
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2021 року ЛуцькСправа № 140/16038/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - Головне управління ПФУ у Волинській області, Управління, відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови у призначенні пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці"; зобов`язання зарахувати до страхового та пільгового стажу період роботи з квітня 2019 року по жовтень 2020 року на Відокремленому підрозділі "Шахта №9 "Нововолинська" Державного підприємства "Волиньвугілля" (далі - ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля"); зобов`язання призначити та виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначив, що перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Волинській області як одержувач пенсії за віком відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Як вказав позивач, 28 жовтня 2020 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", однак останній відмовив у перерахунку з підстав відсутності необхідного пільгового стажу за Списком №1 не менше 15 років, оскільки не зарахував період роботи з квітня 2019 року по жовтень 2020 року у ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" у зв`язку з невчасною сплатою роботодавцем єдиного соціального внеску.
Позивач вважає таку відмову Головного управління ПФУ у Волинській області безпідставною та незаконною. Зауважує, що понад 15 років працював на посаді електрослюсара підземного з повним робочим днем під землею, що підтверджується записами трудової книжки, та для призначення пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" надав копії наказів про результати атестації робочих місць, довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. ОСОБА_1 стверджує, що у період з квітня 2019 року по жовтень 2020 року йому була нарахована та виплачена роботодавцем ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" заробітна плата, водночас із довідки форми ОК-5 відповідачем встановлено невчасність сплати суми нарахованого єдиного соціального внеску за вказаний період.
Позивач наголосив, що обов`язок зі сплати страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника, тому це не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді незарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі виплачувалася заробітна плата та нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховані в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені в порядку черговості їх виникнення.
З наведених підстав позивач просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).
У відзиві на позов відповідач позовні вимоги не визнав (а.с.18-22). В обґрунтування цієї позиції відповідач вказав, що ОСОБА_1 з 22 лютого 2013 року вперше була призначена пенсія за віком на пільгових умовах за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад. На час призначення пенсії страховий стаж позивача становив 27 років 11 днів, в тому числі стаж на підземних роботах 13 років 11 місяців 2 дні за Списком №1. 28 жовтня 2020 року ОСОБА_1 звернувся із заявою, в якій просив перерахувати пенсію за віком з урахуванням стажу роботи електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею у ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" за період з 04 квітня 2019 року по 19 жовтня 2020 року та при розрахунку перерахованої пенсії застосувати норму статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", яка передбачає мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років (для чоловіків), у розмірі 80% заробітної плати, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Рішенням відділу з питань перерахунків пенсій №11 (м. Нововолинськ) управління застосування пенсійного законодавства Головного управління ПФУ у Волинській області від 03 листопада 2020 року в проведені перерахунку пенсії на умовах Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" позивачу відмовлено. Підставою для відмови в перерахунку пенсії стало те, що на день звернення ОСОБА_1 за перерахунком пенсії в системі персоніфікованого обліку Реєстру застрахованих осіб відсутня інформація про сплату ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" страхових внесків за позивача як застраховану особу за період його роботи з 04 квітня 2019 року по 19 жовтня 2020 року. При цьому відсутній необхідний 15-річний пільговий стаж, оскільки відповідно до документів пенсійної справи та даних персоніфікованого обліку загальний страховий стаж ОСОБА_1 на час звернення за перерахунком становить 30 років 02 місяці 20 днів, в тому числі пільговий стаж роботи за Списком №1 - 13 років 05 місяців 08 днів; навчання за фахом - 05 місяців 27 днів.
Головне управління ПФУ у Волинській області зауважило, що згідно з абзацом першим частини першої статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. Відповідач вважає, що без сплати страхувальником страхових внесків за період роботи позивача у ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" з 04 квітня 2019 року по 19 жовтня 2020 року цей період не може бути зарахований до його пільгового стажу.
З урахуванням наведеного відповідач просив у задоволенні позову відмовити.
Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.
Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.
Позивач ОСОБА_1 з 22 лютого 2013 року отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"; на час призначення пенсії страховий стаж позивача становив 27 років 11 днів (станом на 31 січня 2013 року), стаж на підземних роботах - 13 років 11 місяців 2 дні (протокол від 21 червня 2013 року №280 на а.с.33 зворот).
Як видно із трудової книжки НОМЕР_1 , 04 квітня 2019 року ОСОБА_1 був прийнятий електрослюсаром підземним 4 розряду у ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля"; 05 липня 2019 року переведений електрослюсарем підземним 5 розряду (а.с.9-11).
28 жовтня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" (а.с.21). Як вбачається з розписки-повідомлення, до заяви позивачем додано, зокрема, довідку із системи персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб про заробітну плату з 01 липня 2020 року по день звернення, довідку, що визначає право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, від 19 жовтня 2020 року №284 (а.с.32).
Рішенням відділу з питань перерахунків пенсій №11 (м. Нововолинськ) управління застосування пенсійного законодавства Головного управління ПФУ у Волинській області від 03 листопада 2020 року ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії відповідно до норм статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" (а.с.24). Підставою для відмови слугувала та обставина, що за даними персоніфікованого обліку відсутня сплата страхових внесків за період роботи ОСОБА_1 у ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" з 04 квітня 2019 року по 19 жовтня 2020 року. Тут же зазначено, що відповідно до документів пенсійної справи та даних персоніфікованого обліку страховий страж становить 30 років 02 місяці 20 днів, в тому числі пільговий стаж роботи за Списком №1 (шахтарі) - 13 років 05 місяців 08 днів; навчання за фахом - 05 місяців 27 днів (а.с.24). Листом від 04 листопада 2020 року №0300-0312-8/36537 Головне управління ПФУ у Волинській області повідомило позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії за віком відповідно до статті 8 статті Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" у зв`язку з відсутністю необхідного 15-річного пільгового стажу (а.с.25-26).
Вважаючи такі дії пенсійного органу протиправними, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Спір між сторонами виник у зв`язку із відмовою позивачу у перерахунку призначеної пенсії за віком відповідно до статті 8 статті Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", а фактичною підставою для відмови у такому перерахунку є незарахування відповідачем до пільгового стажу періоду роботи ОСОБА_1 за квітень 2019 року - жовтень 2020 року у зв`язку з відсутністю даних про сплату страхових внесків.
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено обов`язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України громадянам гарантоване право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Спірні відносини врегульовані Законом України від 09 липня 2003 року №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV) та Законом України від 02 вересня 2008 року №345-VI "Про підвищення престижності шахтарської праці" (далі - Закон №345-VI).
Закон №1058-IV, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до статті 1 Закону №345-VI його дія поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
За приписами статті 8 Закону №345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Такі ж самі умови для виплати у зазначеному розмірі пенсії працівникам, зайнятим повний робочий день під землею, встановлені абзацом третім частини першої статті 28 Закону №1058-IV.
Отже, з наведеного слідує, що необхідною умовою для набуття права на отримання пенсії в розмірі, передбаченому статті 8 Закону №345-VI, є зайнятість на підземних роботах за Списком №1 повний робочий день не менш як 15 років (для чоловіків).
Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України (стаття 62 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення").
Згідно з пунктами 2, 3, 10 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, який затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за №1451/11731), під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80% робочого часу, встановленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637).
Пунктом 20 Порядку №637 обумовлено, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Позивач отримує пенсію за віком на пільгових умовах з 22 лютого 2013 року та на момент призначення пенсії стаж на підземних роботах становив 13 років 11 місяців 2 дні (з них стаж роботи за Списком №1 (шахтарі) - 13 років 05 місяців 08 днів; навчання за фахом - 05 місяців 27 днів. Цей стаж є безспірним.
З 04 квітня 2019 року ОСОБА_1 знову почав працювати на підземних роботах у шахті та новий період роботи відповідач не зарахував до пільгового стажу.
Як видно з матеріалів справи, виконувана ОСОБА_1 робота у спірний період у ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" передбачена Списком №1, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року №461 (розділ І підрозділ 1). Період роботи підтверджується записами трудової книжки, а також довідкою роботодавця від 19 жовтня 2020 року №284 про зайнятість на підземних роботах на посаді електрослюсаря підземного повний робочий день, яку позивач ОСОБА_1 додав до заяви від 28 жовтня 2020 року про перерахунок пенсії (а.с.27-28). Наказами по підприємству від 28 травня 2015 року №131 та від 27 травня 2020 року №128 за результатами атестації затверджено перелік робочих місць, професій і посад, працівників, котрим призначене пільгове пенсійне забезпечення за Списком №1, зокрема, підземні роботи в шахті на посаді електрослюсар підземний (а.с.8, 29-30). Крім того, з індивідуальних відомостей про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (а.с.13) видно, що станом на 05 листопада 2020 року період роботи з 04 квітня 2019 року по вересень 2020 року про включно обліковується як спеціальний (пільговий) стаж (код обліку ЗПЗ013А1).
Отже, наведені докази підтверджують стаж позивача на підземних роботах за Списком №1 та з урахуванням безспірного стажу 13 років 11 місяців 2 дні пільговий стаж становить більше 15 років, тобто, умова для перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону №345-VI виконується.
Як видно зі змісту рішення від 03 листопада 2020 року за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії за нормами статті 8 Закону №345-VI, яке було прийняте структурним підрозділом відповідача (а.с.24), період роботи з 04 квітня 2019 року по 19 жовтня 2020 року не зарахований до пільгового стажу виключно з тих підстав, що за даними персоніфікованого обліку відсутня інформація про сплату страхових внесків.
Персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування (частина перша статті 21 Закону №1058-IV).
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону №1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV встановлено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (абзац десятий частини третьої статті 24 Закону №1058-IV).
Відповідно до частини першої статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
За приписами статті 1 Закону №1058-IV застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону; страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина друга статті 20 Закону №1058-IV).
Частинами четвертою - шостою, дев`ятою, десятою, дванадцятою статті 20 Закону №1058-IV встановлено, що сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб`єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Системний аналіз вказаних вище правових норм дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на думку суду, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді незарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи страхові внески не були зараховані на відповідні рахунки або зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Крім того, несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, не повинна порушувати законні права та інтереси застрахованої особи, зокрема, право на належне пенсійне забезпечення, оскільки обов`язок своєчасної сплати страхових внесків до Пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 23 березня 2020 року у справі №535/1031/16-а, від 30 вересня 2019 року у справі №414/736/17, від 20 березня 2019 року у справі №688/947/17, від 27 березня 2018 року у справі №208/6680/16-а.
Згідно з індивідуальними відомостями з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування про застраховану особу ОСОБА_1 (довідка за формою ОК-5) інформація щодо сплати страхових внесків за період з квітня 2019 року по жовтень 2020 року дійсно відсутня (а.с.13).
Разом з тим, як уже зазначалось судом, ОСОБА_1 у вказаний період працював електрослюсарем підземним 4 і 5 розряду, що підтверджується записами у трудовій книжці серії НОМЕР_1 (а.с.11 зворот), та за вказаний період йому була нарахована та виплачена заробітна плата, що підтверджується довідкою про доходи від 14 грудня 2020 року №445, виданою ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" (а.с.35), на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески, тому у відповідача відсутні підстави не зараховувати до пільгового стажу позивача вказані періоди роботи при проведенні перерахунку призначеної йому пенсії.
При цьому суд зауважує, що відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії за спірний період лише з тих підстав, що сплачені ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" зараховані на погашення боргу підприємства з єдиного внеску у порядку календарної черговості його виникнення, не може бути підставою для позбавлення пенсіонера права на пенсію у відповідному розмірі з урахуванням періоду його трудової діяльності, оскільки застрахована особа не відповідає за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо сплати страхових внесків.
Суд наголошує, що механізм державного соціального страхування передбачає державні гарантії реалізації застрахованими особами своїх конституційних прав, а тому позивач не може бути позбавлений права на отримання соціальних гарантій через те, що орган, відповідальний за повноту та своєчасність сплати страхових внесків, своєчасно не вжив дієвих заходів, що призвело до порушення гарантованого державою права на отримання позивачем належної пенсії із солідарної системи з урахуванням страхового стажу. Застраховані особи самостійно, без сприяння державних органів, позбавлені можливості безпосередньо і оперативно впливати на повноту і своєчасність сплати роботодавцями страхових внесків.
Таким чином, висновки відповідача про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за нормами статті 8 Закону №345-VI у зв`язку із відсутністю у нього пільгового стажу на підземних роботах за Списком №1 не менше 15 років є безпідставними, а незарахування до його пільгового стажу періоду роботи з 04 квітня 2019 року (дата прийняття на посаду) по 19 жовтня 2020 року з підстав відсутності відомостей про сплату роботодавцем страхових внесків не узгоджуються з наведеними вище нормами чинного законодавства та порушує державні гарантії на пенсійне забезпечення позивача.
Отже, слід дійти висновку про протиправність дій відповідача щодо незарахування періоду роботи з 04 квітня 2019 року по 19 жовтня 2020 року до пільгового стажу для перерахунку призначеної пенсії за віком та зобов`язання останнього зарахувати цей період роботи до пільгового страхового стажу.
При вирішенні даного спору суд виходить з того, що позивач на даний час отримує пенсію за віком на пільгових умовах, а 28 жовтня 2020 року звернувся із заявою про перерахунок призначеної пенсії відповідно до статті 8 Закону №345-VI, при цьому за результатами розгляду цієї заяви від 28 жовтня 2020 року прийнято рішення від 03 листопада 2020 року (а.с.24) про відмову в перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону №345-VI.
У розумінні пункту 19 частини першої статті 4 КАС України зазначене рішення є актом індивідуальної дії.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (частина перша статті 2 КАС України).
Згідно із частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Оскільки судом встановлено, що позивач відпрацював на підземних роботах не менш як 15 років, то він має право на отримання пенсії за віком за нормами статті 8 Закону №345-VI, а тому рішення від 03 листопада 2020 року про відмову у перерахунку пенсії за заявою ОСОБА_1 від 28 жовтня 2020 року є протиправним та його слід скасувати.
Отже, виходячи із наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку, що для належного та ефективного способу захисту порушеного права позивача позовні вимоги належить задовольнити шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправними дій Головного управління ПФУ у Волинській області щодо незарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 періоду роботи з 04 квітня 2019 року по 19 жовтня 2020 року у ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля", визнання протиправним та скасування рішення відділу з питань перерахунків пенсій №11 (м. Нововолинськ) управління застосування пенсійного законодавства Головного управління ПФУ у Волинській області від 03 листопада 2020 року та зобов`язання відповідача здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату призначеної пенсії за віком відповідно до статті 8 Закону №345-VI (з урахуванням виплачених сум), зарахувавши до пільгового стажу позивача період роботи з 04 квітня 2019 року по 19 жовтня 2020 року у ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля".
Частиною першою статті 45 Закону №1058-IV передбачено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Зважаючи на те, що позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії 28 жовтня 2020 року, то з урахуванням правил, установлених частиною першою статті 45 Закону №1058-IV, такий перерахунок йому слід здійснити з 01 листопада 2020 року.
Відповідно до частин першої, третьої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Позивач при зверненні до суду з даним позовом сплатив судовий збір у сумі 840,80 грн, що підтверджується квитанцією від 10 листопада 2020 року №0.0.1899831387.1, випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України (а.с.5, 38).
Предметом позову є взаємопов`язані вимоги немайнового характеру, які хоч і задоволені частково, але розмір компенсації за сплачений судовий збір суд визначає, виходячи з кількості (а не з розміру) задоволених/незадоволених позовних вимог.
З урахуванням наведеного на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору, у сумі 840,80 грн.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22 В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо незарахування до пільгового стажу для перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком періоду роботи з 04 квітня 2019 року по 19 жовтня 2020 року у Відокремленому підрозділі "Шахта №9 "Нововолинська" Державного підприємства "Волиньвугілля".
Визнати протиправним та скасувати рішення відділу з питань перерахунків пенсій №11 (м. Нововолинськ) управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 03 листопада 2020 року про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести ОСОБА_1 з 01 листопада 2020 року перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) призначеної пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", зарахувавши до пільгового страхового стажу період роботи у Відокремленому підрозділі "Шахта №9 "Нововолинська" Державного підприємства "Волиньвугілля" з 04 квітня 2019 року по 19 жовтня 2020 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судові витрати у сумі 840,80 грн (вісімсот сорок грн 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.
Суддя Ж.В. Каленюк