Рішення № 94324152, 21.01.2021, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2021
Номер справи
460/5999/20
Номер документу
94324152
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

21 січня 2021 року м. Рівне №460/5999/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді О.М. Дудар, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом

Головного управління ДПС у Рівненській області дофізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми штрафних санкцій, В С Т А Н О В И В:

Головне управління ДПС у Рівненській області (далі – позивач) звернулося з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі – відповідач, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ) про стягнення санкцій у вигляді штрафу у сумі 60800,00грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 перед бюджетом рахується податковий борг з адміністративних штрафів та штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв, та тютюнових виробів у сумі 60800,00грн, який у добровільному порядку відповідачем не сплачений.

Ухвалою суду від 17.08.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.

Зазначена ухвала отримана відповідачем 18.09.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

У встановлений судом строк відповідач відзиву на позовну заяву не подала, про причини неподання суд не повідомив.

Клопотань про продовження процесуального строку для надання відзиву від відповідача не надходило.

Жодних клопотань щодо розгляду справи з викликом учасників справи чи відкладення розгляду справи від сторін не надходило.

Відтак, враховуючи положення статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд вирішив справу за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши позовну заяву, дослідивши письмові докази, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстрована як фізична особа-підприємець 02.05.2018 (запис номер 25940000000002526 від 02.05.2018). Вид діяльності: 47.25 Роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах (основний), 47.26. Роздрібна торгівля тютюновими виробами в спеціалізованих магазинах.

Ці обставини підтверджуються відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

25.09.2018 працівниками відповідача на підставі наказу від 25.05.2018 №2386 та направлень від 25.09.2018 №216 та №217 була проведена фактична перевірка з питань дотримання вимог законодавства в сфері обігу підакцизних товарів у господарській одиниці - магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , та належить фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 (а.а.с.8-10).

Під час проведення перевірки встановлено порушення вимог ч.1 ст.9, ст.11, ст.15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 09.12.1995 №481/95-ВР (в редакції, чинній на час проведення фактичної перевірки) (далі - Закон №481/95-ВР), а саме: реалізація алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці у закладі торгівлі, що не має статусу громадського харчування, реалізація та зберігання тютюнових виробів з підробленими марками акцизного податку, зберігання та реалізація фальсифікованих алкогольних напоїв.

За результатами перевірки складено акт за реєстраційним №509/1700-40-01/ НОМЕР_1 від 01.10.2018 (а.а.с.11-13).

На підставі вказаного акта перевірки та відповідно до Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону №481/95-ВР, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 №790 (далі - Порядок №790), позивачем винесено рішення від 07.12.2018 №0010164000, яким до відповідача застосовано фінансову санкцію в сумі 6800,00грн за реалізацію алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці у закладі торгівлі, що не має статусу громадського харчування, від 07.12.2018 №0010154000, яким до відповідача застосовано фінансову санкцію в сумі 17000,00грн за реалізацію та зберігання тютюнових виробів з підробленими марками акцизного податку, від 07.12.2018 №0010144000, яким до відповідача застосовано фінансову санкцію в сумі 17000,00грн, та прийнято податкові повідомлення-рішення від 07.12.2018 №0010124000 про застосування штрафних санкцій за порушення п.12 ст.3 Закону України №265/95-ВР від 06.07.1995 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон №265/95-ВР ) в сумі 7262,00грн, від 07.12.2018 №0010134000 про застосування штрафних санкцій за порушення п.1, 2 ст.3 Закону №265-ВР в сумі 1,00грн (а.а.с.25-29).

Вказані рішення отримані особисто відповідачем 10.12.2018, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.31).

16.01.2019 працівниками відповідача на підставі наказу від 15.01.2019 №140 та направлень від 15.01.2019 №15 та №16 була проведена фактична перевірка з питань дотримання вимог законодавства в сфері обігу підакцизних товарів у господарській одиниці - магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , та належить фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 (а.а.с.32-34).

Під час проведення перевірки встановлено порушення вимог ст.11-1 Закону №481/95-ВР, а саме: роздрібна торгівля тютюновими виробами за цінами вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, збільшеними на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами.

За результатами перевірки складено акт за реєстраційним №21/17-00-40-01/ НОМЕР_1 від 18.01.2019 (а.а.с.35-36).

На підставі вказаного акта перевірки позивачем винесено рішення від 11.02.2019 №0001034000, яким до відповідача застосовано фінансову санкцію в сумі 10000,00грн за роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів (а.с.37).

Вказане рішення отримане особисто відповідачем 12.02.2019, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.39).

27.06.2019 працівниками відповідача на підставі наказу від 24.06.2019 №1724 та направлень від 24.06.2019 №281 та №282 була проведена фактична перевірка з питань дотримання вимог законодавства в сфері обігу підакцизних товарів у господарській одиниці - магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , та належить фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 (а.а.с.40-42).

Під час проведення перевірки встановлено порушення вимог ст.11-1 Закону №481/95-ВР, а саме: роздрібна торгівля тютюновими виробами за цінами вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, збільшеними на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами.

За результатами перевірки складено акт за реєстраційним №394/17-00-40-01/ НОМЕР_1 від 04.07.2019 (а.а.с.43-44).

На підставі вказаного акта перевірки позивачем винесено рішення від 05.08.2019 №0005944000, яким до відповідача застосовано фінансову санкцію в сумі 10000,00грн за роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів (а.с.45).

Вказане рішення отримане особисто відповідачем 12.08.2019, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.47).

Доказів оскарження прийнятих рішень про застосування фінансових санкцій та податкових повідомлень-рішень, на підставі яких відповідачу визначено грошові зобов`язання, останньою суду не надано. Таким чином, такі рішення мають статус узгоджених і підстави для несплати штрафних санкцій відсутні.

З метою погашення податкового боргу Головним управлінням ДПС у Рівненській області сформовано та надіслано фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 податкову вимогу форми "Ф" від 22.01.2019 №253-52 (а.с.48), яка у встановленому порядку не оскаржувалася.

Оскільки заборгованість відповідачем добровільно не сплачена, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Відповідно до п.16.1.4 ст.16 ПК України, платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.

Стаття 19-1 ПК України визначає функції податкових органів, до яких, зокрема, відноситься: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства; здійснення ліцензування діяльності суб`єктів господарювання з виробництва спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, оптової торгівлі спиртом, оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами та контроль за таким виробництвом; здійснення контролю у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері; здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального.

Відповідно до п.80.1 ст.80 ПК України, фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Згідно з пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 ПК України, фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

Відповідно до п.3 Порядку №790, до суб`єктів підприємницької діяльності, винних у вчиненні порушень, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірах, передбачених Законом №481/95-ВР.

Підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є акт перевірки додержання суб`єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов`язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства (абз.1 п.5 Порядку №790).

У силу вимог ст.15-3 Закону №481/95-ВР, продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб`єктам господарювання (у тому числі іноземним суб`єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування, підприємств з універсальним асортиментом товарів.

Частиною першою статті 17 Закону №481/95-ВР встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Відповідно до абзацу 10 частини 2 статті 17 Закону №481/95-ВР (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 гривень.

На підставі абз.16 частини 2 статті 17 Закону №481/95-ВР до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.

Відповідно до п.13 Порядку №790, рішення про застосування фінансових санкцій може бути оскаржено у місячний термін в установленому законодавством порядку.

Пунктом 10 Порядку №790 передбачено, що у разі невиконання суб`єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.

Станом на 21.01.2021 доказів сплати боргу за штрафними санкціями за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв в сумі 60800,00грн відповідачем не надано.

Згідно з пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.

Підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 ПК України визначено, що контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень (п.41.4 ст.41 ПК України).

Відповідно до пункту 87.11 статті 87 ПК України, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи те, що рішення про застосування фінансових санкцій у встановленому порядку не скасовані, відповідач добровільно фінансові санкції не сплатила, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно із частиною другою статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відтак, підстави для розподілу судових витрат у суду відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов Головного управління ДПС у Рівненській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми штрафних санкцій задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 штрафні (фінансові) санкції у вигляді штрафу за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у сумі 60800 (шістдесят тисяч вісімсот) гривень 00 копійок (рахунок UA118999980314000561000017417, УК у Дубров.р-ні/отг Висоцьк/21081500, код ЄДРПОУ 37863689, Управління Державної казначейської служби України у Дубровицькому районі Рівненської області, МФО 833017, код платежу 21081500).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Головне управління ДПС у Рівненській області (вул.Відінська, буд.12, м.Рівне, 33023, код за ЄДРПОУ 43142449).

Відповідач: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Рішення складено 21 січня 2021 року.

Суддя О.М. Дудар