
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відмову у забезпеченні позову
21 січня 2021 рокум. ПолтаваСправа № 440/7496/20
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Петрова Л.М., розглянувши заяву представника позивача Павелка Руслана Сергійовича, який діє в інтересах фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про забезпечення позову у справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Держпраці у Полтавській області про визнання протиправною та скасування постанови, -
В С Т А Н О В И В:
15.12.2020 фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Держпраці у Полтавській області про визнання протиправною та скасування постанови Управління Держпраці в Полтавській області від 26.11.2020 № ПЛ28192/2022/АВ/П/ТД-ФС про накладення штрафу у розмірі 50000,00 грн.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.12.2020 позов залишено без руху. 21.12.2020 на виконання вимог ухвали про залишення позову без руху позивачем надано до суду документи.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/7496/20, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
19.01.2021 до суду надійшла заява фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про забезпечення позову шляхом:
- зупинення стягнення на підставі постанови Управління Держпраці у Полтавській області про накладення штрафу №ПЛ28192/2022/АВ/П/ТД-ФС/П/ТД-ФС від 26.11.2020 до набрання законної сили судовим рішенням;
- зупинення стягнення на підставі постанови Управління Держпраці у Полтавській області про накладення штрафу №ПЛ28192/2022/АВ/П/ТД-ФС/П/ТД-ФС від 26.11.2020 до набрання законної сили судовим рішенням у адміністративній справі №440/7496/20.
В обгрунтування заяви вказано, що не зважаючи на оскарження позивачем постанови Управління Держпраці у Полтавській області про накладення штрафу №ПЛ28192/2022/АВ/П/ТД-ФС/П/ТД-ФС від 26.11.2020 на позивача у розмрі 50000,00 грн відповідачем пред`явлено до виконання до Хорольського районного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) оспорювану постанову. Станом на 15.01.2021 Хорольським районним відділом державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) відкрито виконавче провадження ВП№64138415, тому на переконання заявника невжиття заходів забезпечення позову може негативно вплинути на діяльність позивача, оскільки арешт коштів фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 призведе до неможливості закуповувати товар, своєчасно сплачувати податки і заробітну плату, рахунки за електроенергію, оренду.
Надаючи оцінку заяві про забезпечення позову, суд дійшов наступного висновку.
Частиною першою статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Частиною першою статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Згідно з частиною першою статті 153 Кодексу адміністративного судочинства України заява про забезпечення позову подається: 1) до подання позовної заяви - до суду, до якого має бути подано позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом; 2) одночасно з пред`явленням позову - до суду, до якого подається позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом; 3) після відкриття провадження у справі - до суду, у провадженні якого перебуває справа.
Відповідно до частини другої статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Згідно з частиною першою статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Частиною другою статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Таким чином забезпечення позову - це сукупність процесуальних дій, які гарантують виконання рішення суду в разі задоволення позовних вимог.
Спосіб забезпечення позову має бути безпосередньо пов`язаним з предметом спору, співмірним суті порушеного права та водночас запобігати порушенню прав інших осіб, тобто в основі має бути принцип збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників процесу.
Співмірність передбачає співвідношення негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії. Заходи до забезпечення позову можуть бути вжиті судом лише в межах предмета позову та не повинні порушувати прав осіб, що не є учасниками даного судового процесу. Суди не вправі вживати такі заходи до забезпечення позову, які є фактично рівнозначними задоволенню позовних вимог.
Суд зазначає, що позивачем подано до суду постанову про відкриття виконавчого провадження від 15.01.2021 ВП№64138415 з тексту якої не вбачається, що не вжиття заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких позивач звернувся до суду.
Тобто позивачем не доведено наявності підстав, передбачених частиною другою статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України, які є обов`язковими для постановлення ухвали про забезпечення позову.
Крім того, суд зазначає, що фактична протиправність чи правомірність оспорюваних рішень підлягає встановленню судом за наслідками розгляду та вирішення адміністративного позову по суті заявлених позовних вимог.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для вжиття заходів забезпечення позову, а тому у задоволенні заяви представника позивача Павелка Руслана Сергійовича, який діє в інтересах фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про забезпечення позову у справі №440/7496/20 слід відмовити.
Керуючись статтями 150-154, 243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У Х В А Л И В:
Відмовити представнику позивача Павелку Руслану Сергійовичу, який діє в інтересах фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 у задоволенні заяви про забезпечення позову у справі №440/7496/20 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Держпраці у Полтавській області про визнання протиправною та скасування постанови.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення ухвали до Другого апеляційного адміністративного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Суддя Л.М. Петрова