
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
13 січня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3969/20
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Чернявської Т.І.,
за участю
секретаря судового засідання Шляхтун М.М.,
позивача - не прибув
та
представника відповідача - Хворостян К.Ю. (витяг з ЄДР ЮО, ФОП та ГФ
від 13.01.2021)
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за позовом
ОСОБА_1
до Головного управління Національної поліції в Луганській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Національної поліції в Луганській області (далі - відповідач), в якому позивач з урахуванням уточненої позовної заяви від 27 жовтня 2020 року б/н (арк. спр. 22-25) просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової доплати до заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 375 за період з 12 березня 2020 року по 03 червня 2020 року;
- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Луганській області здійснити нарахування та виплату додаткової доплати до заробітної плати за період з 12 березня 2020 року по 03 червня 2020 року ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 375.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 03 червня 2020 року він звільнився з посади поліцейського батальйону поліції особливого призначення Головного управління Національної поліції в Луганській області.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни» встановлено, що на період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв`язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов`язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.
Маючи сумнів щодо виплати зазначеної вище доплати до заробітної плати, позивач звернувся на гарячу лінію Національної поліції України. Листом від 18 серпня 2020 року за № 943/1/111/22-2020 Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Луганській області проінформувало позивача, що відповідно до вимог наказу Міністерства внутрішніх справ України від 03 червня 2020 року № 431 «Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину» виплати повинні здійснюватися поліцейським, які перебувають на штатних посадах в органах Національної поліції України, а оскільки на час нарахування доплати до грошового забезпечення у липні 2020 року позивач був звільнений, тому підстав для встановлення додаткової доплати в період дії карантину немає.
Пізніше позивач отримав лист відповідача від 31 серпня 2020 року за № 6032/111/22/05-202, відповідно до якого відповідач серед іншого зазначив, що начальникам відділів поліції та окремим структурним підрозділам Головного управління Національної поліції в Луганській області керівництвом Головного управління Національної поліції в Луганській області доручено сформувати списки підлеглого особового складу з відображенням кількості днів/діб/змін, протягом яких поліцейські під час виконання службових обов`язків забезпечували правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання службових обов`язків мали безпосередній контакт з населенням в умовах дії карантину, на підставі яких у подальшому було здійснено нарахування та виплату вказаної додаткової доплати.
Відповідно до витягів з графіку несення служби особовим складом БПОП Головного управління Національної поліції в Луганській області за березень, квітень та травень 2020 року та довідки від 28 серпня 2020 року № 702/111/48-2020 позивач залучався до охорони публічного порядку та безпеки у приміщенні та на території Рубіжанського міського суду Луганської області, що передбачає безпосередній контакт з населенням, оскільки Рубіжанський міський суд Луганської області, як і інші суди, роботу на час карантину не припиняв, відвідувачі мали вільний доступ до суду. Крім того, як позивачу стало відомо пізніше, інші особи, з якими він ніс службу у Рубіжанському міському суді Луганської області, отримали зазначену в пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 375 додаткову доплату до заробітної плати.
З урахуванням викладеного, позивач просить задовольнити позовні вимоги.
Головне управління Національної поліції в Луганській області адміністративний позов не визнало, про що подало відзив на позовну заяву 20 листопада 2020 року за № 1236/111/28-2020, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити (арк. спр. 42-47).
Заперечуючи проти позову, відповідач зазначив, що пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни» (далі - Постанова № 375) установлено, що на період дії карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв`язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов`язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.
Пунктом 4 Постанови № 375 визначено, що перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику. Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади.
На виконання пункту 4 Постанови № 375 Міністерством внутрішніх справ України видано наказ від 03 червня 2020 року № 431 «Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину», яким визначено керівникам, зокрема, Національної поліції України забезпечити встановлення на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв`язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов`язків мають безпосередній контакт з населенням, додаткової доплати у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах (пункт 1); виплату додаткової доплати здійснювати поліцейським, які перебувають відповідно на штатних посадах в органах (підрозділах) Національної поліції України (пункт 2); нарахування додаткової доплати здійснювати у відсотковому співвідношенні до заробітної плати (грошового забезпечення) з розрахунку всіх складових, у тому числі премії, за винятком виплат, що носять одноразовий та компенсаційний характер (пункт 3); персональний перелік осіб, яким установлюється додаткова доплата, визначається керівником відповідного органу, закладу, зазначених у пункті 1 цього наказу (пункт 4).
Такі ж положення знайшли своє відображення й у дорученні Головного управління Національної поліції в Луганській області від 26 червня 2020 року № 4628/111/22/03-2020 «Про формування персонального переліку поліцейських для визначення розміру додаткової доплати до грошового забезпечення».
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що підставою для отримання доплати за Постановою № 375 є сукупність таких умов: 1) особа є поліцейським; 2) забезпечує життєдіяльність населення, зокрема, шляхом забезпечення правопорядку і безпеки громадян, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.
Тому відповідач вважає, що вказана доплата здійснюється не всім поліцейським, а лише окремим категоріям поліцейських, які внаслідок безпосереднього виконання своїх обов`язків забезпечують життєдіяльність населення у зв`язку з чим мають з населенням безпосередній контакт.
Забезпечення життєдіяльності населення - комплекс організаційних, економічних, соціальних та інших заходів, спрямованих на створення і підтримання нормальних умов життя, здоров`я, працездатності людей, які здійснюються з метою планування і підготовки до нормованого (у разі необхідності) забезпечення населення продовольчими та непродовольчими товарами, медичним обслуговуванням, послугами зв`язку, транспорту, комунальними та побутовими послугами в особливий період.
У загальному розумінні під громадським порядком розуміють урегульовану правовими та іншими соціальними нормами певну частину суспільних відносин, які складають режим життєдіяльності у відповідних сферах, забезпечують недоторканність життя, здоров`я та гідності громадян, власності та умов, що склалися для нормальної діяльності установ, підприємств, організацій, посадових осіб і громадян.
Громадський порядок у вузькому розумінні визначається як морально-правовий стан суспільства, при якому компетентні органи виконавчої влади шляхом поліцейського нагляду забезпечують безпеку і правомірну поведінку громадян в громадських місцях, вільне використання ними своїх прав і свобод, а також упорядження громадських місць, яке сприяє трудовій діяльності та відпочинку громадян.
Згідно з витягами з графіку несення служби поліцейським взводу № 2 роти № 2 батальйону поліції особливого призначення Головного управління Національної поліції в Луганській області ОСОБА_1 останній підчас карантину здійснював охорону будівлі Рубіжанського міського суду Луганської області у березні 2020 року - 14, 17, 20, 22, 26, 29 (при цьому, 14, 20, 22, 29 березня 2020 року є вихідними днями суду). Згідно з графіком чергувань за квітень 2020 року позивач здійснював охорону адміністративної будівлі суду 1, 4, 7, 10, 13, 16, 19, 22, 25 та 28 (при цьому, 4, 19 та 25 квітня 2020 року є вихідними днями суду). Згідно з графіком чергувань за травень 2020 року позивач здійснював охорону адміністративної будівлі суду 1, 4, 7, 10, 13, 16, 19, 22, 25, 28, 31 (при цьому, 1, 10, 16, 31 травня 2020 року є вихідними днями суду). Також відповідач зазначив, що охорона адміністративної будівлі суду не є тотожнім забезпеченню життєдіяльності населення у період карантину. Будь-які належні докази виконання позивачем у спірний період обов`язків поліцейського по забезпеченню життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв`язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей забезпечення правопорядку і безпеки громадян), внаслідок якого відбувалося спілкування з населенням, відсутні.
На підставі викладеного відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Ухвалою від 21 жовтня 2020 року позовну заяву залишено без руху (арк. спр. 17-18).
Ухвалою від 04 листопада 2020 року про відкриття провадження у справі вирішено розглядати дану справу за правилами загального позовного провадження, по справі призначено підготовче засідання (арк. спр. 30-32).
Ухвалою від 10 грудня 2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 13 січня 2021 року о 13 год. 15 хв. (арк. спр. 71).
Позивач у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином (арк. спр. 75). Заявою від 07 грудня 2020 року б/н позивач просив розглянути справу за його відсутності (арк. спр. 68).
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечувала, просила відмовити у задоволенні позовних вимог повністю, надала пояснення, аналогічні викладеним у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) у період з 14 грудня 2017 року по 03 червня 2020 року у проходив публічну службу на посадах поліцейського взводу № 1 роти № 4 батальйону патрульної служби поліції особливого призначення «Луганськ-1» Головного управління Національної поліції в Луганській області, поліцейського взводу № 2 роти № 2 батальйону поліції особливого призначення Головного управління Національної поліції в Луганській області, про що свідчать довідка про проходження служби в Національній поліції України від 12 листопада 2020 року б/н, витяг з наказу Головного управління Національної поліції в Луганській області від 19 грудня 2017 року № 882 о/с, витяг з наказу Головного управління Національної поліції в Луганській області від 25 травня 2020 року № 490 о/с та трудова книжка від 20 січня 2009 року НОМЕР_2 (арк. спр. 38-40, 51, 52, 56).
Відповідно до посадової інструкції поліцейського батальйону поліції особливого призначення Головного управління Національної поліції в Луганській області, затвердженої 10 січня 2019 року командиром батальйону поліції особливого призначення Головного управління Національної поліції в Луганській області полковником поліції О.О. Куцепаленком , з якою ознайомлений ОСОБА_1 , поліцейський зобов`язаний забезпечувати безпеку громадян і громадський порядок (арк. спр. 53-55).
Згідно з витягами з графіку несення служби особовим складом батальйону поліції особливого призначення Головного управління Національної поліції в Луганській області за березень-травень та довідкою від 28 серпня 2020 року № 702/111/48-2020, виданою командиром батальйону поліції особливого призначення Головного управління Національної поліції в Луганській області полковником поліції Олександром Куцепаленком , колишній працівник ОСОБА_1 відповідно до «Журналу розстановки нарядів батальйону поліції особливого призначення Головного управління Національної поліції в Луганській області» з 12 березня 2020 року по 03 червня 2020 року залучався до охорони публічного порядку та безпеки у приміщенні та на території Рубіжанського міського суду Луганської області у змінному режимі несення служби (добові наряди), до інших видів нарядів не залучався (арк. спр. 10, 11, 12, 13).
Листом від 18 серпня 2020 року № 943/1/111/22-2020 Головне управління Національної поліції в Луганській області повідомило ОСОБА_1 , що відповідно до вимог наказу Міністерства внутрішніх справ України від 03 червня 2020 року № 431 «Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину» виплати повинні здійснюватися поліцейським, які перебувають на штатних посадах в органах Національної поліції України. Зважаючи на викладене, на час нарахування доплати до грошового забезпечення у липні 2020 року ОСОБА_1 був звільнений з Головного управління Національної поліції в Луганській області, не отримував грошове забезпечення, тому підстав для встановлення додаткової доплати в період дії карантину не має (арк. спр. 7).
Листом 31 серпня 2020 року № 6032/111/22/05-2020 Головне управління Національної поліції в Луганській області, з посиланням на Постанову № 375 та наказ Міністерства внутрішніх справ України від 03 червня 2020 року № 431 «Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину», повідомило ОСОБА_1 , що начальникам відділів поліції та окремим структурним підрозділам Головного управління Національної поліції в Луганській області керівництвом Головного управління Національної поліції в Луганській області було доручено сформувати списки підлеглого особового складу з відображенням кількості днів/діб/змін, протягом яких поліцейські під час виконання службових обов`язків забезпечували правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання службових обов`язків мали безпосередній контакт з населенням в умовах дії карантину, на підставі яких у подальшому було здійснено нарахування та виплату вказаної додаткової доплати. Зважаючи на відсутність ОСОБА_1 у списках осіб щодо виплати доплати за роботу в період карантину, надати розширену довідку-розрахунок вказаної доплати не надається можливим (арк. спр. 8-9).
Згідно з довідкою від 16 листопада 2020 року № 932/111/22-2020, виданою Управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Луганській області, у період з 01 березня 2020 року по 03 червня 2020 року додаткова доплата до грошового забезпечення відповідно до Постанови № 375 ОСОБА_1 не нараховувалась та не виплачувалась (арк. спр. 58).
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 02 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII).
Відповідно до частин першої та другої статті 94 Закону № 580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» установлено з 12 березня до 3 квітня 2020 року на усій території України карантин.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 року № 239 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» карантин на усій території України запроваджено з 12 березня до 24 квітня 2020 року.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 року № 291 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» карантин на усій території України запроваджено з 12 березня до 11 травня 2020 року.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 4 травня 2020 року № 343 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» карантин на усій території України запроваджено з 12 березня до 22 травня 2020 року.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 року № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів» установлено з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 22 травня 2020 року до 22 червня 2020 року на території Автономної Республіки Крим, Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Київської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, м. Києва, м. Севастополя (далі - регіони) із урахуванням епідемічної ситуації в регіоні карантин, продовживши на всій території України дію карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 342 «Про визначення переліку посад працівників, службових і посадових осіб, щодо яких не застосовується обмеження під час нарахування заробітної плати, грошового забезпечення у квітні 2020 р. та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (далі - Постанова № 342) установлено, що обмеження під час нарахування заробітної плати, грошового забезпечення у квітні 2020 р. та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, не застосовується для таких категорій посад, зокрема: поліцейські, які беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, у тому числі в операції Об`єднаних сил (ООС), здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об`єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні цих об`єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою.
Згідно з пунктом 2 Постанови № 342 визначення переліку посад (професій) працівників, службових і посадових осіб, військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, поліцейських, зазначених у пункті 1 цієї постанови, з урахуванням специфіки їх участі у заходах, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, у тому числі в операції Об`єднаних сил (ООС), здійснюється відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику, органом державної влади, іншим державним органом.
Пунктом 1 Постанови № 375 (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) установлено, що на період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв`язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов`язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.
Встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам підприємств, установ та організацій, органів державної влади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) (пункт 2 Постанови № 375).
Згідно з пунктом 4 Постанови № 375 перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику. Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади.
Відповідно до пункту 5 Постанови № 375 доплати, визначені пунктами 2 і 3 цієї постанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10 червня 2020 року № 485 «Про виділення коштів для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров`я» затверджено Порядок використання коштів, виділених для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров`я (далі - Порядок № 485).
У пункті 1 Порядку № 485 вказано, що цей Порядок визначає механізм використання коштів державного бюджету за програмами, зокрема: «Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками» (далі - бюджетні кошти).
Згідно з пунктом 2 Порядку № 485 головним розпорядником бюджетних коштів є МВС. Відповідальними виконавцями бюджетних програм є МВС, Національна гвардія, Адміністрація Держприкордонслужби, ДСНС та Національна поліція (далі - органи системи МВС).
Абзацами першим та другим пункту 4 Порядку № 485 визначено, що кошти, отримані органами системи МВС відповідно до пункту 3 цього Порядку, використовуються виключно для: доплати до грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії та Адміністрації Держприкордонслужби, особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
На виконання пункту 4 Постанови № 375 Міністерством внутрішніх справ України видано наказ від 03 червня 2020 року № 431 «Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину» (арк. спр. 48), яким визначено керівникам, зокрема, Національної поліції України забезпечити встановлення на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв`язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов`язків мають безпосередній контакт з населенням, додаткової доплати у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах (пункт 1); виплату додаткової доплати здійснювати поліцейським, які перебувають відповідно на штатних посадах в органах (підрозділах) Національної поліції України (пункт 2); нарахування додаткової доплати здійснювати у відсотковому співвідношенні до заробітної плати (грошового забезпечення) з розрахунку всіх складових, у тому числі премії, за винятком виплат, що носять одноразовий та компенсаційний характер (пункт 3); персональний перелік осіб, яким установлюється додаткова доплата, визначається керівником відповідного органу, закладу, зазначених у пункті 1 цього наказу (пункт 4).
Такі ж положення знайшли своє відображення й у дорученні Національної поліції України від 25 червня 2020 року № 7789/01/29-2020 «Про організацію заходів, спрямованих на забезпечення встановлення додаткової доплати поліцейським, визначеної постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 375» та дорученні Головного управління Національної поліції в Луганській області від 26 червня 2020 року № 4628/111/22/03-2020 «Про формування персонального переліку поліцейських для визначення розміру додаткової доплати до грошового забезпечення» (арк. спр. 49, 50).
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що підставою для отримання доплати за Постановою № 375 є сукупність таких умов: 1) особа є поліцейським; 2) забезпечує життєдіяльність населення, зокрема, шляхом забезпечення правопорядку і безпеки громадян, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.
Таким чином вказана доплата здійснюється не всім поліцейським, а лише окремим категоріям поліцейських, які внаслідок безпосереднього виконання своїх обов`язків забезпечують життєдіяльність населення шляхом забезпечення правопорядку і безпеки громадян, у зв`язку з чим мають з населенням безпосередній контакт.
Оскільки ОСОБА_1 відповідно до «Журналу розстановки нарядів батальйону поліції особливого призначення Головного управління Національної поліції в Луганській області» з 12 березня 2020 року по 03 червня 2020 року залучався до охорони публічного порядку та безпеки у приміщенні та на території Рубіжанського міського суду Луганської області у змінному режимі несення служби (добові наряди) та внаслідок виконання своїх обов`язків мав безпосередній контакт з населенням, так як у період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, Рубіжанський міський суд Луганської області, як і інші суди в Україні, роботу на час карантину не припиняв та не забороняв відвідувачам доступ до суду, суд дійшов висновку, що позивач має право на встановлення у зазначений період додаткової доплати до грошового забезпечення пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.
Факт звільнення позивача 03 червня 2020 року зі служби в поліції, наслідком чого на час нарахування доплати до грошового забезпечення у липні 2020 року стала відсутність ОСОБА_1 у списках осіб щодо виплати доплати за роботу в період карантину, на думку суду не може бути підставою для не виплати йому додаткової доплати до грошового забезпечення пропорційно відпрацьованому часу із забезпечення правопорядку і безпеки громадян.
Згідно з частиною першою статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Таким чином, у межах спірних правовідносин належним способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової доплати до грошового забезпечення за період з 12 березня 2020 року по 03 червня 2020 року відповідно до Постанови № 375, та відповідно, зобов`язання відповідача нарахувати та виплати позивачу додаткову доплату до грошового забезпечення за період з 12 березня 2020 року по 03 червня 2020 року відповідно до Постанови № 375.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, оскільки в межах даної адміністративної справи основні (суттєві) аргументи позовної заяви є обґрунтованими, а відповідач як суб`єкт владних повноважень, на якого частиною другою статті 77 КАС України покладено обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, не довів суду правомірність оскарженої бездіяльності, суд дійшов висновку, що у адміністративний позов належить задовольнити повністю.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 1 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Луганській області (ідентифікаційний код 40108845, місцезнаходження: 93406, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Вілєсова, буд. 1) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової доплати до грошового забезпечення за період з 12 березня 2020 року по 03 червня 2020 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни».
Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Луганській області нарахувати та виплати ОСОБА_1 додаткову доплату до грошового забезпечення за період з 12 березня 2020 року по 03 червня 2020 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Згідно з частиною третьою статті 243 КАС України повне рішення суду складено 22 січня 2021 року.
Суддя Т.І. Чернявська