Рішення № 94322908, 21.01.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2021
Номер справи
280/7680/20
Номер документу
94322908
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

21 січня 2021 року (о 17 год. 30 хв.)Справа № 280/7680/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Оріхівської районної державної адміністрація Запорізької області (70500, Запорізька область, Оріхівський район, м. Оріхів, вул. Покровська, буд. 58, код ЄДРПОУ 02126343), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області (70500, Запорізька область, Оріхівський район, м. Оріхів, вул. Запорізька, 36, код ЄДРПОУ 03193206) про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) із позовною заявою до Оріхівської районної державної адміністрація Запорізької області (далі -відповідач), в якій, з урахуванням уточненої позовної заяви (вх. № 54511 від 13.11.2020) просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення районної робочої комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів 1-11 груп з числа військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, про виплату грошової компенсації за належне їм житло Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області, оформлене протоколом № 3 від 12.08.2020, в частині призначення грошової компенсації ОСОБА_1 в розмірі 726326,70грн.;

вважати чинним та таким, що підлягає виконанню рішення зазначеної комісії, оформлене протоколом № 1 від 28.01.2020, про призначення грошової компенсації ОСОБА_1 в розмірі 1 049 210,00 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що позивач у 2018 році визнаний інвалідом 1 групи війни та рішенням Комишувахської селищної ради від 19.09.2018 № 260 позивача взято на квартирний облік як особу з інвалідністю 1-ї групи внаслідок війни з РФ та учасника бойових дій. У відповідності до п. 18 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» позивач має право на позачергове забезпечення житлом, як особі, яка потребує поліпшення житлових умов. В смт. Комишуваха жило не будується та селищна рада неспроможна забезпечити виконання зазначеного закону. Чинне законодавство передбачає надання громадянам грошової компенсації за належні їм для отримання жилі приміщення. Так, Оріхівська районна державна адміністрація Запорізької області створила районну робочу комісію щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів 1-11 груп з числа військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, про виплату грошової компенсації за належне їм житло. Так, комісією прийнято рішення, оформлене протоколом № 3 від 25.10.2018 про призначення позивачу грошової компенсації у розмірі 932,01 тис. грн. Грошова компенсація вирахувана в порядку та за формулою, що містяться в п. 19, п. 20 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей в редакції постанови Кабінету Міністрів України №719 від 19.10.2016. Так, Комісія у зв`язку зі зміною опосередкованої вартості 1 кв.м житла рішенням № 1 від 15.03.2019 збільшила розмір призначеної позивачу грошової компенсації до 988,89 тис. грн.; а рішенням, оформленим протоколом № 1 від 28.01.2020 збільшила розмір призначеної мені грошової компенсації до 1 049,21 тис. грн. Надалі Комісія прийняла рішення, оформлене протоколом № 3 від 12.08.2020, яким, зокрема, зменшила розмір призначеної мені грошової компенсації з 1 049 210,00 тис. грн. до 726 326,70 грн. Зменшення грошової компенсації відбулось у зв`язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України № 353 від 06.05.2020 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 № 719». Позивач з таким зменшенням не згоден, оскільки зменшення відбулось внаслідок застосування прийнятого нового нормативного акту - постанови Кабінету Міністрів України № 353 від 06.05.2020, яка не може бути застосована до спірних правовідносин, які виникли 25.10.2018, внаслідок призначення позивачу грошової компенсації у розмірі 932,01 тис. грн. вперше. Таким чином, позивач вважає, що визначена рішенням Комісії (оформленим протоколом № 1 від 28.01.2020) належна позивачу грошова компенсація є розмірі 1 049,21 тис. грн. та не може бути зменшена внаслідок прийняття нормативного акту, який змінює формулу розрахунку та зменшує розмір компенсації. Просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 23.11.2020 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні) у судовому засіданні 21.12.2020.

10.12.2020 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 60072), в якому зазначає, що постановою КМУ від 19.10.2016 № 719 «Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також їх сімей», затверджено Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також їх сімей (далі - Порядок). Так, Оріхівська райдержадміністрація створила районну комісію щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів 1-11 груп з числа військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, про виплату грошової компенсації за належне їм житло (далі - Комісія). По даному питанню комісією приймалось: рішення, оформлене протоколом № 3 від 25.10.2018 про призначення грошової компенсації у розмірі 932,01 тис. грн.; рішення № 1 від 15.03.2019, яким збільшено розмір виплати до 988,89 тис. грн.; рішення, оформлене протоколом № 1 від 28.01.2020, яким збільшено розмір виплати до 1 049,21 тис. грн.; рішення, оформлене протоколом № 3 від 12.08.2020 року, яким зокрема зменшено розмір виплати з 1 049,21 тис. грн. до 726 326,37 грн. У зв`язку зі зміною опосередкованої вартості 1 кв.м. житла комісією приймались рішення по зміну розміру грошової компенсації пов`язані зі змінами що вносились до постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 р. № 719, останні зміни вносились згідно постанови КМУ № 353 від 06.05.2020 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 р. № 719». Тому Комісія при винесенні рішення про зміну розміру виплати з 1 049,21 тис. грн. на 726 326,37 грн. керувалась підпункт 5 п. 19 Порядку, яким встановлено, з урахуванням опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла в населеному пункті, в якому заявник перебуває на квартирному обліку на день звернення за грошовою компенсацією і яка визначається Мінрегіоном відповідно до Порядку визначення та застосування показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затвердженого наказом Держбуду від 27 вересня 2005 р. № 174. У разі зміни опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла, визначеної Мінрегіоном після розрахунку комісією розміру грошової компенсації, розмір грошової компенсації підлягає перерахунку комісією без звернення заявника за умови, що на день такої зміни грошова компенсація не виплачена чи виплачена не у повному обсязі. Беручи до уваги вищезазначене, дії комісії є законними та правомірними. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 21.12.2020 залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області та відкладено розгляд справи до 18.01.2021. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

06.01.2021 до суду від третьої особи до суду надійшли письмові пояснення (вх. № 564), в яких третя особа проти задоволення позовних вимог заперечила. В обґрунтування заперечень зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації в базі даних Єдиного державного реєстру осіб, які мають право на пільги, - з 13.10.2015 як учасник бойових дій, а з 14.09.2018 - як інвалід війни І групи. Особи, визначені у ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту», забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік. Урядом України з жовтня 2016 року визначено механізм забезпечення грошовою компенсацією для придбання житла окремим пільговим категоріям. Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 № 719 «Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також їх сімей» затверджено Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також їх сімей (далі - Порядок). На підставі рішення Комишуваської селищної ради від 19.09.2018 № 260 ОСОБА_2 було взято на квартирний облік як особу з інвалідністю внаслідок війни І групи, та 25.10.2018 на засіданні районної робочої групи щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, про виплату грошової компенсації за належне їм житло (протокол № 3) було розглянуто заяву позивача і прийнято одностайне рішення призначити грошову компенсацію ОСОБА_3 , розмір грошової компенсації розраховано за формулою, рекомендованою п. 20 Порядку в сумі 932 014,72 грн. Станом на 15.03.2019 ОСОБА_4 не отримав грошову компенсацію, тому районною робочою групою (протокол № 1 від 15.03.2019) було проведено перерахунок призначеної грошової компенсації через зміну ціни опосередкованої вартості житла, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 06.12.2018 № 335, яким встановлювалась вартість для Запорізької області на рівні 11476 грн/м2. На цій підставі ціна грошової компенсації зросла до 988886,92 грн. Згідно Наказу Міністерства розвитку громад на території України від 02.12.2019 № 286 змінено опосередковану вартість житла. Для Запорізької області визначено ціну в розмірі 12176 грн/м2. На цій підставі 28.01.2020 (протокол № 1) районна робоча комісія провела засідання і затвердила перерахунок вартості грошової компенсації заявнику. Розмір грошової компенсації розраховано за формулою, рекомендованою п. 20 Порядку в сумі 595041,12 грн. Згідно Наказу Міністерства розвитку громад на території України від 26.06.2020 №151 змінено опосередковану вартість житла. Для Запорізької області визначено ціну в розмірі 12551 грн/м2. На цій підставі 12.08.2020 (протокол № 3) районна робоча комісія провела засідання і затвердила перерахунок вартості грошової компенсації заявнику. Розмір грошової компенсації розраховано за формулою, рекомендованою п. 20 Порядку в сумі 726326,37 грн. Саме на підставі змін у опосередкованій вартості житла, які приймались профільними міністерствами Уряду України відбувались зміни у вартості грошової компенсації вартості житла. Районна робоча комісія при винесенні рішення про зміну розміру грошової компенсації керувалась вимогами Порядку, у якому зазначено, що з урахуванням опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла в населеному пункті, в якому заявник перебуває на квартирному обліку на день звернення за грошовою компенсацією і яка визначається Мінрегіоном відповідно до Порядку визначення та застосування показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затвердженого наказом Держбуду від 27 вересня 2005 р. № 174. У разі зміни опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла, визначеної Мінрегіоном після розрахунку комісією розміру грошової компенсації, розмір грошової компенсації підлягає перерахунку комісією без звернення заявника за умови, що на день такої зміни грошова компенсація не виплачена чи виплачена не у повному обсязі. Таким чином, дії районної робочої групи в частині здійснення перерахунку вартості грошової компенсації позивачу є законними та правомірними. Про всі зміни щодо суми грошової компенсації ОСОБА_5 управління соціального захисту населення негайно інформувало Департамент соціального захисту населення Запорізької облдержадміністрації для включення зміненої вартості грошової компенсації житла для формування потреби перед головним розпорядником коштів і відповідно їх подальшої виплати заявнику. Виплата коштів здійснюється за рахунок субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації і рішення щодо виділення коштів приймає Кабінет Міністрів України. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 , є особою з інвалідністю внаслідок війни І групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 , виданого 14.09.2018 Управлінням соціального захисту населення Оріхівської райдержадміністрації Запорізької області (а.с.15).

Рішенням Комишувахської селищної ради від 19.09.2018 № 260 позивача взято на квартирний облік як особу з інвалідністю внаслідок війни І групи.

На засіданні районної робочої групи щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, про виплату грошової компенсації за належне їм житло, яке оформлено протоколом № 3 від 25.10.2018 розглянуто заяву позивача і прийнято рішення про призначення грошової компенсації в сумі 932,01 тис. грн.

Рішенням від 15.03.2019 № 1, відповідачем здійснено перерахунок призначеної грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для осіб з інвалідністю І - П групи ОСОБА_1 та зроблено розрахунок з урахуванням нової вартості, згідно Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства від 06.12.2018 №335 Про показники опосередкованої вартості спорудження житла розраховані станом на 01.10.2018, змінено вартість 1 кв.м. площі для Запорізької області, становить - 11476 грн. та зроблено розрахунок за формулою, рекомендованою в «Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей», затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 19.10.2016 № 719. Грошова компенсація склала 988886,92 грн. (а.с.12).

Рішенням від 28.01.2020 № 1, відповідачем здійснено перерахунок призначеної грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для осіб з інвалідністю І - П групи ОСОБА_1 та зроблено розрахунок з урахуванням нової вартості, згідно Наказу Міністерства розвитку громад на території України від 02.12.2019 №286 «Про показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України» станом на 01.10.2019, змінено вартість 1 кв.м. площі для Запорізької області, становить - 12176 грн., за формулою, рекомендованою в «Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей», затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 19.10.2016 № 719. Грошова компенсація склала 1049205,92 грн.

12.08.2020 у зв`язку з введенням в дію постанови Кабінету Міністрів України від 06.05.2020 №353 «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 19.10.2016 №719» та керуючись Порядком виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 №719, відповідач вирішив провести перерахунок розміру грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення особі з інвалідністю внаслідок І групи, ОСОБА_5 , у зв`язку із зміною складової формули, за якою розраховується грошова компенсація та визначено грошову компенсацію в розмірі 726326,37 грн.

Зазначене підтверджується протоколом № 3 від 12.08.2020 (а.с.12-14).

Не погоджуючись зі спірним рішенням т протоколом № 3 від 12.08.2020, вважаючи що його конституційні та соціальні права порушені позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 №719 «Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також їх сімей», затверджено Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також їх сімей (далі - Порядок).

Цей Порядок визначає умови та механізм виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей загиблих осіб, визначених абзацами п`ятим - восьмим пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», для осіб з інвалідністю I-II груп, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та які потребують поліпшення житлових умов і перебувають на обліку за місцем проживання відповідно до Житлового кодексу Української РСР та на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр) (пункт 1 Порядку).

Відповідно до пункту 3 Порядку, право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають особи з інвалідністю I - II груп, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, визначених пунктами 11 - 14 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», які перебувають на квартирному обліку (далі - особи з інвалідністю).

Відповідно до пункту 4 Порядку, грошова компенсація членам сім`ї загиблого або особам з інвалідністю виплачується у повному обсязі в порядку черговості взяття на квартирний облік та з урахуванням категорії отримувача грошової компенсації для членів сімей загиблих, передбачених пунктом 2 цього Порядку, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей загиблих осіб, визначених абзацами п`ятим - восьмим пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», для осіб з інвалідністю I-II груп, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та які потребують поліпшення житлових умов.

Як встановлено судом з матеріалів адміністративної справи, відповідачем призначено ОСОБА_1 грошову компенсацію особі з інвалідністю внаслідок війни І групи, та відповідно до рішення від 28.01.2020 № 1, розмір грошової компенсації склав 1049205,92 грн.

12.08.2020 відповідач у зв`язку з введенням в дію постанови Кабінету Міністрів України від 06.05.2020 №353 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року №719» проведено перерахунок розміру грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення особі з інвалідністю внаслідок І групи ОСОБА_1 по причині зміни складових формули, за якою розраховується грошова компенсація.

Суд звертає увагу, що Порядком №719 від 19.10.2016 ні в новій, ні в попередній редакції не передбачено права комісії щодо перегляду та перерахунку грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення з підстав зміни складових формули, за якою розраховується грошова компенсація. Зміна законодавства України, яке регулює спірне питання щодо виплати грошової компенсації, в даному випадку складових формули, за якою розраховується грошова компенсація на стадії фактичного виконання раніше прийнятого рішення від 28.01.2020 № 1 не має впливати на правовідносини між позивачем та відповідачем, які вже склалися.

Згідно із ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ст.64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Суд зазначає, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій ).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців, працівників правоохоронних органів зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

З урахуванням викладеного, відповідач при здійсненні ОСОБА_1 перерахунку грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення особі з інвалідністю внаслідок війни І групи із застосуванням нової формули, яка введена новою редакцією Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деякими категоріями осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей (в редакції постанови Кабінету міністрів України від 06.05.2020 року №353) діяв з порушенням ст.22 Конституції України, чим було звужено зміст та обсяг соціальних гарантій позивача.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Протоколу 1 до Конвенції вперше у рішенні у справі "Міллер проти Австрії'" від 16 грудня 1974 року, де Суд встановив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і у рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, в свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Аналогічні висновки містяться в правовій позиції Європейського суду з прав людини, викладеній у п. 23 рішення "Кічко проти України" від 08.11.2005, а саме якщо правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що рішення районної робочої комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів 1-11 груп з числа військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, про виплату грошової компенсації за належне їм житло Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області, оформлене протоколом № 3 від 12.08.2020, в частині призначення грошової компенсації ОСОБА_1 в розмірі 726326,70грн. є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо позовних вимог в частині «вважати чинним та таким, що підлягає виконанню рішення зазначеної комісії, оформлене протоколом № 1 від 28.01.2020, про призначення грошової компенсації ОСОБА_1 в розмірі 1 049 210,00 грн.», суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Так, у вищезазначеному переліку відсутній такий спосіб захисту, як «вважати чинним та таким, що підлягає виконанню рішення», а тому звертаючись із позовними вимогами у відповідній частині позивачем обрано неналежний спосіб захисту.

Таким чином, у задоволенні позовних вимог в частині «вважати чинним та таким, що підлягає виконанню рішення зазначеної комісії, оформлене протоколом № 1 від 28.01.2020, про призначення грошової компенсації ОСОБА_1 в розмірі 1 049 210,00 грн.» суд відмовляє.

Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України). Питання про розподіл судових витрат зі сплати судового збору відповідно до вимог ст. 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач згідно з п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 243, 243-246 КАС України, суд, –

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Оріхівської районної державної адміністрація Запорізької області (70500, Запорізька область, Оріхівський район, м. Оріхів, вул. Покровська, буд. 58, код ЄДРПОУ 02126343), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області (70500, Запорізька область, Оріхівський район, м. Оріхів, вул. Запорізька, 36, код ЄДРПОУ 03193206) про визнання протиправним та скасування рішення, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення районної робочої комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів 1-11 груп з числа військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, про виплату грошової компенсації за належне їм житло Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області, оформлене протоколом № 3 від 12.08.2020, в частині призначення грошової компенсації ОСОБА_1 в розмірі 726326,70грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 21.01.2021.

Суддя Ю.В. Калашник