Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 квітня 2010 р. справа № 2а-5722/10/0570
час прийняття постанови: 16:30
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Абдукадирової К.Е.
при секретарі Окрибелашвілі В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Відділу освіти Київської районної у місті Донецьку ради
до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька
про стягнення помилково перерахованих внесків в розмірі 166676 грн. 42 коп.
за участю представників сторін:
від позивача: Кондратевич С.І. – за дов. від 2 квітня 2010 року
від відповідача: Мартиненко Н.Л. – за дов. від 20 квітня 2010 року
ВСТАНОВИВ:
Відділом освіти Київської районної у місті Донецьку ради заявлено позов до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька про стягнення помилково перерахованих внесків в розмірі 166676 грн. 42 коп.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що за наслідками інвентаризації кредиторської та дебіторської заборгованості щодо перерахування коштів до державних цільових фондів згідно зі статтею 57 Закону України «Про освіту» були виявлені помилково перераховані внески при нарахуванні та виплаті реструктуризованої вислуги років педагогічним працівникам, які на момент виплати не знаходилися з позивачем у трудових правовідносинах. Посилався на те, що 5 серпня 2009 року листом звернувся до відповідача з проханням повернути помилково перераховані внески, але йому було відмовлено у цьому. Вважав, що згідно з частиною 13 статті 20 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» суми надмірно сплачених чи помилково сплачених страхових внесків до солідарної системи повертаються страхувальникам або за їх згодою зараховуються в рахунок майбутніх платежів страхових внесків у порядку і в строки, визначені правлінням Пенсійного фонду. Тому, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач у судовому засіданні заперечував проти позову та зазначив, що відповідно до частини 3 статті 20 Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» обчислення сум страхових внесків за минулі періоди проводиться виходячи з розмірі страхового внеску, що діяв на день нарахування виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески. Також посилався на те, що факт зайвого перерахування у відповідності до пункту 7 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження платежів зі збору на обов’язкове державне пенсійне страхування та інших платежів, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 19 січня 2002 року № 2-4, ніким не встановлено. Тому, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Відділ освіти Київської районної у місті Донецьку ради є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ за номером 21969840 (арк. справи 29), який є страхувальником та знаходиться на обліку Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька.
У відповідності до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1261 від 24 жовтня 2007 року Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики.
Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також цим Положенням.
Пенсійний фонд України організовує у межах своїх повноважень виконання актів законодавства, здійснює контроль за їх реалізацією, узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції, розробляє пропозиції з питань вдосконалення цього законодавства і в установленому порядку вносить їх на розгляд Міністра праці та соціальної політики.
Основними завданнями Пенсійного фонду України є:
участь у формуванні і реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування;
керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
забезпечення збирання та акумулювання внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ведення їх обліку;
призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати;
забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством;
ефективне та цільове використання коштів, удосконалення методів фінансового планування, звітності та системи контролю за витрачанням коштів.
Згідно зі статею 14 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-ІV (надалі – Закону 1058) Страхувальниками відповідно до цього Закону є: роботодавці:
підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Частиною 3 статті 18 Закону україни № 1058 страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 934 від 19 вересня 2005 року «Про затвердження порядку погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним і науково-педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки» нараховані страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування сплачуються у порядку, встановленому частиною 6 статті 20 Закону України № 1058. При цьому відрахування, передбачені законодавством, з виплат здійснюються в установленому порядку.
Відповідно до частини 13 статті 20 Закону України № 1058 та відповідно до пункту 11.17 розділу 11 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, суми надмірно сплачених чи помилково сплачених страхових внесків до солідарної системи повертаються страхувальниками або за їх згодою зараховуються у рахунок майбутніх платежів страхових внесків.
Пунктом 7 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження платежів зі збору на обов’язкове державне пенсійне страхування та інших платежів, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 19 січня 2002 року № 2-4, облік сум переплати за платежами, які на певну дату надійшли понад зобов’язання , визначені як безпосередньо у звітності платника, так і за іншими документами, здійснюється органом Пенсійного фонду України в особових рахунках платників.
Судом встановлено, розрахунки суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за вересень 2009 року – листопад 2009 року, які містяться у матеріалах справи, не відображають факту зайво перерахованої суми 166676 грн. 42 коп.
Крім того, за наслідками перевірки Управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька, про що складений акт № 343 від 24 грудня 2007 року не встановлено факту зайвого перерахування страхових внесків у розмірі 166676 грн. 42 коп.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог про стягнення помилково перерахованих внесків в розмірі 166676 грн. 42 коп. та вважає їх такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволені позову Відділу освіти Київської районної у місті Донецьку ради до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька про стягнення помилково перерахованих внесків в розмірі 166676 грн. 42 коп. – відмовити.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 22 квітня 2010 року. Постанова у повному обсязі складена 27 квітня 2010 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Абдукадирова К.Е.