
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2021 року ЛуцькСправа № 140/13076/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Денисюка Р.С.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, позивач) звернулося з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 , відповідач) про стягнення фінансових санкцій в розмірі 50800,00 грн.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 10.09.2020 відкрито провадження у справі та відповідно до приписів статей 12, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше (а.с. 21).
Ухвалою суду від 09.11.2020 зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням в справі №140/2717/19 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, та ухвалою суду від 22.01.2021 провадження у справі поновлено.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що працівниками ГУ ДФС у Волинській області 07.02.2019 проведено фактичну перевірку торгового об`єкту № 6, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , ТК «Новий ринок», де здійснює торгівельну діяльність відповідач, про що складено акт від 07.02.2019 № 03/32/40-01/ НОМЕР_1 . Перевіркою встановлено ряд порушень відповідачем законодавства про державне регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
На підставі акта перевірки прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 06.08.2019 №000913-40, яким до відповідача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 50800,00 грн.
Вказане рішення було оскаржене відповідачем у судовому порядку та рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 02.07.2020 у справі № 140/2717/19 в задоволенні позову ФОП ОСОБА_1 відмовлено повністю.
Оскільки відповідач не сплатив суму штрафу в добровільному порядку у визначений строк, позивач просить стягнути з відповідача 50800,00 грн. фінансових санкцій у судовому порядку.
05.10.2020 відповідач подала відзив на позовну заяву, у якому просила відмовити в задоволенні позову та зазначила, що постановами Луцького міськрайонного суду Волинської області від 01.04.2019 у справі № 161/4137/19 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164 КУпАП, у справі № 161/4136/19 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП провадження у вказаних справах було закрито у зв`язку з відсутністю у діях особи складу адміністративного правопорушення. Також зазначає, що постановою Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області від 24.06.2019 № 53 провадження у справі відносно ОСОБА_1 щодо вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 165-2 КУпАП було закрито у зв`язку із закінченням строків, передбачених ст. 38 КУпАП. За таких обставин вважає, що жодних підстав для застосування до неї фінансових санкцій немає.
Крім того, звертає увагу, що жодного акту фактичної перевірки від 17.02.2019, на який посилається позивач, відносно неї складено не було.
Просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Представник позивача у відповіді на відзив не погодився з аргументами відповідача, викладеними у відзиві та просив позов задовольнити.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є підставними та підлягають до задоволення з огляду на таке.
Судом встановлено, що посадовими особами ГУ ДФС у Волинській області, на підставі наказу від 06.02.2019 № 424 "Про проведення фактичної перевірки", направлень на перевірку від 06.02.2019 № 076, № 077, № 078 (а. с. 13 зворот - 14 зворот), проведена фактична перевірка господарської одиниці - торгового об`єкта № 6, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , ТК "Новий ринок", який належить суб`єкту господарювання ОСОБА_1 , з питань дотримання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, про що складено акт № 03/32/40-01/ НОМЕР_2 від 07.02.2019 (а. с. 6-7).
В акті перевірки № 03/32/40-01/ НОМЕР_2 від 07.02.2019 зафіксовані ряд порушень, допущених відповідачем, в тому числі такі порушення:
- статті 15 Закону № 481/95-ВР, а саме роздрібна торгівля алкогольними напоями без наявності ліцензії;
- постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 № 957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" (далі - Постанова № 957), а саме факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої;
- статті 11 Закону № 481/95-ВР, а саме факт зберігання та реалізації алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка;
- статті 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 № 481/95-ВР (далі - Закон № 481/95-ВР), а саме продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці суб`єктом господарювання, що немає статусу суб`єкта господарювання громадського харчування.
Так, з матеріалів перевірки вбачається, що контрольно-розрахунковою операцією 07.02.2019 о 06:30 у торговому павільйоні № НОМЕР_3 по АДРЕСА_1 (ТК "Новий ринок"), де здійснює господарську діяльність відповідач, було придбано на розлив для споживання на місці 100 мл горілки із упаковки типу "Bag in Box" без інформації про напій, маркування, без марки акцизного податку в одноразовому пластиковому стакані за ціною 8,00 грн. та одну пляшку алкогольного напою місткістю 0,5 л без марки акцизного податку, назва згідно з етикеткою напій алкогольний міцний "Абсент ТМ REYTHOR", вміст спирту 70% об., дата виготовлення 27.06.2018 за роздрібною ціною 30,00 грн. В СГД ОСОБА_1 на зазначене місце торгівлі відсутня ліцензія на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та у позивача відсутній документ, який підтверджує статус суб`єкта господарювання громадського харчування.
07.02.2019, під час проведення вказаної перевірки, у відповідача ОСОБА_1 були відібрані письмові пояснення, з яких вбачається, що: ОСОБА_1 07.02.2019 о 06:30 дійсно продала одну пляшку горілки без акцизної марки за ціною 30,00 грн., та 100 мл горілки у пластикову тару за ціною 8,00 грн.; ліцензія на роздрібну торгівлю алкогольними напоями відсутня; про заборону продажу алкогольних напоїв без акцизних марок не знала; не була проінформована про розміри мінімальних цін на алкогольні напої; документ, що засвідчує статус закладу громадського харчування надати не може (а. с. 15).
06.08.2019 на підставі акту фактичної перевірки № 03/32/40-01/ НОМЕР_2 ГУ ДФС у Волинській області прийняло рішення про застосування фінансових санкцій № 0000913-40, відповідно до якого застосовано до підприємця ОСОБА_1 фінансові санкції у вигляді штрафу в загальному розмірі 50800,00 грн., в т. ч.: факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії - 17000,00 грн.; порушення вимог статті 15-3 Закону № 481/95-ВР, продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці суб`єктом господарювання, що немає статусу суб`єкта господарювання громадського харчування - 6800,00 грн.; факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої - 10000,00 грн.; факт зберігання та реалізації алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка - 17000,00 грн. (а. с. 18).
Судом встановлено, що відповідач рішення від 06.08.2019 № 0000913-40 про застосування фінансових санкцій у розмірі 50800,00 грн. оскаржувала у судовому порядку.
Так, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 02.07.2019, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.12.2020, в задоволенні позову ФОП ОСОБА_1 відмовлено. Зазначене рішення суду набрало законної сили 22.12.2020.
Отже, рішення про застосування фінансових санкцій від 06.08.2019 № 0000913-40 у встановленому порядку не скасоване та є чинним.
Сума штрафу в добровільному порядку відповідачем не сплачена.
Статтею 17 Закону № 481/95-ВР передбачено, що до суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі:
оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом) - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень;
порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 гривень;
оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень;
виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.
Згідно із частиною п`ятою статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Пунктами 10, 11 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 №790 визначено, що у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.
Водночас, суд не бере до уваги посилання відповідача на постанови Луцького міськрайонного суду Волинської області від 01.04.2019 у справі № 161/4136/19 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 164-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) та від 01.04.2019 у справі № 161/4137/19 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 164 КУпАП, оскільки хоча провадження у вказаних справах закрито за відсутністю у діях особи складу адміністративного правопорушення, проте цими судовими рішеннями не встановлено відсутності у діях позивача ОСОБА_1 порушень, за які вона притягнута до відповідальності згідно з оскаржуваним у цій справі рішенням про застосування фінансових санкцій від 06.08.2019 № 000913-40. Крім того, суд звертає увагу, що норми статей 164, 164-5 КУпАП та статті 17 Закону № 481/95-ВР встановлюють різні види відповідальності суб`єктів господарювання за вчинення різних видів правопорушень, а непритягнення суб`єкта господарювання до одного виду відповідальності не виключає його притягнення до іншого виду відповідальності.
Разом з цим, суд також не бере до уваги посилання відповідача на постанову Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області по справі про адміністративне правопорушення від 24.06.2019 № 53, оскільки провадження в справі відносно ОСОБА_1 щодо вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 165-2 КУпАП України, закрито в зв`язку із закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених статтею 38 КУпАП, тобто провадження закрито з нереабілітуючих підстав.
Щодо твердження відповідача про нескладання відносно неї акту фактичної перевірки від 17.02.2019, то суд його до уваги не приймає, оскільки як слідує з матеріалів справи, вказаний акт фактичної перевірки підписано ОСОБА_1 без зауважень, про що є запис у графі "зауваження до акта перевірки та перевіряючих", а з відібраних 07.02.2019 під час проведення вказаної перевірки у відповідача ОСОБА_1 письмових пояснень вбачається визнання останньою виявлених перевіркою порушень.
Відтак, оскільки рішення про застосування фінансових санкцій від 06.08.2019 № 0000913-40 у встановленому порядку не скасоване та є чинним, відповідачем добровільно фінансові санкції не сплачено, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 в дохід місцевого бюджету заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 50800,00 грн. (п`ятдесят тисяч вісімсот гривень 00 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Позивач: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська обл., м. Луцьк, Київський майдан, 4, код ЄДРПОУ 43143484).
Відповідач: фізична особа - підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Суддя Р.С. Денисюк