Ухвала суду № 94352577, 25.01.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2021
Номер справи
200/128/21-а
Номер документу
94352577
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про відкриття провадження у справі

25 січня 2021 р. Справа №200/128/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Волгіна Н.П., ознайомившись із матеріалами адміністративного позову ОСОБА_1 до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И Л А:

ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ: 42172734, місцезнаходження: 84511, Донецька область, м. Бахмут, вул. Миру, буд. 35), Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ: 20632802, місцезнаходження: 25009, Кіровоградська область, м. Кропівницький, вул. Соборна, буд. 7 а), в якій з урахуванням уточнених позовних вимог просить суд:

- визнати протиправними дії Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо відмови в перерахунку пенсії позивачу у зв`язку із втратою годувальника у розрахунку 50% (від 6 мінімальних пенсій за віком (основна пенсія) та 50% від мінімальної пенсії за віком (додаткова пенсія) з урахуванням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 8 травня 2008 року по справі № 2-а-1351/08;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 5 березня 2018 року, яким позивачу було призначено пенсію у зв`язку з втратою годувальника згідно Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV;

- зобов`язати Бахмутсько-Лиманське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області призначити позивачу пенсію у зв`язку із втратою годувальника відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та обчислити пенсію позивачу на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 8 травня 2008 року по справі № 2-а-1351/08, а також здійснити перерахунок і виплату пенсії позивачу з врахуванням раніше виплачених сум з 5 березня 2018 року з розрахунку 50% (від 6 мінімальних пенсій за віком – основна пенсія, 50% мінімальної пенсії за віком – додаткова).

Ухвалою суду від 11 січня 2021 вказану позовну заяву залишено без руху з наданням десятиденного строку з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви.

У встановлений строк недоліки позовної заяви усунуті.

Позовна заява підсудна Донецькому окружному адміністративному суду, подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.

Разом із позовною заявою позивач подала клопотання про поновлення строку звернення до суду, в обґрунтування якої зазначила, що про порушене право їй стало відомо з листа Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 20 липня 2020 року № 260-227/Ч-02/8-0574/20, який вона отримала 10 грудня 2020 року.

При вирішенні питання щодо дотримання строку звернення до суду із даним позовом суд зазначає наступне.

Відповідно до норм частин 1 та 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З аналізу наведеної норми вбачається, що зазначена норма є загальною, яка врегульовує строки звернення до адміністративного суду за захистом порушених або оспорюваних прав.

Спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення та порядок та строки призначення та перерахунку пенсій є Закон України № 1058-IV від 9 липня 2003 року "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV, Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування").

Згідно ст. 1 цього Закону пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом.

За своєю правовою природою пенсія є єдиним (або основним) джерелом існування пенсіонера, доходом та власністю (матеріальним інтересом, захищеним статтею 1 Першого протоколу до Конвенції), тому до спірних правовідносин необхідно застосовувати ч. 1 ст. 122 КАС України та при визначені права позивача на звернення до адміністративного суду керуватися строками, визначеними в інших законах, зокрема, Законі України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Як зазначено у ст. 46 цього закону нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії; нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Крім цього, відповідно до ст. 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ (далі - Закон № 2050-ІІІ) компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку із порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

На підставі аналізу положення ч. 1 ст. 122 КАС України в системному зв`язку з положенням ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», суд дійшов висновку, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов`язаними з нарахуванням та виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані цим органом.

Зазначений висновок суду підтверджується правової позицію Конституційного Суду України, що міститься в його рішеннях від 15 жовтня 2013 року № 8-рп/2013 (справа 1-13/2013) і № 9-рп/2013 (справа № 1-18/2013), та правовою позицією Верховного Суду, яка визначена у постанові цього суду від 24 квітня 2018 року (справа № 646/6250/17).

Неможливість обмеження шестимісячним строком обов`язку України як держави забезпечити реалізацію громадянином України свого конституційного право на соціальний захист, підтверджується, також встановленим статтями 256 та 257 Цивільного кодексу України трирічним строком позовної давності, який означає строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. У протилежному випадку, обов`язок громадянина, зокрема, у формі майнового зобов`язання перед державою підлягав б судовому захисту протягом 3 років, а такий ж обов`язок держави перед громадянином - 6 місяцями.

Отже, позивачем не пропущено строк звернення до суду із даним позовом.

Одночасно із позовною заявою позивачем надано клопотання про відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення у справі, яке обґрунтовано тим, що предметом позову є захист її соціальних прав, ст. 8 Закону України “Про судовий збір” це є підставою для відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі, також до клопотання позивач додала довідку про те, що розмір її пенсії складає 1 769,00 грн.

Розглядаючи надане клопотання суд зазначає наступне.

Приписами ч. 3 ст. 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України “Про судовий збір” від 8 липня 2011 року № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI, Закон України “Про судовий збір”).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Згідно ч. 1 ст. 4 Законом України “Про судовий збір” судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14 листопада 2019 року № 294-IX з 1 січня 2020 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць встановлено у розмірі 2 102,00 грн.

Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону № 3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору встановлена - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону № 3674-VI у разі, коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Враховуючи, що позивачем заявлені немайнові позовні вимоги до двох відповідачів, при чому позовні вимоги до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобов`язання вчинити певні дії є похідними вимогами від вимог про визнання дій неправомірними, за подання даного позову за результатом розгляду цієї справи сплаті підлягає судовий збір в розмірі 1681,60 грн: 840,80 грн – за вимоги немайнового характеру до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та 840,80 грн – за вимоги немайнового характеру до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області.

Разом із цим згідно ст. 8 Закону України "Про судовий збір" та ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк, зокрема у випадку, якщо предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю (п. 3 ч. 1).

Враховуючи, що позивач є пенсіонером, особою похилого віку, внутрішньо переміщеною особою, отримає дохід у розмірі 1 769,00 грн на місяць, суд вважає за можливе задовольнити клопотання позивача та відстрочити сплату судового збору до прийняття рішення у даній справі.

Позовна заява відповідає вимогам ст.ст. 160, 161, 172 КАС України; позовну заяву належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом, немає.

Також разом із позовною заявою позивач надала клопотання про розгляд справи без її участі у письмовому провадженні відповідно до ч. 3 ст. 194 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Згідно приписів ст. 12, ст. 257 КАС України спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

З огляду на зазначені вище приписи дана справа є справою незначної складності.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, зазначені у п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України.

Отже, ця справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідно, клопотання позивача про розгляд справи у письмовому провадженні підлягає задоволенню.

Разом із позовною заявою позивач подала клопотання про витребування у Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області належним чином завірену копію рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі № 2-а-1352/08 та про витребування у Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області копію рішення про призначення пенсії позивачеві у зв`язку із втратою годувальника від 5 березня 2018 року.

Частиною 4 ст. 9 КАС України передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

За приписами ч. 2 та ч. 3 ст. 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Суддя вважає за необхідне витребувати у відповідачів зазначені у клопотанні позивача документи, а також за всі письмові докази, які мають значення для повного та всебічного дослідження обставин у справі.

Керуючись ст.ст. 9, 12, 77, 133, 160-161, 171-172, 248, 256, 257, 260, 262-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя –

У Х В А Л И Л А:

1. Прийняти до свого провадження позовну заяву ОСОБА_1 до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії та відкрити провадження у справі за даним позовом.

2. Визначити, що позивачем не пропущено строк звернення до суду із даним позовом.

3. Задовольнити клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення по суті справи.

4. Відстрочити позивачу сплату судового збору у розмірі 1 681,60 грн до ухвалення рішення по справі.

5. Задовольнити клопотання позивача про розгляд справи у письмовому провадженні.

6. Призначити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

7. Справа буде розглядатись одноособово суддею Донецького окружного адміністративного суду Волгіною Н.П. у приміщенні зазначеного суду, розташованому за адресою: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Добровольського, 1.

8. Відповідачам надати суду відзив на позовну заяву у строки, передбачені ч. 5 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме – протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, та всі письмові і електронні документи, що підтверджують заперечення проти позову.

9. Зобов`язати відповідачів: Бахмутсько-Лиманське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області в п`ятнадцятиденний строк з дня вручення йому цієї ухвали надати до Донецького окружного адміністративного суду копії: матеріали з пенсійної справи позивача відповідно спірних правовідносин (призначення пенсії, заяви, протоколи, довідки, листування, рішення, що стосуються виплати пенсії), копію рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі № 2-а-1351/08, копію рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника від 5 березня 2018 року, доказ направлення відзиву та доданих до нього документів позивачу.

10. Встановити позивачу дводенний строк з дня отримання відзивів для подання відповідей на відзиви, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.

11. Встановити відповідачам дводенний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.

12. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

13. Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає, крім випадків відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.

Суддя Н.П. Волгіна