Рішення № 94322818, 22.01.2021, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.01.2021
Номер справи
260/3368/20
Номер документу
94322818
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

22 січня 2021 року м. Ужгород№ 260/3368/20 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ващиліна Р.О., розглянувши в письмовому провадження в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Чопського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Чопського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, в якому просить: 1) визнати протиправною відмову Чопського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України оформлену листом за № 12/Ю-365 від 23.09.2020 року підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подання та документи для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ; 2) зобов`язати Чопський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України зарахувати ОСОБА_1 до календарної вислуги років період військової служби з 28.12.1996 року по 31.07.2020 року на пільгових умовах військової служби із розрахунку - один місяць служби за півтора місяця вислуги років для призначення пенсії за вислугу років; 3) підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подання та документи для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого постановою Правління пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. за № 3-1 та пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що наказом Чопського прикордонного загону від 31.07.2020 №411-ОС позивача виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення у зв`язку із закінченням строку контракту. Станом на день звільнення загальна вислуга років становила 28 років 9 днів. У зв`язку з наведеним 07 вересня 2020 року він звернувся до відповідача з проханням підготувати та направити до органу Пенсійного фонду подання та необхідні документи для призначення пенсії за вислугу років. Однак у задоволенні такого йому було відмовлено з підстав відсутності необхідного стажу. Зокрема, за даними відповідача календарна вислуга років становить 20 років 8 місяців 5 днів. Вказане рішення відповідача вважає протиправним та таким, що порушує його право на пенсійне забезпечення, яке підлягають захисту в судовому порядку.

12 листопада 2020 року відповідач надіслав до суду відзив на позов №14/8272 від 11.11.2020, відповідно до змісту якого проти задоволення позову заперечив. Зокрема, зазначив, що згідно з законодавчими нормами пенсія за вислугу років призначається, в тому числі, військовослужбовцям за контрактом незалежно від віку, якщо вони звільнені з військової служби у період з 01 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу років 24 календарних роки 6 місяців та більше. Однак станом на день звернення календарна вислуга років позивача становила тільки 20 років 08 місяців 05 днів, що є недостатнім для набуття права на пенсію. Вважає недоречним посилання позивача на положення постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992, оскільки такі регулюють порядок пільгового обчислення вислуги років на військовій службі, а не календарного, як вимагає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Звертає увагу суду на те, що Чопський прикордонний загін не являється уповноваженим структурним підрозділом, на який покладено обов`язок підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України необхідних документів для призначення пенсії, таким є Департамент фінансово-економічного забезпечення Адміністрації Державної прикордонної служби. До повноважень Чопського прикордонного загону віднесено виключно підготовка та направлення документів на адресу Департаменту для подальшого розгляду.

17 листопада 2020 року позивач надіслав до суду відповідь на відзив, в якій з доводами відповідача не погоджується, оскільки такі суперечать чинному законодавству та практиці Верховного Суду. Вважає, що матеріалами справи підтверджена наявність в нього достатнього страхового стажу для набуття права на пенсію, а тому відмова відповідача є протиправною.

19 листопада 2020 року відповідач подав до суду заперечення на відповідь на відзив №14/8415 від 19.11.2020, в яких повторно наголошує на відсутності у позивача достатньої вислуги календарних років для призначення пенсії за вислугу років.

Дослідивши подані сторонами документи та матеріали справи, розглянувши доводи сторін, наведені ними в письмових заявах, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 ) проходив військову службу в органах Державної прикордонної служби України.

Наказом 94 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 31 липня 2020 року №411-ОС старшого прапорщика ОСОБА_1 , старшого техніка – начальника групи зв`язку та автоматизованих систем управління відділення зв`язку відділу прикордонної служби «Соломоново» І категорії (тип Б), звільненого з військової служби в запас без надання права носіння військової форми одягу наказом начальника 94 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 01.07.2020 №333-ОС за пп. «а» п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення з 01 серпня 2020 року (арк. спр. 12 – 13).

Як вбачається із зазначеного наказу, вислуга років ОСОБА_1 станом на 01 серпня 2020 року складає: календарна – 20 років 08 місяців 05 днів; пільгова – 07 років 04 місяці 04 дні; загальна – 28 років 00 місяців 09 днів.

07 вересня 2020 року ОСОБА_1 надіслав на адресу Чопського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (далі – Чопський прикордонний загін) заяву про призначення пенсії як особі, яка перебувала на військовій службі, із доданими до неї документами. У супровідному листі до такої просив Чопський прикордонний загін оформити та скерувати подані документи для розгляду та прийняття рішення Управлінням пенсійного фонду у Закарпатській області. Окрім того, просив скерувати таку заяву за належність до уповноважених органів у структурі Державної прикордонної служби у разі, якщо розгляд матеріалів не входить до компетенції адресата (арк. спр. 14).

За результатами розгляду поданої ОСОБА_1 заяви листом №12/Ю-365 від 23 вересня 2020 року Чопський прикордонний загін повідомив заявника про відсутність підстав для підготовки відповідних документів для направлення до фінансово-економічного управління ДПСУ для призначення пенсії за вислугу років. Вказану відмову аргументував тим, що календарна вислуга років ОСОБА_1 складає 20 років 08 місяців 05 дні, що є недостатнім (арк. спр. 15 – 16).

Вважаючи таку відмову Чопського прикордонного загону протиправною, з метою захисту порушеного права на пенсійне забезпечення позивача звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з наступного.

Нормами ч.ч. 1, 5 ст. 14 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» №661-IV від 03.04.2003 передбачено, що до особового складу Державної прикордонної служби України входять військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України. Комплектування Державної прикордонної служби України військовослужбовцями і проходження ними військової служби здійснюються на підставі Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».

Відповідно до положень ч. 1 ст. 25 Закону України «Про Державну прикордонну службу України», держава забезпечує соціальний захист особового складу Державної прикордонної служби України відповідно до Конституції України, цього Закону та інших актів законодавства. Пенсійне забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України здійснюється у порядку та у розмірах, встановлених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначені положеннями Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі – Закон №2262).

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону №2262 особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби (ч. 1 ст. 2 Закону №2262).

Відповідно до ст. 48 Закону №2262, заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення.

Спірні правовідносини виникли з приводу відмови Чопського прикордонного загону направити подані позивачем документи для призначення пенсії до органу Пенсійного фонду або відповідного структурного підрозділу органів Державної прикордонної служби України для подальшого реагування.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 №1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі – Порядок).

Так, абз. 1 п. 1 Порядку передбачено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі через уповноважені структурні підрозділи, в тому числі, Державної прикордонної служби України.

Отже, необхідною умовою для подання до уповноваженого органу заяви про призначення пенсії є наявність у заявника права на пенсію згідно із Законом №2262.

Ст. 12 Закону №2262 встановлено умови призначення пенсій за вислугу років. Так, така призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д", "ж" статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, в тому числі, у період з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше.

При цьому слід зазначити, що календарний рік це рік, який особа фактично відпрацювала на займаній посаді.

В свою чергу, ст. 17-1 Закону №2262 визначено, що порядок обчислення вислуги років встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Так, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 врегульовано порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей. Нормами вказаної постанови визначено які саме види служби зараховуються до вислуги років, та які види служби і в яких коефіцієнтах зараховуються на пільгових умовах.

На положення постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 посилається позивач в обґрунтування заявлених позовних вимог.

Відповідно до п. в) ч. 3 зазначеної постанови до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця, в тому числі, на заставах, постах, у комендатурах, відділеннях КПП, маневрових групах зі змінними заставами, на кораблях і катерах, що несуть службу по охороні державного кордону України, інших підрозділах Державної прикордонної служби за Переліком у справах охорони державного кордону України.

Разом з тим, проведений правовий аналіз положень Закону №2262 дає підстави для висновку про те, що законодавець розмежовує такі поняття як «вислуга років» та «календарна вислуга років». При цьому, до вислуги років є можливим зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні і цей стаж теж враховується при призначенні пенсії (як правило впливає на розмір пенсії).

В то й же час для отримання права на призначення пенсії обов`язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено.

Окрім того, Законом №2262 не вказано, що пенсію за вислугу років можна призначати особам при наявності вислуги, обчисленої на пільгових умовах.

Законом №2262 чітко передбачено, що пенсія за вислугу років у період з 01 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року призначається при наявності 24 календарних років та 6 місяців і більше, та міститься виключний перелік періодів служби, які враховуються в календарну вислугу років.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 22.01.2019 у справі №295/10742/16-а, від 27.02.2019 у справі №295/6454/17, від 10.07.2019 у справі №299/509/15-а, від 25.07.2019 у справі №806/1402/16, від 22.08.2019 у справі №295/7220/16-а, від 28.10.2019 у справі №200/2857/19-а, від 17.06.2020 у справі №337/2596/17 та від 16.07.2020 у справі №200/9829/18-а.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З огляду на що суд вважає безпідставними твердження позивача про обов`язок відповідача при вирішенні спірного питання зарахувати до календарної вислуги років період військової служби на пільгових умовах.

Згідно п. 12 Порядку уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.

При цьому, суд звертає увагу, що саме уповноважені структурні підрозділи здійснюють перевірку поданих звільненими зі служби особами заяв про призначення їм пенсії, проводять обчислення вислуги років для призначення пенсії та встановлюють наявність підстав для її призначення. Після цього такий орган законодавчо наділений компетенцією направити подання про призначення пенсії за вислугу років до територіального органу Пенсійного фонду України або відмовити у такому поданні.

До такого ж правового висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 28 листопада 2018 року у справі №537/1980/16-а.

Судом встановлено, що станом на день звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії календарна вислуга років ОСОБА_1 складала 20 років 08 місяців 05 днів, що є недостатнім в розумінні норм ст. 12 Закону №2262 для набуття права на пенсію за вислугу років.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на що суд вважає, що Чопський прикордонний загін правомірно відмовив позивачу у підготовці відповідних документів до фінансово-економічного управління Державної прикордонної служби України для призначення пенсії за вислугу років, а тому заявлені позовні вимоги задоволенню не підлягають.

У зв`язку з відмовою у задоволенні позову судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. 241, 243, 255, 257, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В :

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код – НОМЕР_1 ) до Чопського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (місцезнаходження: вул. Головна, буд. 55 а, м. Чоп, Ужгородський район, Закарпатська область, 89500, код ЄДРПОУ – 14321707) про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається у відповідності до вимог п. 15.5 ч. 1 Розділу VІІ "Перехідні положення" КАС України (у редакції Закону №2147-VІІІ від 03.10.2017 року).

СуддяР.О. Ващилін