Рішення № 94324587, 22.01.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.01.2021
Номер справи
520/18535/2020
Номер документу
94324587
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 січня 2021 р. №520/18535/2020

Харківський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого – судді Мар`єнко Л.М.,

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якій просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ в Харківській області щодо неперерахування і не здійснення законного нарахування і виплати ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 , пенсії інваліду війни та учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час виконання військової служби, обчисленої виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року відповідно до частини 3 статті 59 прямої дії Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 та Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27.06.2019р. у справі № 520/5493/19, обчисленої з 25 квітня 2019 р. щомісячно - у розмірі 20865 грн.(4173 х 5) та починаючи з 1 січня 2020 року у розмірі 23615 грн.(4723 х 5) з урахуванням виплачених сум, і в подальшому виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;

- визнати протиправними дії щодо нарахування ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 , з 25 квітня 2019р. пенсії інваліда війни та учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час виконання військової служби на підставі підзаконного акту Постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 №543, в супереч частини 3 статті 59 прямої дії Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 та Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27.06.2019р. у справі № 520/5493/19;

- визнати незаконним та таким, що не відповідає нормі частини 3 статті 59 прямої дії Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 та Рішення Харківського окружного адміністративного суду 27.06.2019р. у справі № 520/5493/19 акт індивідуальної дії Головного управління ПФУ в Харківській області - Розпорядження, дата-час розрахунку: 29.08.2019 10:20 Ізюмське об`єднане управління ПФУ рішення 963370118556, заявник ОСОБА_1 , про перерахунок пенсії на підставі підзаконного акту - постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 в редакції від 26.06.2019 №543;

- зобов`язати Головне управління ПФУ в Харківській області (Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) вчинити дії та провести ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 , перерахунок і виплати основної державної пенсії як інваліду війни та учаснику ліквідації наслідив аварії на Чорнобильській АЕС під час виконання військової служби відповідно до частини 3 статті 59 прямої дії Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» а також Рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 та Рішення Харківського окружного адміністративного суду 27.06.2019р. у справі №520/5493/19, обчисленої виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, щомісячно з 1 травня 2019 року - у розмірі 20865 грн.(4173 х 5); щомісячно починаючи з 1 січня 2020 року - у розмірі 23615 грн.(4723 х 5) з урахуванням виплачених сум та в подальшому без обмеження граничного (максимального) розміру пенсії і кожного разу у зв`язку зі зміною розміру мінімальної заробітної плати встановленої на 1 січня відповідного року довічно.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно не виконується рішення Харківського окружного адміністративного суду 27.06.2019р. у справі №520/5493/19, розпорядження, дата-час розрахунку: 29.08.2019 10:20 Ізюмське об`єднане управління ПФУ рішення 963370118556 про перерахунок пенсії на підставі підзаконного акту - постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 в редакції від 26.06.2019 №543 - є протиправним.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження разом з судовими документами була надіслана відповідачу, та ним отримана 30.12.2020 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Проте, станом на теперішній час, відзиву на позовну заяву, клопотань, заяв суду надано не було.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Таким чином, відповідач є належним чином повідомлений про наслідки неподання заперечень проти позову та необхідних документів або заяви про визнання позову до суду.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 27.06.2019 року по справі №520/5493/19 позовну заяву ОСОБА_1 до Ізюмського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення від 15.05.2019 року № 27 Ізюмського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області "Про відмову в перерахунку пенсії згідно Рішення Другого сенату Конституційного Суду України від 25.04.2019 року №1-рп(11)2019".

Зобов`язано Ізюмське об`єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести ОСОБА_1 з 25.04.2019 року перерахунок та виплату державної пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 року №1-рп(11)2019, справа №3-14/2019(402/19, 1737/19).

Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 24.09.2019 апеляційну скаргу відповідача на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27.06.2019 - повернуто скаржнику.

Рішення набрало законної сили 24.09.2019.

Згідно ч.4 ст.78 КАС України - обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області з питання неналежного виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду №520/5493/19 від 27.06.2019 року у справі, яке полягає у вчиненні відповідного перерахунку пенсії не за нормою прямої дії ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а за підзаконним актом - Постановою КМ України від 26.06.2019 року № 543 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України".

На звернення позивача, відповідачем надано відповідь від 19.11.2020 №9523-13974/М/02/8-2000/20, в якій зазначено про правомірність обчислення пенсії на підставі Постанови КМ України від 26.06.2019 року № 543 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" (а.с. 14) та винесено розпорядження, дата-час розрахунку: 29.08.2019 10:20 Ізюмське об`єднане управління ПФУ рішення 963370118556 про перерахунок пенсії (а.с.13).

Не погоджуючись з діями пенсійного органу щодо перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно ч. 1 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон №796-ХІІ), військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.

Відповідно до ч.3 ст.59 Закону № 796 особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Спеціальною нормою, яка міститься в ст. 54 Закону №796-ХІІ, передбачено загальне правило обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Так, виходячи зі змісту вказаної статті пенсії по інвалідності особам, які брали участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Відповідно до ч.3 ст.54 Закону № 796 умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Враховуючи наведені вище положення ст.ст. 54 та 59 Закону № 796- XII позивач наділений правом щодо альтернативи у виборі порядку обчислення розміру виплачуваної йому пенсії, зокрема:

- за наявності права отримувати пенсію на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов`язків військової служби ( відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ);

- шляхом отримання пенсії по інвалідності, яка обчислена відповідно до норм цього ж Закону (частиною 1 та 3 статті 54 Закону №796-ХІІ у розмірі відшкодування фактичних збитків);

- або шляхом отримання пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року (ст. 59 Закону №796-ХІІ).

При цьому, згідно ст. 54 Закону №796-ХІІ вбачається, що Кабінету Міністрів України делеговано повноваження щодо визначення умов та порядку призначення зазначеної пенсій по інвалідності.

Отже, Законом №796-ХІІ безпосередньо надано право Уряду визначати умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.

На виконання вищевказаних положень, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 23.11.2011 № 1210 "Про затвердження Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Порядок № 1210).

В подальшому, Кабінетом Міністрів України 15 листопада 2017 прийнято постанову № 851 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Постанова набрала чинності з дня опублікування та застосовується з 01.10.2017.

Вказаною постановою № 851 внесено зміни до Порядку № 1210, шляхом заміни у першому реченні п.1 слова і цифри "статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на слова і цифри "статей 54,57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Отже, починаючи з 01.10.2017 умови, порядок призначення та обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, та пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, які призначені відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визначаються та розраховуються відповідно до Порядку № 1210.

Крім того, постановою N 851 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи" доповнено пунктом 9-1.

Відповідно до вказаного Порядку, після внесених змін згідно Постанови № 851, існують дві формули для обчислення пенсії по інвалідності.

Відповідно до п. 9 Порядку № 1210 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв`язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою П = Зс х Кзс х (Кв 100%), де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2006 рік, що застосовується для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою де Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (Кзі + Кз2 + КзЗ + + ... + Кзп) за кожний місяць роботи в зоні відчуження у 1986-1990 роках: К - кількість місяців, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати. Коефіцієнт заробітної плати (КзЕ Кз2, КзЗ. ..., Кзп) за кожний місяць роботи в зоні відчуження, який враховується під час обчислення пенсії, визначається за формулою де Кз - коефіцієнт заробітної плати; Зв - сума заробітної плати за роботу в зоні відчуження за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати, за період 1986-1990 років; Зсм - показник середньомісячної заробітної плати робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 р. № 1783 "Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян" (Офіційний вісник України. 2003 р.. № 47, ст. 2431). за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати, за період 1986-1990 років.

Водночас відповідно до п. 9-1 Порядку № 1210 (з урахуванням положень Постанови № 543 щодо поширення дії пункту 9-1 на всіх військовослужбовців) за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року за формулою: П = Зс х Кзс х (Кв 100%), де:

- II - розмір пенсії; - Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки; - Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; - Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: Кзс = (Зп(мін) х 5) / Зеї, де: - Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року; - Зеї - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.

Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.

Дослідивши порядок нарахування пенсії за цими формулами убачається, колегія суддів зазначає, що відмінністю в обчисленні пенсії є середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії. В першому випадку вказаний коефіцієнт обчислюється за допомогою суми коефіцієнтів заробітної плати за кожний місяць роботи в зоні відчуження >1986-1990 роках, а в другому випадку (пункт 9-1 Порядку) як розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, який є змінною величиною.

Отже, закріплене в ст. 59 Закону № 796-ХІІ право отримання пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, стосується саме того, що у формулі для обчислення пенсії (П = Зс X Кзс х (Кв/100%) однією із змінних величин, яка подальшому впливає на визначення розміру пенсії виходячи з розмір) відшкодування фактичних збитків, є саме показник п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Закон № 796 не визначає, що пенсія за вказаною нормою обчислюється у п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня відповідного року, а лише обчислюється виходячи з такого розміру. Відтак з аналізу вказаної норми вбачається, що п`ятикратний розмір мінімальної заробітної плати не є встановленим розміром пенсії, а є відправною величиною з якої обраховується розмір пенсії осіб, що зазначені у ч. 3 ст. 59 Закону.

Таким чином, механізм проведення перерахунку пенсії особам, вказаним у ч. 3 ст. 59 визначений не Законом №796, а Порядком № 1210, який є чинним та не скасованим.

За змістом п. 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, п`ятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, це лише вихідний показник для обчислення пенсії, який сам по собі не враховує індивідуальних особливостей кожного окремого пенсіонера (зокрема, розміру відшкодування фактичних збитків (у відсотках)), а тому застосування формули, наведеної у пункті 9-1 Порядку №1210, дозволяє визначити розмір пенсії індивідуально для кожного пенсіонера із врахуванням його особливостей. Незастосування ж вказаної формули при обчисленні пенсії призведе до встановлення єдиного розміру пенсії для всіх пенсіонерів безвідносно до особливостей кожного, що в свою чергу не сприятимете належному та справедливому пенсійному забезпеченню окремо взятого пенсіонера.

Таким чином розмір пенсії повинен перераховуватись та виплачуватись відповідно до вимог п.9-1 Порядку № 1210, який саме визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону № 796.

Судом встановлено, що на момент проведення спірного перерахунку, так і на момент розгляду цієї справи судом, Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 є чинним.

Факт наявності у позивача права на отримання пенсії відповідно до ч.3 ст.59 Закону № 796 відповідачем визнається та не заперечується. Отже, суд дійшов до висновку, що пенсія позивачу нарахована та виплачується відповідно до норм діючого законодавства, а саме п.9-1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 та ч.3 ст.59 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Другого апеляційного адміністративного суду від 21.12.2020 року №520/9035/2020.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 134, 139, 243-246, 247, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Мар`єнко Л.М.