
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
13 січня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4287/20
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Тихонова І.В.,
при секретарі судового засідання – Таращенко О.В.,
розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Луганській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів в сумі 433331,68 грн,
ВСТАНОВИВ:
04 листопада 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Луганській області (далі – позивач або ГУ ДПС у Луганській області) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі відповідач або ФОП ОСОБА_1 ), в якому просить стягнути кошти з відповідача в рахунок погашення податкової заборгованості у сумі - 433331,68 грн., основна заборгованість - 10215,20 грн., штрафні санкції - 423116,48 грн.
В дохід місцевого бюджету: єдиний податок з фізичних осіб - 10215,20 грн. за період з 20.11.2017 по 20.12.2018 рр., на р/р №UА148999980314090699000012051, код платежу 18050400, отримувач - УК у м. Лисичанську, ОКПО 37800278, банк отримувача - Казначейство України.; штрафні санкції за порушення закону у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну - 423116,48 грн. за період з 03.03.2018 по 30.03.2020 рр. на р/р №UА848999980314050561000012051, код платежу 21081500, отримувач - УК у м. Лисичанську, ОКПО 37800278, банк отримувача - Казначейство України.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач був зареєстрований Лисичанською міською радою як фізична особа-підприємець 20.09.2017 за №23810000000009853, податкова адреса: АДРЕСА_1 .
21.09.2017 ФОП ОСОБА_1 взятий на податковий облік в ГУ ДПС у Луганській області, Лисичанське управління, ДПІ у м. Лисичанську. 28.11.2018 винесено Рішення №62 про анулювання свідоцтва платника єдиного податку ФОП ОСОБА_1 . Підставою для анулювання свідоцтва, виявлення органами державної податкової служби під час проведення перевірок порушень платником податку вимог п.299.11 ст. 299 ПКУ.
Станом на 19.10.2020 ФОП ОСОБА_1 має податкову заборгованість на загальну суму - 433 331,68 грн., основна заборгованість - 10215,20 грн., штрафні санкції - 423116,48 грн.
Податковий борг складається:
1.Єдиний податок з фізичних осіб - 10215,20 грн. за період з 20.11.2017 по 20.12.2018. Нараховано, у зв`язку з несплатою грошових зобов`язань згідно поданої Відповідачем заяви про застосування спрощеної системи оподаткування: - по строку стати 20.11.2017 у сумі - 640,00 грн.; - по строку стати 20.12.2017у сумі - 640,00 грн.; - по строку стати 20.01.2018 у сумі — 744,60 грн.; - по строку стати 20.02.2018 у сумі - 744,60 грн.; - по строку стати 20.03.2018 у сумі - 744,60 грн.; - по строку сплати 20.04.2018у сумі - 744,60 грн.; - по строку стати 20.05.2018 у сумі - 744,60 грн.; - по строку сплати 20.06.2018 у сумі - 744,60 грн.; - по строку стати 20.07.2018 у сумі - 744,60 грн.; - по строку сплати 20.08.2018 у сумі - 744,60 грн.; - по строку стати 20.09.2018 у сумі - 744,60 грн.; - по строку стати 20.10.2018 у сумі - 744,60 грн.; - по строку стати 20.11.2018 у сумі - 744,60 грн.; - по строку стати 20.12.2018 у сумі - 744,60 грн.;
2. Штрафні санкції за порушення закону у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну - 423 116,48 грн. за період з 03.03.2018 по 30.03.2020.
На підставі матеріалів справи про адміністративне правопорушення №10 від 23.01.2018, складеного співробітниками управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон проведення АТО ГУ ДФС у Луганській області встановлено порушення ст.15 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
На підставі вищезазначених матеріалів перевірки ГУ ДФС у Луганській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 15.02.2018 №0000464001 та застосовано до відповідача штрафні санкції за вказане порушення на загальну суму - 236 716,48 грн: за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії - 138 083,92 грн.; - за здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами без наявності ліцензії – 98 632,56 грн.
Вищевказане податкове повідомлення-рішення на теперішній час Відповідачем не оскаржено та не сплачено.
На підставі вищезазначених матеріалів перевірки ГУ ДФС у Луганській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 27.11.2018 №00003344001 та застосовано до відповідача штрафні санкції за вказані порушення на загальну суму - 44000,00 грн: - за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії - 17000.00 грн; - за здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами без наявності ліцензії - 17000.00 грн.; - за оптову або роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово - відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 10000.00 грн.
Вищевказане податкове повідомлення-рішення на теперішній час Відповідачем не оскаржено та не сплачено.
На підставі вищезазначених матеріалів перевірки ГУ ДФС у Луганській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 11.06.2019 №0000984001 та застосовано до відповідача штрафні санкції за вказане порушення на загальну суму - 23800,00 грн; - за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії - 17000.00 грн.; - продаж алкогольних напоїв особам, які не досягли 18 років - 6800,00 грн.
Вищевказане податкове повідомлення-рішення на теперішній час Відповідачем не оскаржено та не сплачено.
На підставі вищезазначених матеріалів перевірки ГУ ДФС у Луганській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 12.06.2019 №0001024001 та застосовано до відповідача штрафні санкції за вказані порушення на загальну суму - 50800,00 грн: - за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії - 17000.00 грн.; - за здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами без наявності ліцензії - 17000.00 грн.; за оптову або роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово - відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 10000.00 грн. продаж алкогольних напоїв особам, які не досягли 18 років - 6800,00 грн.
Вищевказане податкове повідомлення-рішення на теперішній час Відповідачем не оскаржено та не сплачено.
На підставі вищезазначених матеріалів перевірки ГУ ДФС у Луганській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 06.02.2019 №0000184001 та застосовано до відповідача штрафні санкції за вказані порушення на загальну суму - 67800,00 грн: - за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії - 17000.00 грн.; - за здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами без наявності ліцензії - 17000.00 грн.; - за оптову або роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово - відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 10000.00 грн.; - за продаж алкогольних напоїв у невизначених для цього місцях торгівлі - 6800.00 грн,; - за реалізацію тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка - 17000,00 грн.
Не погодившись з вищевказаним податковим повідомленням-рішенням ФОП ОСОБА_1 звернувся з оскарженням до Луганського окружного адміністративного суду.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 19.07.2019 у справі №360/4302/19 у задоволенні адміністративного позову ФОП ОСОБА_1 до ГУ ДФС у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06.02.2019 №0000184001 відмовлено повністю.
ГУ ДФС у Луганській області було сформовано податкову вимогу від 15.12.2017 №8962-17, яку надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення та вручена особисто позивачу.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 05.11.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання у справі на 25.11.2020. (а.с.53-55).
23.11.2020 представником відповідача було надано відзив на позовну заяву (а.с. 61-67).
Ухвалою суду від 25.11.2020 відзив на позовну заяву від 20 листопада 2020 року за позовом ГУ ДПС у Луганській області до ФОП ОСОБА_1 про стягнення коштів в сумі 433331,68 грн повернуто без розгляду (а.с.71).
Ухвалою суду від 14.12.2020 закрито підготовче провадження в адміністративній справі № 360/4287/20 та призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 13 січня 2021 року (а.с.82-83).
Представник позивача позовні вимог підтримав у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив (а.с. 87).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90, 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України від 02 грудня 2010 року №2755-17 (далі - ПКУ).
Підпунктом 4.1.1. пункту 4.1 статті 4 ПКУ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) визначено, що кожна особа зобов`язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.
Підпунктом 4.1.3. пункту 4.1 статті 4 ПКУ встановлено невідворотність настання визначеної законом відповідальності у разі порушення податкового законодавства.
Згідно положень п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПКУ платники податків зобов`язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ст. 59 ПКУ у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
В силу п.п. 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 даного Кодексу податкова вимога письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Розділ XIV ПКУ регулює правовідносини щодо спеціальних податкових режимів, з них правові засади справляння єдиного податку. Відповідно до п.293.2. ст.293 ПКУ, фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними, міськими радами або радами об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць: для другої групи платників єдиного податку - у межах до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.
На підставі п. 294.1. ст. 294 ПКУ податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку першої, другої та четвертої груп є календарний рік.
Відповідно до п. 295.1. ст.295 ПКУ платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.
З матеріалів справи встановлено, що ГУ ДПС у Луганській області 27.11.2018 винесено Рішення №62/12-32-50-06/ЕЛ 019801 про анулювання свідоцтва платника єдиного податку ФОП ОСОБА_1 . Підставою для анулювання свідоцтва, виявлення органами державної податкової служби під час проведення перевірок порушень платником податку вимог п.299.11 ст. 299 ПКУ (а.с.42).
Станом на 19.10.2020 ФОП ОСОБА_1 має податкову заборгованість на загальну суму - 433 331,68 грн. (чотириста тридцять три тисячі триста тридцять одна грн. 68 коп.), основна заборгованість - 10215,20 грн., штрафні санкції - 423116,48 грн.(а.с.7; 8-16)
Податковий борг складається:
1. Єдиний податок з фізичних осіб -10215,20 грн. за період з 20.11.2017 по 20.12.2018 нараховано, у зв`язку з несплатою грошових зобов`язань згідно поданої Відповідачем заяви про застосування спрощеної системи оподаткування: - по строку стати 20.11.2017 у сумі - 640,00 грн.; - по строку стати 20.12.2017у сумі - 640,00 грн.; - по строку стати 20.01.2018 у сумі — 744,60 грн.; - по строку стати 20.02.2018 у сумі - 744,60 грн.; - по строку стати 20.03.2018 у сумі - 744,60 грн.; - по строку сплати 20.04.2018у сумі - 744,60 грн.; - по строку стати 20.05.2018 у сумі - 744,60 грн.; - по строку сплати 20.06.2018 у сумі - 744,60 грн.; - по строку стати 20.07.2018 у сумі - 744,60 грн.; - по строку сплати 20.08.2018у сумі - 744,60 грн.; - по строку стати 20.09.2018 у сумі - 744,60 грн.; - по строку стати 20.10.2018 у сумі - 744,60 грн.; - по строку стати 20.11.2018 у сумі - 744,60 грн.; - по строку стати 20.12.2018 у сумі - 744,60 грн.;
2. Штрафні санкції за порушення закону у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну - 423 116,48 грн. за період з 03.03.2018 по 30.03.2020.
Так, з на підставі матеріалів справи про адміністративне правопорушення №10 від 23.01.2018 року, складеного співробітниками управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон проведення АТО ГУ ДФС у Луганській області встановлено порушення ст.15 Закону України від 19.12.1995р. № 481/95-ВР (із змінами і доповненнями) «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі - Закон № 481/95-ВР). Відповідальність за вищезазначене порушення передбачена Законом № 481/95-ВР, де зокрема зазначено, що до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: - оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень (абз.5 ч.2 ст.17 Закону № 481/95-ВР) (а.с.19-20).
ГУ ДФС у Луганській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 15.02.2018 №0000464001 та застосовано до відповідача штрафні санкції за вказане порушення на загальну суму - 236 716,48 грн: за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії - 138 083,92 грн.; - за здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами без наявності ліцензії - 98 632,56 грн.(а.с.17;18).
ГУ ДФС у Луганській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 27.11.2018 №00003344001 та застосовано до відповідача штрафні санкції за вказані порушення на загальну суму - 44000,00 грн: - за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії - 17000.00 грн,; - за здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами без наявності ліцензії - 17000.00 грн.; - за оптову або роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово - відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 10000.00 грн.(а.с.21;22).
ГУ ДФС у Луганській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 11.06.2019 №0000984001 та застосовано до відповідача штрафні санкції за вказане порушення на загальну суму - 23800,00 грн; - за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії - 17000.00 грн.; - продаж алкогольних напоїв особам, які не досягли 18 років - 6800,00 грн. (а.с.25; 26).
ГУ ДФС у Луганській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 12.06.2019 №0001024001 та застосовано до відповідача штрафні санкції за вказані порушення на загальну суму - 50800,00 грн: - за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії - 17000.00 грн.; - за здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами без наявності ліцензії - 17000.00 грн.; за оптову або роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово - відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 10000.00 грн. продаж алкогольних напоїв особам, які не досягли 18 років - 6800,00 грн.(а.с.28; 29).
ГУ ДФС у Луганській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 06.02.2019 №0000184001 та застосовано до відповідача штрафні санкції за вказані порушення на загальну суму - 67800,00 грн: - за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії - 17000.00 грн.; - за здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами без наявності ліцензії - 17000.00 грн.; - за оптову або роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово - відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 10000.00 грн.; - за продаж алкогольних напоїв у невизначених для цього місцях торгівлі - 6800.00 грн,; - за реалізацію тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка - 17000,00 грн.(а.с.33; 34).
Не погодившись з вищевказаним податковим повідомленням-рішенням ФОП ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Луганського окружного адміністративного суду.
Згідно відомостей КП «ДСС» рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 25.07.2020 у справі №360/4302/19 у задоволенні адміністративного позову ФОП ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06.02.2019 №0000184001 відмовлено повністю.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 17.11.2020 у справі №360/4302/19 апеляційну скаргу на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 25.02.2020 у справі № 360/4302/19 - залишено без задоволення рішення Луганського окружного адміністративного суду від 25.02.2020 у справі № 360/4302/19 - залишено без змін.
При розгляді цієї справи, доказів оскарження/скасування таких податкових повідомлень-рішень до суду не надано. Таким чином, на час ухвалення рішення у справі прийняті контролюючим органом податкові повідомлення - рішення є чинними, а визначене у них податкове зобов`язання вважається узгодженим.
Відповідно до п.п. 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 ПК України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до п. 87.1 1 ст. 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Таким чином, станом на час розгляду адміністративної справи борг у розмірі 433 331,68 грн, основна заборгованість – 10215,20 грн., штрафні санкції – 423116,48 грн. відповідачем не сплачений та будь-яких доказів сплати у добровільному порядку не надано.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує на наступне.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
За таких обставин, беручи до уваги відсутність витрат суб`єкта владних повноважень пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, підстав для стягнення з відповідача судових витрат немає.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, ст. 14, 16, 57, 59, 87 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Луганській області (93401, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72, код 43143746) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , серія та номер паспорта НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ,) про стягнення коштів в сумі 433331,68 грн. задовольнити.
Стягнути кошти з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , в рахунок погашення податкової заборгованості у сумі - 433 331,68 грн. (чотириста тридцять три тисячі триста тридцять одна грн. 68 коп.), основна заборгованість – 10 215,20 грн., штрафні санкції – 423 116,48 грн.
В дохід місцевого бюджету:
єдиний податок з фізичних осіб – 10 215,20 грн. (десять тисяч двісті п`ятнадцять грн. 20 коп.) за період з 20.11.2017 по 20.12.2018, на р/р № UА148999980314090699000012051, код платежу 18050400, отримувач - УК у м. Лисичанську, ОКПО 37800278, банк отримувача - Казначейство України.;
штрафні санкції за порушення закону у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну - 423 116,48 грн. (чотириста двадцять три тисячі сто шістнадцять грн. 48 коп.) за період з 03.03.2018 по 30.03.2020, на р/р № UА848999980314050561000012051, код платежу 21081500, отримувач - УК у м. Лисичанську, ОКПО 37800278, банк отримувача - Казначейство України.
Рішення може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 22 січня 2021 року.
Суддя І.В. Тихонов