
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 січня 2021 р. Справа№263/12384/20
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області суду з адміністративним позовом до Маріупольської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії. Просив спонукати адміністрацію міської ради м. Маріуполя надати його заявам від 19.08.2020 року, 14.09.2020 року та від 27.09.2020 року вхідні номери та виконати умови Закону України «Про звернення громадян» у повному обсязі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він тричі звертався із заявами до Маріупольської міської ради, проте відповідачем було проігноровано Закон України «Про звернення громадян», та не зареєстровано його заяви у відповідності до Закону.
Ухвалою Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 27.10.2020 року, адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Маріупольської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії направлено на розгляд до Донецького окружного адміністративного суду.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 листопада 2020 року, відкрито провадження по справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що посадовими особами Маріупольської міської ради під час звернення громадянином ОСОБА_1 , його заяви були прийняті у відповідності до ст. 13 Закону України «Про звернення громадян» та вимог постанови Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 року «Про затвердження Інструкції з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об`єднаних громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, в засобах масової інформації». Просить відмовити у задоволені позову ОСОБА_1 .
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , 19 серпня 2020 року звернувся до маріупольської міської ради із заявою в якій просив спонукати адміністрацію міськгаза зареєструвати його заяву від 10.08.2020 року та припинити руйнацію пліт перекриття між 4 та 3 поверхами. Вказана заява була зареєстрована за індексом К-112980 від 19.08.2020 року, про що свідчить штамп Маріупольської міської ради у лівому нижньому куті заяви ОСОБА_1 .
Вказане звернення було направлено до ПАТ «Маріупольгаз» для розгляду та надання відповіді заявнику.
14 вересня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Маріупольської міської ради із зверненням, в якому просив відповідача повідомити його: 1) про перерахунок розміру субсидії за ЖК послуги з дня зміни постачальника послуг з утримання будинку та прилеглої території міською радою м. Маріуполя; 2) поштову адресу постачальника цих послуг; 3)платіжні документи з дня зміни такого постачальника; 4) згідно з яким Законом України Маріупольська міська рада має право проводити збори в умовах карантину. Вказане звернення було зареєстровано 14.09.2020 року за № К-117643, про що свідчить штамп на вказаній заяві.
Відповідь на вказану заяву позивачу було направлено 16.09.2020 року за вих. № К-117643.
Позивач, в заяві від 26.09.2020 року просив направити на його адресу: 1) довідку про скасування реєстрації СББ по АДРЕСА_1 ; 2) інформацію про те, хто вклав розмір підвищення субсидії на ЖК за серпень 2020 року; 3) повідомлення про перерахунок розміру субсидії на ЖК по постачанню з 01.09.2020 року; 4) повідомлення про розрахунок субсидії з 01.10.2020 року.
Вказану заяву відповідач отримав по пошті та зареєстрував за № К-12262-14-1.1 від 06.10.2020 року про що свідчить штамп Маріупольської міської ради на вказаній заяві.
15 жовтня 2020 року на заяву ОСОБА_1 від 26.09.2020 року йому була надана відповідь за вих. 15.10.2020 року.
Отже, спірним питанням даної справи є правильність реєстрації заяв позивача.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про звернення громадян» від 2 жовтня 1996 року № 393/96-ВР (далі Закон - № 393/96-ВР) громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Згідно ч. 1, 3 статті 3 Закону України «Про звернення громадян», під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Заява (клопотання) – звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про звернення громадян», якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз`ясненнями.
Отже, у відповідно до ст. 7 Закону України «Про звернення громадян», заяву ОСОБА_1 від 19.09.2020 року було направлено до ПАТ «Маріупольгаз» для розгляду та надання відповіді заявнику.
Згідно зі ст. 15 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз`ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання (ст. 20 Закону України «Про звернення громадян»).
Як вбачається з матеріалів справи, на заяву ОСОБА_1 від 14.09.2020 року , йому була надана відповідь 16.09.2020 року; на заяву від 27.09.2020 року, яку Маріупольська міська рада отримала поштою 06.10.2020 року, були надані відповіді 12.10.2020 року та 15.10.2020 року.
Отже, відповідачем надані відповіді заявнику у строк, передбачений чинним законодавством.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про звернення громадян», діловодство щодо звернень громадян ведеться в порядку, який встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Так, згідно вимог постанови кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 року № 348 «Про затвердження Інструкції з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об`єднаних громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, в засобах масової інформації», Реєстраційний індекс пропозиції, заяви, скарги зазначається у реєстраційному штампі. Штамп становиться на нижньому полі першого аркуша документа праворуч або на іншому вільному від тексту місці, крім місця, призначеного для підшивки.
Реєстраційний індекс складається з початкової літери прізвища заявника та порядкового номера пропозиції, заяви, скарги, що надійшла. Реєстраційний індекс може бути доповнений іншими позначеннями, що забезпечують систематизацію, пошук, аналіз і зберігання пропозицій, заяв і скарг.
На вимогу громадянина, який подав звернення до організації, на першому аркуші копії звернення проставляється штамп із зазначенням найменування організації, дати надходження та вхідного номера звернення. Така копія повертається громадянинові.
Як вбачається з копій звернень позивача, що містяться в матеріалах справи, у тому числі й на копіях відповідних заяв, які надав позивач у якості додатків до позову, містяться штампи вхідної кореспонденції із зазначенням дати та вхідного індексу, у відповідності до вимог постанови кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 року № 348 «Про затвердження Інструкції з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об`єднаних громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, в засобах масової інформації».
Таким чином Маріупольська міська рада не порушила законні права ОСОБА_1 та діяла виключно з урахуванням діючого законодавства України, яке регламентує порядок звернень громадян.
Приймаючи до уваги наведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Керуючись ст. ст. 2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 139, 118, 159-165, 199, 205, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Маріупольської міської ради (місцезнаходження: 87500, Донецька область, м. Маріуполь, проспект Миру, 70, код ЄДРПОУ 33852448) про зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя І.М. Тарасенко