
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 січня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/4540/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Головка А.Б.,
за участю:
секретаря судового засідання – Ель Яагубі О.В.,
представника позивача – Гостік Е.В.,
представника відповідача – Максименко Ю.П.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з додатковою відповідальністю "Кременчуцька птахофабрика" до Державної екологічної інспекції Центрального округу про визнання протиправним та скасування припису.
В С Т А Н О В И В:
21 серпня 2020 року Товариство з додатковою відповідальністю "Кременчуцька птахофабрика" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції Центрального округу про визнання протиправним та скасування пунктів 6, 14, 15, 16, 26, 27, 28 припису від 24.06.2020 № 17/2/4-23.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що не погоджується із висновками відповідача зробленими в акті перевірки та пунктах 6, 14, 15, 16, 26, 27, 29 оскаржуваного припису № 17/2/4-23, а самі вимоги вважає незаконними, необґрунтованими та такими, що підлягають скасуванню.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26.08.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у цій справі, а її розгляд призначено за правилами загального позовного провадження.
Відповідач позов не визнав, у наданому до суду відзиві представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити з огляду на їх необґрунтованість та безпідставність.
Заслухавши вступне слово сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що відповідно до наказу № 06-27/357 від 02.06.2020 та направлення від 02.06.2020 № 06-28/350 інспекторами Держекоінспекції Центрального округу у період із 03.06.2020 по 17.06.2020 проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) з питань дотримання Товариством з додатковою відповідальністю "Кременчуцька птахофабрика" вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
17.06.2020 відповідачем складений акт №06-28/350 за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
24.06.2020 відповідачем складений припис №17/02/4-23 про усунення порушень вимог природоохоронного законодавства.
Не погодившись із вказаним приписом в частині пунктів 6, 14, 15, 16, 26, 27, 28, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, суд дійшов наступних висновків.
У силу частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України від 05.04.2007 №877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (надалі - Закон №877-V).
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону №877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з частиною першою статті 4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Відповідно до абзацу першого частини десятої цієї статті посадові особи органу державного нагляду (контролю) з метою з`ясування обставин, які мають значення для повноти проведення заходу, здійснюють у межах повноважень, передбачених законом, огляд територій або приміщень, які використовуються для провадження господарської діяльності, а також будь-яких документів чи предметів, якщо це передбачено законом.
Порядок проведення позапланових заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) визначений статтею 6 Закону №877-V, відповідно до абзацу четвертого частини першої якої підставами для здійснення позапланових заходів є перевірка виконання суб`єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).
Під час проведення позапланового заходу з`ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов`язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
За приписами частини третьої статті 6 Закону №877-V суб`єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
У силу частин першої, другої статті 7 Закону №877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою.
А відповідно до частини п`ятої цієї статті, перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб`єкту господарювання копію посвідчення (направлення). Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб`єкта господарювання. Суб`єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред`явили документів, передбачених цією статтею.
У силу абзацу дев`ятого частини шостої статті 7 Закону №877-V в останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до частин сьомої, восьмої статті 7 Закону №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Згідно з частиною одинадцятою статті 7 Закону №877-V у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб`єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються.
За змістом частини першої статті 8 Закону №877-V орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб`єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); надавати (надсилати) суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків.
У свою чергу, частиною першою статті 10 Закону №877-V визначено, що суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: бути поінформованим про свої права та обов`язки; вимагати від посадових осіб органу державного нагляду (контролю) додержання вимог законодавства; перевіряти наявність у посадових осіб органу державного нагляду (контролю) службового посвідчення та посвідчення (направлення) і одержувати копію посвідчення (направлення) на проведення планового або позапланового заходу; не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо: державний нагляд (контроль) здійснюється з порушенням передбачених законом вимог щодо періодичності проведення таких заходів; посадова особа органу державного нагляду (контролю) не надала копії документів, передбачених цим Законом, або якщо надані документи не відповідають вимогам цього Закону; посадова особа органу державного нагляду (контролю) не внесла запис про здійснення заходу державного нагляду (контролю) до журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю) (за наявності такого журналу в суб`єкта господарювання).
Статтею 11 Закону №877-V передбачено, що суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.
Стосовно пункту 6 припису суд зазначає наступне.
На момент проведення перевірки встановлено, що основним видом діяльності ТДВ "Кременчуцька Птахофабрика" є розведення свійської птиці, в процесі своєї діяльності позивач використовує пташники, розраховані на утримання 1016012 голів птиці.
ТДВ "Кременчуцька Птахофабрика" представлено звіт про виробництво продукції тваринництва, кількість сільськогосподарських тварин і забезпеченість їх кормами за 2019 рік по формі № 24 (річна), відповідно до якого кількість живих "1 тварин, які були в наявності на кінець року, складає 586695 голів птиці свійської.
Згідно частини 2 ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», потужності для інтенсивного вирощування птиці (60 тисяч місць і більше) - відносяться до Першої категорії видів планованої діяльності та об`єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля та підлягають оцінці впливу на довкілля.
Згідно частини 1 ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» здійснення оцінки впливу на довкілля є обов`язковим у процесі прийняття рішень про провадження планованої діяльності, визначеної частинами другою і третьою ст.3 вищезазначеного закону.
ТДВ "Кременчуцька Птахофабрика" не підготовлено звіт про оцінку впливу на довкілля та не отримано висновок з оцінки впливу на довкілля на господарську діяльність, а саме на потужності для інтенсивного вирощування птиці ( 60 тисяч місць і більше) - що є невиконанням частини 1 ст.3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля».
Таким чином, ТДВ "Кременчуцька Птахофабрика" здійснюється діяльність з інтенсивного вирощування птиці (потужності 60 тисяч місць і більше) - за відсутності документу дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, а саме: висновку з оцінки впливу на довкілля (п. 4 Додатку до Закону України «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності»), що є невиконанням частини 1 ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», а тому пункт 6 припису винесено правомірно.
Щодо пунктів 14, 15 припису суд зазначає, що під час натурного обстеження встановлено, що на земельну ділянку, що належить ТДВ "Кременчуцька Птахофабрика" на правах колективної власності на землю здійснюється скид зворотних стічних вод, виробничих стічних вод від основного виробництва, а також здійснено тимчасове розміщення побічних продуктів тваринного походження.
Локальна мережа спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом підземних вод довкола місця скиду зворотних стічних вод, скиду виробничих стічних вод від основного виробництва ТДВ "Кременчуцька Птахофабрика" не обладнана. Заходи щодо попередження забруднення підземних вод не здійснюються, що є порушенням статті 105 Водного Кодексу України, а саме: підприємства, установи і організації, діяльність яких може негативно впливати на стан підземних вод, особливо ті, які експлуатують накопичувачі промислових, побутових і сільськогосподарських стоків чи відходів, повинні здійснювати заходи щодо попередження забруднення підземних вод, а також обладнувати локальні мережі спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом цих вод, тому пункт 14 припису не підлягає скасуванню.
Стосовно пункту 16 припису суд зазначає, що на момент проведення перевірки під час натурного обстеження встановлено, що на земельній ділянці, яка належить ТДВ "Кременчуцька Птахофабрика", на правах колективної власності на землю, здійснено тимчасове розміщення побічних продуктів тваринного походження (птиця свійська здохла) на площі 1,7 га.
З метою підтвердження/заперечення факту забруднення ґрунту на місці розміщення побічних продуктів тваринного походження відібрано проби ґрунту, про що складно відповідний акт.
Разом з тим, на виконання постанови про залучення спеціаліста в ході досудового розслідування кримінального провадження № 12020170220000353 від 06.05.2020 спеціалістами інспекції 13.05.2020 здійснено обстеження земельної ділянки що належить ТДВ "Кременчуцька Птахофабрика", на правах колективної власності на землю, на якій тимчасово розміщено побічні продукти тваринного походження (птиця свійська здохла) на площі 1,7 га, та відібрано проби ґрунту, про що складено відповідний акт.
Відділом інструментально-лабораторного контролю Держекоінспекції проведено вимірювання показників складу та властивостей грунтів, за результатами яких складено протокол від 21.05.2020 № 31-05-20, яким зафіксовано перевищення за такими показниками: амоній ( обмінний), у перерахунку на амоній- іон, нітрати, у перерахунку на нітрати, фосфор (рухомі форми) у перерахунку на п`ятиоксид фосфору, хлориди (водна витяжка), що порушує ст. 45 Закону України «Про охорону земель», а саме: господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад установлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.
Статтею 46 Закону України «Про охорону земель» передбачено, що при здійсненні господарської діяльності, пов`язаної із зберіганням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням 1 захороненням відходів, забезпечуються: виконання заходів щодо запобігання або зменшення обсягів утворення відходів та екологічно безпечне поводження з ними; максимальне збереження ґрунтового покриву на основі обраного оптимального варіанта територіального розміщення об`єктів поводження з відходами; зняття родючого шару грунту, його складування, збереження та використання при рекультивації земель, покращенні малопродуктивних земель і благоустрої населених пунктів; запобігання негативному впливу об`єктів поводження з відходами, що використовуються для збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення відходів на ґрунтовий покрив прилеглих територій; рекультивація земельних ділянок після ліквідації об`єктів поводження з відходами.
Підприємства, установи та організації, а також громадяни, діяльність яких пов`язана з накопиченням відходів, зобов`язані забезпечувати своєчасне вивезення таких відходів на спеціальні об`єкти, що використовуються для їх збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення.
Згідно статті 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» суб`єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.
Статтею 33 Закону України «Про відходи» забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, у тому числі побутових, у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико- культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об`єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров`я людини.
Отже, розміщення побічних продуктів тваринного походження (птиця свійська здохла) ТДВ "Кременчуцька Птахофабрика" призвело до забруднення земельних ресурсів, побічні продукти тваринного походження (птиця свійська здохла) являються джерелом забруднення земель сільськогосподарського призначення.
Щодо пункту 26 припису суд зазначає, що під час натурного обстеження території виробничих підрозділів виявлено знесення зелених насаджень 41 дерева породи Берест до ступеня припинення росту за відсутності лісорубного квитка, що порушує статтю 69 Лісового Кодексу України в частині спеціального використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно. Отже, 26 пункт припису правомірний.
Щодо пунктів 27, 28 припису судом встановлено, що ТДВ "Кременчуцька Птахофабрика" представлено дозвіл на спеціальне водокористування № 425/ПЛ/49д-19 від 17.07.2019 та Вихідні дані щодо розрахунків водоспоживання та водовідведення ТДВ "Кременчуцька Птахофабрика" від 2019 року.
Відповідно до Нормативного розрахунку водокористування з Вихідних даних щодо розрахунків водоспоживання та водовідведення ТДВ "Кременчуцька Птахофабрика" від 2019 року, використання води на виробничі потреби (утримання птиці) проведено із розрахунку на 155 тис. голів птиці, загальний показник використання води на утримання птиці складає 112,625 куб. м на добу.
ТДВ "Кременчуцька Птахофабрика" представлено звіт про виробництво продукції тваринництва, кількість сільськогосподарських тварин і забезпеченість їх кормами за 2019 рік по формі № (річна), відповідно якого кількість живих тварин, які були в наявності на кінець року, складає 586695 голів птиці свійської.
Отже, під час перевірки встановлено, що загальний показник використання води на утримання 586695 голів птиці свійської птиці складає 426, куб. м на добу.
Спеціальний дозвіл на користування надрами у ТДВ "Кременчуцька Птахофабрика" відсутній.
Достовірна інформація щодо кількості забраної води з підземних свердловин ТДВ "Кременчуцька Птахофабрика" за період з 18.06.2017 по 17.06.2020 на момент проведення перевірки не надано, що порушує статтю 19 Кодексу України про надра, а саме: надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Разом з цим, як визначено частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідачем у ході розгляду справи доведено правомірність своїй дій щодо складення спірного припису в оскаржуваній частині.
Зважаючи на встановлені судом фактичні обставини справи та беручи до уваги норми чинного законодавства, яким урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог Товариства з додатковою відповідальністю "Кременчуцька птахофабрика".
Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
З огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, за відсутності доказів понесення судових витрат відповідачем, підстави для їх розподілу відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Відмовити в задоволенні позову Товариства з додатковою відповідальністю "Кременчуцька птахофабрика" до Державної екологічної інспекції Центрального округу про визнання протиправним та скасування припису.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 22 січня 2021 року.
Головуючий суддя А.Б. Головко