
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 січня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/4945/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гіглави О.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Рябухи Ю.В.,
представника позивача - Ковтуна М.В.,
представника відповідача - Соловйова Р.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Пирятинської міської ради Полтавської області про визнання рішення протиправним та нечинним,
В С Т А Н О В И В:
04 вересня 2020 року (згідно відбитку поштового штампу на конверті) ОСОБА_1 звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Пирятинської міської ради Полтавської області про визнання рішення Виконавчого комітету Пирятинської міської ради Полтавської області від 25.03.2020 №88 "Про заборону використання штучних квітів, виготовлених із синтетичних полімерів, на об`єктах благоустрою Пирятинської міської ОТГ" протиправним та нечинним.
Позовні вимоги ОСОБА_1 мотивує протиправністю рішення Виконавчого комітету Пирятинської міської ради Полтавської області від 25.03.2020 №88 "Про заборону використання штучних квітів, виготовлених із синтетичних полімерів, на об`єктах благоустрою Пирятинської міської ОТГ", оскільки таке рішення не ґрунтується на нормах матеріального права. Використання ритуальної атрибутики (вінки, корзини, квіти, букети, тощо), виготовленої з полімерних матеріалів (пластмаси), на теперішній час відповідає чинному законодавству, а отже заборона їх використання не несе жодних правових наслідків. Норми матеріального права, які зазначені в якості правового обґрунтування оскаржуваного рішення, а саме, статті 30, 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статті 1, 8 Закону України "Про поховання та похоронну справу", стаття 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", стаття 19 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", пункт "і" статті 32 Закону України "Про відходи", пункт 3.1 пункту 3 Порядку утримання кладовищ та інших місць поховань, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003 №193, також не містять заборони використання на території України, а отже, і на території Пирятинської міської ОТГ (кладовища, меморіальні комплекси, пам`ятники, тощо) штучних квітів, виготовлених із синтетичних полімерів.
Ухвалою суду від 14.09.2020 позовну заяву ОСОБА_1 до Пирятинської міської ради Полтавської області про визнання рішення протиправним та нечинним залишено без руху. Зобов`язано позивача усунути недоліки протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом надання до Полтавського окружного адміністративного суду позовної заяви та її копії, оформленої відповідно до вимог частини п`ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України із зазначенням вірного повного найменування відповідача - Виконавчого комітету Пирятинської міської ради Полтавської області, його місцезнаходження, ідентифікаційного коду в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, відомих номерів засобів зв`язку, офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти.
22.09.2020 на виконання вимог вказаної ухвали від позивача надійшла позовна заява та її копія із зазначенням вірного повного найменування відповідача - Виконавчого комітету Пирятинської міської ради Полтавської області, його місцезнаходження, ідентифікаційного коду в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, відомих номерів засобів зв`язку.
Ухвалою суду від 14.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/4945/20 за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Пирятинської міської ради Полтавської області про визнання рішення протиправним та нечинним, вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 11:30 год 22.10.2020, яке переносилося у зв`язку з перебуванням судді на лікарняному на 11:30 год 05.11.2020 та, у подальшому, на 11:30 год 19.11.2020.
20.10.2020 від Виконавчого комітету Пирятинської міської ради Полтавської області надійшов відзив на позовну заяву, у якому останній проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 заперечує. Вказує, що використання штучних квітів, виготовлених із синтетичних полімерів на об`єктах благоустрою міської ради створює їх значне накопичення після використання. Штучні квіти не піддаються вторинній переробці, так як, зокрема, при їх спалюванні утворюються небезпечні для здоров`я громадян хімічні сполуки. Спірне рішення прийняте виконавчим комітетом з метою захисту від забруднення навколишнього природного середовища. Своїм рішенням виконавчий комітет не порушив Конституцію України та положення інших законів, а лише встановив порядок використання об`єктів благоустрою в межах своїх повноважень /а.с. 25/.
В підготовчому засіданні 19.11.2020 представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.
Представник відповідача в підготовчому засіданні 19.11.2020 проти позовних вимог заперечував, просив суд відмовити в їх задоволенні, з огляду на безпідставність.
Ухвалою суду від 19.11.2020 закрито підготовче провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Пирятинської міської ради Полтавської області про визнання рішення протиправним та нечинним, призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 10:00 год. 09.12.2020, яке відкладалося на 10:00 год. 22.12.2020 та у подальшому на 12:00 год. 13.01.2021.
В судовому засіданні 13.01.2021 представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні 13.01.2021 проти задоволення позову заперечував.
Заслухавши вступне слово представників учасників справи, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 є мешканкою м. Пирятин Полтавської області, про що свідчать дані її паспорту громадянина України серія НОМЕР_1 , виданого Пирятинським РС УДМС України в Полтавській області 14.06.2014 /а.с. 5-6/.
25.03.2020 Виконавчим комітетом Пирятинської міської ради Полтавської області прийнято рішення №88 "Про заборону використання штучних квітів, виготовлених із синтетичних полімерів, на об`єктах благоустрою Пирятинської міської ОТГ", яким вирішено:
1. Заборонити з 01.01.2021 використання, розміщення та покладання на об`єктах благоустрою Пирятинської міської ОТГ (кладовища, меморіальні комплекси, пам`ятники тощо) штучних квітів, виготовлених із синтетичних полімерів.
2. Зобов`язати відділ містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства виконкому міської ради ( ОСОБА_2 ) спільно з комунальним підприємством "Каштан" ( ОСОБА_3 ):
1) забезпечити висвітлення повідомлення у місцевих ЗМІ та на офіційному веб-сайті Пирятинської міської ради про заборону використання, розміщення та покладання на об`єктах благоустрою Пирятинської ОТГ (кладовища, меморіальні комплекси, пам`ятники тощо) штучних квітів, виготовлених із синтетичних полімерів;
2) звернутися до релігійних конфесій, які функціонують на території Пирятинської міської ОТГ щодо проведення роз`яснювальної роботи з жителями громади щодо шкоди, яка завдається довкіллю при використанні та утилізації штучних квітів, виготовлених із синтетичних полімерів.
3. Зобов`язати відділ економічного аналізу та розвитку управління економіки виконкому міської ради ( ОСОБА_4 ) провести роз`яснювальну роботу із суб`єктами господарювання, які здійснюють реалізацію штучних квітів та інших ритуальних товарів, виготовлених із синтетичних полімерів, щодо негативного впливу на навколишнє середовище та здоров`я людини.
4. Зобов`язати КП "Каштан" ( ОСОБА_3 ), як балансоутримувача кладовищ на території Пирятинської міської ОТГ, розмістити на входах до кладовищ оголошення про заборону використання штучних квітів, інших ритуальних товарів та їх негативного впливу на навколишнє середовище та здоров`я людини до 01.09.2020.
5. Контроль за виконанням рішення покласти на заступника з питань діяльності виконкому міської ради ОСОБА_5 /а.с. 7/.
Вказане рішення підписане міським головою та оприлюднене на офіційному веб-сайті Пирятинської міської ради /а.с. 87/.
Позивач, як мешканка м. Пирятин Полтавської області, не погодилась з рішенням від 25.03.2020 №88 "Про заборону використання штучних квітів, виготовлених із синтетичних полімерів, на об`єктах благоустрою Пирятинської міської ОТГ", у зв`язку з чим звернулася до суду з цим позовом.
Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 , суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з приписами статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, забезпечення утримання в належному стані кладовищ, інших місць поховання та їх охорони.
Стаття 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначає повноваження у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища.
Статтею 1 Закону України "Про поховання та похоронну справу" визначено, що поховання - діяльність відповідних органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у межах повноважень, визначених цим Законом, а також суб`єктів господарювання, спрямована на: забезпечення належного ставлення до тіла (останків, праху) померлого (далі - тіла); забезпечення права громадян на захоронення їхнього тіла відповідно до їх волевиявлення, якщо таке є; створення та експлуатацію об`єктів, призначених для поховання, утримання і збереження місць поховань; організацію і проведення поховань померлих та/або загиблих (далі - померлих); надання ритуальних послуг, реалізацію предметів ритуальної належності.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про поховання та похоронну справу" організація діяльності в галузі поховання померлих здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, іншими центральними органами виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та їх виконавчими органами.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, в межах своєї компетенції:
1) забезпечує формування державної політики у сфері поховання;
2) затверджує необхідний мінімальний перелік вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення;
3) затверджує типове положення про ритуальну службу;
4) встановлює вимоги щодо утримання та охорони місць поховань;
5) встановлює порядок реєстрації поховань та перепоховань померлих, а також форму книги реєстрації поховань та перепоховань;
6) здійснює інші повноваження, передбачені законом.
Повноваження інших центральних органів виконавчої влади в галузі поховання встановлюються законом.
Місцеві державні адміністрації в межах, визначених Конституцією і законами України, здійснюють на відповідних територіях державний контроль за додержанням санітарних правил у галузі поховання, а також правил благоустрою, вирішують відповідно до закону питання про відведення земельних ділянок для організації місць поховання, здійснюють інші повноваження, передбачені законом.
Органи місцевого самоврядування та їх виконавчі органи в межах своєї компетенції:
1) вирішують відповідно до закону питання про відведення земельних ділянок для організації місць поховання;
2) забезпечують будівництво, утримання в належному стані та охорону місць поховання;
3) створюють ритуальні служби;
4) вирішують питання про надання за рахунок коштів місцевих бюджетів ритуальних послуг у зв`язку з похованням самотніх громадян, ветеранів війни та праці, а також інших категорій малозабезпечених громадян; про надання допомоги на поховання померлих громадян в інших випадках, передбачених цим Законом;
5) здійснюють контроль за дотриманням законодавства стосовно захисту прав споживачів у частині надання суб`єктами господарювання ритуальних послуг та реалізацією ними предметів ритуальної належності;
6) здійснюють інші повноваження, передбачені цим та іншими законами.
Для організації (утворення), будівництва, утримання в належному стані та охорони місць поховання сільські, селищні, міські ради можуть створювати спеціалізовані комунальні підприємства.
З метою оперативного забезпечення населення інформацією про суб`єкти господарювання, що надають ритуальні послуги та виготовляють предмети ритуальної належності, органи місцевого самоврядування можуть створювати спеціалізовані госпрозрахункові інформаційні служби. Порядок діяльності таких служб визначається органами місцевого самоврядування відповідно до законодавства.
За змістом статті 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить:
1) затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів;
2) затвердження правил благоустрою територій населених пунктів;
3) створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб`єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб);
4) визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об`єктів благоустрою.
До повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить:
1) забезпечення виконання місцевих програм та здійснення заходів з благоустрою населених пунктів;
2) організація забезпечення на території населеного пункту чистоти і порядку, дотримання тиші в громадських місцях;
3) організація місць відпочинку для населення;
4) затвердження схем санітарного очищення населених пунктів та впровадження систем роздільного збирання побутових відходів;
5) здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об`єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об`єктів тощо;
6) визначення місць стоянок транспортних засобів та майданчиків для паркування на об`єктах благоустрою;
7) визначення графіків роботи зовнішнього освітлення території;
8) визначення на об`єктах благоустрою місць розміщення громадських вбиралень;
9) залучення на договірних засадах коштів і матеріально-технічних ресурсів юридичних та фізичних осіб для здійснення заходів з благоустрою населених пунктів;
10) визначення обсягів пайової участі власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення в утриманні об`єктів благоустрою;
11) визначення в установленому порядку розміру відшкодувань юридичними та фізичними особами за забруднення довкілля та інші екологічні збитки, спричинені порушенням законодавства у сфері благоустрою та охорони навколишнього природного середовища;
12) інформування населення про здійснення заходів з благоустрою населених пунктів;
13) участь у проведенні щорічного всеукраїнського конкурсу "Населений пункт найкращого благоустрою і підтримки громадського порядку";
14) видача дозволу на порушення об`єктів благоустрою у випадках та порядку, передбачених цим Законом.
Згідно з приписами статті 19 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" виконавчі органи сільських, селищних, міських рад у галузі охорони навколишнього природного середовища в межах своєї компетенції:
а) здійснюють реалізацію рішень відповідних рад;
б) координують діяльність підприємств, установ та організацій, розташованих на території відповідно села, селища, міста, незалежно від форм власності та підпорядкування;
в) організують розробку місцевих екологічних програм;
д) затверджують за поданням обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а на території Автономної Республіки Крим - органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища для підприємств, установ та організацій ліміти використання природних ресурсів, за винятком ресурсів загальнодержавного значення, ліміти скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, за винятком скидів, що призводять до забруднення природних ресурсів загальнодержавного значення або навколишнього природного середовища за межами відповідно села, селища, міста;
е) організують збір, переробку, утилізацію і захоронення відходів на своїй території;є) формують і використовують місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища у складі місцевих бюджетів;
ж) погоджують поточні та перспективні плани роботи підприємств, установ та організацій з питань охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів;
з) забезпечують систематичне та оперативне інформування населення, підприємств, установ, організацій та громадян про стан навколишнього природного середовища, захворюваності населення;
и) організують екологічну освіту та екологічне виховання громадян;
і) приймають рішення про організацію територій та об`єктів природно-заповідного фонду місцевого значення.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад можуть здійснювати й інші повноваження відповідно до цього та інших законів України.
З метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров`я людини забороняється з 1 січня 2018 року захоронення неперероблених (необроблених) побутових відходів (пункт "і" частини першої статті 32 Закону України "Про відходи").
Відповідно до підпункту 3.1 пункту 3 Порядку утримання кладовищ та інших місць поховань, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003 №193, утримання кладовищ, військових кладовищ, військових братських та одиночних могил, земельних ділянок для почесних поховань, братських могил, а також могил померлих одиноких громадян, померлих осіб без певного місця проживання, померлих, від поховання яких відмовилися рідні, місць поховань знайдених невпізнаних трупів та охорона всіх місць поховань забезпечуються виконавчим органом сільської, селищної, міської ради за рахунок коштів місцевого бюджету.
Утримання місць поховань, що перебувають на державному обліку як об`єкти культурної спадщини, забезпечують виконавчі органи сільських, селищних, міських рад із залученням органів охорони культурної спадщини.
Суд зауважує, що приймаючи рішення від 25.03.2020 №88 "Про заборону використання штучних квітів, виготовлених із синтетичних полімерів, на об`єктах благоустрою Пирятинської міської ОТГ", відповідач обґрунтовував його посиланнями на приписи вказаних вище норм.
Разом з тим, жодна із зазначених норм не містить заборони використання, розміщення та покладання на території України, а отже, і на території Пирятинської міської ОТГ, зокрема на об`єктах благоустрою (кладовища, меморіальні комплекси, пам`ятники, тощо) штучних квітів, виготовлених із синтетичних полімерів.
В ході розгляду справи відповідачем не наведено жодної іншої правової норми, яка б встановлювала заборону використання, розміщення та покладання на території України, зокрема на об`єктах благоустрою (кладовища, меморіальні комплекси, пам`ятники, тощо) штучних квітів, виготовлених із синтетичних полімерів.
Також відповідачем не представлено суду й будь яких документальних доказів на підтвердження того, що штучні квіти (вінки, корзини, квіти, букети, тощо), використання, розміщення та покладання яких здійснюється, зокрема, в межах Пирятинської ОТГ, не відповідають стандарту РСТ 1375-87 "Квіти штучні" та мають негативний вплив на навколишнє середовище та здоров`я людини.
За викладених обставин, а також враховуючи відсутність законодавчо встановленої заборони використання, розміщення та покладання на території Україні на об`єктах благоустрою (кладовища, меморіальні комплекси, пам`ятники, тощо) штучних квітів, виготовлених із синтетичних полімерів, суд доходить висновку про протиправність рішення Виконавчого комітету Пирятинської міської ради Полтавської області від 25.03.2020 №88 "Про заборону використання штучних квітів, виготовлених із синтетичних полімерів, на об`єктах благоустрою Пирятинської міської ОТГ" та необхідність його скасування.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідачем в ході розгляду справи не доведено правомірності прийнятого ним рішення.
З огляду на викладене, вимоги позивача є правомірними і обґрунтованими. А відтак, позов належить задовольнити у повному обсязі.
Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Беручи до уваги те, що ОСОБА_1 сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн, і суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, сума судових витрат, яка підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Пирятинської міської ради Полтавської області складає 840,80 грн.
Питання про розподіл судових витрат в частині витрат на правничу допомогу судом не вирішувалося, з огляду на зазначення позивачем у позовній заяві про те, що остаточний розрахунок таких витрат до суду буде подано по закінченню судового розгляду справи, а також повідомлення представника позивача про відсутність у нього наміру заявляти до відшкодування такі витрати у судовому засіданні 13.01.2021.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Виконавчого комітету Пирятинської міської ради Полтавської області (вул. Соборна, 21, м. Пирятин, Полтавська область, 37000, ідентифікаційний код 04057296) про визнання рішення протиправним та нечинним задовольнити.
Визнати протиправним та нечинним рішення Виконавчого комітету Пирятинської міської ради Полтавської області від 25.03.2020 №88 "Про заборону використання штучних квітів, виготовлених із синтетичних полімерів, на об`єктах благоустрою Пирятинської міської ОТГ".
Стягнути за рахунок Виконавчого комітету Пирятинської міської ради Полтавської області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 22 січня 2021 року.
Cуддя О.В. Гіглава