Рішення № 94292066, 20.01.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2021
Номер справи
520/16279/2020
Номер документу
94292066
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 січня 2021 р. № 520/16279/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горшкової О.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОІНВЕСТ ХОЛДИНГ" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,-

В С Т А Н О В И В:

Державна екологічна інспекція у Харківській області звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "АГРОІНВЕСТ ХОЛДИНГ" у вигляді тимчасової заборони (зупинення) діяльності підприємства із здійснення самовільного спеціального водокористування із поверхневих джерел водопостачання а саме: Старовірівського водосховища 40//ЧЕР/ДНЕПР/0426/0194/0052, що розміщене в с.Старовірівка, Нововодолазького району Харківської області, басейн р. Бсрестовенька/ басейн р. Берестова/ район басейну р. Дніпро; ставку Новомерчицької сільської ради Валківського району, що розміщений в басейні р. Мерчик (Сухий Мерчик), притока р.Мерла, притока р.Ворскла, басейн р.Дніпро, 40//ЧЕР/ДНЕПР/0509/0186/0064, ТН, 37 км, загальнодержавного значення, ставку, що розміщений в с.Д`яківка Нововодолазького району Харківської області до отримання дозволу на спеціальне водокористування (поверхневі води) на зазначені джерела водопостачання та у вигляді повного зупинення роботи джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря розташованих за адресою: с. Старовірівка, Нововодолазький район, Харківська область, а саме: двох ангарів для зберігання зерна, ангару для зберігання хімічних засобів захисту рослин, пестицидів та агрохімікатів, ангару для зберігання сільськогосподарської техніки, ЗАВ-80, приймального бункеру ЗАВ-80, що розміщений в зерноочисному комплексі, місця вивантаження відходів в автомобіль після ЗАВ-80, що розміщений в зерноочисному комплексі, місця вивантаження очищеного зерна в автомобіль, що розміщений в зерноочисному комплексі, газовий комплекс зерносушарка Scolari SR450, 2-х підземних ємностей для зберігання зрідженого газу об`ємом по 15м3 кожна, місця для зберігання сільськогосподарської техніки, токарного верстату, що розміщений в механічній майстерні підприємства, свердлильного верстату, що розміщений в механічній майстерні підприємства, ємності об`ємом 42м3 для зберігання дизельного палива (ДП), ємності об`ємом 24м3 для зберігання ДП, ємності об`ємом 21м3 для зберігання ДП, ємності об`ємом 10м3 дія зберігання ДП, 2-х ємностей об`ємом по 10м3 кожна для зберігання бензину до отримання ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "АГРОІНВЕСТ ХОЛДИНГ" відповідного дозволу па викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на зазначені джерела утворення викидів шляхом опломбування (опечатування) вказаного Державною екологічною інспекцією у Харківській області.

- контроль за виконанням рішення покласти на Державну екологічну інспекції у Xарківські й області.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що під час проведення перевірки відповідача встановлено порушення ст.ст. 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" та положень Водного Кодексу України, а саме відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та дозвіл на спеціальне водокористування. За наслідками проведеної перевірки позивачем було складено акт №545/11-02/02-06 від 12.08.2019. На думку позивача, порушення вимог законодавства, до теперішнього часу продовжують створювати загрозу життю та здоров`ю людей, а отже адміністративний позов є таким, що підлягає задоволенню.

Ухвалою суду від 20.11.2020 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачеві - відповідь на відзив.

Ухвала про відкриття провадження у справі направлена на адресу відповідача та отримана відповідачем.

Представник відповідача у наданому до суду відзиві на позов проти заявленого позову заперечував та зазначив, що товариство на даний час повністю усунуло 3 порушення, які було виявлено, а саме пункти 12,13,17 припису та надалі вживає всіх можливих заходів для усунення інших виявлених порушень екологічного законодавства. Також наголошує на те, що порушення, зазначені в позовній заяві та заходи реагування є неспіврозмірними з реальними обставинами.

Позивач скористувався своїм правом на надання відповіді на відзив, в якій додатково аргументував доводи, викладені в адміністративному позові.

Відповідно до статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно з положеннями частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що на підставі наказу Державної екологічної інспекції у Харківській області від 24.07.2019 №545/11-02 та направлення від 24.07.2019 №545/11-02/02-06, відповідачем проведено планову перевірку додержання суб`єктом господарювання Товариством з обмеженою відповідальністю "АГРОІНВЕСТ ХОЛДИНГ" вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, за результатами якої складено акт №545/11-02/02-06 від 12.08.2019.

Актом перевірки встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРОІНВЕСТ ХОЛДИНГ" для питних, санітарно-гігієнічних та виробничих потреб (для внесення хімічних засобів захисту рослин, пестицидів, мінеральних добрив тощо) використовує за відсутності дозволу на спеціальне водокористування наступні джерела водопостачання:

- Старовірівське водосховище 40//ЧЕР/ДНЕПР/0426/0194/0052, що розміщене в с. Старовірівка, Нововодолазького району Харківської області, басейн р. Берестовенька/ басейн р. Берестова/ район басейну р. Дніпро;

- ставок Новомерчицької сільської ради Валківського району, що розміщений в басейні р. Мерчик (Сухий Мерчик), притока р. Мерла, притока р. Ворскла, басейн р. Дніпро, 40//ЧЕР/ДНЕПР/0509/0186/0064, ТН, 37 км. загальнодержавного значення;

- ставок, що розміщений в с. Д`яківка Нововодолазького району Харківської області.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 44 Водного кодексу України, водокористувачі зобов`язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

У зв`язку з тим, що Товариством з обмеженою відповідальністю"АГРОІНВЕСТ ХОЛДИНГ" здійснює спеціальне водокористування для питних, санітарно-гігієнічних та виробничих потреб, отримання дозволу на спеціальне водокористування є обов`язковим.

Також перевіркою встановлено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від джерел викидів (утворення), що розташовані на території підприємства Товариством з обмеженою відповідальністю "АГРОІНВЕСТ ХОЛДИНГ" за адресою: с. Старовірівка, Нововодолазький район, Харківська область, здійснюються за відсутності дозволу па викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря з наступних стаціонарних джерел:

- ангару для зберігання зерна (джерела викиду 4-ри примусово-витяжні отвори);

- ангару для зберігання зерна (джерела викиду - 4-рн примусово-витяжні отвори);

- ангару дія зберігання хімічних засобів захисту рослин, пестицидів та агрохімікатів;

- ангару для зберігання сільськогосподарської техніки (джерела утворення - дверні отвори);

- ЗАВ-80;

- приймального бункеру ЗАВ-80, що розміщений в зерноочисному комплексі;

- місця вивантаження відходів в автомобіль після ЗАВ-80, що розміщений в зерноочисному комплексі;

- місця вивантаження очищеного зерна в автомобіль, що розміщений в зерноочисному комплексі;

- газовий комплекс зерносушарка Scolarі SR450;

- 2-х підземних ємностей для зберігання зрідженого газу об`ємом по 15 мЗ кожна;

- місця для зберігання сільськогосподарської техніки;

- токарного верстату, що розміщений в механічній майстерні підприємства;

- свердлильного верстату, що розміщений в механічній майстерні підприємства;

- ємності об`ємом 42 мЗ для зберігання дизельного палива (ДП);

- ємності об`ємом 24 мЗ для зберігання ДП;

- ємності об`ємом 21 мЗ для зберігання ДП;

- ємності об`ємом 10 мЗ для зберігання ДП;

- 2-х ємностей об`ємом по 10 мЗ кожна для зберігання бензину.

З метою усунення зазначених порушень, Інспекцією видано припис від 12 серпня 2019 року №64/02-13, яким зобов`язано Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРОІНВЕСТ ХОЛДИНГ" отримати дозвіл на спеціальне водокористування та дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Згідно наказу від 02 вересня 2020 року за № 795/12-02, в термін з 03 вересня 2020 року по 09 вересня 2020 року проведено позапланову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОІНВЕСТ ХОЛДИНГ".

За наслідками перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОІНВЕСТ ХОЛДИНГ", інспекцією складено акт проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів № 795/12-02/08-04 від 09.09.2020.

Актом перевірки встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРОІНВЕСТ ХОЛДИНГ" не виконано вищезазначений припис Інспекції та підприємство продовжує здійснювати самовільне водокористування (поверхневі води), та викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за адресою с. Старовірівка, Нововодолазький район, Харківська область.

У зв`язку із вищезазначеним, Державна екологічна інспекція звернулася до суду з адміністративним позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно із положеннями ч.4 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виключно законами встановлюються, зокрема, повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності.

Відповідно до приписів ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Згідно з ч. 1 ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, в тому числі про поводження з відходами; щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов.

Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України, правовий статус якої визначено у Положенні, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року №275.

Відповідно до п. 2 розділу 2 Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 11.08.2017 №312, Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог, зокрема, природоохоронного законодавства.

Як передбачено положеннями ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.

Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).

У разі відмови суб`єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.

Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

Згідно із приписами ч. 1 ст. 8 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб`єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом; надавати (надсилати) суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків; застосовувати санкції до суб`єктів господарювання, їх посадових осіб та вживати інших заходів у межах та порядку, визначених законом.

Так, за визначенням ст.1 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" джерело викиду - об`єкт (підприємство, цех, агрегат, установка, транспортний засіб тощо), з якого надходить в атмосферне повітря забруднююча речовина або суміш таких речовин.

Згідно із положеннями ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" підприємства, установи, організації та громадяни - суб`єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов`язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов`язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів та біологічних факторів на його стан, зобов`язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік; заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря; забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок; забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин; використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел; здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря; своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.

Відповідно до ч.ч. 1, 5, 6 ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров`я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до першої групи, суб`єкту господарювання, об`єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Відповідно до положень ст. 12 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" господарська чи інші види діяльності, пов`язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 29.09.2001 №1598 затверджено Перелік найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, викиди яких в атмосферне повітря підлягають регулюванню, до кола яких віднесено найбільш поширені забруднюючі речовини: оксиди азоту, бенз(а)пірен, діоксид та інші сполуки сірки, оксид вуглецю, озон, речовини у вигляді суспендованих твердих частинок (мікрочастинки та волокна), свинець та його сполуки, формальдегід; небезпечні забруднюючі речовини: метали та їх сполуки, органічні аміни, леткі органічні сполуки, стійкі органічні сполуки, хлор, бром та їх сполуки, фтор та його сполуки, ціаніди, фреони, арсен та його сполуки.

При цьому, суд зазначає, що згідно з положеннями ст. 14 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин, для яких не встановлено відповідних нормативів екологічної безпеки, допускаються у виняткових випадках лише з дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до першої групи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, а до другої або третьої групи, - обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Судом встановлено, що на виконання припису №64/02-13 від 12.08.2019 відповідачем усунуто порушення, а саме: пункт 12 припису – "завести первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюється, збирається у процесі господарської діяльності ТОВ "АГРОІНВЕСТ ХОЛДІНГ", пункт 13 припису – порушення пункту "є" частини першої статті 17 Закону України №187/98, пункт 19 припису – Закон України "Про страхування".

Так, із матеріалів справи вбачається, що відповідно до пункту 12 припису - відповідач зазначає, що задля максимальної утилізації відходів укладено договір №9-01.03.19/КВІ від 01.03.2019 про надання послуг із збирання, перевезення, зберігання, оброблення та утилізації відходів між ТОВ "АГРОІНВЕСТ ХОЛДІНГ" та ТОВ "Український центр поводження з відходами", що залишений поза увагою позивача при проведенні позапланової перевірки.

Як стверджує позивач, на даний момент відповідачем здійснюються всі заходи для підписання додаткової угоди про продовження строку договору.

Суд критично ставиться до цих тверджень, тому що на момент розгляду справи, відповідачем не було надано до суду підтверджуючих документів щодо усунення даного порушення.

Відповідно до пункту 13 припису, відповідачем виконано цей пункт у повному обсязі, на підтвердження цього надано Наказ №26/11-01 від 26.11.2020 про призначення відповідальної особи за здійснення первинного обліку відходів та пакувальних матеріалів і тари, а також ведення і зберігання типових форм №1-ВТ за кожним конкретним місцем первинного обліку відповідно до її посадових обов`язків та фаху (кваліфікації) з 26.11.2020. Відповідачем також введено типову форму первинної облікової документації №1-ВТ "Облік відходів та пакувальних матеріалів і тари".

Відповідно до пункту 19 припису – 27.11.2020 між ТОВ "АГРОІНВЕСТ ХОЛДІНГ" та ПАТ "Українська пожежно-страхова компанія" був укладений договір обов`язкового страхування цивільної відповідальності суб`єктів господарювання за шкоду, заподіяну довкіллю або здоров`ю людей під час зберігання та застосування пестицидів і агрохімікатів №199/030/000036.

Суд приймає до уваги виконання ТОВ "АГРОІНВЕСТ ХОЛДІНГ" пункту 19 припису.

З огляду на зазначене, відповідач вважає, що згідно до припису залишились лише ті порушення, які, на його думку, не мають суттєвого значення.

Поряд із тим, на момент розгляду справи не усунутими залишаються порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього середовища, а саме: отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від наступних джерел викидів: ангару для зберігання зерна (джерела викиду 4-ри примусово-витяжні отвори); ангару для зберігання зерна (джерела викиду - 4-рн примусово-витяжні отвори); ангару дія зберігання хімічних засобів захисту рослин, пестицидів та агрохімікатів; ангару для зберігання сільськогосподарської техніки (джерела утворення - дверні отвори); ЗАВ-80; приймального бункеру ЗАВ-80, що розміщений в зерноочисному комплексі; місця вивантаження відходів в автомобіль після ЗАВ-80, що розміщений в зерноочисному комплексі; місця вивантаження очищеного зерна в автомобіль, що розміщений в зерноочисному комплексі; газовий комплекс зерносушарка Scolarі SR450; 2-х підземних ємностей для зберігання зрідженого газу об`ємом по 15 мЗ кожна; місця для зберігання сільськогосподарської техніки; токарного верстату, що розміщений в механічній майстерні підприємства; свердлильного верстату, що розміщений в механічній майстерні підприємства; ємності об`ємом 42 мЗ для зберігання дизельного палива (ДП); ємності об`ємом 24 мЗ для зберігання ДП; ємності об`ємом 21 мЗ для зберігання ДП; ємності об`ємом 10 мЗ для зберігання ДП; 2-х ємностей об`ємом по 10 мЗ кожна для зберігання бензину; розробити та затвердити інструкцію з експлуатації установки очистки газу на джерелі викиду ЗАВ-80; розробити паспорт на установку очистки газу; здійснювати оснащення споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення; здійснити контроль за експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин; скласти за результатами огляду акти перевірок технічного стану установок очистки газу на джерелі викиду (утворення); здійснити виробничий контроль ефективності роботи газоочисної установки; здійснити інструментально- лабараторні вимірювання параметрів викидів забруднюючих речовин пересувних джерел; завести первинний поточний облік кількості типу і складу відходів, що утворюються, збираються в процесі господарської діяльності; забезпечити подання статистичної звітності про відходи підприємством; вирішити питання щодо подання декларації про відходи; здійснювати зберігання та видалення відходів відповідно до вимог екологічної безпеки; дотримуватися правил транспортування, зберігання і застосування засобів захисту рослин, стимуляторів їх росту, мінеральних добрив, нафти і нафтопродуктів, токсичних хімічних речовин та інших препаратів, а саме: здійснювати діяльність по використанню хімічних засобів захисту рослин та мінеральних добрив за наявності санітарного паспорту на право одержання зберігання та застосування пестицидів і мінеральних добрив, здійснювати передачу спеціалізованим підприємствам використаної тари (упаковки) з-під пестицидів, агрохімікатів мінеральних добрив.

Суд вважає необґрунтованим посилання відповідача на те, що залишились лише ті порушення, які, на його думку не мають суттєвого значення, оскільки законодавцем не передбаченої такої підстави для невиконання вимог контролюючого суб`єкта, як скептичне ставлення об`єкта перевірки до виявлених порушень, а доказів усунення вищезазначених порушень відповідачем до суду не надано.

Відповідно до ч.7 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Згідно з ч.5 ст.4 вказаного Закону виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Таким чином, станом на момент розгляду справи ТОВ "АГРОІНВЕСТ ХОЛДІНГ" усунуто лише незначні порушення, а порушення, які загрожують життю та здоров`ю людей, в частині отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря з перелічених в приписі стаціонарних джерел, залишається не виконаними.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, підставою для звернення до суду Державної екологічної інспекції у Харківській області слугувала фіксація актом перевірки тієї обставини, що підприємство використовує без спеціального дозволу джерела водопостачання для питних, санітарно-гігієнічних та виробничих потреб, що є порушенням ст.ст.44, 49 Водного кодексу України.

Статтею 44 Водного кодексу України передбачено, що водокористувачі зобов`язані, в тому числі, здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Відповідно до статті 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об`єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об`єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Відповідно до статті 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування. Дозвіл на спеціальне водокористування видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства.

Згідно статті 110 Водного кодексу України, порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у: 1) самовільному захопленні водних об`єктів; 2) забрудненні та засміченні вод; 3) порушенні режиму господарської діяльності у водоохоронних зонах та на землях водного фонду; 4) руйнуванні русел річок, струмків та водотоків або порушенні природних умов поверхневого стоку під час будівництва і експлуатації автошляхів, залізниць та інших інженерних комунікацій; 5) введенні в експлуатацію підприємств, комунальних та інших об`єктів без очисних споруд чи пристроїв належної потужності; 6) недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування; 7) самовільному проведенні гідротехнічних робіт (будівництво ставків, дамб, каналів, свердловин); 8) порушенні правил ведення державного обліку вод або перекрученні чи внесенні недостовірних відомостей в документи державної статистичної звітності; 9) пошкодженні водогосподарських та гідрометричних споруд і пристроїв, порушенні правил експлуатації та встановлених режимів їх роботи; 10) незаконному створенні систем скидання зворотних вод у водні об`єкти, міську каналізаційну мережу або зливну каналізацію та несанкціонованому скиданні зворотних вод; 11) використанні земель водного фонду не за призначенням; 12) неповідомленні (приховуванні) відомостей про аварійні ситуації на водних об`єктах; 13) відмові від надання (приховуванні) проектної документації та висновків щодо якості проектів підприємств, споруд та інших об`єктів, що можуть впливати на стан вод, а також актів і висновків комісій, які приймали об`єкт в експлуатацію; 14) порушенні правил охорони внутрішніх морських вод та територіального моря від забруднення та засмічення.

Суд звертає увагу, що відповідач, виходячи з відзиву на позовну заяву, не вживає жодних заходів щодо отримання дозволу на спеціальне водокористування, а тому серед порушень щодо використання джерел водопостачань, відповідач створює загрозу життю та здоров`ю людей.

З огляду на зазначене, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог позивача і в частині тимчасової заборони (зупинення) діяльності підприємства із здійснення самовільного спеціального водокористування із поверхневих джерел водопостачання.

Суд не бере до уваги надане відповідачем у відзиві повідомлення щодо виконання припису від 09.09.2020 №08/08-10, відповідно до якого відповідач просить позивача врегулювати спір відповідно до ст.190 КАС України у зв`язку із наданням плану усунення виявлених порушень, оскільки хоч воно і адресовано Державній екологічній інспекції в Харківській області, але воно не містить належних доказів направлення його позивачу.

Згідно положень ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин 1 та 3 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Згідно положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257, 258, 262, 295, 297 КАС України, суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Державної екологічної інспекцієї у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОІНВЕСТ ХОЛДИНГ" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОІНВЕСТ ХОЛДИНГ" у вигляді тимчасової заборони (зупинення) діяльності підприємства із здійснення самовільного спеціального водокористування із поверхневих джерел водопостачання а саме: Старовірівського водосховища 40//ЧЕР/ДНЕПР/0426/0194/0052, що розміщене в с.Старовірівка, Нововодолазького району Харківської області, басейн р. Бсрестовенька/ басейн р. Берестова/ район басейну р. Дніпро; ставку Новомерчицької сільської ради Валківського району, що розміщений в басейні р. Мерчик (Сухий Мерчик), притока р.Мерла, притока р.Ворскла, басейн р.Дніпро, 40//ЧЕР/ДНЕПР/0509/0186/0064, ТН, 37 км, загальнодержавного значення, ставку, що розміщений в с.Д`яківка Нововодолазького району Харківської області до отримання дозволу на спеціальне водокористування (поверхневі води) на зазначені джерела водопостачання та у вигляді повного зупинення роботи джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря розташованих за адресою: с. Старовірівка, Нововодолазький район, Харківська область, а саме: двох ангарів для зберігання зерна, ангару для зберігання хімічних засобів захисту рослин, пестицидів та агрохімікатів, ангару для зберігання сільськогосподарської техніки, ЗАВ-80, приймального бункеру ЗАВ-80, що розміщений в зерноочисному комплексі, місця вивантаження відходів в автомобіль після ЗАВ-80, що розміщений в зерноочисному комплексі, місця вивантаження очищеного зерна в автомобіль, що розміщений в зерноочисному комплексі, газовий комплекс зерносушарка Scolari SR450, 2-х підземних ємностей для зберігання зрідженого газу об`ємом по 15м3 кожна, місця для зберігання сільськогосподарської техніки, токарного верстату, що розміщений в механічній майстерні підприємства, свердлильного верстату, що розміщений в механічній майстерні підприємства, ємності об`ємом 42м3 для зберігання дизельного палива (ДП), ємності об`ємом 24м3 для зберігання ДП, ємності об`ємом 21м3 для зберігання ДП, ємності об`ємом 10м3 дія зберігання ДП, 2-х ємностей об`ємом по 10м3 кожна для зберігання бензину до отримання ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ АГРОІНВЕСТ ХОЛДИНГ' відповідного дозволу па викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на зазначені джерела утворення викидів шляхом опломбування (опечатування) вказаного Державною екологічною інспекцією у Харківській області.

Контроль за виконанням рішення покласти на Державну екологічну інспекції у Xарківській області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Горшкова