Рішення № 94353656, 25.01.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2021
Номер справи
420/12860/20
Номер документу
94353656
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/12860/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Юхтенко Л.Р.,розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (код ЄДРПОУ 37956207, місцезнаходження: 01010, м. Київ, вул. Московська, 8, корп. 30) до приватного акціонерного товариства «Комінтернівське ремонтно-транспортне підприємство» (код ЄДРПОУ 03755176, місцезнаходження: 67540, Одеська обл., Комінтернівський район, с. Кремидівка, вул. Гоголя, 1) про стягнення штрафної санкції у розмірі 17 000 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

До суду 23 листопада 2020 року надійшла позовна заява Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (код ЄДРПОУ 37956207, місцезнаходження: 01010, м. Київ, вул. Московська, 8, корп. 30) до приватного акціонерного товариства «Комінтернівське ремонтно-транспортне підприємство» (код ЄДРПОУ 03755176, місцезнаходження: 67540, Одеська обл., Комінтернівський район, с. Кремидівка, вул. Гоголя, 1) про стягнення штрафної санкції у розмірі 17 000 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за наслідками розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, управлінням винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 31.10.2019 року №545-ПД-1-Е, відповідно до якої до приватного акціонерного товариства «Комінтернівське ремонтно-транспортне підприємство» застосовано штрафні санкції на загальну суму 17 000 грн.

Враховуючи несплату штрафних санкцій відповідачем, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Ухвалою суду від 27 листопада 2020 року прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження та призначено перше судове засідання на 21 грудня 2020 року.

Позивач повідомлений про дату та час судового засідання засобами електронної пошти, про що свідчить звіт від поштового сервера.

Відповідач на судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений через оголошення на сайті судової влади України.

Частина 1 та 2 статті 130 КАС України відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання.

Порядок публікації оголошень на веб-порталі судової влади України визначається Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.

Окрім того, до суду повернулась судова повістка з відміткою поштового відділення «адресат відсутній за вказаною адресою».

Відповідно до ч. 11 ст. 126 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Таким чином, з урахуванням вищевикладених вимог КАС України, суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З цих підстав, суд постановив ухвалу, яка занесена до протоколу судового засідання від 21 грудня 2020 року, про продовження розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.

Так, суд встановив та матеріалами справи підтверджено, що 26 вересня 2019 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у Південному регіоні винесено постанову №738-ПД-1-Е про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів відносно приватного акціонерного товариства «Комінтернівське ремонтно-транспортне підприємство», відповідно до якої встановлено, що підприємство не подало до НКЦПФР регулярну річну інформацію емітента цінних паперів за 2018 рік у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, що є порушенням вимог підпункту 4 глави 4 розділу 2 Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затверджених Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року №2826 (а.с.7-8).

Матеріалами справи підтверджено, що вищезазначену постанову було направлено рекомендованим листом підприємству за адресою:67540, Одеська обл., Комінтернівський район,с. Кремидівка, вул. Гоголя, буд.1, що підтверджується реєстром рекомендованих листів №1 від 27.09.2019 року.

Також, суд встановив, що 11 жовтня 2019 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у Південному регіоні було складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 581-ПД-1-Е, яким було встановлено факт вчинення відповідачем правопорушення на ринку цінних паперів вимог пункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року №2826 (зі змінами) (а.с.11).

17 жовтня 2019 року, на підставі зазначеного акту, уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у Південному регіоні винесено постанову № 534-ПД-1-Е про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якою призначено розгляд справи на 31 жовтня 2019 року о 11 год. 30 хв. (а.с.12)

Суд встановив, що акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 11.10.2019 року та постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 17 жовтня 2019 року, якою керівника приватного акціонерного товариства «Комінтернівське ремонтно-транспортне підприємство» було викликано до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у Південному регіоні, 22.10.2020 року направлено на адресу відповідача, що підтверджується наявним в матеріалах справи реєстром рекомендованих листів № 1 від 22.10.2019 року.

Також, суд встановив, що 31 жовтня 2019 року позивачем було винесено постанову про накладення на відповідача санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, передбачених пунктом 4 глави 4 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів №545-ПД-1-Е, якою до приватного акціонерного товариства «Комінтернівське ремонтно-транспортне підприємство» було застосовано штраф у розмірі 17 000,00 грн. (а.с.16-17).

Оскільки керівник приватного акціонерного товариства «Комінтернівське ремонтно-транспортне підприємство» на розгляд справ не з`явився, вищезазначену постанову №545-ПД-1-Е від 31 жовтня 2019 року було направлено відповідачу 05.11.2019 року, що підтверджується реєстром рекомендованих листів № 1 від 05.11.2019 року та фіскальним чеком.

Таким чином, не сплата у законодавчо визначеному порядку та строки ПАТ «Комінтернівське ремонтно-транспортне підприємство» накладених на нього санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, послугувала підставою для звернення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до суду з даною позовною заявою.

Судом досліджено копії матеріалів справи про правопорушення на ринку цінних паперів стосовно приватного акціонерного товариства «Комінтернівське ремонтно-транспортне підприємство».

Проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, враховуючи обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги належать задоволенню повністю, з таких підстав.

Спеціальним законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні є Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" №448/96-ВР від 30 жовтня 1996 року (далі Закон №448/96-ВР).

Згідно з Закону №448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Частиною 1 статті 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до вимог статті 6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.

Положеннями ст.7 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" визначено, що основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, зокрема, є: здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування; застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.

Відповідно до пунктів 10, 14 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов`язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Відповідно до статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 року № 3480-IV, регулярна інформація про емітента це річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Згідно з частини 4 вищезазначеної статті, річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом: розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; розміщення на власному веб-сайті.

Аналогічні норми містить Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затверджене рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 року №2826.

Так, відповідно до пункту 4 глави 4 розділу 2 Положення №2826, розкриття регулярної річної інформації має здійснюватись не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.

Емітенти цінних паперів до подання регулярної річної інформації до Комісії розміщують її на власному веб-сайті та в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії або через особу, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку.

На титульному аркуші річної інформації, яка розміщується в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії або через особу, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку, та яка подається до Комісії, обов`язково зазначаються:

дата реєстрації емітентом електронного документа, що містить річну інформацію;

вихідний реєстраційний номер електронного документа, що містить річну інформацію;

найменування, ідентифікаційний код юридичної особи, країна реєстрації юридичної особи та номер свідоцтва про включення до Реєстру осіб, уповноважених надавати інформаційні послуги на фондовому ринку особи, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку;

дата оприлюднення та URL-адреси власного веб-сайту та веб-сторінки в мережі Інтернет у складі цього веб-сайту, безпосередньо на якій розкрито зміст Повідомлення..

Судом встановлено, що ПАТ «Комінтернівське ремонтно-транспортне підприємство» не подало до НКЦПФР регулярну річну інформацію емітента цінних паперів за 2018 рік у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, що є порушенням вимог підпункту 4 глави 4 розділу 2 Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затверджених Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року №2826.

Відповідно до статті 12 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов`язаними з таким правопорушенням документами протягом п`яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів.

Санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.

Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.

Пунктом 6 частини 1 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за 6) нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Пунктом 7 частини 1 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Частиною 1 статті 72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 3 зазначеної статті Кодексу, докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Враховуючи вищевикладене, а також те, що відповідачем не сплачено у встановлений строк штрафні санкції та не надано доказів оскарження постанови про накладення штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від №545-ПД-1-Е від 31.10.2019 року, її скасування, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є обґрунтованими та правомірними, а тому належать задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведення експертиз.

З огляду на відсутність таких судових витрат, жодні витрати не належать стягненню з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,293,295 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (код ЄДРПОУ 37956207, місцезнаходження: 01010, м. Київ, вул. Московська, 8, корп. 30) до приватного акціонерного товариства «Комінтернівське ремонтно-транспортне підприємство» (код ЄДРПОУ 03755176, місцезнаходження: 67540, Одеська обл., Комінтернівський район, с. Кремидівка, вул. Гоголя, 1) про стягнення штрафної санкції у розмірі 17 000 грн., - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з приватного акціонерного товариства «Комінтернівське ремонтно-транспортне підприємство» (код ЄДРПОУ 03755176, місцезнаходження: 67540, Одеська обл., Комінтернівський район, с. Кремидівка, вул. Гоголя, 1) штрафні санкції у розмірі 17 000 грн. (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок) в дохід Державного бюджету України на рахунок, відкритий на ім`я територіального органу Держказначейства за місцезнаходженням платника по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності банку 106.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п.15. ч. 1 Перехідних положень КАС України, п. 3 розділу УІ Прикінцеві положення КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Cуддя Л.Р. Юхтенко

.