
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про витребування доказів
21 січня 2021 рокум. Ужгород№ 400/2632/20 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І.
при секретарі судового засідання Ватлін Т.В.
за участі представника
відповідача: Радь О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області про визнання рішення протиправним та відкрити провадження у даній адміністративній справі, -
ВСТАНОВИВ:
У відповідності до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 21 січня 2021 року проголошено вступну та резолютивну частини ухвали. Ухвала в повному обсязі складена 25 січня 2021 року.
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області (далі - відповідач, ГУ ДМС у Закарпатській області) про визнання протиправним та скасування Рішення № 1 про заборону в`їзду в Україну від 19.08.2019 року строком на 5 років прийнятого начальником управління у справах іноземців та осіб без громадянства Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області відносно громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 10.07.2020 року матеріали адміністративної справи № 400/2632/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області про визнання рішення протиправним - передано до Закарпатського окружного адміністративного суду для розгляду за предметною підсудністю.
Ухвалою судді Рейті С.І. від 14.09.2020 року дану адміністративну справу прийнято до свого провадження та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Ухвалою суду від 24.11.2020 року витребувано у Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області належним чином завірену копію рішення від 30.04.2020 року у справі № 473/1340/20 з відміткою про набрання законної сили; у Державної прикордонної служби відомості про ознайомлення ОСОБА_1 із Рішенням № 1 про заборону в`їзду в Україну від 19.08.2019 року строком на 5 років прийнятого начальником управління у справах іноземців та осіб без громадянства Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області у журналі обліку прийнятих рішень про примусове повернення та видворення з України іноземців та осіб без громадянства, а також проставлення відмітки про заборону в`їзду на територію України; в управління Державної міграційної служби України у Херсонській області інформації щодо результатів повторного розгляду ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо встановлення належності до громадянства України на підставі рішення суду.
На виконання ухвали суду про витребування доказів Вознесенським міськрайонним судом Миколаївської області надано належним чином завірену копію рішення від 30.04.2020 року у справі № 473/1340/20 з відміткою про набрання законної сили.
28.12.2020 року до суду надійшов лист Адміністрації Держприкордонслужби згідно якого повідомляє, що не має можливості подати відомості (докази), які витребовує суд, з причин їх відсутності в Державній прикордонній службі України. Зазначає, що заборона в`їзду в Україну згаданому в ухвалі іноземцю ініційована Головним управлінням Державної міграційної служби України відповідно до абзацу третього частини першої статті 30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", тому повноваження щодо оголошення йому рішення у посадових осіб органу охорони державного кордону відсутні.
Також, Управлінням Державної міграційної служби України в Херсонській області направлено до суду лист, згідно якого повідомлено, що на виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.06.2015 року УМДС повторно розглянуто заяву від 17.04.2014 року ОСОБА_1 про встановлення належності до громадянства України відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про громадянство України". За результатами розгляду встановлено, що подані заявником документи підтверджують факти, з якими Закон пов`язує належність особи до громадянства України. УДМС 22.01.2016 було прийнято вмотивоване рішення про відмову у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про встановлення належності до громадянства України.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про необхідність витребування додаткових доказів, з огляду на що зазначає наступне.
Як вже було раніше встановлено судом позивач стверджує, що на час його примусового видворення до Республіки Вірменія, станом на 30.08.2019 року, про спірне рішення його ніхто не повідомляв і з ним не ознайомлював. Відмітки про заборону в`їзду в Україну, як передбачено вимогами Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, у паспортному документі іноземця (в даному випадку свідоцтві на повернення № 00384053 виданого Посольством/консульством Республіки Вірменії в Києві 12.08.2019 року зі строком дії до 12.09.2019 року) - не має.
Так, наказом Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України та Служби безпеки України від 23.04.2012 року № 353/271/150 затверджено Інструкцію про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства (в редакції станом на 22.01.2018 року, час виникнення спірних правовідносин).
Ця Інструкція визначає порядок дій посадових осіб Державної міграційної служби України, її територіальних органів і територіальних підрозділів (далі - органи ДМС), органів охорони державного кордону та органів Служби безпеки України (далі - СБУ) під час прийняття рішень про примусове повернення і примусове видворення іноземців та осіб без громадянства (далі - іноземці), їх ідентифікації і вжиття заходів з безпосереднього примусового повернення, поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні (далі - ПТПІ), а також під час прийняття рішень про продовження строку затримання.
Відповідно до розділу VII вказаної Інструкції, примусове видворення іноземця здійснює орган або підрозділ, за позовом якого адміністративний суд виніс рішення про примусове видворення. Начальник (заступник начальника) органу ДМС, органу охорони державного кордону, яким ініційовано прийняття такого рішення, здійснює контроль за підготовкою та фактичним виконанням примусового видворення, зокрема, уточнює дані щодо прийнятого рішення про примусове повернення або примусове видворення та заходів для його реалізації; перевіряє повноту та якість виконання заходів, передбачених розділами II, III цієї Інструкції та пунктами 3 - 6, 8, 9, 11, 16 цього розділу.
Розділом ІІ вказаної Інструкції встановлено, що рішення про примусове повернення оголошується іноземцю протягом 72 годин з дати його ухвалення, за винятком випадків, коли місцезнаходження іноземця не встановлено, в присутності перекладача та/або законного представника (на вимогу особи) під підпис та обліковується посадовою особою органу ДМС, органу охорони державного кордону та органу СБУ, яка уповноважена складати документи для примусового повернення, у журналі обліку прийнятих рішень про примусове повернення та видворення з України іноземців та осіб без громадянства.
У разі відмови іноземця від особистого підпису в рішенні про примусове повернення посадова особа робить про це запис у рішенні про примусове повернення в присутності двох свідків.
У рішенні про примусове повернення зазначається строк, упродовж якого іноземець зобов`язаний виїхати з України, який не має перевищувати 30 днів з дня прийняття такого рішення.
Якщо рішення про примусове повернення супроводжується забороною в`їзду в Україну, у паспортному документі іноземця проставляється відмітка про заборону в`їзду.
Як стверджує позивач, станом на момент його видворення йому не було відомо про спірне рішення, також в його паспортному документі відсутня відмітка про заборону в`їзду на територію України.
Як вбачається із листа Адміністрації Держприкордонослужби від 11.12.2020 року № 0.21-16984/0/6-20-Вих, заборона в`їзду в Україну згаданому в ухвалі іноземцю ініційована Головним управлінням Державної міграційної служби України відповідно до абзацу третього частини першої статті 30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", тому повноваження щодо оголошення йому рішення у посадових осіб органу охорони державного кордону відсутні.
Щодо проставлення відмітки інформує, що згідно з пунктом 2.4 Інструкції про порядок прийняття органами охорони державного кордону Державної прикордонної служби України рішень про заборону в`їзду в Україну іноземцям та особам без громадянства, затвердженої наказом Адміністрації Держприкордонслужби від 05.12.2011 № 946, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за № 1564/20302 у разі виявлення в пункті пропуску службовою особою Державної прикордонної служби України іноземця, якому уповноваженим органом заборонено в`їзд в Україну, але в паспортному документі якого відмітки "Заборонено в`їзд в Україну терміном на … " немає, уповноважена службова особа підрозділу охорони державного кордону проставляє таку відмітку із зазначенням терміну, вказаного в базі даних осіб, яким заборонено в`їзд в Україну. Водночас, зазначає, що відповідно до ст. 8 Закону України "Про прикордонний контроль" перевірка наявності чи відсутності у базах даних Державної прикордонної служби України інформації про заборону в`їзду в Україну іноземцю проводиться під час його в`їзду в Україну. З огляду на зазначене та з урахуванням того, що згаданий іноземець 30.08.2019 слідував на виїзд з України та на паспортний контроль подав свідоцтво на повернення громадянина Вірменії, уповноваженою посадовою особою Державної прикордонної служби України перевірка інформації про заборону в`їзду в Україну не проводилась та відмітка "Заборонено в`їзд в Україну терміном на …" в свідоцтво на повернення громадянина Вірменії не проставлялась.
Враховуючи викладене, з метою встановлення даних обставин, суд вважає за необхідне витребувати відомості про ознайомлення ОСОБА_1 із Рішенням № 1 про заборону в`їзду в Україну від 19.08.2019 року строком на 5 років, прийнятого начальником управління у справах іноземців та осіб без громадянства Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області у журналі обліку прийнятих рішень про примусове повернення та видворення з України іноземців та осіб без громадянства, а також проставлення відмітки про заборону в`їзду на територію України у Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області.
Разом з тим, як вже зазначено вище, ухвалою суду від 24.11.2020 року витребувано в управління Державної міграційної служби України у Херсонській області інформацію щодо результатів повторного розгляду ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо встановлення належності до громадянства України на підставі рішення суду та листом від 14.12.2020 року №6501.3.7-8312/65.1-20 повідомлено, що 22.01.2016 УДМС було прийнято вмотивоване рішення про відмову у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про встановлення належності до громадянства України.
З метою об`єктивного розгляду даної адміністративної справи, суд дійшов висновку про необхідність витребування в управління Державної міграційної служби України у Херсонській області рішення про відмову у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про встановлення належності до громадянства України.
Відповідно до ч. ч. 1, 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно ст.72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставах яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом (ч. 1 ст. 80 КАС України).
Відповідно до ч. 3 ст. 80 КАС України, про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Згідно ч. 7 ст. 80 КАС України, особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
Частиною 5 ст. 124 Конституції України встановлено, що судові рішення є обов`язковими до виконання на території України, та згідно п. 9 ч. 3 ст. 129 Конституції України - обов`язковість рішень суду є однією із основних засад судочинства. Згідно ч. 2 ст. 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Крім того, невиконання судового рішення без поважних причин є підставою для притягнення до відповідальності (в тому числі, кримінальної) в порядку, передбаченому законодавством.
Керуючись ст. ст. 14, 80, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Витребувати у Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області відомості про ознайомлення ОСОБА_1 із Рішенням № 1 про заборону в`їзду в Україну від 19.08.2019 року строком на 5 років прийнятого начальником управління у справах іноземців та осіб без громадянства Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області у журналі обліку прийнятих рішень про примусове повернення та видворення з України іноземців та осіб без громадянства, а також проставлення відмітки про заборону в`їзду на територію України (або належним чином засвідчену копію такого).
2. Витребувати в управління Державної міграційної служби України у Херсонській області рішення про відмову у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про встановлення належності до громадянства України (або належним чином засвідчену копію такого).
3. Витребувані докази надіслати до Закарпатського окружного адміністративного суду (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Загорська, 30) у п`ятиденний строк з дня отримання даної ухвали.
4. Оголосити перерву у розгляді даної адміністративної справи до 23 лютого 2021 року.
5. Призначити розгляд адміністративної справи в судовому засіданні 23 лютого 2021 року о 09:30 год. в залі судових засідань Закарпатського окружного адміністративного суду за адресою: м. Ужгород, вул. Загорська, 30.
6. Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
Суддя С.І. Рейті