
Справа № 946/7219/19
Провадження № 2/946/168/21
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
20 січня 2021 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області у складі:
головуючого - судді: Бальжик О.І.
за участю секретаря: Нікітіної Ю.П.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в місті Ізмаїл цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми, -
В С Т А Н О В И В:
Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради звернулося до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно отриманої державної допомоги в сумі 1 125 гривень 36 копійок. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на обліку в УПтаСЗН Ізмаїльської міської ради, як одержувач державної допомоги, перебувала ОСОБА_1 . Відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року за № 1751, ОСОБА_1 було призначено допомогу на дітей одиноким матерям з урахуванням доходів, на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.07.2016 року по 31.12.2016 року в розмірі 1 531 гривня. Усі види соціальних виплат призначаються та виплачуються виключно за заявою громадян, тобто за особистим письмовим зверненням. За призначенням допомоги заявниця зверталась добровільно та отримувала її відповідно до заяви та наданих документів. Звертаючись в липні 2016 року за призначенням допомоги в декларації про доходи та майновий стан (а саме в розділі ІІ Доходи членів сім`ї) заявниця вказала, що єдиним джерелом доходів сім`ї є допомога на дітей одиноким матерям. Однак, під час вибіркової перевірки шляхом подання запиту до Ізмаїльської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області в листопаді 2016 року було виявлено, що ОСОБА_1 працювала в ТОВ «ЕЙЧ АР РЕСУРС». УПтаСЗН допомогу, призначену з 01.07.2016 року по 31.12.2016 року було відмінено з листопада 2016 року через подання невірних даних. Про офіційне працевлаштування відповідачка своєчасно УПтаСЗН не повідомила. Таким чином, заявниця не мала право на допомогу за період 01.07.2016 року по 31.10.2016 року в тому розмірі, в якому їй було призначено. В результаті чого утворилась переплата в сумі 1 125 гривень 36 копійок. Тому позивач просить стягнути з відповідача до державного бюджету України безпідставно отриману державну допомогу в сумі 1 125 гривень 36 копійок, а також витрати зі сплати судового збору.
Ухвалою судді Швець В.М. від 17.10.2019 року призначено підготовче засідання в порядку загального позовного провадження (а.с.34).
Ухвалою судді Швець В.М. від 20.02.2020 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті (а.с.44).
12.03.2020 року проведено повторний автоматизований розподіл цивільної справи у зв`язку зі зміною спеціалізації суддею Швець В.М. (а.с.46).
Ухвалою судді Бальжик О.І. від 13.03.2020 року справу прийнято до свого провадження та призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні відповідно до ст.274 ЦПК України (а.с.47).
Про проведення розгляду справи у спрощеному позовному провадженні відповідачка повідомлена належним чином.
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Ухвалою суду від 22.01.2021 року вирішено цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми вирішити на підставі наявних у ній даних і доказів (в заочному порядку).
Сторони, будучи своєчасно та належним чином повідомленими про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з`явилися. Представник позивача звернувся із заявою про підтримання позову та розгляд справи у його відсутність, не заперечував проти заочного розгляду справи. Згідно з повідомленням працівника поштового відділення зв`язку, відповідачка за вказаною адресою відсутня, у зв`язку з чим, суд відповідно до п. 1 ч.1 ст. 280 ЦПК України ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Вивчивши і дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд, на підставі фактів, встановлених у судовому засіданні, дійшов такого висновку.
За змістом частини першої статті 13 ЦПК України суд розглядає справу в межах заявлених вимог і підставі доказів, поданих учасниками справи.
Статтею 76 ЦПК України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Статтею 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» від 21.11.1992 року (надалі - Закон) передбачено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини. Право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) має мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію.
Згідно зі статтею 18-2 Закону допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку. Допомога на дітей одиноким матерям призначається незалежно від одержання на дітей інших видів допомоги, передбачених цим Законом.
У судовому засіданні встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Чернівецького міського управління юстиції 27.04.2005 року, ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася ОСОБА_2 , матір`ю якої зазначена ОСОБА_1 (а.с.14).
Згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 , виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Ізмаїльського міськрайонного управління юстиції в Одеській області 29.11.2014 року, 29.11.2014 року ОСОБА_4 та ОСОБА_1 зареєстрували шлюб. Після державної реєстрації шлюбу ОСОБА_1 присвоєно прізвище « ОСОБА_1 » (а.с.13).
Відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 (далі - Порядок), ОСОБА_1 було призначено допомогу на дітей одиноким матерям з урахуванням доходів, на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.07.2016 року по 31.12.2016 року в розмірі 1 531 гривень (а.с.5-6).
У декларації про доходи та майновий стан (в розділі ІІ Доходи членів сім`ї) ОСОБА_1 вказано, що єдиним джерелом доходів сім`ї є допомога на дітей одиноким матерям (а.с.19-22).
При поданні заяви ОСОБА_1 зобов`язалася повідомляти УПтаСЗН про працевлаштування, однак цього не зробила, про офіційне працевлаштування до ТОВ «ЕЙЧ АР РЕСУРС» не повідомила та продовжувала отримувати вищезазначений вид соціальної допомоги (а.с.30).
28.10.2016 року УПтаСЗН винесено рішення про припинення соціальної допомоги через подання невірних даних.
Таким чином, відповідачка не мала право на допомогу за період 01.07.2016 року по 31.10.2016 року в тому розмірі, в якому їй було призначено, в результаті чого утворилась переплата в сумі 1 125 гривень 36 копійок.
Відповідно до пункту 46 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов`язані у десятиденний термін повідомити про це органи праці та соціального захисту населення.
Відповідно до пункту 49 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Згідно з пунктом 5.4 Інструкції щодо порядку оформлення і введення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 року № 345, повідомлення про припинення (або поновлення) надання соціальної допомоги надсилається отримувачу не пізніше 5 днів після прийняття такого рішення. У разі виявлення факту подання отримувачами документів з явно неправильними відомостями в повідомленні одночасно зазначаються термін, до якого мають бути відшкодовані надміру перераховані кошти, їх сума та реквізити рахунку, на який вони повинні бути перераховані.
Аналогічні за змістом положення містять ч.ч.1, 2 ст.22 Закону.
Враховуючи викладене суд доходить висновку, що позовні вимоги УПтаСЗН обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі
У відповідності до вимог статті 141 ЦПК України з відповідачки на користь позивача підлягають стягненню понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1 921 гривня.
Керуючись ст.ст.11-13, 76-81, 141, 258, 259, 263-265, 268, 279, 280-284 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради (68600, м. Ізмаїл, вул. Івана Франка, 10, код ЄДРПОУ 03194772) до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) про стягнення суми - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 до Державного бюджету України безпідставно отриману допомогу на дітей одиноким матерям в сумі 1 125 (одна тисяча сто двадцять п`ять) гривень 36 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради судовий збір в сумі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривні.
Копію рішення надіслати для відома сторонам.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.
Апеляційна скарга на заочне рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Повне рішення суду складено 20.01.2021 року.
Суддя:О.І.Бальжик