
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 січня 2021 р. № 400/5138/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Фульги А.П. розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Управління соціального захисту населення Новоодеської районної державної адміністрації Миколаївської області, вул. Центральна, 210, м.Нова Одеса, Новоодеський район, Миколаївська область,56602
про:визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії; визнання протиправним та скасування протокольного рішення від 30.08.2019 № 32,
ВСТАНОВИВ:
До Миколаївського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 ( далі - позивачка) з позовом до Управління соціального захисту населення Новоодеської районної державної адміністрації (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування позивачу переплати житлової субсидії, зняття виплачених бюджетних коштів з рахунків позивача на підприємствах-надавачах житлово-комунальних послуг;
- визнати протиправним та скасувати протокольне рішення від 30.08.2019 №32 комісії по розгляду питань, пов`язаних з призначенням населенню різних видів допомог та пільг в управлінні соціального захисту населення Новоодеської районної державної адміністрації в частині припинення дії надання раніше призначеної житлової субсидії та повернення до державного бюджету надмірно нарахованої (виплаченої) житлової субсидії;
- зобов`язати відповідача повернути грошові кошти, виділені на житлову субсидію, на особові рахунки надавачів послуг за період з 01.09.2016 року по 31.01.2019 року;
Ухвалою суду від 20.11.2020 прийнято позовну заяву та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачка посилається на те, що починаючи з 2015 по 2019 роки вона правомірно отримувала житлову субсидію, згідно наданою довідкою про склад сім`ї, згідно якої у житловому будинку зареєстровано 5 осіб. З травня 2015 року призначено було субсидію, яка в подальшому призначалась на нові терміни без звернення до відповідача. Однак, в серпні 2019 року відповідачем було встановлено, що з 2 вересня 2016 року в домоволодінні позивачки було зареєстровано ще 3 особи (рідна сестра, її донька та онук). Але вказані особи жодного дня не проживали за прописаною адресою з 2 вересня 2016 року по теперішній час, оскільки фактично проживають без реєстрації, працюють і навчаються у м. Києві.
Відповідач протиправно прийняв рішення у вигляді протоколу № 32 від 30 серпня 2019 року про припинення надання раніше призначеної позивачу житлової субсидії та повернення до державного бюджету надмірно нарахованої (виплаченої) житлової субсидії, з тих підстав, що позивачка не повідомила протягом 30 календарних днів щодо зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні.
Відповідач позов не визнав, надав до суду письмовий відзив на позов, у якому зазначив, що комісією правомірно прийнято рішення про припинення надання раніше призначеної позивачці житлової субсидії та повернення до державного бюджету надмірно нарахованої (виплаченої) житлової субсидії, оскільки встановлено, що у домоволодінні за адресою: АДРЕСА_2 , з 02.09.2016 року зареєстровано 8 осіб, позивачкою не було повідомлено про це відповідача. Згідно зі ст.119 Положення у разі коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про зазначені обставини (зміна зареєстрованих осіб) за рішенням Комісії надання раніше призначеної субсидії припиняється. Відповідач діяв відповідно до вимог діючого законодавства тому підстав для задоволення позову не має.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , яка зареєстрована за адресою АДРЕСА_2 , звернулася за призначенням субсидії на житлово-комунальні послуги 12.05.2015 року. В декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, у розділі 3 «Особи, які зареєстровані (для орендарів - особи, які фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку», зазначила
ОСОБА_1 , 08.1 1.1965р.н.,
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ..
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ,
ОСОБА_5 . ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Субсидію призначено з травня 2015 року та розраховано на п`ять осіб, які зареєстровані за вказаною адресою. Субсидія призначається відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (зі змінами) (далі Положення).
Щороку, з травня місяця, справа підлягала автоматичному призначенню без звернення, якщо не відбулися зміни.
Згідно ст.90 Положення, громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні.
Оскільки у 2019 році встановлено, що за даною адресою зареєстровано 8 осіб, було зроблено запит до Себинської сільської ради щодо дати реєстрації ОСОБА_6 . ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , для уточнення даних та дати реєстрації вказаних осіб.
13.08.2019р. надійшла відповідь, що дані громадяни зареєстровані за адресою АДРЕСА_2 з 02.09.2016 року.
Згідно ст.119 Положення, за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, у разі, коли: громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про зазначені обставини, а саме щодо зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні.
Субсидію припинено рішенням комісії від 30.08.2019р. №32 (неповідомлення про зміну складу зареєстрованих).
Згідно ст.91 зазначеного Положення. у разі зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім`ї члена домогосподарства. подаються нові заява та
декларація.
Повідомлення про зміну складу зареєстрованих та звернення з новою заявою від позивачки не надходили до управління, у зв`язку з чим субсидію не було призначено на новий період та здійснено перерахунок надміру виплачених коштів, сума надміру виплачених коштів за період з 01.09.2016 по 31.01.2019 року складає 23535,11 грн, яку знято з особових рахунків надавача послуг.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає, що згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок призначення та надання населенню житлових субсидій визначений Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (далі - Положення №848, у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 1 Положення №848 це положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій:
- щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, а саме:
- житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком;
- комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;
- щомісячної житлової субсидії на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об`єднання), а саме:
- витрат на утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт; обслуговування внутрішньо-будинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, відповідно до яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів;
- витрат на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку;
- поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;
- житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік.
Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Згідно з пунктом 2 Положення №848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі структурні підрозділи з питань соціального
захисту населення).
Відповідно до пункту 4 Положення №848 житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Як встановлено судом з матеріалів адміністративної справи ОСОБА_1 при зверненні до відповідача за отриманням субсидії у 2015 році зазначила у декларації відомостей щодо реєстрації у домоволодінні за адресою: АДРЕСА_3 осіб ( ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ОСОБА_5 ).
Оскільки в 2019 році були встановлені зміни в зареєстрованих у домоволодінні за адресою: АДРЕСА_2 ще 3 осіб ( ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ), а позивачка не надала належної інформації відповідачу про внесені зміни, відповідачем правомірно було прийнято рішення від 30.08.2019 №32.
Суд зазначає згідно з п.9 Положення №848 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають).
На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.
Суд зауважує, що в абзаці 17 пункту 14 Положення №848 (у редакції станом на час прийняття відповідачем рішення від 30.08.2019 №32) міститься застереження, що громадянин, якому призначено субсидію, зобов`язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендар - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, підприємств - виробників/виконавців житлово-комунальних послуг, закінчення строку реєстрації місця перебування, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів. У разі зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб подаються також нові заява і декларація.
Під час призначення житлової субсидії враховуються такі доходи: заробітна плата після сплати податку на доходи фізичних осіб; пенсія; стипендія; соціальні виплати, які призначаються структурним підрозділом з питань соціального захисту населення; допомога по безробіттю, інші страхові виплати, які призначаються фондами соціального страхування; інші доходи.
При цьому, надання житлової субсидії у зазначених випадках припиняється з місяця, наступного за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше не передбачено заявою) (абз.12 пункту 22 Положення).
Таким чином суд приходить до висновку, що відповідачем було правомірно прийнято протокольне рішення від 30.08.2019 року №32 Комісії по розгляду питань, пов`язаних з призначенням населенню різних видів допомог та пільг в управлінні соціального захисту населення Новоодеської районної державної адміністрації в частині припинення дії надання раніше призначеної житлової субсидії та повернення до державного бюджету надмірно нарахованої (виплаченої) житлової субсидії.
Також суд зазначає, за правилами, встановленими в абз. 15-18 пункту 22 Положення, у випадках, зазначених в абзацах четвертому - восьмому цього пункту, житлову субсидію
після подання нових заяви та декларації може бути призначено лише на наступний опалювальний (неопалювальний) сезон за рішенням комісії. У випадках, зазначених в абзацах четвертому - восьмому цього пункту, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином до державного бюджету. У випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому цього пункту, житлову субсидію після подання нових заяви та декларації може бути поновлено протягом сезону її призначення за рішенням комісії. У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.
Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Оскільки позивачкою, всупереч ст.77 КАС України не доведено, ті обставини, якими вона обґрунтовує позов, у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Новоодеської районної державної адміністрації Миколаївської області (вул. Центральна, 210, м.Нова Одеса, Новоодеський район, Миколаївська область,56602 код ЄДРПОУ 03194654) - відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. П. Фульга