Рішення № 94354381, 25.01.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2021
Номер справи
560/163/21
Номер документу
94354381
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/163/21

РІШЕННЯ

іменем України

25 січня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.

розглянувши адміністративну справу за позовом Громадської організації "Об`єднання осіб з інвалідністю, учасників бойових дій та ветеранів "Рівні права" до Першого відділу державної виконавчої служби міста Хмельницького Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про визнання протиправними та скасування постанов,

ВСТАНОВИВ:

Громадська організація "Об`єднання осіб з інвалідністю, учасників бойових дій та ветеранів "Рівні права" звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Першого відділу державної виконавчої служби міста Хмельницького Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), в якій просить суд:

1. Визнати протиправною та скасувати постанову Головного державного виконавця Першого відділу державної виконавчої служби міста Хмельницького Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Бухтоярова Анатолія Миколайовича від 24.11.2020 ВП №63549258 про накладення штрафу в розмірі 5 100 гривень за невиконання рішення суду.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову Головного державного виконавця Першого відділу державної виконавчої служби міста Хмельницького Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Бухтоярова Анатолія Миколайовича від 14.12.2020 ВП №63549258 про накладення штрафу в розмірі 10 200 гривень за повторне невиконання рішення суду.

3. Стягнути з Першого відділу державної виконавчої служби міста Хмельницького Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) на користь Громадської організації "Об`єднання осіб з інвалідністю, учасників бойових дій та ветеранів "Рівні права" судові витрати.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржувані постанови є протиправними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки у зв`язку з раптовим погіршенням стану здоров`я керівник позивача перебував на стаціонарному та амбулаторному лікуванні, однак державним виконавцем, всупереч вимог ст. 32 Закону України "Про виконавче провадження", не надано об`єктивну оцінку фактам, зазначеним позивачем у заяві про відкладення проведення виконавчих дій та винесено оскаржувані постанови.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.01.2021 судом відкрито провадження в адміністративній справі та витребувано в Першого відділу державної виконавчої служби міста Хмельницького Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) належним чином засвідчену копію виконавчого провадження №63549258.

Від відповідача 11.01.2021 надійшов відзив на позовну заяву, проти позовних вимог Громадської організації "Об`єднання осіб з інвалідністю, учасників бойових дій та ветеранів "Рівні права" заперечує. Зазначає, що на примусове виконання до Першого відділу державної виконавчої служби міста Хмельницького Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) було пред`явлено наказ Господарського суду Хмельницької області №924/1036/19 від 28.10.2020: "Зобов`язати Громадську організацію "Об`єднання осіб з інвалідністю, учасників бойових дій та ветеранів "Рівні права" усунути перешкоди в користуванні адміністративним будинком загальною площею 696,9 квадратних метрів, що знаходиться на земельній ділянці кадастровий номер 6810100000:06:003:0093 для Приватного підприємства "Виробничо-комерційна фірма "Луч", шляхом забезпечення безперешкодного доступу".

У судове засідання 25 січня 2021 року сторони не з`явилися.

Суд встановив такі обставини справи.

На примусове виконання до Першого відділу державної виконавчої служби міста Хмельницького Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) було пред`явлено наказ Господарського суду Хмельницької області №924/1036/19 від 28.10.2020: "Зобов`язати Громадську організацію "Об`єднання осіб з інвалідністю, учасників бойових дій та ветеранів "Рівні права" усунути перешкоди в користуванні адміністративним будинком загальною площею 696,9 квадратних метрів, що знаходиться на земельній ділянці кадастровий номер 6810100000:06:003:0093 для Приватного підприємства "Виробничо-комерційна фірма "Луч", шляхом забезпечення безперешкодного доступу".

Державним виконавцем Бухтояровим А.М. 09.11.2020 було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №63549258 та направлено боржнику за вих №103930.

Державним виконавцем Бухтояровим А.М. 23.11.2020 проведено перевірку виконання рішення боржником - Громадською організацією "Об`єднання осіб з інвалідністю, учасників бойових дій та ветеранів "Рівні права", встановлено, що рішення суду не виконано, про що складено акт державного виконавця від 23.11.2020.

23.11.2020 до державного виконавця Бухтоярова А.М. з заявою звернувся представник боржника (згідно ордеру), щодо ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження та отримання копій постанов.

24.11.2020 державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу на боржника - Громадську організацію "Об`єднання осіб з інвалідністю, учасників бойових дій та ветеранів "Рівні права" в якій зазначена вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів та попереджено про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення суду. Постанову про накладення штрафу за вих №107915 24.11.2020 направлено боржнику.

Від боржника 26.11.2020 надійшла заява від 24.11.2020 про відкладення виконавчих дій у зв`язку з хворобою керівника підприємства боржника на підставі ст. 32 Закону України "Про виконавче провадження".

Державним виконавцем виконавче провадження не відкладалось.

11.12.2020 державним виконавцем повторно проведено перевірку виконання рішення суду боржником та встановлено, що рішення суду не виконано, приміщення визначені рішенням суду не звільнені, про що складено акт державного виконавця від 11.12.2020.

На підставі ст. 63 Закону України "Про виконавче провадження" 14.12.2020 державним виконавцем надіслано до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення.

24.12.2020 до державного виконавця звернулись сторони та повідомили, що рішення суду виконано 23.12.2020 о 19:25, про що сторони склали акт.

Державним виконавцем Бухтояровим А.М. 24.12.2020 складено акт про виконання рішення суду.

Позивач стверджує, що ним було забезпечено виконання рішення суду, а неможливість виконання рішення суду у строк визначений державним виконавцем зумовлена виключно з раптовим погіршенням здоров`я та перебуванням на стаціонарному та амбулаторному лікуванні керівника боржника.

Надаючи правову оцінку обставинам справи суд зазначає та враховує наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України від 02.06.2016 N 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно частини шостої статті 26 наведеного Закону за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).

Відповідно до частини другої статті 63 зазначеного Закону у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Державний виконавець здійснює перевірку виконання боржником цього рішення у час та місці побачення, визначених рішенням, а у разі якщо вони рішенням не визначені, то перевірка здійснюється у час та місці побачення, визначених державним виконавцем.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення державний виконавець складає акт та виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі, визначеному частиною першою статті 75 цього Закону. У постанові зазначаються вимога виконувати рішення та попередження про кримінальну відповідальність.

У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення державний виконавець складає акт, виносить постанову про накладення на боржника штрафу в подвійному розмірі, надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення, звертається з поданням про тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за межі України до суду за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби, виносить вмотивовану постанову про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами (із врахуванням обмежень, передбачених частиною десятою статті 71 цього Закону) та вживає інші заходи примусового виконання рішення, передбачені цим Законом.

Згідно частини першої статті 75 вказаного Закону у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Одночасно частиною другою вказаної статті Закону № 1404-VIII передбачено, що у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

Відповідно до ст. 32 Закону № 1404-VIII за наявності обставин, що перешкоджають проведенню виконавчих дій (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), або з інших підстав, внаслідок виникнення яких сторони були позбавлені можливості скористатися правами, наданими їм цим Законом, виконавець може відкласти проведення виконавчих дій з власної ініціативи або за заявою стягувача чи боржника на строк до 10 робочих днів. Про відкладення проведення виконавчих дій виконавець виносить відповідну постанову.

Позивач стверджує, що вищезазначені обставини, в силу приписів статей 32, 63 та 75 Закону України "Про виконавче провадження", є поважними причинами невиконання рішення.

З аналізу положення статті 75 Закону України "Про виконавче провадження" вбачається, що накладення штрафу за невиконання рішення, що зобов`язує боржника до вчинення певних дій, є видом юридичної відповідальності боржника за невиконання покладеного на нього зобов`язання (виконати судове рішення). Така відповідальність за умови, що судове рішення не виконано з поважних причин і в строк, встановлений державним виконавцем. Тобто, даючи оцінку тому чи правомірно на боржника накладено штраф за невиконання судового рішення потрібно з`ясувати часові рамки, в межах яких боржник мав вчинити певні дії (за виконавчим листом) і в чому причина невиконання судового рішення у відведений йому строк. У цьому зв`язку варто зауважити, що сам факт невиконання судового рішення у визначений строк без з`ясування і оцінки причин цього невиконання не може вважатися підставою для відповідальності боржника відповідно до статті 75 Закону України "Про виконавче провадження".

Поважність причин невиконання судового рішення оцінюється у кожному конкретному випадку через призму того, наскільки це (об`єктивно) перешкодило виконати судове рішення.

Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 12.12.2018 року в справі № 821/1568/16 та постанові від 06.03.2019 року в справі №818/1579/16.

Виходячи із системного аналізу вищенаведених норм права, суд дійшов висновку, що державний виконавець зобов`язаний провести перевірку виконання судового рішення боржником, а підставою для накладення штрафу є невиконання рішення боржником без поважних причин. Тобто, державний виконавець має встановити відсутність поважних причин невиконання рішення.

Поважними в розумінні Закону України "Про виконавче провадження" можуть вважатися об`єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення, боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.

Суд встановив, що відповідно до виписки з медичної карти стаціонарного хворого №1918, ОСОБА_1 знаходився на стаціонарному лікуванні в реабілітаційному відділенні ХОГВВ з 30.10.2020 по 16.11.2020.

Факт перебування на амбулаторному лікуванні ОСОБА_1 у період з 24.11.2020 по 27.11.2020 та з 28.11.2020 по 30.11.2020 підтверджується листками непрацездатності, копії яких містяться в матеріалах справи.

Судом взято до уваги, що позивач Громадська організація "Об`єднання осіб з інвалідністю, учасників бойових дій та ветеранів "Рівні права", який є боржником у виконавчому провадженні є юридичною особою.

Однак, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, керівником юридичної особи - позивача та особою, що має право вчиняти дії від імені юридичної особи є ОСОБА_1 .

Інших осіб, що мають право вчиняти дії від імені юридичної особи позивача відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не містять.

Враховуючи те, що керівник позивача перебував на амбулаторному та стаціонарному лікуванні, суд вважає поважними причини невиконання рішення боржником.

Також судом взято до уваги, що ОСОБА_1 - керівник позивача є учасником бойових дій та інвалідом ІІІ групи, що підтверджується відповідними копіями посвідчень.

Надаючи правову оцінку вищезазначеним обставинам справи, суд зауважує, що безумовною підставою для накладення штрафу є невиконання рішення суду без поважних причин.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач сплатив 4204 грн судового збору за подання позову, отже саме така сума підлягає стягненню з відповідача.

Щодо витрат на правову допомогу та професійну правничу допомогу, суд зазначає, що позивачем не надано до суду жодних доказів на їх підтвердження.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 268-272, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов Громадської організації "Об`єднання осіб з інвалідністю, учасників бойових дій та ветеранів "Рівні права" задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати постанови Головного державного виконавця Першого відділу державної виконавчої служби міста Хмельницького Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Бухтоярова Анатолія Миколайовича від 24.11.2020 ВП №63549258 та від 14.12.2020 ВП №63549258.

Стягнути на користь Громадської організації "Об`єднання осіб з інвалідністю, учасників бойових дій та ветеранів "Рівні права" судові витрати в розмірі 4204 (чотири тисячі двісті чотири) грн 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Першого відділу державної виконавчої служби міста Хмельницького Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Громадська організація "Об`єднання осіб з інвалідністю, учасників бойових дій та ветеранів "Рівні права" (вул. Купріна, 64, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29009 , код ЄДРПОУ - 42471317) Відповідач:Перший відділ державної виконавчої служби міста Хмельницького Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) (вул. Тернопільська, 13/2, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 37225066)

Головуючий суддя О.О. Михайлов