Рішення № 94322686, 21.01.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2021
Номер справи
200/12066/20-а
Номер документу
94322686
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 січня 2021 р. Справа№200/12066/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючої судді Буряк І.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративний Головного управління ДПС у Донецькій області до Мирноградського міського відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління державної виконавчої служби Міністерства юстиції (м. Харків) про визнання повідомлень протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

Головне управління Державної податкової служби у Донецькій області (далі –– позивач, ГУ ДПС у Донецькій області) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Мирноградського міського відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції м. Харків (далі – відповідач, Мирноградський ВДВС), згідно тексту позовної заяви позивач просить суд:

визнати протиправними та скасувати повідомлення Мирноградського ВДВС про повернення виконавчого документу без прийняття до виконання від 01.12.2020: № 172622/45001; № 172622/45007; № 172622/45006; 172622/45065; 172622/45066.

В обґрунтування адміністративного позову ГУ ДПС у Донецькій області, зазначило, що 07.12.2020 на адресу позивача надійшли оскаржувані повідомлення. Вказані повідомлення прийнято на підставі п. 6 ч. 4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження», а саме: «У виконавчому документі вказано боржник – структурний підрозділ ДП «Мирноградвугілля», який не є юридичною особою.

Однак, відповідачем при прийнятті оспорюваних повідомлень не враховано, що Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань містить відомості про відокремлені підрозділи ДП «Мирноградвугілля», зокрема й код ЄДРПОУ.

Крім того, відповідачем протиправно не взято до уваги положення ст. 4, ч. 4 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та положення Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затверджену наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449.

Ухвалою Донецького адміністративного суду від 28.12.2020 позовну заяву залишено без руху, встановлено строк для усунення визначених судом недоліків позовної заяви.

У встановлений судом строк ГУ ДПС у Донецькій області недоліки позовної заяви усунуто.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11.01.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами розгляду окремих категорій термінових адміністративних справ у порядку письмового провадження.

Відповідачем надано відзив на позовну заяву, де викладено заперечення проти позовних вимог, з огляду на нижчевикладене.

Однією із вимог до виконавчого документу, що передбачені Законом України «Про виконавче провадження» є ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (п. 4 ч. 1 ст. 4). При здійсненні безкоштовного запиту за зазначеним у виконавчому документі ЄДРПОУ – дані у реєстрі відсутні.

При цьому ДП «Мирноградвугілля» не є боржником за пред`явленими до виконання виконавчими документами, боржниками є відокремлені підрозділи останнього.

Відповідач зазначає, що боржником у виконавчому провадження може бути лише юридична особа, а тому у поданих позивачем зазначений неналежний боржник, що є підставою для повернення виконавчого документу стягувачу без виконання.

Фактичні обставини встановлені судом у справі такі.

ГУ ДПС у Донецькій області є юридичною особою, код ЄДРПОУ 43142826, зареєстроване за адресою: вул. Італійська, 59, м. Маріуполь, Донецької області.

Мирноградський ВДВС є органом державної виконавчої служби відповідно п. 3 розділ І Інструкції з організації примусового виконання рішень, затверджена Наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5.

13 жовтня 2020 року позивачем винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-119-17, де платником визначено ВП «Шахта «5/6» ДП «Мирноградвугілля» код ЄДРПОУ 33839081, розмір заборгованості – 4 884 742,98 грн.

17 листопад 2020 стягувачем – ГУ ДПС у Донецькій області на адресу Мирноградського ВДВС направлено заяву про примусове виконання рішення № 84278/10/05-99-13-08-25-4, де боржником визначено ВП «Шахта 5/6» ДП «Мирноградвугілля».

01 грудня 2020 року Мирноградським ВДВС за результатами розгляду вказаної заяви винесено повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання № 172622/45001.

В обґрунтування зазначено, що сторонами виконавчого провадження є, зокрема, юридична особа, але у виконавчому документі вказаний боржник – структурний підрозділ ДП «Мирноградвугілля», який не є юридичною особою. Керуючись п. 6 ч. 4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий документ повертається без прийняття до виконання.

13 жовтня 2020 року позивачем винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-3489-125, де платником визначено ВП «Автомобіліст» ДП «Мирноградвугілля» код ЄДРПОУ 33505015, розмір заборгованості – 2 717 446,93 грн.

17 листопад 2020 стягувачем – ГУ ДПС у Донецькій області на адресу Мирноградського ВДВС направлено заяву про примусове виконання рішення № 84278/10/05-99-13-08-25-7, де боржником визначено ВП «Шахта 5/6» ДП «Мирноградвугілля»,

01 грудня 2020 року Мирноградським ВДВС за результатами розгляду вказаної заяви винесено повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання № 172622/45007.

В обґрунтування зазначено, що сторонами виконавчого провадження є, зокрема, юридична особа, але у виконавчому документі вказаний боржник – структурний підрозділ ДП «Мирноградвугілля», який не є юридичною особою. Керуючись п. 6 ч. 4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий документ повертається без прийняття до виконання.

13 жовтня 2020 року позивачем винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-3493-25-У, де платником визначено ВП «Стандарт» ДП «Мирноградвугілля» код ЄДРПОУ 33504996, розмір заборгованості – 722 063,00 грн.

17 листопад 2020 стягувачем – ГУ ДПС у Донецькій області на адресу Мирноградського ВДВС направлено заяву про примусове виконання рішення № 84278/10/05-99-13-08-25-6, де боржником визначено ВП «Стандарт» ДП «Мирноградвугілля».

01 грудня 2020 року Мирноградським ВДВС за результатами розгляду вказаної заяви винесено повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання № 172622/45006.

В обґрунтування зазначено, що сторонами виконавчого провадження є, зокрема, юридична особа, але у виконавчому документі вказаний боржник – структурний підрозділ ДП «Мирноградвугілля», який не є юридичною особою. Керуючись п. 6 ч. 4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий документ повертається без прийняття до виконання.

13 жовтня 2020 року позивачем винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-107-17-У, де платником визначено ВП «Шахта» «Капітальна» ДП «Мирноградвугілля» код ЄДРПОУ 33504964, розмір заборгованості – 6 987 302,42 грн.

17 листопад 2020 стягувачем – ГУ ДПС у Донецькій області на адресу Мирноградського ВДВС направлено заяву про примусове виконання рішення № 84278/10/05-99-13-08-25-3, де боржником визначено ВП «Шахта» «Капітальна» ДП «Мирноградвугілля».

01 грудня 2020 року Мирноградським ВДВС за результатами розгляду вказаної заяви винесено повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання № 172622/45065.

В обґрунтування зазначено, що сторонами виконавчого провадження є, зокрема, юридична особа, але у виконавчому документі вказаний боржник – структурний підрозділ ДП «Мирноградвугілля», який не є юридичною особою. Керуючись п. 6 ч. 4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження», виконавчий документ повертається без прийняття до виконання.

13 жовтня 2020 року позивачем винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-3442-17-У, де платником визначено ВП «Охорона» ДП «Мирноградвугілля» код ЄДРПОУ 40970195, розмір заборгованості – 196 327,04 грн.

17 листопад 2020 стягувачем – ГУ ДПС у Донецькій області на адресу Мирноградського ВДВС направлено заяву про примусове виконання рішення № 84278/10/05-99-13-08-25-5, де боржником визначено ВП «Охорона» ДП «Мирноградвугілля».

01 грудня 2020 року Мирноградським ВДВС за результатами розгляду вказаної заяви винесено повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання № 172622/45066.

В обґрунтування зазначено, що сторонами виконавчого провадження є, зокрема, юридична особа, але у виконавчому документі вказаний боржник – структурний підрозділ ДП «Мирноградвугілля», який не є юридичною особою. Керуючись п. 6 ч. 4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження», виконавчий документ повертається без прийняття до виконання.

Правова позиція суду обґрунтована таким.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року №1404-VІІІ (далі – Закон № 1404, у редакції, чинній на момент спірних правовідносин).

Стаття 1.

1. Виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Стаття 3.

1. Відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів:

7) рішень інших державних органів та рішень Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами;

Стаття 4.

1. У виконавчому документі зазначаються: 1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім`я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала; 2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім`я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи; 4) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків); 5) резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень; 6) дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню); 7) строк пред`явлення рішення до виконання.

У виконавчому документі можуть зазначатися інші дані (якщо вони відомі суду чи іншому органу (посадовій особі), що видав виконавчий документ), які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення, зокрема місце роботи боржника - фізичної особи, місцезнаходження майна боржника, реквізити рахунків стягувача і боржника, номери їх засобів зв`язку та адреси електронної пошти.

4. Виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, якщо:

6) виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею, або якщо стягувач не подав заяву про примусове виконання рішення відповідно до статті 26 цього Закону;

Стаття 15.

1. Сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник.

2. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ.

Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов`язок щодо виконання рішення.

Наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5 затверджено Інструкцію з організації примусового виконання рішень (далі – Інструкція № 512/5, у редакції, чинній на момент спірних правовідносин).

Пункт 6. Розділ І. Під час здійснення виконавчого провадження виконавець приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складання актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Розділ III.

1. Примусовому виконанню підлягають виконавчі документи, визначені у статті 3 Закону.

2. Виконавчий документ у паперовій формі повинен відповідати вимогам до виконавчого документа, зазначеним у статті 4 Закону.

4. Виконавчий документ повертається без прийняття до виконання у випадках, передбачених частиною четвертою статті 4 Закону, про що орган державної виконавчої служби або приватний виконавець надсилає стягувачу повідомлення протягом трьох робочих днів з дня пред`явлення виконавчого документа.

Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі – Закон № 2464)

Стаття 4.

1. Платниками єдиного внеску є:

1) роботодавці:

підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами;

філії, представництва, інші відокремлені підрозділи підприємств, установ та організацій (у тому числі міжнародні), утворені відповідно до законодавства України, які мають окремий баланс і самостійно здійснюють розрахунки із застрахованими особами;

Стаття 25.

4. Податковий орган у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, надсилає в паперовій та/або електронній формі платникам єдиного внеску вимогу про сплату недоїмки з єдиного внеску.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

5. Вимога податкового органу про сплату недоїмки або рішення суду щодо стягнення суми недоїмки виконується державною виконавчою службою в порядку, встановленому законом.

Наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 затверджено Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі – Інструкція № 449)

Розділ II.

1. Платниками єдиного внеску є:

1) роботодавці:

підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані ним роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами;

філії, представництва, інші відокремлені підрозділи підприємств, установ та організацій (у тому числі міжнародні), утворені відповідно до законодавства України, які мають окремий баланс і самостійно здійснюють розрахунки із застрахованими особами;

Розділ VI

4. Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).

Орган доходів і зборів надсилає (вручає) вимогу про сплату боргу (недоїмки) платнику єдиного внеску протягом трьох робочих днів з дня її винесення.

У випадках, передбачених абзацами третім та/або четвертим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) надсилається (вручається):

платникам, зазначеним у підпунктах 1 - 7 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, протягом 20 робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій).

Вимога про сплату боргу (недоїмки) є виконавчим документом.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) вважається належним чином надісланою (врученою), якщо вона надіслана на адресу (місцезнаходження юридичної особи або його відокремленого підрозділу, місце проживання або останнього відомого місця перебування фізичної особи) платника єдиного внеску рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручена платнику єдиного внеску або його законному чи уповноваженому представникові.

Висновки суду.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 Закону № 1404 передбачено, що виконавчим документом є рішення інших державних органів та рішень Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами.

У свою чергу ст. 25 Закону № 2464 зазначено, що вимога про сплату боргу (недоїмки) є виконавчим документом.

При цьому ст. 4 Закону № 2464 передбачено, що платниками єдиного внеску є, зокрема, філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Отже, саме платнику, що має заборгованість з єдиного внеску направляється вимога про сплату боргу (недоїмки) (п. 4 ст. 25 Закону № 2464, п. 4 розділ VI Інструкції № 449).

Відповідна вимога направляється на адресу місцезнаходження юридичної особи або його відокремленого підрозділу (п. 4 розділ VI Інструкції № 449).

Керуючись викладеним, суд вважає, що наявні у справі вимоги про сплату боргу недоїмки відповідають спеціальному законодавству – Закону № 2464, Інструкції № 449 у частині визначення обов`язкового реквізиту – найменування платника, який є боржником за відповідним страховим внеском.

Щодо посилання відповідача на те, що вказані позивачем у виконавчому документі коди ЄДРПОУ належать ДП «Мирноградвугілля», а не визначеним у якості боржника відокремленим підрозділам.

Верховним Судом у постановах від 05.09.2019 у справі № 810/3107/15 та від 14.05.2020 у справі № 804/8020/16 вказано, що посилання відповідача на відсутність у виконавчому документі коду ЄДРПОУ взагалі не може слугувати підставою для повернення стягувачу виконавчого документу без прийняття до виконання.

Водночас, Закон України "Про виконавче провадження" надає право державному виконавцю при здійсненні виконавчого провадження з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від органів, установ, організацій, посадових осіб, сторін та учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, у тому числі й конфіденційну.

Отже, системний аналіз наведених вище положень Закону № 1404 та № 2464 та прийнятих на їх виконання Інструкцій дає підстави суду вважати необґрунтованим висновок відповідача, що подані ГУ ДПС у Донецькій області виконавчі документи не відповідаю вимогам, передбаченим ст. 4 Закону № 1404.

Звідси підстави для застосування п. 6 ч. 4 Закону № 1404 у відповідача були відсутні.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Першого апеляційного адміністративного суду від 01.07.2020 у справі № 200/4360/20-а.

Керуючись викладеним, позов належить задовольнити повністю, шляхом визнання протиправними та скасування заявлених повідомлень про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання.

Судовий збір, сплачений позивачем підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДПС у Донецькій області (87515, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59, ЄДРПОУ 43142826) до Мирноградського міського відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління державної виконавчої служби Міністерства юстиції (м. Харків) (85323, Донецька область, м. Мирноград, вул. Соборна, 18, ЄДРПОУ 34827868) про визнання повідомлень протиправними, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати повідомлення Мирноградського міського відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про повернення виконавчого документу без прийняття до виконання від 01.12.2020 №172622/45001.

Визнати протиправним та скасувати повідомлення Мирноградського міського відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про повернення виконавчого документу без прийняття до виконання від 01.12.2020 №172622/45007.

Визнати протиправним та скасувати повідомлення Мирноградського міського відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про повернення виконавчого документу без прийняття до виконання від 01.12.2020 №172622/45006.

Визнати протиправним та скасувати повідомлення Мирноградського міського відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про повернення виконавчого документу без прийняття до виконання від 01.12.2020 №172622/45065.

Визнати протиправним та скасувати повідомлення Мирноградського міського відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про повернення виконавчого документу без прийняття до виконання від 01.12.2020 №172622/45066.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Мирноградського міського відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління державної виконавчої служби Міністерства юстиції (м. Харків) (85323, Донецька область, м. Мирноград, вул. Соборна, 18, ЄДРПОУ 34827868) судовий збір у розмірі 10 510 (десять тисяч п`ятсот десять) грн. на користь Головного управління ДПС у Донецькій області (87515, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59, ЄДРПОУ 43142826).

Рішення прийнято у нарадчій кімнаті, повний текст рішення складено 21.01.2021.

Рішення суду першої інстанції за наслідками розгляду справи, визначеної ст. 287 КАС України, оскаржується у строк та порядку, встановленому ч. 6 ст. 287 КАС України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя І.В. Буряк