Рішення № 94352602, 25.01.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2021
Номер справи
240/6402/20
Номер документу
94352602
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2021 року м. Житомир справа № 240/6402/20

категорія 112030500

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черняхович І.Е., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання незаконним та скасування висновку комісії, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Міністерства оборони України (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати незаконним та скасувати висновок комісії Міністерства оборони України (п. 18 протоколу №16 від 07 лютого 2020 року) про відмову у виплаті йому одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням 04.04.2019 інвалідності І групи внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служи при перебуванні в країнах де велись бойові дії;

- зобов`язати Міністерство оборони України прийняти рішення щодо призначення йому, як інваліду І групи, одноразової грошової допомоги та виплатити її в розмірі 400-кратного прожиткового мінімуму на момент виплати, у відповідності до частини 2 статті 16 Закону України №2011-ХІІ.

Крім того, в прохальній частині позовної заяви ОСОБА_1 провив суд встановити судовий контроль за виконанням рішення суду та зобов`язати Міністерство оборони України протягом тридцяти днів з дня набрання судовим рішенням законної сили подати до суду звіт про його виконання.

В обґрунтування заявлених позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що у зв`язку із встановленням йому 04.04.2019 І групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служи при перебуванні в країнах де велись бойові дії, він має право на отримання одноразової грошової допомоги. Однак, рішенням комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформленим протоколом від 07.02.2020 №16, йому було відмовлено у призначенні та виплаті вказаної одноразової грошової допомоги через те, що первинно інвалідність ІІ групи була встановлена йому 11.03.2014, однак за призначенням допомоги він звернувся 12.12.2019, тобто після справу визначеного п. 8 ст. 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" трирічного строку протягом якого він міг реалізувати своє право на таку допомогу. Ще однією підставою для відмови у виплаті йому одноразової грошової допомоги, вказаною у протоколі від 07.02.2020 №16, стало те, що інвалідність йому була встановлена понад трьохмісячний термін після звільнення зі служби. Однак, ОСОБА_1 вважає вказане рішення протиправним, оскільки застосування статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" пов`язується не з фактом звільнення його з військової служби, в тому числі й строкової, а з часом встановлення йому інвалідності внаслідок захворювання, що мало місце в період проходження військової служби, незалежно від строку, що минув після звільнення з військової служби.

Ухвалою судді від 27 квітня 2020 року відкрито провадження у справі №240/6402/20 за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Крім того, вказаною ухвалою відповідачу було встановлено п`ятнадцятиденний строк з дня вручення йому копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

21 травня 2020 року до суду надійшов відзив Міністерства оборони України на позовну заяву, в якому відповідач заперечував проти заявлених позовних вимог. Таку позицію відповідач аргументував тим, що приписами ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" для особи, яка проходила строкову військову службу, граничний термін отримання інвалідності, яка давала б підстави для виплати одноразової грошової допомоги, спливає після закінчення трьох місяців з моменту звільнення зі служби. Зі строкової військової служби ОСОБА_1 був звільнений у 1988 році, а інвалідність І групи йому була встановлена 04.04.2019, тобто через понад 30 років після звільнення зі строкової військової служби, а відтак, підстави для виплати позивачу одноразової грошової допомоги відсутні. З огляду на зазначене Міністерство оборони України просило відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог в повному обсязі (а.с.31-32).

Відповідно до норм ст.ст. 257, 262 КАС України дана адміністративна справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 під час проходження строкової військової служби в Збройних Силах СРСР в період з 07.08.1986 по 06.05.1988 брав участь в бойових діях в Республіці Афганіста, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією довідки Новоград-Волинського об`єднаного міського військового комісаріату від 12.03.2020 №32 (а.с.17).

Згідно з витягом з протоколу засідання від 13.02.2014 №378, Центральною військово-лікарською комісією по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв 13 лютого 2014 року був проведений огляд ОСОБА_1 за наслідками якого зроблено висновок, що наявні у позивача захворювання: «ІХС. Стабільній стенокардії напруги ІІІ (третій) ФК. Атеросклероз аорти, коронарних артерій. Атеросклеротичний і постінфарктний (07.11.2010) кардіосклероз СН ІІА. Аневризма перетинково-верхівкової ділянки лівого шлуночка. Стан після операції АКШ-1 та резекції аневризми лівого шлуночка. Пароксизм фібриляції та трепетання пересердь. Гіпертонічна хвороба ІІ ст., кризовий перебіг» - пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії (а.с.18)

09 квітня 2014 року Житомирською обласною МСЕК №2 під час первинного огляду ОСОБА_1 з 11.03.2014 було встановлено ІІ групу інвалідності, внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служи при перебуванні в країнах де велись бойові дії, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК серії 10 ААВ №830255 від 09.04.2014 (а.с.19).

Згідно з довідкою до акта огляду МСЕК серії 12 ААБ №548468 13 травня 2019 року цією ж МСЕК був проведений повторний огляд позивача, за наслідками якого ОСОБА_1 з 04.04.2019 було встановлено І «Б» групу інвалідності, внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служи при перебуванні в країнах де велись бойові дії (а.с.20).

Матеріалами справи підтверджено, що 12 грудня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Міністерства оборони України через Новоград-Волинський об`єднаний міський військовий комісаріат із заявою про призначення та виплату йому, як інваліду І групи з 04.04.2019 внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служи при перебуванні в країнах де велись бойові дії, одноразової грошової допомоги відповідно до статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (а.с.22).

За наслідками розгляду поданих ОСОБА_1 заяви та документів, комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум прийняла рішення, оформлене пунктом 18 протоколу від 07.02.2020 №16, про відмову у призначенні йому одноразової грошової допомоги (а.с.23).

Підставою для прийняття такого рішення стало те, що:

- згідно з п. 8 ст. 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права. ОСОБА_1 звернувся із заявою про призначення одноразової грошової допомоги 12.12.2019, а інвалідність первинно ІІ група інвалідності йому встановлена 11.03.2014, тому права на призначення одноразової грошової допомоги він не має;

- згідно з п. 6 ч. 2 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та пп. 3 п. 6 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975, одноразова грошова допомога призначається особам, звільненим зі строкової військової служби, якщо інвалідність настала не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мало місце в період проходження служби. ОСОБА_1 звільнений зі строкової військової служби 06.05.1988, а інвалідність йому встановлена понад тримісячний термін, тому відповідачем був зроблений висновок про відсутність у позивача права на одержання одноразової грошової допомоги.

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Вирішуючи публічно-правовий спір та надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною п`ятою статті 17 Конституції України встановлено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку із виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни здійснюється відповідно до Закону України від 25.03.1992 №2232-ХІІІ "Про військовий обов`язок і військову службу" (далі - Закон України №2232-ХІІІ).

Стаття 41 Закону України №2232-ХІІІ передбачає, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, система їх соціального та правового захисту, гарантії військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах визначені Законом України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" , в редакції чинній на момент звернення позивач за призначенням допомоги (далі - Закон України № 2011-XII).

У відповідності до ч. 1 ст. 3 Закону України №2011-XII останній поширюється, зокрема, на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов`язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісті.

Статтею 12 Закону України №2011-XII визначено, що військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Згідно з статтею 2 Закону України №2011-XII ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.

Як вбачається з матеріалів справи, предметом спірних правовідносин у даному випадку є наявність у позивача, як у інваліда І групи внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служи при перебуванні в країнах де велись бойові дії, права на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Відповідно до частини 1 статті 16 Закону України № 2011-XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Зі змісту вказаної норми вбачається, що одноразова грошова допомога є гарантованою державою виплатою лише тим особам, які за цим Законом мають право на її отримання.

Згідно з частиною 6 статті 16-3 Закону України №2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Частиною 9 статті 16-3 Закону України №2011-XII передбачено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, (далі - військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст), визначено Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (в редакції, чинній на момент звернення позивача із заявою про призначення одноразової грошової допомоги, далі - Порядок №975).

Відповідно до пункту 3 Порядку № 975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги, у разі встановлення інвалідності, є дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Право на отримання одноразової грошової допомоги безпосередньо пов`язане з датою встановлення інвалідності та, відповідно, визначається положенням законодавства, яке було чинним саме на той момент, та встановлювало, зокрема, порядок отримання та розмір такої допомоги. Наступна зміна законодавства не впливає на порядок отримання, розмір допомоги тощо, і це відповідає принципу правової визначеності як складової принципу верховенства права.

Як встановлено судом із матеріалів справи, ОСОБА_1 І групу інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служи при перебуванні в країнах де велись бойові дії, було встановлено 04 квітня 2019 року (а.с.20).

Відтак, з огляду на положення п. 3 Порядку № 975 датою виникнення у ОСОБА_1 права на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановлення йому І групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служи при перебуванні в країнах де велись бойові дії, є 04 квітня 2019 року - дата коли йому було вперше встановлено зазначену групу інвалідності.

Оскільки, на момент звернення позивача із заявою про виплату одноразової грошової допомоги законодавством було визначено, що моментом виникнення у особи права на отримання одноразової грошової допомоги, є дата встановлення інвалідності, то застосуванню до спірних правовідносин підлягає законодавство, яке діяло на момент первинного встановлення позивачу І групи інвалідності, а саме Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975, в редакціях, які діяли станом на 04.04.2019.

Відповідно до частини 8 статті 16-3 Закону України №2011-XII особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.

До Міністерства оборони України ОСОБА_1 із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановлення йому 04.04.2019 інвалідності І групи звернувся 12 грудня 2019 року, а тому визначений частиною 8 статті 16-3 Закону України №2011-XII трьохрічний строк для реалізації свого права на вказану допомогу ним не порушений.

Пунктом 6 частини 2 статті 16 Закону України №2011-XII (у редакції від 01.01.2019, чинній на момент встановлення позивачу І групи інвалідності), передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов`язаному або резервісту, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов`язаному або резервісту при виконанні обов`язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження строкової військової служби, цих зборів, служби у військовому резерві.

Згідно з частиною 3 статті 16 Закону України №2011-XII військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов`язки військової служби, за умов, визначених Законом України "Про військовий обов`язок і військову службу".

Відповідно до частини 6 статті 2 Закону № 2232-XII існують такі види військової служби: строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу.

Отже, строкова служба є окремим видом військової служби, що вказує на особливий порядок правового регулювання вказаного виду служби.

Під час розгляду справи судом встановлено, та не заперечувалось сторонами, що 06.05.1988 ОСОБА_1 був звільнений саме зі строкової військової служби.

Таким чином, в контексті спірних правовідносин саме пункт 6 частини 2 статті 16 Закону № 2011-XII є спеціальною правовою нормою, що містить особливі умови виплати одноразової грошової допомоги особам, які проходять строкову військову службу, зокрема:

- особливі суб`єкти отримання допомоги - військовослужбовці строкової військової служби;

- визначений час настання інвалідності - період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби;

- відсутність умови про настання інвалідності після закінчення тримісячного строку після звільнення зі служби.

Таким чином, пунктом шостим частини другої статті 16 Закону України №2011-XII (в редакції чинній на момент встановлення позивачу І групи інвалідності) для військовослужбовців строкової військової служби встановлено окремий порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги, відповідно до яких обмежено проміжок часу у який, у разі настання інвалідності, виникає право військовослужбовців строкової військової служби на отримання одноразової грошової допомоги і такий проміжок часу визначений періодом проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби.

У разі встановлення інвалідності в період дії зазначеної редакції п. 6 ч. 2 ст.16 Закону України №2011-ХІІ після спливу трьох місяців від дня звільнення зі служби, права на отримання вказаної одноразової грошової допомоги у військовослужбовця строкової військової служби не виникає.

Висновок щодо такого трактування правової норми пункту 6 частини 2 статті 16 Закону України №2011-ХІІ висловлений Верховним Судом у постановах від 20.11.2018 у справі № 750/5074/17, від 12.02.2019 у справі № 816/1458/18 та відповідно до вимог частини 4 статті 242 КАС України цей висновок підлягає врахуванню судом у спірних відносинах в даній адміністративній справі.

Вказане свідчить, що частиною шостою статті 16 Закону № 2011-XII, в редакції, яка діяла на час встановлення ОСОБА_1 І групи інвалідності, не передбачалось можливості отримання одноразової допомоги військовослужбовцю строкової військової служби у разі настання інвалідності після спливу трьох місяців від дати звільнення зі служби.

Норма аналогічного змісту була закріплена також в пп. 3 п. 6 Порядку №975 (в редакції від 24.04.2019, чинній на момент встановлення позивачу інвалідності І групи) та передбачала, що одноразова грошова допомога виплачується військовослужбовцю строкової служби, військовозобов`язаному або резервісту, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової служби, військовозобов`язаному чи резервісту під час виконання обов`язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період строкової військової служби, проходження таких зборів, служби у військовому резерві, у розмірі: 120-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому вперше встановлено інвалідність, - у разі встановлення інвалідності I групи.

З наведеного вбачається, що пунктом 6 частини 2 статті 16 Закону України №2011-XII та підпунктом 3 пункту 6 Порядку №975 (в редакціях чинних на момент первинного встановлення позивачу 26.07.2011 інвалідності ІІ групи) передбачено, що у військовослужбовців строкової військової в разі встановлення інвалідності після спливу трьох місяців від дня звільнення зі служби право на отримання вказаної одноразової грошової допомоги не виникає.

ОСОБА_1 був звільнений із строкової військової служби 06.05.1988, а І групу інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служи при перебуванні в країнах де велись бойові дії, йому було встановлено 04.04.2019, тобто понад тримісячний термін після звільнення зі служби, а тому суд приходить до висновку, що права на призначення одноразової грошової допомоги позивач не має.

Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Здійснивши системний аналіз норм чинного законодавства та наявних у матеріалах справи доказів, суд зазначає, що рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформлене протоколом від 07 лютого 2020 року №16 (пункт 18), про відмову у призначенні та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням йому І групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служи при перебуванні в країнах де велись бойові дії, винесене із дотриманням частини 2 статті 19 Конституції України та відповідає вимогам частини 2 статті 2 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З огляду на те, що відповідачем на виконання частини другої статті 77 КАС України та наявною у матеріалах справи сукупністю належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів доведено, а позивачем не спростовано правомірність рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформленого протоколом від 07.02.2020 №16, про відмову у призначенні та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення на підставі ст.382 КАС України суд зазначає, що у зв`язку із відмовою у задоволенні позову питання про встановлення судового контролю судом не розглядається.

Керуючись статтями 2, 77, 90, 242-246, 250, 255, 257, 261-263, 295, 297, Кодексу адміністративного судочинства України , суд, -

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства оборони України (пр-т Повітрофлотський, 6, м.Київ, 03168; код ЄДРПОУ 00034022) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.Е.Черняхович