
Справа № 420/639/21
У Х В А Л А
21 січня 2021 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Марин П.П., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання наказу неправомірним, зобов`язати вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, в якому позивач просить:
визнати неправомірним та скасувати Наказ Головного управління державної міграційної служби України в Одеській області №250 від 30.12.2020 року про відмову ОСОБА_1 в оформленні документів для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
зобов`язати Головне управління державної міграційної служби України в Одеській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.12.2020 р. щодо вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
Одночасно з позовом, представником позивачем надано клопотання про поновлення строку на звернення до суду.
Вказане клопотання представник позивача обґрунтовує тим, що повідомлення наручно отримано позивачем 30.12.2020 року, про що свідчить розписка позивача у повідомленні. Після отримання повідомлення позивач звернувся до Одеського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги. 13.01.2021 року Одеським місцевим центром з надання безоплатної правової допомоги видано доручення для надання безоплатної вторинної правової допомоги за №45 на адвоката ОСОБА_2 . Таким чином, всі дії адвоката - представника позивача направлені на надання правової допомоги здійснювались вже після закінчення процесуального строку. Враховуючи те, що позивач не володіє державною мовою, а тому не має можливості представляти свої інтереси самостійно, можливість процесуального захисту прав позивача можлива лише після залучення адвоката для захисту його інтересів. З огляду на викладене та те, що фактично позивач мав змогу захистити свої права лише після залучення адвоката, як його представника, що фактично було здійснено 13.01.2021 року, представник позивача вважає, що є підстави для поновлення строку на звернення з цією позовною заявою.
Суд зазначає, що згідно з ч.1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до ч.6 ст.161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно з ч.1, 6 ст.121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Про поновлення або продовження процесуального строку, відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою.
З урахуванням наведених у клопотанні обґрунтувань щодо поновлення строку, суд вважає причини пропуску строку поважними, а клопотання таким, що підлягає задоволенню.
Також, представником позивача, в адміністративному позові зазначено про необхідність розгляду справи за правилами загального позовного провадження, оскільки дана справа має суттєве значення для позивача, адже стосується питання надання йому міжнародного захисту в Україні, якого він потребує через неможливість повернутися до країни походження через небезпеку для його життя та здоров`я. Таким чином, рішення Одеського окружного адміністративного суду може вирішально вплинути на подальшу долю позивача. До того ж під час судового засідання у позивача буде можливість надати детальні пояснення щодо обставин його міграційної справи, що буде не можливим у випадку розгляду справи за правилами спрощеного провадження. Тож позивач бажає приймати участь у судових засіданнях та надати свої пояснення до суду, а також ця справа має виключне значення для позивача.
З огляду на викладене, представник позивача в прохальній частині позову просить суд, зокрема, здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Згідно ч.1 ст.12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Відповідно до ч.5 ст.12 КАС України умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом.
Згідно ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Відповідно до положень п.20 ч.1 ст.4 КАС України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Відповідно до ч.3 ст.12 КАС України загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно з ч.3 ст.257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Проте, зазначені представником позивача доводи щодо значущості даної справи для позивача не є достатніми підставами для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, враховуючи специфіку даної категорії справ. Разом з тим, представником позивача не зазначено в чому саме полягає складність даної справи, суспільний резонанс чи інших обставин, що свідчать про необхідність розгляду справи №420/639/20 за правилами загального позовного провадження.
Крім того, учасники справи не позбавлені можливості подання до суду письмових пояснень та письмових доказів при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи, в порядку визначеному ст. 262 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.12, 160, 161, 171, 248, 257-261 КАС України
УХВАЛИВ:
Поновити позивачу строк звернення до суду.
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (код ЄДРПОУ 37811384, м. Одеса, вул. Преображенська, 44) про визнання наказу неправомірним, зобов`язати вчинити певні дії.
Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Справа буде розглянута судом на підставі ст.262 КАС України у межах строків, визначених ст.258 КАС України та з урахуванням встановлених сторонам строків для подання заяв по суті.
Звернути увагу учасників справи, що відповідно до ч.2 ст.262 КАС України, відповідно до якої розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Встановити відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст.162 КАС України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.
Встановити позивачу п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Встановити відповідачу п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Відповідно до вимог ч.3 ст.162 КАС України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.6 ст.162КАС України).
Відповідно до ч.4 ст.159 КАС України, неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Встановити учасникам справи п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання заяв з процесуальних питань (ст. ст. 166-167 КАС України).
Звернути увагу учасників справи, що надання доказів відбувається в порядку ст.79 КАС України, а витребування доказів – згідно ст.80 КАС України.
Витребувати у відповідача по справі – Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області належним чином завірену копію міграційної справи Іслам ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин Бангладеш).
Витребувані доказі необхідно надати у строк для подання відзиву.
Копію ухвали направити учасникам справи, разом з інформацією про їхні процесуальні права та обов`язки.
Відповідно до п. 12 ч. 9 ст. 171 КАС України суд повідомляє,про наявні в суді матеріали, які підлягають врученню суб`єкту владних повноважень як стороні, та про можливість їх отримання лише безпосередньо у суді, оскільки розгляд справи здійснюється за місцезнаходженням суб`єкта владних повноважень.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - http://adm.od.court.gov.ua/sud1570/.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя П.П. Марин