Ухвала суду № 94352898, 25.01.2021, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2021
Номер справи
807/95/16
Номер документу
94352898
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про заміну відповідача у справі

25 січня 2021 рокум. Ужгород№ 807/95/16 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаврилка С.Є., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання про заміну сторони її правонаступником у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Мукачівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області про визнання протиправними та скасування податкового-повідомлення рішення, вимоги та рішення, -

ВСТАНОВИВ:

29 січня 2016 року до Закарпатського окружного адміністративного суду звернувся з позовом фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Мукачівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області (89600, Закарпатська область, м. Мукачево, вул. Штефана Августина, 21 "А", код ЄДРПОУ 39568154), яким просив суд: "1. Прийняти позовну заяву до розгляду; 2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0043551702 винесене 31 грудня 2015 року Мукачівською об`єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Закарпатській області, яким ФОП ОСОБА_1 донараховано до сплати податок на доходи фізичних осіб в розмірі 279559,50 грн., в тому числі штрафну санкцію в розмірі 93186,50 грн.; 3. Визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) № ф-0043581702 винесену 31 грудня 2015 року Мукачівською об`єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Закарпатській області, якою ФОП ОСОБА_1 зобов`язано сплатити недоїмку зі сплати єдиного соціального внеску в сумі 74385,65 грн., як таку, що винесена з порушенням діючого законодавства; 4. Визнати протиправним та скасувати рішення № 00435717702 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, винесене 31 грудня 2015 року Мукачівською об`єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Закарпатській області, яким ФОП ОСОБА_1 донараховано до сплати штрафну санкцію в розмірі 7438,57 грн. за несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску, яка таке, що винесене з порушенням діючих вимог законодавства.".

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 18 березня 2019 року у задоволенні позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Мукачівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області про визнання протиправними та скасування податкового-повідомлення рішення, вимоги та рішення було відмовлено (Т. 2 а.с.а.с. 240-245).

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20 серпня 2019 року рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 18 березня 2019 року залишено без зміні (Т. 3 а.с.а.с. 76-82).

Постановою Верховного Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 03 грудня 2020 року заяву касаційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 задоволено частково. Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 18 березня 2019 року та постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20 серпня 2019 року скасовано, справу направлено на новий судовий розгляд до суду першої інстанції (Т. 3 а.с.а.с. 137-143).

14 грудня 2020 року вказана справа надійшла до Закарпатського окружного адміністративного суду, що підтверджується даними реєстрації на вхідному штампі (Т. 3 а.с. 144).

Внаслідок автоматизованого розподілу справ, справу передано на розгляд судді Гаврилко С.Є..

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2020 року було прийнято дану адміністративну справу до розгляду.

25 січня 2021 року на адресу Закарпатського окружного адміністративного суду надійшло клопотання представника відповідача про заміну відповідача у справі а саме: Мукачівську об`єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Закарпатській області (89600, Закарпатська область, м. Мукачево, вул. Штефана Августина, 21 "А", код ЄДРПОУ 39568154) на правонаступника - Державну податкову службу України в особі відокремленого підрозділу Головне управління ДПС у Закарпатській області в порядку статті 52 КАС України. Вказане клопотання обґрунтоване тим, що у зв`язку із припиненням Мукачівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області шляхом приєднання до Головного управління ДФС у Закарпатській області, яке в свою чергу реорганізоване шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Закарпатській області, функції та повноваження якого передано Державній податковій службі України в особі відокремленого підрозділу Головне управління ДПС у Закарпатській області просив замінити неналежного відповідача у даній справі на її правонаступника (а.с.а.с. 246, 247).

Учасники справи в підготовче засідання не з`явилися та не повідомили суд про причини неявки, хоча судом вживалися заходи щодо виклику учасників справи, що передбачені Главою 7 Розділу І КАС України.

Статтею 181 частиною 2 КАС України визначені причини відкладення судом підготовчого засідання. Зокрема, суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку в випадках, визначених статтею 205 частиною 2 пунктами 1-3, 5 КАС України та в інших випадках, коли питання, визначені статтею 180 частиною 2 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті в даному підготовчому засіданні.

Згідно з статтею 205 частини 2 пункту 3 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

А відтак, суд вважає за можливе розглянути клопотання про заміну відповідача на правонаступника у даній справі за відсутності учасників справи.

Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши клопотання про заміну відповідача на правонаступника, суд вважає, що таке клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та підтверджено витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Мукачівська ОДПІ Головного управління ДФС у Закарпатській області, як юридична особа було припиненою з 10 травня 2019 року, про, що внесено запис про проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи (а.с. 157).

Згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 року № 296 Мукачівську ОДПІ Головного управління ДФС у Закарпатській області реорганізовано було шляхом її приєднання до Головного управління ДФС у Закарпатській області (а.с. 158).

Кабінетом Міністрів України 21 серпня 2019 року прийнято розпорядження № 682-р "Питання Державної податкової служби", яким погоджено здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою КМУ від 06.03.2019 № 227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.

Враховуючи наведене, функції та повноваження Державної фіскальної служби з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу передані до Державної податкової служби та виконуються такою.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року № 537 Про утворення територіальних органів Державної податкової служби утворено як юридичну особу публічного права Головне управління ДГІС у Закарпатській області.

Таким чином, Головне управління ДФС у Закарпатській області є правонаступником реорганізованої Мукачівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області.

Судом встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, внаслідок реорганізації Державної фіскальної служби України шляхом поділу.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" від 19 червня 2019 року № 537 вирішено реорганізувати територіальні органи Державної фіскальної служби України шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби згідно відповідного переліку. Згідно з додатком № 2 до цієї постанови - Головне управління ДФС у Закарпатській області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Закарпатській області.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України "Питання державної податкової служби" від 21 серпня 2019 року № 382-р забезпечено здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року № 227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль на дотримання якого покладено на Державну податкову службу.

Також відповідно до наказу Державної податкової служби України від 28 серпня 2019 року № 36 "Про початок діяльності Державної податкової служби України" розпочато виконання Державною податковою службою України функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється.

Таким чином, Головне управління ДПС у Закарпатській області є правонаступником Головного управління ДФС у Закарпатській області.

Судом встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 893 "Про деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби, зокрема, Головне управління ДПС у Закарпатській області.

Наказом Державної податкової служби України від 30 вересня 2020 року № 529, відповідно до статті 21-1 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" та Положення про Державну податкову службу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року № 227, утворено як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України Головне управління ДПС у Закарпатській області (а.с. 248).

Наказом Державної податкової служби України від 24 грудня 2020 року № 755 з 01 січня 2021 року розпочато здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно із наказом ДПС від 30 вересня 2020 року № 529, повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 постанови № 893 (а.с. 249).

Враховуючи наведене, Головне управління ДПС у Закарпатській області не має адміністративної процесуальної правоздатності органу, який згідно із законом виконує функції, зокрема у сфері реалізації державної податкової політики.

Таким чином, Державна податкова служба України в особі відокремленого підрозділу Головне управління ДПС у Закарпатській області є правонаступником усіх прав та обов`язків Мукачівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області.

За приписами статті 52 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

Процесуальним правонаступництвом є заміна у справі сторони чи третьої особи у разі переходу повноважень (для суб`єкта владних повноважень), прав і обов`язків від однієї особи до іншої (правонаступника) у відносинах, щодо яких виник спір.

Підставами для залучення до участі у справі правонаступника сторони - суб`єкта владних повноважень, можуть бути припинення суб`єкта владних повноважень в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації, повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень до іншого внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

Таким чином, всі права та обов`язки внаслідок проведеної реорганізації перейшли до Державної податкової служби України в особі відокремленого підрозділу Головне управління ДПС у Закарпатській області, яка є правонаступником відповідача.

На підставі вищевикладеного, відповідно до статті 52 КАС України, відповідач у справі Мукачівська об`єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Закарпатській області підлягає заміні на процесуального правонаступника - Державну податкову службу України в особі відокремленого підрозділу Головне управління ДПС у Закарпатській області.

Відповідно до статті 205 частини 8 КАС України про відкладення розгляду справи постановляється ухвала.

З метою забезпечення правильного та всебічного розгляду справи, суд вважає за доцільне розгляд справи відкласти.

Керуючись статтями 52, 205, 243, 248 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Замінити відповідача - Мукачівську об`єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Закарпатській області (89600, Закарпатська область, м. Мукачево, вул. Штефана Августина, 21 "А", код ЄДРПОУ 39568154) на її правонаступника - Державну податкову службу України в особі відокремленого підрозділу Головне управління ДПС у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Волошина, 52, код ЄДРПОУ ВП 44106694) у справі за позовом ОСОБА_1 до Мукачівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області про визнання протиправними та скасування податкового-повідомлення рішення, вимоги та рішення.

Розгляд справи відкласти на 10 березня 2021 року об 11:00 годин.

Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Суддя С.Є. Гаврилко