
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2021 р. Справа № 520/15041/2020
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу МВС України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу МВС України, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу МВС України щодо підготовки та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення від 26 грудня 2019 року № 22/6-788 та довідки про розмір грошового забезпечення від 26 грудня 2019 року № 22/6-787 на підставі котрих ОСОБА_1 отримує пенсію з 01 серпня 2018 року;
- визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу МВС України щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про розмір його грошового забезпечення, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру його пенсії;
- зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу МВС України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 26 грудня 2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» для проведення з 01 серпня 2018 року перерахунку основного розміру його пенсії та нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру його пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 1991 року по 1994 рік перебував на обліку як військовий пенсіонер в м. Харків. Починаючи з 01.05.1994 року та до 01.08.2018 року позивач перебував на пенсійному обліку як пенсіонер МВС у Російській Федерації, м. Саратов. Внаслідок зміни місця проживання на АДРЕСА_1 , пенсійна справа передана до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та з 01.08.2018 року призначено пенсію відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ. Відповідно до протоколу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області пенсію позивачу призначено (поновлено) з 01.08.2018 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 26 грудня 2019 року № 22/6-788 та довідки про розмір грошового забезпечення від 26 грудня 2019 року № 22/6-787, які видано Міністерством внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу МВС України на підставі постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 року та наказу МВС України № 499 від 31.12.2007 року. 29.09.2020 року позивач звернувся листом до відповідача, в якому просив підготувати та надати до пенсійного органу нову довідку про розмір грошового забезпечення відповідно до Закону №2262-ХІІ та постанови КМУ № 704 від 30.08.2017 року. Проте, листом Департаменту персоналу МВС України від 15.10.2020 року повідомлено, що для виготовлення нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій відсутні підстави. Вказану бездіяльність відповідача позивач вважає протиправною, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог та зазначив, що відповідно до частини 3 статті 63 закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Питання грошового забезпечення поліцейських врегульовано постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 р. № 988.
Оскільки позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України, види грошового забезпечення, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) премії та їх розмір, що зазначаються у довідці про грошове забезпечення, яка враховується під час перерахунку пенсії, визначаються постановою КМУ від 11 листопада 2015 р. № 988.
Представник відповідача також зазначив, що положення пунктів 1 та 2 постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 є незастосовними відносно позивача, позаяк стосуються виключно пенсіонерів за лінією Міністерства оборони України (тобто військовослужбовців), тоді як позивач є пенсіонером за лінією МВС України, тобто працівником міліції атестованим працівниками органів внутрішніх справ. Отже положення пунктів 1 та 2 постанови КМУ від 21.02.2018 року №103, і наслідки втрати чинності цими положеннями у зв`язку з набранням чинності рішенням суду по справі №826/3858/18 не мають для вирішення справи жодного юридичного значення, оскільки в даному випадку на позивача поширюється дія пункту 3 вказаної постанови КМУ № 103. Зважаючи на що, відсутні підстави для виготовлення нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача згідно постанови КМУ від 30.08.2017 №704.
У відповіді на відзив позивач підтримав свою правову позицію, викладену в позовній заяві, просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно перевіривши матеріали справи та надані учасниками судового процесу докази, суд установив такі фактичні обставини справи та зміст спірних правовідносин.
Як свідчать матеріали справи, позивач - ОСОБА_1 з 1981 року по 1990 роки проходив військову службу в органах внутрішніх справ.
18.03.1991 року позивача звільнено з військової служби в запас з посади начальника підготовки і служби собак військової частини 7454 МВС СРСР, м. Харків, звання: майор міліції. Вказане підтверджено протоколом Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пенсійна справа 2003027851 (МВС) від 01.08.2018) (а.с. 20, 37, 41 - 46).
Як зазначено пенсійним органом в листах від 21.10.2019 року №32128/03.2.-20 та від 14.11.2019 року №34091-03.2-20 (а.с. 26 - 27), позивач перебував на обліку та отримував пенсію за вислугу років до 1996 року згідно положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
До 01.08.2018 року позивач перебував на обліку в Головному управлінні Міністерства внутрішніх справи Росії по Саратовській області та отримував пенсію за вислугу років.
У зв`язку з переїздом на постійне місце проживання на АДРЕСА_1 (мешкав за адресою: АДРЕСА_2 ), пенсійна справа позивача передана до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (відділ з питань призначення та перерахунків пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян управління застосування пенсійного законодавства) згідно листа Генерального консульства Російської федерації у м. Харкові, Україна від 10.10.2018 року (а.с. 22 - 25).
З 01.08.2018 року ОСОБА_1 призначено пенсію відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
Матеріалами справи підтверджено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області звернулося до МВС України по Харківській області з листами від 21.10.2019 року №32128/03.2.-20 та від 14.11.2019 року №34091-03.2-20, в яких просило надати до пенсійного органу довідку про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 за нормами, чинними на 01.01.2008 року (а.с. 26 - 27).
На вказані листи Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України надано наступні довідки:
- довідку від 26.12.2019 року № 22/6-787 про розмір грошового забезпечення, видану ОСОБА_1 , про те, що відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 та наказу МВС від 31.12.2007 № 499 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2008 року (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять службу) за посадою начальник підготовки і служби собак військової частини 7454 МВС СРСР, м. Харків складає: посадовий оклад 1000,00 грн., оклад за військовим званням 125,00 грн., надбавка за вислугу років 393,75 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 835,31 грн., премія 588,52 грн. Всього 2 942,58 грн. (а.с. 28);
- довідку від 26.12.2019 року № 22/6-788 про розмір грошового забезпечення, видану ОСОБА_1 , про те, що відповідно до постанови КМУ від 23.04.2012 року № 355 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.04.20128 року (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять службу) за посадою начальник підготовки і служби собак військової частини 7454 МВС СРСР, м. Харків складає: посадовий оклад 1 000,00 грн., оклад за військовим званням 125,00 грн., надбавка за вислугу років 393,75 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 759,38 грн., премія 1 480,78 грн. Всього 3 758,91 грн. (а.с. 29).
В серпні 2020 року позивач звернувся до військової частини 3005 з листом, в якому просив надати йому дані щодо грошового забезпечення офіцера, який займає посаду аналогічній, з якої позивача було звільнено (а.с. 34).
07.08.2020 року Військовою частиною 3005 Національної гвардії України надано відповідь №40/05/32-2920/Р-110 на звернення позивача, в якій вказано грошове забезпечення начальника кінологічної служби (а.с. 35).
Судом також встановлено, що 25.09.2020 року позивач звернувся до Департаменту персоналу МВС України із заявою про видачу довідки про розмір грошового забезпечення, в якій просив підготувати та надати до ГУ ПФУ в Харківській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ та постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із зазначенням розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для проведення перерахунку його пенсії (а.с. 15 - 16).
Листом Департаменту персоналу МВС України від 15.10.2020 року № Р-18083/22 повідомлено на звернення позивача, що відсутні підстави для виготовлення нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відсутні підстави (а.с. 17 - 19).
Позивач зазначає, що наявні підстави вважати, що бездіяльність МВС України в особі Департамену персоналу щодо непідготовки та надання до ГУ ПФУ в Харківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення відповідно до Закону №2262-ХІІ та постанови КМУ № 704, що необхідно для перерахунку його пенсії, є неправомірною.
Крім того, позивач наголошує, що відповідач протиправно склав довідки від 26.12.2019 року № 22/6-787, від 26.12.2019 року № 22/6-788 про розмір грошового забезпечення та направив їх до пенсійного органу для перерахунку пенсії, оскільки вказані довідки сформовано за нормами, які вже втратили чинність.
Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей". Цим Законом внесено доповнення до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Згідно ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ст. 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та постановою від 18 листопада 2015 року №947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ. Постанова "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393", яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Згідно із пунктами 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Відповідно до п.3 Постанови КМУ від 21 лютого 2018 р. № 103, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, визначено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., N 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази, зокрема, списки від органів Пенсійного фонду України до МВС України, щодо направлення довідки для перерахунку пенсії позивача з 05.03.2019. Отже, у відповідача відсутні підстави для виготовлення та направлення такої довідки до органів Пенсійного фонду.
Водночас суд зазначає, що відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, передбачено, що підставою для перерахунку пенсії зазначено рішення Кабінету Міністрів України, до повноважень якого належить визначення на яких умовах та в якому розмірі слід здійснити перерахунок пенсії. На виконання зазначених положень Кабінетом Міністрів України прийнята Постанова №103, п.1,2 якої в подальшому визнанні нечинними рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18.
Разом з тим, визнання нечинними п.1,2 Постанови №103 за відсутності нового рішення Кабінету Міністрів України про порядок перерахунку пенсій не є підставою для виникнення обов`язку Міністерства внутрішніх справ України та органів пенсійного фонду повторно проводити перерахунок пенсій.
Згідно з п.1 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Отже, приводом для проведення перерахунку розміру раніше призначеної пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення загального характеру, виданого суб`єктом владних повноважень, наділеним правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
30.08.2017р. КМУ було прийнято постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за якою відбулось збільшення розміру грошового забезпечення військовослужбовців (далі за текстом - Постанова КМУ №704), яка набрала чинності з 01.03.2018р.
Саме з 01.03.2018р. громадянин категорії військовослужбовець у відставці набув суб`єктивне право на перерахунок розміру раніше призначеної пенсії з урахуванням приписів Порядку №45 та постанови КМУ №704.
Проте, 21.02.2018р. КМУ було прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова КМУ №103), п.п.1 і 2 якою установлено правило перерахунку пенсії виходячи з таких складових як: оклад за посадою, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років, а датою перерахунку було визначено - 01.01.2018 р.
Тобто положеннями п.п. 1 і 2 Постанови КМУ №103 була надана ретроспективна дія у часі приписам Постанови КМУ №704.
Одночасно Постановою КМУ №103 були внесені зміни і до п.5 Порядку №45, внаслідок чого під час перерахунку пенсій мали використовуватись такі види грошового забезпечення, як: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років.
За правилами ч.2 ст.265 та ч.1 ст.325 КАС України пункти 1 і 2 Постанови КМУ №103 діяли у період часу з 28.02.2018р. та до 05.03.2019р. (як до моменту набрання законної сили судовими рішеннями по справі №826/3858/18) і були обов`язковими до виконання усіма суб`єктами права як чинне рішення Уряду України нормативного характеру.
Втрата чинності пунктами 1 і 2 Постанови КМУ №103 з 05.03.2019р. у силу ст.ст.255, 265, 325 КАС України означає, що саме з вказаної календарної дати відбулись зміни у правовому регулюванні правовідносин з приводу перерахунку раніше призначеної пенсії військовослужбовцям у відставці.
Викладене узгоджується з останньою у часі правовою позицією постанови Верховного Суду від 17.06.2020р. у справі №2540/2873/18.
Як встановлено судом, позивач проходив військову службу в органах внутрішніх справ, у 1991 році звільнений з військової служби в запас з посади начальника підготовки і служби собак військової частини 7454 МВС СРСР, м. Харків, звання: майор міліції, що підтверджено протоколом ГУ ПФУ в Харківській області (пенсійна справа 2003027851 (МВС) від 01.08.2018).
Отже, положення пунктів 1 і 2 постанови КМУ від 21.02.2018р. №103 є незастосовними відносно позивача, оскільки стосуються виключно військовослужбовців у відставці, зокрема і пенсіонерів за лінією Міністерства оборони України (тобто військовослужбовців у відставці), а позивач є пенсіонером за лінією МВС України (тобто атестованим співробітником органів внутрішніх справ у відставці).
Тому і наслідки втрати чинності положеннями пунктів 1 та 2 постанови КМУ від 21.02.2018р. №103 у зв`язку з набранням чинності рішенням суду по справі №826/3858/18 не мають для позивача жодного юридичного значення.
Отже, доводи позивача з даного приводу слід визнати є необґрунтованими та безпідставними.
Суд вважає помилковим посилання позивача на правові висновки Верховного Суду в зразковій справі №160/8324/19, оскільки адміністративна справа не містить всіх ознак типової справи, наведених у рішенні від 18.12.2019 року, зокрема, в частині заявлених вимог: позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до територіального пенсійного орану оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень постанови № 704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії та зобов`язання відповідача підготувати та надати до територіального органу Пенсійного фонду України таку довідку, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704.
Як з тексту рішення Верховного Суду від 18.12.2019 р., так і з ознак типової справи вбачається, що така стосується пенсіонерів - військовослужбовців, пенсія яких перераховується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 р. Однак як вже було зазначено судом раніше пенсії працівників органів внутрішніх справ переховуються в іншому порядку.
Відтак, суд вважає доводи позивача в цій частині необґрунтованими та недоведеними, а відтак такими, що не підлягають врахуванню судом.
Вказані обставини свідчать про відсутність у відповідача правових підстав для підготовки та надання до Головного управління ПФУ в Харківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 26 грудня 2019, у відповідності до вимог Закону №2011-ХІІ та постанови КМУ від 30.08.2017 №704 для проведення з 01 серпня 2018 року перерахунку основного розміру його пенсії та нової довідки станом на 05 березня 2019 відповідно до Закону №2011-ХІІ та постанови КМУ від 30.08.2017 №704 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру його пенсії.
З приводу позовних вимог щодо визнання протиправними дій МВС України в особі Департаменту персоналу МВС України щодо підготовки та надання до ГУ ПФУ в Харківській області довідок про розмір грошового забезпечення від 26.12.2019 року № 22/6-788 та від 26 грудня 2019 року № 22/6-787, протиправність яких позивач обґрунтовує тим, що вказані довідки, на підставі яких позивач отримує пенсію з 01.08.2018 року, сформовано за нормами, які вже втратили чинність, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 3 статті 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Як свідчать матеріали справи, ГУПФУ в Харківській області звернулося до МВС України по Харківській області з листами від 21.10.2019 року №32128/03.2.-20 та від 14.11.2019 року №34091-03.2-20, в яких просило надати до пенсійного органу довідку про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 за нормами, чинними на 01.01.2008 року.
На вказані листи Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України надано довідку від 26.12.2019 року № 22/6-787, в якій вказано розмір грошового забезпечення відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 та наказу МВС від 31.12.2007 № 499, які були чинними станом на 01.01.2008 року, а також довідку від 26.12.2019 року № 22/6-788, в якій вказано розмір грошового забезпечення згідно постанови КМУ від 23.04.2012 року № 355, яка була чинною станом на 01.04.2012 року.
Зважаючи на те, що вказані довідки видано Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України на запити ГУПФУ в Харківській області, з зазначенням в них відомостей, які просив надати пенсійний орган та за нормами постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 та наказу МВС від 31.12.2007 № 499, які наразі втратили чинність та були чинними на ті дати, станом на які пенсійний орган просив надати відомості стосовно розміру грошового забезпечення, при цьому постанова КМУ від 23.04.2012 року №355 є чинною та не скасованою, відповідно в діях відповідача стосовно видачі цих довідок відсутня протиправність, позовні вимоги в цій частині суд також вважає необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Окремо суд звертає увагу, що в разі незгоди з порядком призначення (перерахунку) пенсії з 01.08.2018 року та з подальшим її перерахунком враховуючи дані довідок від 26.12.2019 року № 22/6-787 та від 26.12.2019 року № 22/6-788, виданих Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, ОСОБА_1 не позбавлений права звернутися до суду подавши позов до пенсійного органу.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд також застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (RuizTorija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких підстав, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Питання щодо понесених позивачем судових витрат здійснюється відповідно до положень статті 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-262, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу МВС України (код ЄДРПОУ 00032684, адреса: вул. Богомольця, буд. 10, м. Харків, 61058) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя О.В.Шевченко