
Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 695/1482/20
номер провадження 2-а/695/7/21
20 січня 2021 року м. Золотоноша
Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді - Середи Л.В.,
за участю секретаря судового засідання - Біліченко С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Золотоноша цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Золотоніської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплачених сум, -
ВСТАНОВИВ:
До Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області звернулось Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Золотоніської міської ради (далі - позивач) з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 (далі - відповідач) надміру виплачені кошти субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 16 103 грн 33 коп.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує, що відповідач при зверненні за призначенням субсидії не повідомила про те, що у неї є чоловік, який зареєстрований за іншою адресою, внаслідок чого Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Золотоніської міської ради призначено відповідачу субсидію без урахування доходів її чоловіка та виникла переплата за період з травня по вересень 2018 року. Також у позові вказано, що у січні 2020 року Міністерством фінансів України проведено верифікацію майнового стану отримувачів субсидії та встановлено, що відповідач не задекларувала належний її чоловікові транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше 5 (п`яти) років, внаслідок чого з 01.02.2020 припинено виплату субсидії відповідачу та нараховано переплату субсидії за період з травня 2018 по січень 2020 року, яка становить 16103 грн 33 коп. Позивач повідомив відповідача про необхідність повернення вказаних коштів, однак відповідач добровільно надміру виплачені кошти субсидії не повернула, що є підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
Ухвалою від 01.07.2020 відкрито провадження у справі за даним позовом, постановлено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Заперечуючи проти задоволення позовних вимог, відповідач 09.09.2020 надала до суду відзив, в якому вказала про безпідставність позовних вимог. Щодо неповідомлення Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Золотоніської міської ради про чоловіка відповідач у відзиві зазначила, що у декларації від 25.10.2018 вказала у склад сім`ї чоловіка. Щодо неповідомлення про транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше 5 (п`яти) років, відповідач зазначила, що на субсидію впливає не сам факт наявності транспортного засобу, у даному випадку причепа, а його вартість. Тому згідно з роз`ясненнями на офіційному сайті Teplo.gov.ua власникам таких транспортних засобів варто звертатись до комісії з питань призначення житлових субсидій, надавати відповідні документи про вартість купленого причепа і розраховувати на допомогу у сплаті житлово-комунальних послуг. Також відповідач вказала, що у зв`язку з внесенням змін до Положення про порядок призначення житлових субсидій Постановою Кабінету Міністрів від 20.10.2019 № 878 з дати набрання чинності даною постановою, передбачено можливість призначення житлової субсидії особам, які мають у власності транспортний засіб - причіп, що у свою чергу, на думку відповідача, виключає можливість застосування до неї заходів відповідальності у вигляді припинення надання призначення житлової субсидії та повернення суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії.
15.09.2020 Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Золотоніської міської ради надало до суду заперечення на відзив, в якому, посилаючись на норми Положення про порядок призначення житлових субсидій, вказало, що у разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, до складу сім`ї члена господарства подаються нові заява та декларація. Відповідач цього не зробила. Сім`я має декларувати доходи всіх членів, навіть тих, які прописані за іншою адресою. Звертаючись у жовтні 2018 року відповідач у заяві вказала чоловіка, але не вказала про те, що у нього є транспортний засіб 2017 року випуску - причіп. Позивач вказує, що право на призначення субсидії відповідачу розглядалось у травні 2019 року, тому оскільки відповідач не вказала про наявність у чоловіка транспортного засобу 2017 року випуску, відповідачу призначено субсидію з 01.05.2019 по 30.04.2020. Зміни до Положення про порядок призначення житлових субсидій внесені в межах терміну дії призначеної субсидії відповідача. У період з травня 2019 року по квітень 2020 року відповідач до Управління не зверталась.
Доказів направлення Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Золотоніської міської ради вказаного заперечення на відзив відповідачу позивачем до суду не надано, тому вбачається, що заперечення на відзив подані позивачем з порушенням ст. 178, 180, 191 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України).
Згідно з ч. 4 ст. 183 ЦПК України суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду.
Відтак, враховуючи, що позивачем не надано до суду доказів направлення відповідачу заперечення на відзив, що є обов`язковим відповідно до положень ст. 178, 180, 191 ЦПК України, суд приходить до висновку про залишення без розгляду даних заперечень на відзив.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України не здійснювалось фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у зв`язку з розглядом справи за відсутності учасників справи.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для вирішення справи по суті, суд зазначає про таке.
З матеріалів справи судом встановлено, що 26.10.2015 ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Золотоніської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії.
Одночасно з поданням даної заяви відповідач подала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії, у розділі І якої вказала, що особами, які зареєстровані у житловому приміщенні/ будинку є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На підставі вказаної заяви Управлінням 06.09.2018 прийнято рішення про призначення відповідачу субсидії у період з травня 2018 року по вересень 2018 року.
У подальшому 25.10.2018 відповідач звернулась до Управління з заявою про призначення житлової субсидії та надала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії, у розділі І якої вказала, що особами, які зареєстровані у житловому приміщенні/ будинку є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . У розділі ІІ декларації відповідачем вказано дані про члена сім`ї - чоловіка, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . У розділі ІV декларації «Відомості про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку і з дати випуску яких минуло менше ніж 5 (п`ять) років (крім мопеда), що перебувають у власності або володінні осіб, які входять до складу домогосподарства, а також членів сім`ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання)» відповідач вказала про наявність у чоловіка ОСОБА_3 автомобіля марки Тойота, 2012 року випуску.
На підставі вказаної заяви Управлінням прийнято рішення про призначення відповідачу субсидії з жовтня 2018 року по квітень 2019 року, та з жовтня 2019 року по квітень 2020 року, включно, проводились розрахунки субсидії від 20.12.2018 на жовтень 2018 року, 21.12.2018 на період з листопада 2018 року по грудень 2018 року, 29.01.2019 на період з січня 2019 року по березень 2019 року, 16.04.2019 на період з квітня 2019 року по квітень 2019 року, 23.10.2019 на період з жовтня 2019 року по жовтень 2019 року, 22.11.2019 на листопад 2019 року, 17.12.2019 на грудень 2019 року, від 20.01.2020 на січень 2020 року.
На підставі висновків проведеної Управлінням перевірки інформації щодо сімейного стану та наявності транспортних засобів з дати випуску яких минуло менше 5 років, якими виявлено, що відповідач подала неповну інформацію щодо майнового та сімейного стану, Управлінням винесено повідомлення про припинення надання житлової субсидії відповідачу від 02.03.2020, в якому зазначено про обов`язок відповідача повернути переплачену суму субсидії за період з 01.05.2018 по 31.01.2020 у одинарному розмірі у сумі 16 103 грн 33 коп. до 10.04.2020.
Вказане повідомлення одержано відповідачем 19.03.2020, що підтверджується підписом відповідача на копії примірника повідомлення, наданій до суду.
Доказів оскарження відповідачем вказаного повідомлення до суду в порядку адміністративного судочинства сторони суду не назвали та не надали.
Однак вказану суму надміру виплачених коштів субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг відповідач добровільно не сплатила, тому позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови призначення та порядок надання житлових субсидій визначено Положенням про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 21.10.1995 №848 (далі - Положення № 848).
Згідно з пунктом 1 Положення №848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Відповідно до пункту 2 Положення №848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Згідно з пунктом 3 Положення №848 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (пункт 4 Положення №848).
Відповідно до п. 16 Положення №848 (в редакції станом на 01.05.2018) після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).
Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 14 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктом 14 цього Положення.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що субсидія на період з травня 2018 року по квітень 2019 року призначена відповідачу на підставі поданої заяви від 26.10.2015, в якій відсутні відомості щодо чоловіка відповідача - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Водночас відповідно до абз. 2 п. 9 Положення № 848 (в редакції з 01.05.2018) під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Відповідач у період з травня по вересень 2018 року відповідних відомостей щодо свого чоловіка до Управління не надавала.
А тому суд відхиляє як безпідставні доводи сторони відповідача про повідомлення позивача про вказані обставини у декларації від 25.10.2018.
Згідно з підпунктом 2 пункту 6 Положення №848 (в редакції з 01.05.2018) житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда). При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, у тому числі за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля. Наявність (відсутність) у власності або володінні зазначених осіб транспортних засобів зазначається у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Якщо право власності або володіння на транспортний засіб набуто під час отримання житлової субсидії, громадянин, якому призначено житлову субсидію, протягом 30 календарних днів зобов`язаний повідомити про це структурному підрозділу з питань соціального захисту населення незалежно від розміру вартості транспортного засобу.
Отже, станом на момент звернення позивача із заявою про призначення житлової субсидії від 25.10.2018 Положенням №848 було передбачено відсутність права громадян на призначення житлової субсидії в разі наявності у членів домогосподарства або членів сім`ї особи із складу домогосподарства транспортних засобів, що підлягають державній реєстрації і з дати випуску яких минуло менше п`яти років (крім мопеда). При цьому за наявності вказаних обставин житлова субсидія могла бути призначена за рішенням комісії відповідно до вимог пункту 7 Положення №848.
Відповідно до пункту 13 Положення №848 для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява); декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; договір найму (оренди) житла (у разі наявності).
Під час прийому документів для призначення житлової субсидії забороняється вимагати від громадян документи, подання яких не передбачено цим Положенням. Для розгляду питань, що належать до компетенції комісії, у випадках, передбачених цим Положенням, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може запропонувати громадянину подати додаткові документи, які не передбачені цим Положенням, але необхідні для розгляду комісією питань. Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.
Структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про: призначення житлової субсидії; відмову в призначенні житлової субсидії; подання документів на розгляд комісії (пункт 14 Положення №848).
За правилами пункту 20 Положення № 848 надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення. До таких порушень прирівняно і неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення
У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Таким чином, подання суб`єктом звернення за призначенням житлової субсидії недостовірних даних у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію, є підставою для припинення надання раніше призначеної субсидії.
Так, наказом Міністерства соціальної політики України від 02.05.2018 №604 затверджено форму Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, у розділі IV якої зазначаються відомості про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку і з дати випуску яких минуло менше ніж 5 років (крім мопеда), що перебувають у власності або володінні осіб, які входять до складу домогосподарства, а також членів сім`ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання).
З матеріалів справи судом встановлено, що у розділі вказаної IV декларації від 25.10.2018 відповідач не зазначила інформацію щодо наявності з 02.02.2017 на праві власності у чоловіка транспортного засобу - причепу Лев 183131, 2017 року випуску, ДНЗ НОМЕР_1 .
При цьому в декларації від 25.10.2018 відповідач власним підписом засвідчила усвідомлення того, що в разі подання неповних або недостовірних відомостей про осіб, які входять до складу домогосподарства, та членів сім`ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання), їхні доходи, майновий стан і витрати, їй може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі зобов`язувалася повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.
Отже, з матеріалів справи судом встановлено, що відповідач надала Управлінню праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Золотоніської міської ради недостовірні відомості у деклараціях про доходи і витрати, які в силу вимог підпункту 2 пункту 6 Положення №848 впливали на встановлення права на житлову субсидію, відтак несе відповідальність за подання таких відомостей у вигляді припинення надання житлової субсидії та відшкодування надміру виплаченої суми житлової субсидії.
Суд не бере до уваги доводи сторони відповідача про те, що на субсидію впливає не сам факт наявності транспортного засобу, у даному випадку причепа, а його вартість, оскільки як сам вказує відповідач у відзиві з посиланням на роз`яснення на офіційному сайті Teplo.gov.ua власникам таких транспортних засобів варто звертатись до комісії з питань призначення житлових субсидій, надавати відповідні документи про вартість купленого причепа і розраховувати на допомогу у сплаті житлово-комунальних послуг. Однак відповідач з таким повідомленням про наявність у члена сім`ї вказаного транспортного засобу та його вартість до Управління не зверталась.
Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №807 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» внесено зміни до Положення №848 та викладено його в новій редакції.
Так, відповідно до абзацу 2 пункту 14 Положення №848 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2019 №878, яка набула чинності 22.10.2019) визначено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у власності транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда і причепа).
Отже, з 22.10.2019 Положенням №848 наявність у власності у будь-кого із складу домогосподарства або членів сім`ї особи із складу домогосподарства причепа не є підставою для відмови у призначенні житлової субсидії.
Разом з тим, доводи відповідача про те, що внаслідок зазначених змін до Положення №848, якими виключено причепи зі складу транспортних засобів, вона звільняється від встановленої відповідальності, суд вважає безпідставними, оскільки правовідносини щодо призначення відповідачу житлової субсидії на період з жовтня 2018 року виникли на момент звернення останньої з заявою від 25.10.2018 в період дії Положення №848, підпунктом 2 пункту 6 якого передбачалось обов`язок особи зазначити в декларації інформацію про транспортні засоби, в тому числі, причепи, і вказана інформація впливала на встановлення права на житлову субсидію.
За змістом статті 177 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) гроші є об`єктом цивільних прав.
Відповідно до пункту 1 Положення № 848 субсидія є безповоротною і її отримання не пов`язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.
Отримавши кошти з Державного бюджету України у вигляді субсидії, відповідач фактично набула право власності на них.
Такий висновок підтверджується і у нормах Положення, яке прийнято з метою спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Сума надмірно перерахованої (виплаченої) субсидії є майном, збереженим без достатньої правової підстави. А тому на правовідносини з повернення цієї суми поширюються приписи глави 83 ЦК України.
На вимогу органу, що призначив субсидію, відповідач не повернула надміру виплачену суму субсидії.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.
Судовий збір підлягає стягненню з відповідача в порядку, передбаченому ст.141 ЦПК України.
Керуючись ст. 10, 141, 264, 265, 274 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Золотоніської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплачених сум - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Золотоніської міської ради надміру виплачені кошти субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 16103 (шістнадцять тисяч сто три) гривні 33 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Золотоніської міської ради судовий збір у сумі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 коп.
Рішення суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів в порядку визначеному ст.ст. 354-356 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Учасники справи:
Позивач: Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Золотоніської міської ради (19700, Черкаська область, м. Золотоноша, вул. Шевченка, 70, ідентифікаційний код 25213412);
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ).
Суддя Л.В.Середа