
Справа № 138/2442/20
Провадження №:2/138/66/21
РІШЕННЯ
Іменем України
12 січня 2021 року м. Могилів-Подільський
Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючого, судді: Цибульського О.Є.,
з участю: секретаря Спічко А.В.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Первак О.В.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Могилів-Подільського міськрайонного суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до СО «Могилів-Подільські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго» про скасування рішення про стягнення коштів,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Могилів-Подільського міськрайонного суду з позовом до СО «Могилів-Подільські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго» про скасування рішення про стягнення коштів в розмірі 5844,90 грн. та 854,66 грн. за одне порушення, в обґрунтування вимог зазначив, що проживає в квартирі, якій більше 90 років. Виникла потреба зробити ремонт і перенести електролічильник. Перший раз лічильник переносили в 2018 році, коли почали ремонт. Позивач звернувся до відповідача, де йому сказали що зроблять це, він чекав більше місяця, але електрика не було. Йому порадили зробити самому, а потім прийде їх людина та опломбує. Так він і зробив, ніякої розмови про оплату не було. В цьому році знову виникла необхідність перенести лічильник, бо після ремонту під ним з`явилася яма глибиною більше метра, забетонована як вхід під ганок. Стало незручно знімати показники лічильника і небезпечно, щоб не впасти в яму, особливо коли дощ, сніг, гололід. 30.06.2020 він написав заяву, щоб прийшли перенести лічильник. 06.08.2020 позивач дізнався, що в той же день директор наклав резолюцію щоб розібралися та надали послугу і нічого про оплату. Позивач подумав, що така послуга надається безкоштовно. До 04.08.2020 відповіді на його звернення не було, і в цей день він зірвав пломбу на кришці коробки лічильника, пломби на самому лічильнику залишилися цілими, провода від стовпа до лічильника не відключалися, оскільки це неможливо зробити не пошкодивши пломби. Лічильник з коробки не виймався, і разом з нею був перенесений на нове місце. Допомагав йому приватний електрик, витратили вони на це трохи більше години. 06.08.2020 позивач заніс в СО «Могилів-Подільські ЕМ» заяву, щоб прийшли і опломбували лічильник. В резолюції директора на цій заяві теж нічого про оплату за таку послугу не було. В той же день йому одна з посадових осіб сказала, що за такі дії на нього буде накладено штраф в розмірі 15000 грн. і це буде вирішувати комісія. Хвилин через 15-20, ця ж посадова особа через чоловіка який привіз його, передала йому договір про виконання робіт, акт приймання виконаних робіт, рахунок для оплати на суму 446,92 грн. за роботу яка і не починалася. Якби ці документи йому надали до 04.08.2020 він би оплатив. 10.08.2020 зранку до нього приїхали два електрика та наполягали, щоб він заплатив по рахунку і справа буде закрита. Він відмовився, а електрики не знали що робити. Подзвонили начальству, питали пломбувати чи ні. Після розмови сказали, що будуть писати акт про порушення, який він і підписав. Позивач визнає, що порушив зірвавши пломбу, за що готовий відповісти згідно закону, згідно якого таку справу розглядає адмінкомісія при міській раді. Позивач вважає, що накладати штрафи комісія СО «Могилів-Подільські ЕМ» не має права. Вони лише мають право на підрахунок і стягнення за споживання необлікованої електроенергії. 01.09.2020 до засідання комісії йому під розписку надали рахунок на 5844,90 грн. На засіданні комісії виявилося, що вони керуються не КУпАП, а Правилами роздрібного ринку електричної енергії. Крім того, позивач в позовній заяві зазначив, що крадіжки електроенергії він не вчиняв, в акті цього не зазначено, а протокол комісії немає вхідних даних для підрахунку кіловат/годин украденої електроенергії.
Тому позивач просить суд скасувати рішення комісії СО «Могилів-Подільські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго», оформлене протоколом №121 від 01.09.2020 про стягнення з нього 5844,90 грн. та 854,66 грн. за порушення якого він не вчиняв.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні, позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити в повному обсязі з підстав зазначених у позові.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала просила відмовити в їх задоволенні в повному обсязі з підстав зазначених у відзиві, оскільки при складанні Акту та ухваленні рішення комісією всі вимоги законодавства було враховано.
Свідок ОСОБА_3 в судовому засіданні надала наступні показання, що з позивачем вона перебуває у цивільному шлюбі. У них дійсно виникла необхідність у перенесенні лічильника обліку електричної енергії, і ОСОБА_1 неодноразово писав заяви до електромереж щодо перенесення лічильника.
Свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 в судовому засіданні надали наступні показання, що вони є працівниками СО «Могилів-Подільські ЕМ». 06.08.2020 вони виявили, що ОСОБА_1 було зірвано пломби на лічильнику і було самовільно перенесено з одного місця на друге, чим порушено відповідні Правила, про що було складено акт в присутності споживача електроенергії - позивача.
Заслухавши сторони, свідків, дослідивши письмові матеріали справи, відзив на позов, оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов слід задовольнити, з наступних підстав:
відповідно до заяв від 30.06.2020 та від 05.07.2020, позивач дійсно звертався до відповідача щодо перенесення електролічильника в зв`язку з проведенням ним ремонтних робіт, та повідомив про виконання приватним електриком вказаних роботи щодо перенесення електролічильника (а.с.6,7).
10.08.2020 працівниками СО «Могилів-Подільські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго» було складено Акт про порушення №00839 за участі споживача ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , про виявлене порушення правил роздрібного ринку п.8.4.2, а саме: пошкодження та відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи на коробці ЗКО . Акт підписаний двома представниками Енергопостачальника та містить підпис споживача (а.с.14-15).
Як встановлено судом до складання акту працівниками СО «Могилів-Подільські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго» було вручено позивачу договір про виконання робіт від 06.08.2020 щодо відключення та підключення лічильника в іншому місці, акт приймання виконаних робіт, рахунок для оплати вказаних у договорі робіт на суму 446,92 грн. (а.с.8,9,10).
01.09.2020 на засіданні комісії з розгляду актів про порушення ПРР СО «Могилів-Подільські ЕМ» на підставі вказаного акта від 10.08.2020 було здійснено розрахунок вартості не облікованої електричної енергії на суму 854,66 грн. та затверджено його, що підтверджується протоколом засідання комісії №121 від 01.09.2020 (а.с.12-13). Дане засідання було проведене у присутності споживача ОСОБА_1 , яким було надано письмові пояснення (а.с.16). Згідно даних пояснень, ОСОБА_1 порушення вчинив тому, що зокрема більше місяця він не отримував ніякої відповіді на його заяву про перенесення лічильника. Даний факт підтверджено також у судовому засіданні.
Як вбачається з протоколу засідання комісії №121 від 01.09.2020, головою комісії як і доповідачем зазначено ОСОБА_7 , одним із членів комісії ОСОБА_8 , проте підписи вказаних осіб відсутні в спірному протоколі.
Згідно наданого стороною відповідача договору № 12070417, 03.06.2014 між ОСОБА_1 та ПАТ «Вінницяобленерго» було укладено договір про користування електричною енергією для побутових споживачів, за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.24-25).
Крім того, стороною відповідача надано копії фотознімків до акту про порушення №00839 від 10.08.2020 та розрахунок збитків за вказаним актом (а.с.26-28,29). Проте, як встановлено судом позивачу даний розрахунок не вручено на засіданні комісії, доказів такого вручення відповідачем не надано.
За змістом статей 6, 526, 626-631 ЦК України, договір є обов`язковим для належного виконання сторонами відповідно до його умов, вимог ЦК України та інших актів цивільного законодавства.
Згідно зі ст. 611 ЦК України в разі порушення зобов`язань настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Статтею 72 Закону України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 передбачено :
1. Роздрібний ринок функціонує для задоволення потреб споживачів у електричній енергії та пов`язаних з цим послуг.
Учасниками роздрібного ринку електричної енергії є споживачі, електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачам.
2. Постачання електричної енергії споживачу здійснюється електропостачальником за відповідним договором постачання електричної енергії споживачу, укладеним відповідно до правил роздрібного ринку.
Оператор системи передачі та оператори систем розподілу забезпечують приєднання електроустановок споживачів до електричних мереж у порядку, встановленому статтею 21 цього Закону.
3. Передачу та розподіл електричної енергії, що постачається споживачам, здійснюють оператор системи передачі та оператори систем розподілу відповідно до договорів, що укладаються із споживачем та/або постачальником електричної енергії відповідно до кодексу системи передачі, кодексу систем розподілу та правил роздрібного ринку.
Облік спожитої споживачем електричної енергії здійснюється постачальником послуг комерційного обліку.
4. Відносини між учасниками роздрібного ринку регулюються правилами роздрібного ринку та договорами між його учасниками. Правила роздрібного ринку оприлюднюються на офіційних веб-сайтах Регулятора та електропостачальників.
9. Споживач сплачує за поставлену йому електричну енергію та надані послуги згідно з умовами договорів, укладених відповідно до правил роздрібного ринку.
Згідно п.1.1.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі Правил), оператором системи є - оператор системи розподілу або оператор системи передачі, у випадках коли до його мереж приєднані електроустановки споживачів електричної енергії та/або об`єкти розподіленої генерації; самовільне підключення - підключення та/або споживання електричної енергії без укладення договорів, передбачених цими Правилами, або підключення після відключення, несанкціоноване (непогоджене) оператором системи;
учасники роздрібного ринку електричної енергії (учасники роздрібного ринку) - електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу, з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.
Відповідно до п. 8.2.4. Правил, у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Відповідно до п.8.2.5. Правил у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.
Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням:
меж балансової належності;
перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення;
номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення;
фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.
В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення.
В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.
Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі.
Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення.
Згідно п. 8.2.6. Правил, на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.
Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, в якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення.
Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Згідно п.п. 6 п. 8.4.2. Правил, визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень.
Пунктом 8.4.7. зазначених Правил визначено, як здійснюється розрахунок вартості необлікованої електричної енергії.
Відповідно до ст. 77 Закону України від 13.04.2017 «Про ринок електричної енергії», учасники ринку, в тому числі споживачі, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Як встановлено судом, доданий у справі Акт про порушення №00839 від 10.08.2020 містить всі передбачені Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312, необхідні дані, реквізити та складений належним чином. Крім того, в акті міститься підпис трьох представників оператора системи, відомості про виконання фотознімків порушення, а також підпис споживача, та датою проведення засідання комісії.
Проте протокол засідання комісії №121 від 01.09.2020, складено з порушенням, а дії комісії не відповідають Правилам роздрібного ринку електричної енергії, затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312, оскільки позивачу не було вручено разом з копією протоколу розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Аналізуючи зібрані в судовому засіданні докази, враховуючи вищевказані обставини справи суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити та скасувати рішення комісії СО «Могилів-Подільські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго» про стягнення з ОСОБА_1 вартості необлікованої електричної енергії, оформлене у вигляді протоколу №121 від 01.09.2020 засідання комісії по розгляду Акту про порушення №00839 від 10.08.2020.
Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору за подання даного позову до суду як особа з інвалідністю ІІ групи, ветеран війни, однак судовий збір сплатив, його слід стягнути з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. 16, 714 ЦК України, «Правилами роздрібного ринку електричної енергії», що затверджені Постановою Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018, Законом України «Про ринок електричної енергії», ст. 4-13, 76-81, 89, 141, 158, 258, 259, 263-268, 273, 354,355 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до СО «Могилів-Подільські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго» про скасування рішення про стягнення коштів, - задовольнити в повному обсязі.
Скасувати рішення комісії СО «Могилів-Подільські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго» про стягнення з ОСОБА_1 вартості необлікованої електричної енергії, оформлене у вигляді протоколу №121 від 01.09.2020 засідання комісії по розгляду Акту про порушення №00839 від 10.08.2020.
Стягнути з СО «Могилів-Подільські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго», код ЄДРПОУ 00130694, на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , понесені ним судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи:
- позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ;
- відповідач СО «Могилів-Подільські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго», код ЄДРПОУ 00130694, місце знаходження: вул. Полтавська, 87, м. Могилів-Подільський Вінницької області.
Повний текст рішення суду складений 18.01.2021.
Суддя: О.Є.ЦИБУЛЬСЬКИЙ