Порядок та умови надання субвенції), ці Порядок та умови визначають механізм надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей учасників бойових дій на території інших держав, визначених у абзаці першому пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", для осіб з інвалідністю І-ІІ групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов`язаних з перебуванням у цих державах, визначених пунктом 7 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов (далі - субвенція) і перебувають на обліку для поліпшення за місцем проживання відповідно до Житлового кодексу Української PCP. Отже, виплата грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення здійснюється за рахунок державного бюджету у відповідному порядку.
Відповідно до пунктів 2-5 Порядку та умов надання субвенції, головним розпорядником субвенції та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінветеранів.
Розподіл виділеної Мінветеранів субвенції на виплату грошової компенсації розподіляється між місцевими органами соціального захисту населення Вінницькою облдержадміністрацією.
Департаментом соціальної та молодіжної політики Вінницької облдержадміністрації, на виконання пункту 5 Порядку та умов надання субвенції, була сформована та подана до Міністерства у справах ветеранів України потреба в коштах для надання грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, по категорії особи з інвалідністю внаслідок війни II групи, - 4 сім`ї, в тому числі на ОСОБА_1 .
Відповідно до розпорядження КМУ від 01.07.2020 №801-р затверджено Розподіл субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей учасників бойових дій на території інших держав, визначених у абзаці першому пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", для осіб з інвалідністю І-ІІ групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов`язаних з перебуванням у цих державах, визначених пунктом 7 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов, на 2020 рік» та Вінницькій області передбачено коштів субвенції в сумі 1007963 грн.
Однак, згідно протоколу №1 від 22.07.2020 засідання обласної комісії з питань розподілу коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам між районними та міськими бюджетами для виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій громадян, а також членів їх сімей, кошти субвенції в сумі 1007963 грн. на виплату грошової компенсації ОСОБА_1 не розподілялись.
Водночас, кошти грошової компенсації будуть зараховані відповідачем на рахунок позивача після їх надходження відповідно до Порядку та умов надання субвенції.
Відповідач вказує, що на теперішній час до моменту надходження субвенції з державного бюджету місцевому бюджету для надання позивачу грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення департамент соціального захисту населення міської ради виконав свої функції згідно із зазначеною постановою КМУ від 28.03.2018 №214 в повному обсязі.
Крім того відповідач заперечує факт завдання позивачу моральної шкоди неправомірними діями і вважає, що позовні вимоги щодо матеріальної шкоди необґрунтовані оскільки Департамент соціальної політики Вінницької міської ради діяв в межах повноважень та на підставі норм чинного законодавства та жодних протиправних дій ним вчинено не було.
Ухвалою суду від 17.11.2020 вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 03.12.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
У судовому засіданні позивач заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив адміністративний позов задовольнити, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засідання заперечував проти задоволення позовних вимог, а тому просив у задоволенні позову відмовити повністю з підстав вказаних у відзиві.
Поряд з цим, 04.01.2021 у судовому засіданні, перед судовими дебатами, судом оголошено перерву.
В подальшому, у судове засідання сторони по справі не прибули, хоча про дату, час та місце його проведення повідомлялись завчасно та належним чином, що підтверджується матеріалами справи. При цьому, позивачем та представником відповідача подано заяви про розгляд справи без їх участі в порядку письмового провадження.
Згідно ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи факт неявки сторін у судове засідання та відсутність перешкод для розгляду справи, визначених статтею 205 КАС України, суд ухвалив розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами.
Згідно ч. 5 ст. 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Надавши оцінку аргументам сторін, що викладені у заявах по суті справи та поданим доказам, суд встановив наступне.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 28.02.2020 у справі №120/3823/19-а, яке залишене без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 24.06.2020, адміністративний позов ОСОБА_1 до Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення виконавчого комітету Вінницької міської ради, Виконавчого комітету Вінницької міської ради задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії щодо розгляду заяв деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення Виконавчого комітету Вінницької міської ради, оформлене протоколом засідання № 3 від 14.11.2019, про відмову ОСОБА_1 у призначенні та виплаті грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, як особі з інвалідності внаслідок війни ІІ групи з числа учасників бойових дій на території інших держав. Зобов`язано Комісію щодо розгляду заяв деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення Виконавчого комітету Вінницької міської ради призначити ОСОБА_1 грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення, як особі з інвалідності внаслідок війни ІІ групи з числа учасників бойових дій на території інших держав.
На виконання вказаного рішення, рішенням Комісії щодо розгляду заяв деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, осіб, які брали участь у Революції Гідності, а також членів їх сімей, та внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення (далі - Комісія), ОСОБА_1 призначено грошову компенсацію, як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи, що виконувала обов`язки військової служби в Демократичній республіці Афганістан, в сумі 1070521,52 грн.
01.07.2020 позивачем відкрито у Філії - Вінницьке обласне управління АТ «Ощадбанк» рахунок для зарахування грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення. Вказаний рахунок надано до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради.
04.08.2020 позивач звернувся із заявою до відповідача щодо виплати йому грошової компенсації в сумі 1070521,52 грн. відповідно до рішення комісії.
12.08.2020 Департамент соціальної політики Вінницької міської ради листом №К-08-65379/8-04-32 повідомив позивачу, що виплата грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення буде здійснена при надходженні субвенції з державного бюджету.
В подальшому, рішенням Комісії, яке затверджене протоколом №10 від 15.09.2020, у зв`язку зі змінами опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла (наказ Міністерства розвитку громад на території України від 26.06.2020 №151), проведено перерахунок розміру грошової компенсації позивача та визначено її в сумі 1103459,28 грн., відповідно до пункту 19 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, затвердженого постановою КМУ від 28.03.2018 №214 (далі - Порядок виплати грошової компенсації).
Відтак, позивач вважаючи бездіяльність Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради щодо не виплати йому грошової компенсації за належні до отримання жилі приміщення відповідно до рішення комісії протиправною, звернувся до суду з цим позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 року № 3551-ХІІ (далі – Закон № 3551-ХІІ) визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Відповідно до пункту другого частини 1 статті 6 Закону № 3551-ХІІ учасниками бойових дій визнаються учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).
Пунктом сьомим частини 2 статті 7 Закону № 3551-ХІІ передбачено, що до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа учасників бойових дій на території інших держав, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов`язаних з перебуванням у цих державах.
Згідно з пунктом 18 статті 13 Закону № 3551-ХІІ особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги, як позачергове забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій. Особи, зазначені в цій статті, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік, а особи з інвалідністю І групи з числа учасників бойових дій на території інших країн - протягом року.
За положенням частини 2 статті 97 Бюджетного кодексу України, порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 214 від 28.03.2018 затверджено Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей (далі – Порядок надання субвенції) та Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей (далі – Порядок виплати грошової компенсації).
Відповідно до пункту 1 Порядку надання субвенції, ці Порядок та умови визначають механізм надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей учасників бойових дій на території інших держав, визначених у абзаці першому пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", для осіб з інвалідністю I-II групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов`язаних з перебуванням у цих державах, визначених пунктом 7 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов (далі - субвенція) і перебувають на обліку для поліпшення за місцем проживання відповідно до Житлового кодексу Української РСР.
Суд зазначає, що за загальним визначенням субвенція - це форма грошової допомоги місцевим бюджетам із державного бюджету, яка призначена для конкретно визначеної цілі/цілей.
Отже, вказаний порядок визначає механізм надання грошової допомоги з державного бюджету місцевим бюджетам.
Пунктом 4 Порядку виплати грошової компенсації передбачено, що грошова компенсація членам сім`ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, виплачується у повному обсязі в порядку черговості взяття на квартирний облік та з урахуванням категорії одержувача грошової компенсації для членів сім`ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, визначених пунктом 2 цього Порядку, а особам з інвалідністю - у повному обсязі в порядку черговості включення до списку громадян, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень, за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей учасників бойових дій на території інших держав, визначених у абзаці першому пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", для осіб з інвалідністю І-ІІ групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов`язаних з перебуванням у цих державах, визначених пунктом 7 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов (далі -субвенція).
Грошова компенсація за рахунок коштів субвенції членам сім`ї особи, яка загинула (пропала безвісті), померла, та особам з інвалідністю надається один раз.
Пунктами 2 - 3 Порядку надання субвенції встановлено, що головним розпорядником субвенції та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінветеранів.
Розпорядниками субвенції є:
структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської держадміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення);
структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчі органи міських, районних у містах рад (крім м. Києва), об`єднаної територіальної громади, створеної згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, та визнаної Кабінетом Міністрів України спроможною в установленому законом порядку (далі - місцеві органи соціального захисту населення).
Згідно з пунктами 4 - 6 Порядку надання субвенції, субвенція спрямовується на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, що відповідають установленим вимогам законодавства для забезпечення громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у прийнятих в експлуатацію житлових будинках на первинному та вторинному ринку або на інвестування в об`єкти житлового будівництва відповідно до Законів України "Про інвестиційну діяльність" та "Про кооперацію" шляхом призначення і виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей учасників бойових дій на території інших держав, визначених у абзаці першому пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", для осіб з інвалідністю I-II групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов`язаних з перебуванням у цих державах, визначених пунктом 7 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", які потребують поліпшення житлових умов, перебувають на обліку за місцем проживання відповідно до Житлового кодексу Української РСР та включені до списку громадян, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень (для осіб з інвалідністю).
Розподіл коштів субвенції між обласними бюджетами і міським бюджетом м. Києва здійснюється Мінветеранів пропорційно потребі в наданні грошової компенсації на підставі поданої до Мінветеранів регіональними органами соціального захисту населення інформації станом на 1 березня поточного року за формою згідно з додатком.
Регіональні органи соціального захисту населення здійснюють розподіл субвенції між місцевими органами соціального захисту населення відповідно до потреби у наданні грошової компенсації, інформація щодо якої складена на підставі рішень комісій щодо розгляду заяв членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли, та осіб з інвалідністю про призначення грошової компенсації та подана станом на 1 березня поточного року, з урахуванням черговості взяття на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і дати включення до списку громадян, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень (для осіб з інвалідністю), та категорії одержувача грошової компенсації для членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли.
Таким чином, зазначеним порядком встановлено механізм надання субвенцій та етапи розподілу субвенцій.
При розподілі субвенції регіональними органами соціального захисту населення враховується обов`язкова виплата грошової компенсації на одного одержувача у повному обсязі, визначеному пунктом 20 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 р. № 214.
Судом встановлено, що Департаментом соціальної та молодіжної політики Вінницької облдержадміністрації, на виконання пункту 5 Порядку та умов надання субвенції, була сформована та подана до Міністерства у справах ветеранів України потреба в коштах для надання грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, по категорії особи з інвалідністю внаслідок війни II групи, - 4 сім`ї, в тому числі на ОСОБА_1 (згідно додатку 3 до протоколу №1 засідання обласної комісії з питань розподілу коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам між районними та міськими бюджетами для виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій громадян, а також членів їх сімей, а.с. 14-24).
Отже, відповідачем дотримано вимоги вищезазначеної Постанови № 214 щодо надання інформації щодо потреби в наданні грошової компенсації, яка подається до Мінветеранів.
Відповідно до п. 5 Порядку виплати грошової компенсації за поданням структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, міських, районних у містах (крім м. Києва) рад, об`єднаних територіальних громад, створених згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, визнаних Кабінетом Міністрів України спроможними в установленому законом порядку, за рішенням виконавчого комітету міської, районної в місті (в разі її утворення) ради або за розпорядженням голови районної, районної в м. Києві держадміністрації утворюються комісії щодо розгляду заяв членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли, та осіб з інвалідністю про призначення грошової компенсації (далі - комісія).
Згідно з п. 6 Порядку виплати грошової компенсації до повноважень комісії належить прийняття рішення про призначення або відмову в призначенні грошової компенсації; перегляд рішення про призначення грошової компенсації, визначення розміру компенсації.
Пунктами 7-9 визначено порядок подання документів до комісії з приводу отримання відповідної компенсації.
Орган соціального захисту населення протягом десяти робочих днів з дати прийняття заяви з усіма необхідними документами обстежує матеріально-побутові умови заявника за місцем перебування на квартирному обліку, про що складає акт за формою, встановленою Мінветеранів.
Після складення акта обстеження матеріально-побутових умов заявника орган соціального захисту населення не пізніше ніж через десять робочих днів вносить комісії подання про виплату грошової компенсації.
Пунктом 12 Порядку виплати грошової компенсації визначено, що Комісія протягом п`яти робочих днів з дня надходження подання розглядає його по суті та в присутності заявника або його законного представника чи уповноваженої особи приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні грошової компенсації.
Відповідно до п. 24 Порядку виплати грошової компенсації Комісія не пізніше ніж через три робочі дні з дати прийняття рішення про призначення грошової компенсації надсилає копію рішення заявнику із зазначенням розміру призначеної йому грошової компенсації, а також структурному підрозділу з питань соціального захисту населення обласної, Київської міської держадміністрації.
Згідно з п.п. 26, 27, 28 Порядку виплати грошової компенсації після отримання копії рішення комісії про призначення грошової компенсації заявник звертається до відділення публічного акціонерного товариства “Державний ощадний банк України” (далі - уповноважений банк) із заявою про відкриття поточного рахунка із спеціальним режимом використання (далі - спеціальний рахунок). До заяви додається копія рішення комісії про призначення грошової компенсації. Після відкриття спеціального рахунка заявник повідомляє про його реквізити органу соціального захисту населення, в якому він перебуває на обліку в Реєстрі, шляхом надання копії договору про відкриття спеціального рахунка в уповноваженому банку. Орган соціального захисту населення після отримання від заявника реквізитів його спеціального рахунка перераховує на нього кошти грошової компенсації в розмірі, визначеному у відповідному рішенні комісії, про що повідомляє заявника не пізніше ніж через три робочих дні з дати переказу грошової компенсації на його спеціальний рахунок.
Системний аналіз наведених норм Порядку та умов надання субвенцій та Порядку виплати грошової компенсації дає підстави для висновку, що виплата компенсації конкретній особі можлива після прийняття рішення регіонального органу соціального захисту населення відповідно до потреби у наданні грошової компенсації, інформація щодо якої складена на підставі рішень комісій щодо розгляду заяв членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли, та осіб з інвалідністю про призначення грошової компенсації та подана станом на 1 березня поточного року, з урахуванням черговості взяття на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і дати включення до списку громадян, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень.
Суд зазначає, що за положенням статті 2 Бюджетного кодексу України:
бюджет - план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються відповідно органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду;
бюджетне асигнування - повноваження розпорядника бюджетних коштів, надане відповідно до бюджетного призначення, на взяття бюджетного зобов`язання та здійснення платежів, яке має кількісні, часові та цільові обмеження;
бюджетне призначення - повноваження головного розпорядника бюджетних коштів, надане цим Кодексом, законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), яке має кількісні, часові і цільові обмеження та дозволяє надавати бюджетні асигнування;
бюджетний запит - документ, підготовлений головним розпорядником бюджетних коштів, що містить пропозиції з відповідним обґрунтуванням щодо обсягу бюджетних коштів, необхідних для виконання покладених на нього функцій на середньостроковий період, на підставі відповідних граничних показників видатків бюджету та надання кредитів з бюджету;
головні розпорядники бюджетних коштів - бюджетні установи в особі їх керівників, які відповідно до статті 22 цього Кодексу отримують повноваження шляхом встановлення бюджетних призначень;
розпорядник бюджетних коштів - бюджетна установа в особі її керівника, уповноважена на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов`язань, довгострокових зобов`язань за енергосервісом та здійснення витрат бюджету;
субвенції - міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному органом, який прийняв рішення про надання субвенції;
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України, бюджетна система України ґрунтується на таких принципах, зокрема, принцип цільового використання бюджетних коштів - бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями та бюджетними асигнуваннями.
За положенням ч. 3-4 ст. 20 Бюджетного кодексу України, бюджетні програми формуються головними розпорядниками бюджетних коштів під час підготовки пропозицій до Бюджетної декларації (прогнозу місцевого бюджету) та складання бюджетного запиту з урахуванням планів діяльності на середньостроковий період, прогнозних та програмних документів економічного і соціального розвитку.
Відповідальний виконавець бюджетних програм визначається головним розпорядником бюджетних коштів за погодженням з Міністерством фінансів України (місцевим фінансовим органом). Відповідальним виконавцем бюджетних програм може бути головний розпорядник бюджетних коштів за бюджетними програмами, виконання яких забезпечується його апаратом, та/або розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня, який забезпечує виконання бюджетних програм у системі головного розпорядника.
Відповідальний виконавець бюджетних програм у процесі їх виконання забезпечує цільове та ефективне використання бюджетних коштів протягом усього строку реалізації відповідних бюджетних програм у межах визначених бюджетних призначень.
За п. 3 ч. 5 ст. 22 Бюджетного кодексу України, головний розпорядник бюджетних коштів отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України (рішенні про місцевий бюджет); приймає рішення щодо делегування повноважень на виконання бюджетної програми розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та/або одержувачами бюджетних коштів, розподіляє та доводить до них у встановленому порядку обсяги бюджетних асигнувань.
Згідно ч. 6 ст. 108 Бюджетного кодексу України, Кабінет Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету може здійснювати розподіл та перерозподіл обсягів субвенцій та додаткових дотацій з державного бюджету місцевим бюджетам між місцевими бюджетами у межах загального обсягу відповідних субвенцій та додаткових дотацій.
Так, відповідно до розпорядження КМУ від 01.07.2020 №801-р затверджено Розподіл субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей учасників бойових дій на території інших держав, визначених у абзаці першому пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", для осіб з інвалідністю І-ІІ групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов`язаних з перебуванням у цих державах, визначених пунктом 7 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов, на 2020 рік” та Вінницькій області передбачено коштів субвенції в сумі 1007963 грн.
Як вже зазначалось вище, розподіл виділеної Мінветеранів субвенції на виплату грошової компенсації розподіляється між місцевими органами соціального захисту населення.
Отже, рішення про розподіл субвенції відповідно до Порядку та умов надання субвенції, приймалося Департаментом соціальної та молодіжної політики Вінницької облдержадміністрації.
Відповідно до протоколу №1 від 22.07.2020 засідання обласної комісії з питань розподілу коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам між районними та міськими бюджетами для виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій громадян, а також членів їх сімей, кошти субвенції в сумі 1007963 грн. на виплату грошової компенсації ОСОБА_1 не розподілялись. Згідно додатку 4 до протоколу №1 від 22.07.2020 часткову виплату грошової компенсації отримав ОСОБА_2 .
Таким чином, суд доходить висновку, що до моменту надходження субвенції з державного бюджету місцевому бюджету для надання позивачу грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення відповідач виконав свої функції згідно із постановою КМУ від 28.03.2018 №214 у повному обсязі.
Частиною першою, другою статті 23 Бюджетного Кодексу України передбачено, що будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.
Статтею 48 Бюджетного Кодексу України визначено, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов`язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Виплата ж бюджетних коштів у розмірах, не передбачених відповідними бюджетними асигнуваннями, або із інших рахунків є грубим порушенням бюджетного законодавства та тягне за собою юридичну відповідальність посадових осіб.
З огляду на вищевикладене, виплата грошової компенсації позивачу за належні для отримання жилі приміщення буде здійснена при надходженні субвенції з державного бюджету.
Відтак, суд дійшов висновку, про відсутність у діях Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради бездіяльності щодо невиплати позивачу грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення відповідно до рішення №10 міської комісії щодо розгляду заяв деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, осіб, які брали участь у Революції Гідності, а також членів їх сімей, та внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення.
Стосовно вимоги позивача про стягнення з Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради на користь позивача грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення у розмірі 1103459,28 грн., суд зазначає, що по-перше розподіл відповідних коштів здійснюється на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України та по-друге, отримані субвенції повинні розподілятися в порядку черговості взяття на квартирний облік та з урахуванням категорії одержувача грошової компенсації, як це передбачено Постановою КМУ від 28.03.2018 № 214.
В зв`язку з чим, суд звертає увагу позивача на те, що грошова компенсація буде перерахована в порядку черговості та при надходженні субвенції з державного бюджету.
Водночас, суд критично ставиться до доводів позивача щодо того, що М. Юдін згідно додатку №3 потреби знаходився у черзі пізніше позивача, оскільки предметом спору в даній справі є бездіяльність Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради, а не комісії регіонального рівня облдержадміністрації щодо розподілу субвенції.
Також суд не бере до уваги аргументи позивача про те, що 20.06.2019 комісією регіонального рівня приймалося рішення про розподіл йому субвенції, оскільки такі обставини не зазначалися позивачем у позовній заяві як підстави позову, а були повідомлені суду після закінчення підготовчого провадження з наданням відповідних доказів.
Разом тим, відповідачем на спростування таких доводів позивача надано копію протоколу комісії регіонального рівня від 07.10.2019, яким вилучено позивача із списків осіб, які потребують поліпшення житлових умов.
Таким чином, беручи до уваги, що рішення комісією регіонального рівня щодо розподілу субвенції позивачу не приймалося, суд приходить до висновку, що позовні вимоги до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради щодо стягнення коштів є передчасними, а тому задоволенню не підлягають.
Відсутність підстав для задоволення вказаних позовних вимог є підставою для відмови у задоволенні й похідних позовних вимог про відшкодування моральної шкоди.
Тому, у задоволенні вимог адміністративного позову слід відмовити повністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ст. 90 КАС України).
Згідно з нормами ч. 1, 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів учасників справи, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази надані позивачем, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Питання про розподіл судових витрат у цій справі судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )
Відповідач: Департамент соціальної політики Вінницької міської ради (вул. Соборна, 50, м. Вінниця, 21050, код ЄДРПОУ 38782790)
Суддя Комар Павло Анатолійович