Рішення № 94353771, 25.01.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2021
Номер справи
420/13372/20
Номер документу
94353771
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/13372/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНБІЗНЕСГРУП» (вул.Церковна,29/1, офіс 302, м.Одеса, 65003) до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області (вул.Успенська,4, м.Одеса, 65014) про визнання протиправними та скасування постанов,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНБІЗНЕСГРУП» до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, в якому позивач просить

визнати протиправними та скасувати:

- Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 214553 від 14 вересня 2020 р. прийняту Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області, про стягнення з ТОВ «ФІНБІЗНЕСГІРУП» адміністративно-господарського штрафу;

- Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 214550 від 14 вересня 2020 р. прийняту Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області, про стягнення з ТОВ «ФІНБІЗНЕСГІРУП» адміністративно-господарського штрафу;

- Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 214551 від 14 вересня 2020 р. прийняту Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області, про стягнення з ТОВ «ФІНБІЗНЕСГІРУП» адміністративно-господарського штрафу;

- Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 214554 від 14 вересня 2020 р. прийняту Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області, про стягнення з ТОВ «ФІНБІЗНЕСГРУП» адміністративно-господарського штрафу;

стягнути Управління Укртрансбезпеки в Одеській області (6S014, м. Одеса, вул. Успенська, 4, Код ЄДРІІОУ 39816845) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНБІЗНЕСГРУП" (65003, м. Одеса, вул. Церковна, буд. 29/1, офіс 302, код ЄДРПОУ 43I15478, IBAN НОМЕР_1 в ПАТ "МТБ БАНК" МФО 328168) сплачений судовий збір у сумі 2102,00 грн,

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Постанова від 14.09.2020 р. № 214553 була прийнята на підставі акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 26.07.2020 р. № 225472. Згідно вказаного акту, була проведена перевірка транспортного засобу ВАРЗ, номерний знак НОМЕР_2 , що належить ТОВ «УЛФ-Фінанс»; Постанова від 14.09.2020 р. № 214550 була прийнята на підставі акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 18.08.2020 р. № 195633. Згідно вказаного акту, була проведена перевірка транспортного засобу MERCEDES-BENZ ACTROS 4141, номерний знак НОМЕР_3 , що належить ТОВ «ФІНБІЗНЕСГРУП»; Постанова від 14.09.2020 р. № 214551 була прийнята на підставі акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 18.08.2020 р. № 195567. Згідно вказаного акту, була проведена перевірка транспортного засобу MERCEDES-BENZ ACTROS 2641, номерний знак НОМЕР_4 , та напівпричіп Schmitz SKI 24 номерний знак НОМЕР_5 , що належить ТОВ «ФІНБІЗНЕСГРУП»; Постанова від 14.09.2020 р. № 214554 була прийнята на підставі акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 18.08.2020 р. № 195263. Згідно вказаного акту, була проведена перевірка транспортного засобу MERCEDES-BENZ ACTROS 1841 LS, номерний знак НОМЕР_6 , та ВАРЗ НПС-2730 номерний знак НОМЕР_7 , що належить ТОВ «ФІНБІЗНЕСГРУП». Згідно з абзацу 3, 13-16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» встановлено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; невиконання перевізниками або їхніми представниками приписів органів державного контролю щодо усунення порушень транспортного законодавства - штраф у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Відтак, позивача притягнуто до відповідальності неправомірно, оскільки санкція норми ч. 1 абз. 15-16 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачає відповідальність саме для перевізників, яким не є позивач, а не для власників транспортних засобів.

Ухвалою суду від 04 грудня 2020 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи.

Ухвалою суду від 24 грудня 2020 року заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНБІЗНЕСГРУП" про забезпечення позовних вимог по справі від 22.12.2020 року (вхідний №ЕП/54831/20) за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНБІЗНЕСГРУП» до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов, - задоволено. Зупинено примусове стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНБІЗНЕСГРУП" на підставі виконавчих документів - постанов Управління Укртрансбезпеки в Одеській області від 14.09.2020 № 214553, № 214550, № 214551, №214554 про накладення адміністративно-господарського штрафу на ТОВ "ФІНБІЗНЕСГРУП" до набрання законної сили судового рішення у цій справі.

Відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області було проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, за результатами перевірки складено акти перевірки:

№ 225472 від 26.07.2020 р., згідно вказаного акту, була проведена перевірка транспортного засобу ВАРЗ, номерний знак НОМЕР_2 , що належить ТОВ «УЛФ-Фінанс» та встановлено порушення ч. 1, абз. 16 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»;

№ 195633 від 18.08.2020 р., згідно вказаного акту, була проведена перевірка транспортного засобу MERCEDES-BENZ ACTROS 4141, номерний знак НОМЕР_3 , що належить ТОВ «ФІНБІЗНЕСГРУП» та встановлено порушення ч. 1, абз. 16 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»;

№ 195567 від 18.08.2020 р., згідно вказаного акту, була проведена перевірка транспортного засобу MERCEDES-BENZ ACTROS 2641, номерний знак НОМЕР_4 , та напівпричіп Schmitz SKI 24 номерний знак НОМЕР_5 , що належить ТОВ «ФІНБІЗНЕСГРУП» та встановлено порушення ч. 1, абз. 15 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»;

№ 195263 від 18.08.2020 р., згідно вказаного акту, була проведена перевірка транспортного засобу MERCEDES-BENZ ACTROS 1841 LS, номерний знак НОМЕР_6 , та ВАРЗ НПС-2730 номерний знак НОМЕР_7 , що належить ТОВ «ФІНБІЗНЕСГРУП» та встановлено порушення ч. 1, абз. 16 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

За результатами розгляду вказаних документів, Управлінням Укртансбезпеки в Одеській області 14.09.2020 року прийнято відносно позивача постанови про застосування адміністративно - господарського штрафу:

Постанова від 14.09.2020 р. № 214553 була прийнята на підставі акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 26.07.2020 р. № 225472. Згідно вказаного акту, була проведена перевірка транспортного засобу ВАРЗ, номерний знак НОМЕР_2 , що належить ТОВ «УЛФ-Фінанс», якою стягнуто з ТОВ «ФІНБІЗНЕСГРУП» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34 000,00 грн. за порушення передбачене ч. 1, абз. 16 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»;

Постанова від 14.09.2020 р. № 214550 була прийнята на підставі акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 18.08.2020 р. № 195633. Згідно вказаного акту, була проведена перевірка транспортного засобу MERCEDES-BENZ ACTROS 4141, номерний знак НОМЕР_3 , що належить ТОВ «ФІНБІЗНЕСГРУП» , якою стягнуто з ТОВ «ФІНБІЗНЕСГРУП» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34 000,00 грн. за порушення передбачене ч. 1, абз. 16 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»;

Постанова від 14.09.2020 р. № 214551 була прийнята на підставі акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 18.08.2020 р. № 195567. Згідно вказаного акту, була проведена перевірка транспортного засобу MERCEDES-BENZ ACTROS 2641, номерний знак НОМЕР_4 , та напівпричіп Schmitz SKI 24 номерний знак НОМЕР_5 , що належить ТОВ «ФІНБІЗНЕСГРУП» , якою стягнуто з ТОВ «ФІНБІЗНЕСГРУП» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 17 000,00 грн. за порушення передбачене ч. 1, абз. 15 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»;

Постанова від 14.09.2020 р. № 214554 була прийнята на підставі акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 18.08.2020 р. № 195263. Згідно вказаного акту, була проведена перевірка транспортного засобу MERCEDES-BENZ ACTROS 1841 LS, номерний знак НОМЕР_6 , та ВАРЗ НПС-2730 номерний знак НОМЕР_7 , що належить ТОВ «ФІНБІЗНЕСГРУП» , якою стягнуто з ТОВ «ФІНБІЗНЕСГРУП» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34 000,00 грн. за порушення передбачене ч.1, абз.16 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Також, судом встановлено, що 01.07.2020 р. між ТОВ «ФІНБІЗНЕСГРУП» та ПП «Південьдортех» укладено Договір оренди транспортних засобів та механізмів № 03/07/ОФ-20, відповідно до умов якого (п.1.1.) передбачено, що в порядку та на умовах визначених цим Договором, Орендодавець зобов`язується передати Орендареві у платне користування транспортні засоби та механізми перелік яких вказано у Договорі. За Актом приймання-передачі транспортних засобів від 01.07.2020 р., до Договору оренди № 03/07ЮФ-20 ТОВ «ФІНБІЗНЕСГРУП» передало, а ПП «Південьдортех» прийняло у платне користування, самоскид Варз МБ4141 К-20, номерний знак НОМЕР_2 .

01.07.2020 р. між TOB «ФІНБІЗНЕСГРУП» та ПП «Південьдортех» укладено Договір оренди транспортних засобів та механізмів № 05/07/ОФ-20, відповідно до умов якого (п. 1.1.) передбачено, що в порядку та на умовах визначених цим Договором, Орендодавець зобов`язується передати Орендареві у платне користування транспортні засоби та механізми перелік яких вказано у Договорі. За Актом приймання-передачі транспортних засобів від 01.07.2020 р., до Договору оренди від 01.07.2020 р. № 05/07ЮФ-20 передало, а ПП «Південьдортех» прийняло у платне користування сідловий тягач MERSEDES-BENZ Actros 4141, номерний знак НОМЕР_3 .

01.07.2020 р. між ТОВ «ФІНБІЗНЕСЕРУП» та ПП «Південьдортех» укладено Договір оренди транспортних засобів та механізмів № 06/07/ОФ-20, відповідно до умов якого (п. 1.1.) передбачено, що в порядку та на умовах визначених цим Договором, Орендодавець зобов`язується передати Орендареві у платне користування транспортні засоби та механізми перелік яких вказано у Договорі. За Актом приймання-передачі транспортних засобів від 01.07.2020 р., до Договору оренди від 01.07.2020 р. № 06/07/ОФ-20 передало, а ПП «Південьдортех» прийняло у платне користування сідловий тягач MERSEDES-BENZ Actros 4141, номерний знак НОМЕР_4 .

01.07.2020 р. між ТОВ «ФІНБІЗНЕСГРУП» та ПП «Південьдортех» укладено Договір оренди транспортних засобів та механізмів № 07/07/ОФ-20, відповідно до умов якого (п.1.1.) передбачено, що в порядку та на умовах визначених цим Договором, Орендодавець зобов`язується передати Орендареві у платне користування транспортні засоби та механізми перелік яких вказано у Договорі. За Актом приймання-передачі транспортних засобів від 01.07.2020 р., до Договору оренди від 01.07.2020 р. № 07/07ЮФ-20 передало, а ПП «Південьдортех» прийняло у платне користування вантажний сідловий тягач Mercedes-Benz ACTROS 1841 LS, номерний знак НОМЕР_8 , а також напівпричіп ВАРЗ НПС-2730, номерний знак НОМЕР_7 .

Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень, регулює Закон України «Про автомобільний транспорт».

Відповідно до ст.ст.1,48 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення-перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.

Автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Згідно із п.п.22.3,22.5 «Правил дорожнього руху», затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001 року, перевезення вантажу дозволяється за умови, що він: а) не наражає на небезпеку учасників дорожнього руху; б) не порушує стійкості транспортного засобу і не утруднює керування ним; в) не обмежує водієві оглядовості; г) не закриває зовнішніх світлових приладів, світлоповертачів, номерних і розпізнавальних знаків, а також не перешкоджає сприйманню сигналів, що подаються рукою; ґ) не створює шуму, не піднімає пилу та не забруднює проїзну частину і навколишнє середовище.

За спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Відповідно до п. 2, 4 «Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 «Правил дорожнього руху України», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306.

Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Відповідно до п.1.10 «Правил дорожнього руху», габаритно-ваговий контроль - перевірка габаритних і вагових параметрів транспортного засобу (в тому числі механічного транспортного засобу), причепу і вантажу на предмет відповідності встановленим нормам щодо габаритів (ширина, висота від поверхні дороги, довжина транспортного засобу) та щодо навантаження (фактична маса, осьове навантаження), яка проводиться відповідно до встановленого порядку на стаціонарних або пересувних пунктах габаритно-вагового контролю.

Згідно з п.3 «Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування», затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України №1007/1207 від 10.10.2013 року, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів під час їх проїзду автомобільними дорогами загального користування проводиться посадовими особами Укртрансінспекції та працівниками відповідних підрозділів МВС.

Відповідно до п.п.3,15,16,18,20 «Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів на інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 року, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль. Габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль. За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення. За результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.

Відповідно до п.5 «Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування», затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України №1007/1207 від 10.10.2013 року, працівники відповідних підрозділів МВС під час здійснення габаритно-вагового контролю: 1) здійснюють зупинку транспортних засобів для проведення габаритно-вагового контролю у випадках, передбачених підпунктом 6 пункту 4 цього Порядку, з дотриманням Правил дорожнього руху; 2) здійснюють перевірку у водія великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу наявності дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, оформленого та виданого в установленому законодавством порядку. У разі відсутності такого дозволу вживають заходів щодо проходження габаритно-вагового контролю таким транспортним засобом; 3) у разі виявлення порушень правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, у тому числі за результатами здійснення їх габаритно-вагового контролю, вживають заходів реагування, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законодавчими актами.

Згідно з п.2.42 «Правил дорожнього руху», затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 року, у разі виявлення під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових та/або габаритних параметрів установленим нормам і правилам рух такого транспортного засобу та/або причепу забороняється до отримання в установленому порядку дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, про що складається відповідний акт.

Так, з актів проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, на підставі яких прийнято оскаржувані постанови, вбачається, що при перевірці встановлено, що рух автомобільними дорогами України здійснювався автомобілями, які належать ТОВ «ФІНБІЗНЕСГРУП» із перевищенням габаритно-вагових норм.

На підставі цих актів, що підтверджують перевищення транспортними засобами нормативних вагових парламентів, Управлінням Укртансбезпеки в Одеській області прийнято відносно позивача постанови про застосування адміністративно - господарського штрафу на суми 34000 грн. та 17000 грн. за допущення порушення, передбачене ч.1, абз.16 та ч.1 абз.15, ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Оцінюючи наявні у справі докази, суд виходить із застосування таких норм матеріального права.

Статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;

для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є:

для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг;

для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

Таким чином, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху: посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачені види відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт, які застосовуються до автомобільних перевізників.

Так, відповідно до абз.3, 14-16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, як зазначено в частині 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», суб`єктом відповідальності за вказане правопорушення є саме автомобільний перевізник.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - це перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.

Автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб`єкт господарювання, який відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовують на законних підставах (стаття 33 Закону України «Про автомобільний транспорт»).

Таким чином, суб`єктом відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт, які були виявлені посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області в ході перевірки, є автомобільний перевізник.

Суд встановив та підтверджено матеріалами справи, що 01.07.2020 р. між ТОВ «ФІНБІЗНЕСГРУП» та ПП «Південьдортех» укладено договори оренди транспортних засобів, відповідно до п.1.1 яких в порядку та на умовах, визначених цим Договором Орендодавець зобов`язується передати Орендареві у платне користування транспортні засоби, а саме: вантажні самоскиди.

Згідно з актів приймання-передачі транспортних засобів від 01.07.2020 року, підписаних ТОВ «ФІНБІЗНЕСГРУП» та ПП «Південьдортех» транспортні засоби відповідно до договорів оренди були передані у платне користування.

Таким чином, суд встановив, що під час проведення перевірки посадовими особами відповідача не було з`ясовано особу автомобільного перевізника.

З огляду на те, що позивачем на підставі наданих суду документів доведено, що ТОВ «ФІНБІЗНЕСГРУП» не було перевізником у період проведених перевірок, а відповідачем не надано доказів на спростування цих доводів, суд приходить висновку, що позивач не може бути притягнутий до відповідальності відповідно до ч.1, абз.15-16 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Враховуючи вищевикладені та встановлені обставини, суд доходить висновку, що постанови про застосування адміністративно - господарського штрафу від 14 вересня 2020 року прийняті відносно ТОВ «ФІНБІЗНЕСГРУП» з порушенням визначення суб`єкту правопорушення, а тому є протиправними.

З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно - господарського штрафу від 14 вересня 2020 року є правомірними та належать задоволенню повністю.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що відповідач, заперечуючи проти позову не довів, з посиланням на відповідні докази правомірності своїх дій, а тому позовні вимоги належать задоволенню повністю.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому належать стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача сплачений ним судовий збір в сумі 2102 грн.

Керуючись статтями 12, 139, 242, 246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНБІЗНЕСГРУП» (вул.Церковна,29/1, офіс 302, м.Одеса, 65003, код ЄДРПОУ 43115478) до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області (вул.Успенська,4, м.Одеса, 65014, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправними та скасування постанов - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 214553 від 14 вересня 2020 р. прийняту Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області, про стягнення з ТОВ «ФІНБІЗНЕСГІРУП» адміністративно-господарського штрафу.

Визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 214550 від 14 вересня 2020 р. прийняту Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області, про стягнення з ТОВ «ФІНБІЗНЕСГІРУП» адміністративно-господарського штрафу;

Визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 214551 від 14 вересня 2020 р. прийняту Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області, про стягнення з ТОВ «ФІНБІЗНЕСГІРУП» адміністративно-господарського штрафу;

Визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 214554 від 14 вересня 2020 р. прийняту Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області, про стягнення з ТОВ «ФІНБІЗНЕСГРУП» адміністративно-господарського штрафу;

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки в Одеській області (вул.Успенська,4, м.Одеса, 65014, код ЄДРПОУ 39816845) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНБІЗНЕСГРУП» (вул.Церковна,29/1, офіс 302, м.Одеса, 65003, код ЄДРПОУ 43115478) судові витрати у розмірі 2102 грн (дві тисячі сто дві гривні).

Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.293,295 та п.15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.С. Єфіменко

.