Ухвала суду № 94292094, 21.01.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2021
Номер справи
520/18198/2020
Номер документу
94292094
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2021 року № 520/18198/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Єгупенка В.В.,

розглянувши у приміщенні суду в м. Харкові у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, м. Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 поверх) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом, в якому просила визнати протиправним та скасувати рішення №2000-0319-8/81421 від 21.10.2020 головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у перерахунку пенсії у зв`язку з втратою годувальника. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести з 13.12.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії згідно ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697 в редакції, визначеної Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р (ІІ)/2019, виходячи із розрахунку 60% від суми заробітної плати у розмірі 42078,40 грн., зазначеного у довідці Харківської обласної прокуратури №21-26 від 05.10.2020, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 , будучі пенсіонером по втраті годувальника, через особистий кабінет на порталі Пенсійного фонду України 12.10.2020 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про перерахунок розміру раніше призначеної пенсії. На вказаний вид пенсії позивача переведено 20.04.2010 та відповідно до положень ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» пенсію визначено у розмірі 60% від чинної на той час заробітної плати її померлого чоловіка – ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Підставою для звернення за перерахунком стало підвищення заробітної плати відповідної посади працівників прокуратури згідно з довідкою Харківської обласної прокуратури від 05.10.2020 №21-26. Рішенням №2000-0319-8/81421 від 21.10.2020 відповідачем відмовлено у проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі того, що рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 у справі №3-209/2018/18, 2807/19) поновлено право на перерахунок тільки пенсій призначених саме працівникам прокуратури і відсутні будь-які посилання для перерахунків пенсії по втраті годувальників – за померлих працівників прокуратури та на заробіток вказаний в довідці Харківської обласної прокуратури від 05.10.2020 №21-26. Вказані обставили стали підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідач надав до суду клопотання, в якому просив провадження у справі закрити, в обґрунтування якого зазначено, що предметом спору у даній справі є перерахунок та виплата пенсії згідно ч.20 ст.86 ЗУ «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697 в редакції, визначеної рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р, виходячи із розрахунку 60% від суми заробітної плати у розмірі 42078,40 грн., зазначеного у довідці Харківської обласної прокуратури №21-26 від 05.10.2020, з урахуванням раніше виплачених сум. Отже спір, на думку відповідача, щодо виплати пенсії, який станом на день смерті та день подачі заяви 15.12.2020 не вирішено, а тому право на перерахунок пенсії позивач не набув. Відповідач вказує, що до складу спадщини входять конкретні суми пенсії, які були нараховані та належали спадкодавцеві за життя і залишилися недоотриманими у зв`язку з його смертю. Таким чином, відповідач посилається на те, що правовідносини, які виникли в даній адміністративній справі, правонаступництва не допускають.

Відповідно до положень ст.ст.12, 171, 263 КАС України розгляд позовної заяви здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 20.04.2010 перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримувала пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до ЗУ «Про прокуратуру».

Чоловік позивача – ОСОБА_2 працював на посаді прокурора Зміївького району прокуратури Харківської області, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Позивач звернулася до відповідача із заявою, в якій просила здійснити перерахунок пенсії по втраті годувальника у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідної посади працівників прокуратури відповідно до довідки прокуратури Харківської області від 05.10.2020 №21-26, виданої відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)2019 у справі №3-209/2018(2413/18, 28/07/19) та постанови КМУ від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанови Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».

Рішенням відділу з питань перерахунків пенсій № 4 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області позивачу відмовлено у перерахунку пенсії.

Не погодившись із вказаним рішенням, позивач звернулася до суду з даним адміністративним позовом.

З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 померла, про що 16.12.2020 Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Чугуєву, Чугуївському та Печенізькому районах Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) було видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 (актовий запис №729).

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Умови пенсійного забезпечення відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників до 15 липня 2015 року визначалися Законом України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року №1789-XII. Зокрема, статтею 50-1 цього Закону, за якою позивачці призначено пенсію, визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина 13 цієї статті).

Частина 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року №1789-XII у редакції, чинній до 15 липня 2015 року, передбачала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

1 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, яким, зокрема, частину 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року № 1789-XII викладено у такій редакції: «Умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII, відповідно до підпункту 1 пункту 3 розділу ХІІ «Прикінцеві положення» якого визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року №1789-XII (крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу 1 частини 2 статті 46-2, статті 47, частини 1 статті 49, частини 5 статті 50, частини 3, 4, 6 та 11 статті 50-1, частини 3 статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).

Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» підвищено розміри заробітку працюючих працівників прокуратури.

З набранням з 1 січня 2015 року чинності Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 1 січня 2015 року законодавець делегував Кабінету Міністрів України.

На час прийняття постанови Кабінетом Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з прийняттям якої позивачка пов`язує виникнення у неї права на перерахунок пенсії, а також на час її звернення до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії положення статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року № 1789-XII, що регулювали порядок перерахунку пенсій, втратили чинність.

Постанова Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою підвищено розміри заробітку працівникам прокуратури та яка відповідно до її пункту 6 застосовується з 1 грудня 2015 року не містить положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури.

На час звернення позивачки до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначено не було.

Враховуючи наведене, з 1 грудня 2015 року - початку застосування постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та у зв`язку з набранням у подальшому чинності Законом України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII, яким по-іншому врегульовані правовідносини, пов`язані із пенсійним забезпеченням працівників прокуратури, пенсії, призначені за статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року №1789-XII, не підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у справах цієї категорії, зокрема, у постановах Верховного Суду від 14 березня 2018 року у справі № 713/793/16 (К/9901/12389/18), від 31 травня 2018 року у справі № 752/9033/17 ( К/9901/17376/18).

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відтак, оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачеві на умовах та в порядку, закріплених нормою, що втратила чинність.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача законних підстав для здійснення позивачці перерахунку пенсії, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року № 1789-XII, оскільки положення цієї статті втратили чинність.

Як убачається з копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 16.12.2020 позивач ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Пунктом 5 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд закриває провадження у справі у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи або припинення юридичної особи, за винятком суб`єкта владних повноважень, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.

Відповідно до вимог статей 1218, 1219 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Не входять до складу спадщини права та обов`язки, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, зокрема: 1) особисті немайнові права; 2) право на участь у товариствах та право членства в об`єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами; 3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; 4) права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом; 5) права та обов`язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу.

Згідно статті 1227 Цивільного кодексу України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Виходячи з аналізу вищезазначених правових норм, предметом спадкування можуть бути лише конкретні суми виплат, які належали спадкодавцеві за життя і залишилися недоотриманими у зв`язку з його смертю.

Аналогічна позиція викладена в ухвалі Верховного Суду від 30 жовтня 2018 року у справі № 522/19647/17.

Предметом спору у даній справі є проведення перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури, відповідно до довідки Харківської обласної прокуратури №21-26 від 05.10.2020.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.238 КАС України, суд закриває провадження у справі у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи або припинення юридичної особи, за винятком суб`єкта владних повноважень, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що спірні правовідносини не допускають правонаступництво, у зв`язку з чим клопотання відповідача про закриття провадження у справі підлягає задоволенню.

Частиною 2 ст.239 КАС України встановлено, що у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

Керуючись ст.ст.1, 2, 4, 5, 19, 20, 238, 241, 248, 256 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про закриття провадження у справі – задовольнити.

Провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, м. Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 поверх) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії – закрити.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Єгупенко