Рішення № 94299243, 20.01.2021, Берестинський районний суд Харківської області (до 25.04.2025 - Красноградський районний суд Харківської області)

Дата ухвалення
20.01.2021
Номер справи
626/2097/20
Номер документу
94299243
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 626/2097/20

Провадження № 2/626/61/2021

РІШЕННЯ

Іменем України

20.01.2021 року м. Красноград

Красноградський районний суд Харківської області в складі:

головуючого судді Гусара П.І.,

за участю секретаря Івашкіної Т.В.,

представника позивача - адвоката Романенка О.М.,

відповідача ОСОБА_1

розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в місті Краснограді, цивільну справу за позовною заявою АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «ХАРКВІВГАЗ» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу та вартості робіт, пов`язаних з демонтажем, транспортуванням та проведенням експертизи лічильника газу,

В С Т А Н О В И В:

АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «ХАРКВІВГАЗ» (наділі по тексту АТ «ХАРКІВГАЗ» звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 6689,42 грн, вартості робіт, пов`язаних з демонтажем, транспортуванням та проведенням експертизи лічильника газу в сумі 2933,90 грн. та судового збору 2102,00 грн.

В обґрунтування позову АТ «ХАРКІВГАЗ» зазначило, що відповідач є власником домоволодіння, а саме житлового будинку з надвірними будівлями за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується інформаційними відомостями з реєстру прав власності на нерухоме майно. АТ «ХАРКІВГАЗ» надає відповідачу послуги з розподілу природного газу за вказаною адресою, на ім`я відповідача відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 .

Відповідачем не було надано/повернуто АТ «ХАРКІВГАЗ» як оператору ГРМ Заяви-приєднання до Типового договору розподілу природного газу.

Проте, Відповідач є фактичним споживачем послуг за адресою домоволодіння Відповідача оскільки здійснювала фактичне споживання та оплату природного газу.

Згідно аналізу довідки по особовому рахунку Відповідача (Фінансовий стан) наданої листом ТОВ «ХАРКІВГАЗ Збут» (постачальник природного газу Відповідача) від 21.05.2020 року №617-Л6-4543-0520 вбачається, що за період з 01.07.2015 року по 31.12.2019 року Відповідачу нараховано до сплати за розподілений/поставлений/спожитий природній газ на 54 413,69 грн. та сплачено за цей період - 54 413,69 грн. Вказане в силу вимог п.7 глави 3 розділу 6 Кодексу ГРМ та п.6 ст. 11 Закону України «Про ринок природного газу» свідчить про приєднання (акцептування) Відповідачем умов Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2498, з АТ «ХАРКІВГАЗ» та факт приєднання (акцептування) Відповідачем умов типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2500, з ТОВ «ХАРКІВГАЗ ЗБУТ», оскільки фактично платежі за розподіл та за постачання природного газу були розподілені лише з 01.01.2020 року за наслідком внесених змін до Кодексу ГРМ постановами НКРЕКП №2080 від 07.10.2019 року, №580 від 06.03.2020 року, та затвердження регулятором тарифу на послуги розподілу природного газу для АТ «ХАРКІВГАЗ» постановою №3044 від 24.12.2019 року.

Враховуючи зазначене, Відповідач фактично користувалася послугами з розподілу газопостачання, вчиняла дії щодо акцептування Типового договору з розподілу природного газу визнаючи таким чином наявність правовідносин, а відтак взаємних прав та обов`язків, що з них випливають, що свідчить про прийняття нею (акцептування) умов договору про надання послуг з розподілу природного газу з АТ «ХАРКІВГАЗ» на умовах Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2498.

Типовий договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.

Умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2494.

Відповідно до предмету Типового Договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2498 (в редакції зі змінами та доповненнями на час виникнення спірних відносин (в редакції від 12.10.2019 року (роздруківка додається)), далі за текстом - Типовий Договір розподілу газу), Оператор ГРМ зобов`язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.

Згідно першого речення п. 2.3. розділу ІІ умов Типового Договору розподілу газу, при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов`язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем.

Відповідно до п.п.4 п. 7.2. розділу VІI Типового Договору розподілу газу, Оператор ГРМ має право перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об`єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем.

Відповідно до першого речення п. 7 глави 8 розділу X Кодексу ГРМ, до демонтажу лічильника газу на періодичну повірку або до/під час його періодичної повірки на місці встановлення Оператор ГРМ має право проводити контрольний огляд вузла обліку та/або його перевірку в порядку, визначеному главою 9 цього розділу, а також ініціювати проведення експертизи або експертної чи позачергової повірки лічильника газу в порядку, визначеному главою 10 або 11 цього розділу.

Згідно Акту про порушення від 23.01.2020 року №014 співробітниками АТ «Харківгаз» при проведенні огляду лічильника природного газу типу Gallus-2000, заводський номер 07114256, на території домоволодіння Відповідача за адресою: АДРЕСА_1 , за якою відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 , було виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а саме: «пломба повірчого тавра викликає сумніви»; «підозра на несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ»; «ознаки зняття мастичних пломб або порушення повірчого тавра».

Щодо виявленого вищезазначеного порушення згідно наведених норм було складено акт про порушення №014 від 23 січня 2020 року (копія додається), а також Акт про виявленні порушення №014 від 23.01.2020 року (копія додається).

Згідно Акта (протокол) щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу №014 від 23.01.2020 року (копія додається), лічильник газу було розпломбовано, демонтовано, запаковано з опломбуванням та відправлено в лабораторію АТ «Харківгаз» для проведення експертизи.

Згідно Акту експертизи лічильника газу №57 від 31.01.2020 року (копія додається) за результатами проведеної експертизи «лічильника газу мембранного Gallus-2000 - заводський номер 0711425» зроблено висновок щодо «несанкціонованого втручання в роботу газового лічильника».

Згідно вказаного акту експертизи під час проведення експертизи ЗВТ, зокрема, встановлено: відносно цілісності заводської пломби та повірчого тавра - «Відсутність відбитка тавра державної повірки. Існує доступ до відлікового механізму».

За результатами проведеної повірки лічильника природного газу типу Gallus-2000, заводський номер 07114256, виконаної працівником ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» відповідно до Порядку проведення повірки була оформлена Довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №39-1-3/03619 від 31.01.2020 року (копія додається), в якій зазначено, що «ЗВТ не відповідає вимогам п.п.6.4 Р50-071-98 «ЛІЧИЛЬНИКИ ГАЗУ ПОБУТОВІ. Методи та засоби повірки».

Підстава для визнання ЗВТ непридатним: «Відсутній відбиток повірчого тавра на захисному пломбуванні лічильника.»

27 лютого 2020 року на засіданні комісії Красноградського відділення АТ «ХАРКІВГАЗ» з розгляду актів про порушення та проведенні перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних систем (далі - Комісія з розгляду актів про порушення), на якому була присутня Відповідач з представником, комісією прийнято рішення: задовольнити повністю Акт про порушення №14 від 23.01.2020 року та провести донарахування об`ємів природного газу за цінами закупівлі природного газу АТ «ХАРКІВГАЗ» за період з 12.12.2019 року по 22.01.2020 року (за період з дати контрольного зняття показань лічильника) в обсязі 1 023,15 м3 вартістю 6 689,42 грн., про що складено протокол засідання та акт-розрахунок від 27.02.2020 року (копії додаються).

Враховуючи зазначене, тоді ж 27.02.2020 на засіданні Комісії з розгляду актів про порушення, комісією прийнято рішення: провести розрахунок вартості робіт, пов`язаних з демонтажем, транспортуванням та проведенням експертизи лічильника газу в сумі 2 933,90 грн. (розрахунок додається), які сплати Споживачу (відповідачу).

Розрахунок вартості робіт, пов`язаних з демонтажем, транспортуванням та проведенням експертизи лічильника газу в сумі 2 933,90 грн. проведено згідно наказів ПАТ «Харківгаз» від 22.01.2019 року №05.2Но-57-0119 «Про ціни на послуги по повірці та ремонту побутових лічильників газу та від 22.01.2019 року №05.2Но-55-0119 «Про ціни на одноразове технічне обслуговування та ремонт газового обладнання на замовлення» (копії додаються).

Рішення комісії про задоволення Акта про порушення №14 від 23.01.2020 року прийнято 27.02.2020 року та Акт розрахунок-не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу та його вартості складено 27.02.2020 року). Таким чином, вартість об`єму необлікованого (донарахованого) природного газу в сумі 6 689,42 грн. донарахований за період до 01.02.2020 року (за період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (лютий 2020 року)), і має бути компенсована Відповідачем Оператору ГРМ - АТ «ХАРКІВГАЗ».

Протокол засідання комісії від 27.02.2020 року та акт-розрахунок ВТВ на суму 6 689,42 грн., Рахунок на оплату ВТВ в сумі 6 689,42 грн. та Акт експертизи лічильника газу, довідка про непридатність лічильника газу, розрахунок витрат проведення експертизи лічильника природного газу суму 2 933,90 грн., рахунок на оплату експертизи в сумі 2 933,90 грн. було вручено Відповідачу 27.02.2020 року під час засідання комісії.

Також, Відповідачу було направлено Вимогу про погашення заборгованості за вих.. №610-S3-3654-0320 від 03.03.2020 року щодо сплати 6 689.42 грн. вартості необлікованого (донарахованого) природного газу, яка отримана особисто Відповідачем 11.03.2020 року, що підтверджується поштовим повідомлення щодо вручення поштового рекомендованого відправлення за трек №6330100485836 (копія додається) та роздруківкою з сайту Укрпошти щодо відстеження поштового відправлення за трек №6330100485836 (додається).

На даний час вартість обсягу донарахованого природного газу в розмірі 6 689,42 грн. та вартість робіт, пов`язаних з демонтажем, транспортуванням та проведенням експертизи лічильника газу в сумі 2 933,90 грн. Відповідачем не оплачено.

У зв`язку з несплатою Відповідачем вказаних сум Позивач змушений звернутися до суду з даним позовом.

Ухвалою Краснограградського районного суду Харківської області від 24.09.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в порядку загального позовного провадження, ухвалою від 19.11.2020 року закрито підготовче провадження по справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні 22.12.2020 року представник позивача АТ «ХАРКІВГАЗ» - адвокат Романенко О.М. позов підтримав в повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві на задоволенні позову наполягав, 20.01.2021 року від представника позивача надійшла до суду письмова заява в якій просить 20.01.2021 року розгляд справи проводити без участі представника АТ «ХАРКІВГАЗ», позовні вимоги підтримує.

Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні 22.12.2020 року позов не визнала просила відмовити в задоволенні позову, оскільки вона не втручалась в роботу газового лічильника, пломбу на ньому не зривала, чому відсутній відбиток тавра державної повірки їй невідомо, оскільки вона купила будинок в АДРЕСА_1 , в якому вже був даний лічильник від попередніх власників, у зв`язку із чим вважає, що її провини ніякої не має. В судове засідання 20.01.2021 року відповідачка не з`явилась про дату, час та місце судового засідання повідомлена належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи від неї не надходило, свою позицію щодо позову висловила в судовому засіданні, яке відбулось 22.12.2020 року, за таких умов суд вважає, що справа може бути розглянута в даному судовому засіданні.

Інших заяв та клопотань від сторін не надійшло.

Враховуючи те, що учасники справи належним чином повідомлені про день та час розгляду справи, суд вважає за можливе відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України розглянути справу у відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів, не здійснюючи фіксування судового процесу.

Суд, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши обставини справи, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, приходить до наступних висновків.

Згідно частини 1, 3 статті 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

За положенням частини 1 статті 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» з 01.07.2015 року функції постачання та розподілу природного газу розподілені.

Постачальником природного газу є суб`єкт господарювання, який здійснює діяльність із постачання природного газу (ТОВ «Харківгаз збут»).

В свою чергу, АТ «ХАРКІВГАЗ» провадить господарську діяльність з розподілу природного газу на території Харківської області, тобто є Оператором ГРМ.

Відповідач є власником домоволодіння, а саме житлового будинку з надвірними будівлями за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується Інформаційною відомостями з реєстру прав власності на нерухоме майно згідно Інформаційної довідки №224017744 від 15.09.2020 року.

АТ «ХАРКІВГАЗ» надає відповідачу послуги з розподілу природного газу за адресою: АДРЕСА_1 - на ім`я відповідача за вказаною адресою відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 .

Відповідачем не було надано/повернуто АТ «ХАРКІВГАЗ» як оператору ГРМ Заяви-приєднання до Типового договору розподілу природного газу.

Проте, Відповідач є фактичним споживачем послуг за адресою домоволодіння Відповідача оскільки здійснювала фактичне споживання та оплату природного газу.

Відповідач фактично користувалася послугами з розподілу газопостачання, вчиняла дії щодо акцептування Типового договору з розподілу природного газу визнаючи таким чином наявність правовідносин, а відтак взаємних прав та обов`язків, що з них випливають, що свідчить про прийняття нею (акцептування) умов договору про надання послуг з розподілу природного газу з АТ «ХАРКІВГАЗ» на умовах Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2498.

Типовий договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.

Умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2494.

Відповідно до предмету Типового Договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2498 (в редакції зі змінами та доповненнями на час виникнення спірних відносин (в редакції від 12.10.2019 року (роздруківка додається)), далі за текстом - Типовий Договір розподілу газу), Оператор ГРМ зобов`язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.

Згідно першого речення п. 2.3. розділу ІІ умов Типового Договору розподілу газу, при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов`язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем.

Відповідно до п.п.4 п. 7.2. розділу VІI Типового Договору розподілу газу, Оператор ГРМ має право перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об`єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем.

Відповідно до першого речення п. 7 глави 8 розділу X Кодексу ГРМ, до демонтажу лічильника газу на періодичну повірку або до/під час його періодичної повірки на місці встановлення Оператор ГРМ має право проводити контрольний огляд вузла обліку та/або його перевірку в порядку, визначеному главою 9 цього розділу, а також ініціювати проведення експертизи або експертної чи позачергової повірки лічильника газу в порядку, визначеному главою 10 або 11 цього розділу.

Згідно Акту про порушення від 23.01.2020 року №014 співробітниками АТ «Харківгаз» при проведенні огляду лічильника природного газу типу Gallus-2000, заводський номер 07114256, на території домоволодіння Відповідача за адресою: АДРЕСА_1 , за якою відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 , було виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а саме: «пломба повірчого тавра викликає сумніви»; «підозра на несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ»;«ознаки зняття мастичних пломб або порушення повірчого тавра».

Главою 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ передбачено, що (п.2):

- у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

- акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

Щодо виявленого вищезазначеного порушення згідно наведених норм було складено акт про порушення №014 від 23 січня 2020 року, а також Акт про виявленні порушення №014 від 23.01.2020 року.

Згідно Акта (протокол) щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу №014 від 23.01.2020 року, лічильник газу було розпломбовано, демонтовано, запаковано з опломбуванням та відправлено в лабораторію АТ «Харківгаз» для проведення експертизи.

Експертиза лічильника газу комісією проводилась керуючись гл.10 Розділу Х Кодексу ГРМ та відповідно до Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Мінпаливенерго від 27.12.2005 року №619 (далі за текстом - Положення).

Відповідно до п.5 глави 10 Розділу Х Кодексу ГРМ, під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в який було запаковано ЗВТ та/або пломбу. Після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються: 1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі; 2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі; 3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ; 4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ; 5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ; 6) наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ; 7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації; 8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ; 9) відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо. Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ.

Пунктом 8 глави 10 Розділу Х Кодексу ГРМ визначено, що результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб`єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи. У разі відмови від підпису будь-кого з членів комісії або споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) чи уповноваженої ним особи в акті експертизи про це робиться відповідний запис.

Згідно Акта експертизи лічильника газу №57 від 31.01.2020 року за результатами проведеної експертизи «лічильника газу мембранного Gallus-2000 - заводський номер 0711425» зроблено висновок щодо «несанкціонованого втручання в роботу газового лічильника».

Згідно вказаного акта експертизи під час проведення експертизи ЗВТ, зокрема, встановлено: відносно цілісності заводської пломби та повірчого тавра - «Відсутність відбитка тавра державної повірки. Існує доступ до відлікового механізму».

Відповідно до п. 10 розділу Х Кодексу ГРМ після проведення експертизи ЗВТ проводиться його позачергова повірка відповідно до Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 08 лютого 2016 року № 193.

Відповідно до п.1, п. 2 Розділу І Порядку проведення повірки Результати вимірювання та інші дані, отримані під час проведення повірки, повинні бути задокументовані відповідно до методики повірки (п.1). Результати повірки ЗВТ вважають позитивними, якщо їх метрологічні і технічні характеристики відповідають вимогам Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" та технічних регламентів щодо ЗВТ (далі - встановлені вимоги) (п.2).

Згідно п.п.17 п.3 Розділу ІV Порядку проведення повірки, для ЗВТ, які визнані за результатами повірки такими, що не відповідають установленим вимогам, оформлюють довідку про непридатність ЗВТ за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку.

За результатами проведеної повірки лічильника природного газу типу Gallus-2000, заводський номер 07114256, виконаної працівником ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» відповідно до Порядку проведення повірки була оформлена Довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №39-1-3/03619 від 31.01.2020 року, в якій зазначено, що «ЗВТ не відповідає вимогам п.п.6.4 Р50-071-98 «ЛІЧИЛЬНИКИ ГАЗУ ПОБУТОВІ. Методи та засоби повірки».

Підстава для визнання ЗВТ непридатним: «Відсутній відбиток повірчого тавра на захисному пломбуванні лічильника.»

Пунктом 11 глави 10 розділу Х Кодексу передбачено, що відповідно до висновків комісії, зазначених в акті експертизи, проводяться відповідні подальші заходи, передбачені Кодексом.

Главою 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ передбачено, що (п.8, п.11):

- акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо нього відповідне рішення.

- за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

- при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Позивач, як Оператор ГРМ відповідно до пунктів 2 - 3 Глави 2 Розділу І Кодексу газорозподільних систем виконує функції розподілу природного газу, забезпечення комерційного обліку природного газу, формування добових, декадних, місячних, квартальних та річних показників фактичного об`єму та обсягу передачі (розподілу, споживання) природного газу тощо.

Першим реченням абзацу 1 пункту 2 Глави 1 Розділу IX Кодексу газорозподільних систем визначено, що порядок комерційного обліку природного газу (визначення його об`ємів і обсягів) по об`єктах споживачів, у тому числі побутових споживачів, здійснюється згідно з договором розподілу природного газу, укладеним між споживачем та Оператором ГРМ, та з урахуванням вимог цього Кодексу.

Відповідно до пункту 1 глави 1 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованій діяльності Оператора ГРМ, застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу. Випадки, які потребують перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу споживачу, що має договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, без наявності акта про порушення, визначені в розділах ІХ-Х цього Кодексу. При виявленні порушень по ГДП, ВБГ чи суміжному Оператору ГРМ, об`єкт якого підключений до ГРМ, дії та принципи щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу зазначеним суб`єктам аналогічні діям та принципам, визначеним цим розділом до споживача та несанкціонованого споживача.

Згідно з підпунктом 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, зокрема, належить: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Згідно вимог абзацу першого та другого пункту 1 глави 3 Розділу XІ Кодексу ГРМ: у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об`єм не облікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення.

27 лютого 2020 року на засіданні комісії Красноградського відділення АТ «ХАРКІВГАЗ» з розгляду актів про порушення та проведенні перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних систем (далі - Комісія з розгляду актів про порушення), на якому була присутня відповідач з представником, комісією прийнято рішення: задовольнити повністю Акт про порушення №14 від 23.01.2020 року та провести донарахування об`ємів природного газу за цінами закупівлі природного газу АТ «ХАРКІВГАЗ» за період з 12.12.2019 року по 22.01.2020 року (за період з дати контрольного зняття показань лічильника) в обсязі 1 023,15 м3 вартістю 6 689,42 грн., про що складено протокол засідання та акт-розрахунок від 27.02.2020 року.

Відповідно до п.8 глави 9 Розділу Х Кодексу ГРМ, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов`язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов`язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов`язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).

Також, згідно з п. 9 гл. 10 розділу Х Кодексу ГРМ, якщо за результатами експертизи засобу вимірювальної техніки буде підтверджено факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, витрати, пов`язані з проведенням такої експертизи, та інші витрати, передбачені пунктом 8 глави 9 цього розділу Кодексу, компенсуються за рахунок споживача.

27.02.2020 на засіданні Комісії з розгляду актів про порушення, комісією прийнято рішення: провести розрахунок вартості робіт, пов`язаних з демонтажем, транспортуванням та проведенням експертизи лічильника газу в сумі 2 933,90 грн.

Розрахунок вартості робіт, пов`язаних з демонтажем, транспортуванням та проведенням експертизи лічильника газу в сумі 2 933,90 грн. проведено згідно наказів ПАТ «Харківгаз» від 22.01.2019 року №05.2Но-57-0119 «Про ціни на послуги по повірці та ремонту побутових лічильників газу та від 22.01.2019 року №05.2Но-55-0119 «Про ціни на одноразове технічне обслуговування та ремонт газового обладнання на замовлення».

Відповідно до п. 11 глави 5 Розділу XІ Кодексу ГРМ, при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості. При складанні акта-розрахунку враховується таке:

1) розрахований відповідно до вимог цього розділу не облікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;

2) розрахований відповідно до вимог цього розділу не облікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці.

Рішення комісії про задоволення Акта про порушення №14 від 23.01.2020 року прийнято 27.02.2020 року та Акт розрахунок-не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу та його вартості складено 27.02.2020 року). Таким чином, вартість об`єму необлікованого (донарахованого) природного газу в сумі 6 689,42 грн. донарахований за період до 01.02.2020 року (за період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (лютий 2020 року)), і має бути компенсована Відповідачем Оператору ГРМ - АТ «ХАРКІВГАЗ».

Відповідно до вимог п.12 глави 5 розділу XІ Кодексу ГРМ, вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

Протокол засідання комісії від 27.02.2020 року та акт-розрахунок ВТВ на суму 6 689,42 грн., Рахунок на оплату ВТВ в сумі 6 689,42 грн. та Акт експертизи лічильника газу, довідка про непридатність лічильника газу, розрахунок витрат проведення експертизи лічильника природного газу суму 2 933,90 грн., рахунок на оплату експертизи в сумі 2 933,90 грн. було вручено Відповідачу 27.02.2020 року під час засідання комісії.

Відповідачу було направлено Вимогу про погашення заборгованості за вих. №610-S3-3654-0320 від 03.03.2020 року щодо сплати 6 689.42 грн. вартості необлікованого (донарахованого) природного газу, яка отримана особисто Відповідачем 11.03.2020 року.

На даний час вартість обсягу донарахованого природного газу в розмірі 6 689,42 грн. та вартість робіт, пов`язаних з демонтажем, транспортуванням та проведенням експертизи лічильника газу в сумі 2 933,90 грн. відповідачем не оплачено.

Відповідно до статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Через невиконання Відповідачем своїх зобов`язань перед Позивачем, АТ «Харківгаз» було змушене звернутися до суду за відновленням своїх порушених прав та інтересів.

Як вбачається з матеріалів справи між Відповідачем та АТ «Харківгаз» склалися відносини на підставі договору з розподілу природного газу на умовах Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2498, предметом якого є надання послуг з розподілу природного газу за адресою домоволодіння Відповідача ( АДРЕСА_1 ).

Вказаний договір відноситься до двохсторонніх і є підставою для виникнення у контрагентів взаємних зустрічних зобов`язань.

Якщо, кожна із сторін у зобов`язанні має одночасно і права, і обов`язки, вона вважається боржником у тому, що вона зобов`язана вчинити на користь другої сторони, і одночасно кредитором у тому, що вона має право вимагати від іншої сторони, що передбачено ст. 510 Цивільного кодексу України.

У положенні статті 13 Конституції України зазначено, що власність зобов`язує. Вказана норма кореспондує зі статтею 322 ЦК України - власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до п.7.4 Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498 споживач зобов`язується своєчасно повідомляти оператора ГРМ про всі зміни щодо персоніфікованих даних в заяві-приєднанні та/або позаштатної роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу).

Враховуючи вищевикладене, відповідачем неналежно виконувались умови Договору відповідно до вимог Кодексу ГРМ та ЗУ «Про ринок природного газу».

Таким чином, є всі підстави для задоволення позовних вимог позивача, оскільки відповідач іншого не довів, у зв`язку з чим підлягають стягненню з відповідача на користь позивача вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 6689,42 грн та вартість робіт, пов`язаних з демонтажем, транспортуванням та проведенням експертизи лічильника газу в сумі 2933,90 грн.

Згідноплатіжного доручення №1007 від 21.07.2020 року при пред`явленні позову до суду позивачем були понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 2102 грн.

Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, а саме судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору в розмірі 2012 гривні.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 12, 81, 141, 247, 263-265 ЦПК України, суд,

В И Р І Ш И В :

Позов АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «ХАРКІВГАЗ» - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 на користь АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «ХАРКІВГАЗ» (код 03359500, вул. Безлюдівська, буд. 1, м. Харків) вартість необлікованого (донарахованого) обсягу природного газу в сумі 6 689,42 грн., вартість робіт, пов`язаних з демонтажем, транспортуванням та проведенням експертизи лічильника газу в сумі 2 933,90 грн. та судовий збір в сумі 2 102 грн. 00 коп., а всього 11725 ( одинадцять тисяч сімсот двадцять п`ять) грн. 32 грн., які перерахувати на р/р № НОМЕР_3 в АБ «Клірінговий дім» м.Київ, МФО 300647, код ЄДРПОУ 03359500.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Харківського апеляційного суду через Красноградський районний суд Харківської області.

Суддя