Рішення № 94379939, 02.10.2020, Старобільський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
02.10.2020
Номер справи
431/6575/19
Номер документу
94379939
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

02.10.2020

Справа № 431/6575/19

Провадження №2/431/129/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Повний текст

02 жовтня 2020 року Старобільський районний суд Луганської області

в складі: головуючого судді Пелиха О.О.,

за участю секретаря с/з Чесалової О.Є.,

представника позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Індустрієвої А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області про визнання права та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області про визнання права та зобов`язання вчинити певні дії, в якому просив суд визнання за ним право власності на суму грошей у розмірі 28 392,12 гривен, які входять до складу спадщини у вигляді страхових виплат, за період починаючи з моменту припинення жовтень 2016 р. по момент його смерті серпень 2018 р. включно, на одержання яких за життя мав право його померлий батько ОСОБА_3 ; стягнути з Управління на його користь суму грошей у розмірі 28 392,12 гривен, які входять до складу спадщини, у виді страхових виплат на одержання яких за життя мав право його померлий батько ОСОБА_3 за період починаючи з моменту припинення жовтень 2016 р. по момент його смерті серпень 2018 року включно; стягнути з Відповідача на його користь суму судового збору у розмірі 768,40 грн.; зобов`язати відповідача надати до суду звіт про виконання рішення суду про зобов`язання вчинити певні дії, в строк встановлений законодавством України.

В обґрунтування позову позивач посилався на те, що його батьком був ОСОБА_2 , який перебував на обліку та отримував щомісячні страхові виплати у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Сорокине Луганської області. На даний час відділення знаходиться на тимчасово окупованій території України. З серпня 2016 року йому були припинені страхові виплати. Заходів щодо вирішення питання про їх поновлення за життя батько не вчиняв. ІНФОРМАЦІЯ_1 батько помер. Вважав, що після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на майно, а саме: грошові кошти, у вигляді пенсії та соціальних виплат, які були нараховані, але невиплачені померлому спадкодавцю за життя Фондом соціального страхування України, розмір яких складає всього 28 392,12 грн, які входять до складу спадщини. Вказана сума входить до складу спадщини, яку він має намір успадкувати. Добровільно виплатити вказану суму відповідач відмовляється, а тому посилаючись на судову практику, вимоги діючого законодавства просив суд задовольнити його вимоги.

У судове засідання позивач та його представник ОСОБА_1 не з`явилися, представник позивача надав заяву в якій просив суд позов ОСОБА_2 задовольнити в повному обсязі, справу розглянути без його участі та участі представника.

Відповідач - представник Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області Індустрієва А.О. до суду не з`явилася, надала заяву про розгляд справи без її участі. Позов вважала необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню з підстав викладених нею раніше письмово у відзивах.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши наведені у позові доводи, повно і всебічно з`ясованих обставин, на які посилаються сторони як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_2 є сином ОСОБА_3 ..

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с.12).

Стаття 1261 ЦК України передбачає, що першу чергу спадкоємців за законом, при цьому у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця.

За життя ОСОБА_3 перебував на обліку та отримував щомісячні страхові виплати у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Сорокине (Краснодоні) Луганської області.

07 листопада 2014 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову за № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей» (далі - Постанова КМУ № 595), якою затверджений тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей (далі - Тимчасовий порядок).

Згідно з п. 3 Постанови КМУ № 595 бюджетні установи, підприємства та організації, що належать до сфери управління Міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, місцевих державних адміністрацій, повинні до 1 грудня 2014 року переміситись з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (тимчасово неконтрольована територія), в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.

Пунктом 6 Тимчасового порядку визначено, що у разі переміщення установи з тимчасово неконтрольованої на контрольовану територію після набрання чинності цим порядком видатки на забезпечення діяльності такої установи, у тому числі на оплату праці (грошове забезпечення), протягом місяця з дня переміщення здійснюються згідно із затвердженим кошторисом.

Місто Краснодон, відповідно до Розпорядження КМУ від 07.11.2014 № 1085-р Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, віднесено до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

У зв`язку з тим, що Відділенням в м. Краснодоні не здійснено переміщення у населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі відповідно до Постанови КМУ № 595, з 01.12.2014 було припинено видатки на забезпечення діяльності Відділення в м. Краснодоні та відповідно припинено нарахування та виплату страхових виплат потерпілим (членам їх сімей) у Відділенні в м. Краснодоні.

Факт не переміщення Відділення в м. Краснодоні (код ЄДРПОУ 25926845) з тимчасово неконтрольованої на контрольовану територію підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (відомості знаходяться в матеріалах справи).

Відповідно до пункту 3 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі - Закон України № 1105) особливості надання соціальних послуг та виплати матеріального забезпечення за соціальним страхуванням внутрішньо переміщеним особам (громадянам України, які переселилися з тимчасово окупованої території, території проведення антитерористичної операції або зони надзвичайної ситуації) визначаються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 14 Закону України«Про боротьбу з тероризмом» передбачено, що у районі проведення АТО можуть вводитися тимчасові обмеження прав і свобод громадян.

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» установлено, що призначення та продовження виплати усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509.

Аналогічна норма передбачена положеннями п. 8 Порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської області, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 595, згідно до якої особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Порядок надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу, передбачених загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території і районів проведення АТО, встановлено постановою правління Фонду від 11 грудня 2014 року № 20, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 12 січня 2015 року за № 6/26451 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

У пункті 1 розділу III цього Порядку зазначено, що особи, які тимчасово переміщені, мають право на продовження раніше призначених та нарахованих страхових виплат у робочому органі виконавчої дирекції Фонду за фактичним місцем проживання (перебування) на підставі заяви.

ОСОБА_3 звертався із заявою про продовження раніше призначених щомісячних страхових виплат до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (далі відділення в м. Сєвєродонецьку), та надавав до відділення довідку про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції за № 919044661 від 25.08.2015 року.

Термін дії довідки на той час був чітко визначений частиною 8 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», та становив шість місяців з моменту її видачі. У випадку продовження дії обставин, що визначені у статті 1 цього Закону, термін дії такої довідки може бути продовжено на наступні шість місяців, для чого внутрішньо переміщена особа має повторно звернутися за фактичним місцем свого проживання до відповідного структурного підрозділу відповідної місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

У зв`язку з тим, що довідка про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції № 919044661 з якою звернувся до відділення в м. Сєвєродонецьку - ОСОБА_3 була з визначеним терміном дії- до 21.09.2016 року, щомісячні страхові виплати відділенням в м. Сєвєродонецьку з 01.10.2016 року були припинені.

Крім того, на вимогу постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 08.06.2016 року № 365 Відділенням в м. Сєвєродонецьку був направлений електронний запит № 17 від 16.11.2016 до управління праці та соціального захисту населення в м. Сєвєродонецьку з метою перевірки на отримання інформації для призначення (відновлення) соціальних виплат (пенсії) в тому числі і по потерпілому ОСОБА_3

30 листопада 2016 року відділенням в м. Сєвєродонецьку був отриманий від управління праці та соціального захисту населення в м. Сєвєродонецьку електронний витяг з протоколу засідання міської комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Згідно вищезазначеного витягу ОСОБА_3 було прийнято рішення про скасування з 16.09.2016 р. довідки № 919044661.

30.11.2016 року відділенням в. м. Сєвєродонецьку винесено постанову про припинення щомісячної страхової виплати ОСОБА_3 з 01.10.2016 року у зв`язку з скасуванням довідки ВПО. (а.с. 42 оборот).

Разом з тим, згідно п. 10 Типового положення про відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в районах та містах обласного значення, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 20.04.2001 № 19 Відділення у м. Краснодоні є самостійною юридичною особою.

Положеннями ч. 1 ст. 104 ЦК України визначено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Відділення у м. Краснодоні в стані припинення не перебуває, а відтак права та обов`язки Відділення у м. Краснодоні щодо нарахування та виплати щомісячної страхової виплати потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання України не перейшли до інших юридичних осіб, зокрема до Управління.

Враховуючи викладене Управління Фонду не має обов`язку щодо нарахування та виплати щомісячної страхової виплати потерпілому ОСОБА_3 оскільки не є та не може бути правонаступником Відділення у м. Краснодоні.

Відповідно до ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на відповідні кошти, то спадкоємець не може успадкувати зазначені кошти. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини.

Статтею 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).

Відповідно до ст. 1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

З аналізу наведених норм законодавства вбачається, що предметом спадкування можуть бути лише конкретні суми виплат, які належали спадкодавцеві за життя і залишилися недоотриманими у зв`язку з його смертю.

Відповідна правова позиція Управління Фонду узгоджується з судовою практикою, зокрема з постановою Верховного Суду від 30.10.2018 у справі № 522/19647/17.

Таким чином, оскільки потерпілому ОСОБА_3 не нараховані щомісячні страхові виплати в разі часткової чи повної втрати працездатності за період з 01.10.2016 до моменту смерті, померлий за життя не скористався своїм правом на отримання призначених страхових виплат, останній не звертався з заявою про поновлення раніше призначеної страхової виплати до робочих органів Фонду соціального страхування України на території підконтрольній владі України, та відповідно щомісячні страхові виплати ОСОБА_3 не нараховувалися, - ОСОБА_2 не має права на спадкування щомісячних страхових виплат, так як ці виплати не входять складу спадщини в розумінні статті 1227 ЦК України.

Щодо вимоги позивача про зобов`язання відповідача надати до суду звіт про виконання рішення суду про зобов`язання вчинити певні дії, в строк встановлений законодавством України, суд зазначає, що позивач звернувся до суду з позовною заявою про визнання права та стягнення грошей спадкового майна в порядку цивільного судочинства.

Діюче цивільно - процесуальне законодавство не передбачає такого заходу реагування судового контролю за виконанням рішення суду.

Приймаючи до уваги наведене, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 1216, 1218, 1227, 1261 ЦК України, ст. ст. ст. ст. 9, 10, 12, 13, 77-81, 258, 259, 268, 354, 355 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В:

В задоволенні позову ОСОБА_2 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області про визнання права та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Луганського апеляційного суду через Старобільський районний суд Луганської області. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя О.О. Пелих