
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 січня 2021 р. Справа№200/11943/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )
до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171861, 87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27а)
про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
18 грудня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неврахування позивачу до загального страхового стажу період роботи у ПАТ «Азовзагальмаш» з 1 липня 2015 року по 22 вересня 2020 року, що складає 5 років 2 місяці 22 дні, зобов`язання відповідача зарахувати до загального страхового стажу період роботи у ПАТ «Азовзагальмаш» з 1 липня 2015 року по 22 вересня 2020 року, що складає 5 років 2 місяці 22 дні, зобов`язати відповідача зробити перерахунок, нарахування та виплату пенсії з урахуванням доходів та страхового стажу за період роботи у ПАТ «Азовзагальмаш» з 1 липня 2015 року по 22 вересня 2020 року, а саме з 12 листопада 2016 року (з дня призначення пенсії).
21 грудня 2020 року Донецьким окружним адміністративним судом було складено розпорядження № 219 щодо повторного автоматизованого розподілу справи, у зв`язку з перебуванням судді Логойди Т.В. у відрядженні.
Відповідно до витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21 грудня 2020 року справу передано на розгляд судді Смагар С.В.
Ухвалою від 21 грудня 2020 року суд залишив без руху позовну заяву позивача та надав десятиденний строк з дня отримання копії ухвали для усунення виявлених судом недоліків.
28 грудня 2020 року на адресу суду надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, в якій виконав вимоги ухвали суду від 21 грудня 2020 року, чим усунув її недоліки.
Ухвалою від 29 грудня 2020 року суд прийняв до розгляду позовну заяву, відкрив провадження в адміністративній справі № 200/11943/20-а за правилами спрощеного позовного провадження. Одночасно суд зобов`язав відповідача надати суду належним чином засвідчений витяг з особової справи позивача відповідно до спірних правовідносин, а також всі інші докази, які стали підставою для вчинення відповідачем спірних дій.
За правилами пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі – КАС України) справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Згідно з нормами частини третьої статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 12 листопада 2016 року перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком згідно ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Проте, у листопаді 2020 року, скориставшись особистим кабінетом на порталі Пенсійного фонду, позивач дізнався про те, що відповідачем з дня призначення йому пенсії не було враховано до його загального страхового стажу період його роботи у Приватному акціонерному товаристві «Азовзагальмаш» з 1 липня 2015 року по 22 вересня 2020 року. Позивач вважає, що стаж його роботи підтверджується записами в його трудовій книжці та довідкою ОК-5 в якій також і відображена сума отриманої ним заробітної плати в оскаржуваний період.
Відповідач до суду надав відзив, в якому заперечивши проти задоволення позовних вимог зазначив, що позивач перебуває на обліку у відповідача з 12 листопада 2016 року, як одержувач пенсії за віком, що призначена та обчислена у відповідності до ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Зазначає, що немає законних підстав здійснити перерахунок пенсії позивачу за період роботи в ПрАТ «Азовзагальмаш» з липня 2015 року по 22 вересня 2020 року, оскільки підприємством за вказаний період не сплачувались страхові внески згідно статті 24 Закону № 1058. Крім цього відповідач наголосив, що позивач з заявою про перерахунок пенсії згідно Постанови Правління Пенсійного фонду України № 22-1 не звертався. Рішення про відмову в зарахуванні періодів роботи в ПрАТ «Азовзагальмаш» щодо позивача відповідачем не приймалось.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого Іллічівським РВ Маріупольського МУ УМВС України в Донецькій області 11 квітня 2001 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 на управління покладені повноваження, зокрема, щодо призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії, щомісячного довічного грошове утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункти 7,8 пункту 4 Положення).
Як встановлено судом на підставі пояснень сторін та матеріалів справи позивач перебуває на перебуває на обліку у відповідача з 12 листопада 2016 року, як одержувач пенсії за віком, що призначена та обчислена у відповідності до ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися, зокрема, до органів державної влади щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Організація прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, регламентуються Положенням про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1.
Відповідно до вищевказаного положення органами Пенсійного фонду здійснюється надання послуг, зокрема, в електронній формі з використанням технологій віддаленого доступу (вебтехнологій). Скарги та запити громадян (у тому числі щодо надання консультацій і роз`яснень чинного законодавства, пов`язаних із нарахуванням та виплатою пенсій), заяви та інші звернення щодо регулювання відносин, крім іншого, між органами Пенсійного фонду та страхувальниками подаються через Вебпортал шляхом заповнення відповідного електронного бланка.
Відповідно до Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися, зокрема, до органів державної влади щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Організація прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, регламентуються Положенням про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1.
Відповідно до вищевказаного положення органами Пенсійного фонду здійснюється надання послуг, зокрема, в електронній формі з використанням технологій віддаленого доступу (вебтехнологій). Скарги та запити громадян (у тому числі щодо надання консультацій і роз`яснень чинного законодавства, пов`язаних із нарахуванням та виплатою пенсій), заяви та інші звернення щодо регулювання відносин, крім іншого, між органами Пенсійного фонду та страхувальниками подаються через Вебпортал шляхом заповнення відповідного електронного бланка.
23 грудня 2020 року позивач за допомогою Вебпорталу (номер звернення ВЕБ-05805-Ф-С-20-075469) звернувся до відповідача із клопотанням в якому просив здійснити перерахунок його пенсії.
Своїм листом від 24 грудня 2020 року вих. № 1438-2650/К-04/8-0580/20 відповідач, поряд з іншим, повідомив позивача про те, що станом на 24 грудня 2020 року підприємством ПАТ «Азовзагальмаш» страхові внески сплачені лише по 30 червня 2015 року, а тому підстави для зарахування періоду роботи за який не сплачені страхові внески відсутні.
Як встановлено судом на підставі пояснень позивача, підтверджується матеріалами справи, а також не заперечується відповідачем до страхового стажу позивача не зараховано період його роботи з 1 квітня 2018 року по 29 квітня 2020 року на ДП «Селидіввугілля» в особі ВП «Шахта 1-3 Новогродівська» з підстав несплати страхових внесків підприємством.
Судом встановлено, що записами у трудовій книжці позивача (від 8 жовтня 1973 року) №№ 14-17 підтверджується, що, зокрема, у період з 1 липня 2015 року по 22 вересня 2020 року позивач працював у Приватному акціонерному товаристві «Азовзагальмаш» на посаді слюсаря з паливної апаратури п`ятого розряду.
Не сплата страхових внесків Приватним акціонерним товариством «Азовзагальмаш» у період з 1 липня 2015 року по 22 вересня 2020 року підтверджується витягом із Індивідуальних відомостей про застраховану особу Форми ОК-5, що наявний в матеріалах справи. При цьому зазначений витяг має відомості про заробіток позивача у період з 1 липня 2015 року по вересень 2020 року для нарахування пенсії, який він отримував від ПАТ «Азовзагальмаш».
Отже, спірним питанням у справі є правомірність дій відповідача щодо не зарахування при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоду роботи позивача з 1 липня 2015 року по 22 вересня 2020 року.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058 страховий стаж - це період, протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом, і за який сплачено страхові внески.
Згідно зі статтею 24 Закону № 1058-ІV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
За приписами статті 113 Закону № 1058 держава створює умови для функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.
Пунктом 1 частини другої статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464-IV) встановлено, що платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до статті 4 Закону № 2464-IV платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до статті 26 Закону № 2464-IV посадові особи платників єдиного внеску несуть адміністративну відповідальність, зокрема, за порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати єдиного внеску.
Таким чином, обов`язок щодо сплати єдиного внеску покладено саме на ПАТ «Азовзагальмаш», який здійснив нарахування цього внеску та утримання його із заробітної плати позивача.
Суд зазначає, що, фактично, внаслідок невиконання ПАТ «Азовзагальмаш» обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Вказаний висновок узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постановах від 24 травня 2018 року у справі № 490/12392/16-а, від 1 листопада 2018 року у справі № 199/1852/15-а, та від 31 жовтня 2019 року у справі 266/1994/17.
Судом встановлено, що згідно форми ОК-5 в період з 1 липня 2015 року по жовтень 2020 року позивачу нараховувалась заробітна плата, але не сплачувались страхові внески, отже суд дійшов висновку, що в даному випадку позивач не може нести відповідальність за неналежне виконання своїх обов`язків підприємством, на якому він працює.
Щодо посилання відповідача на те, що управлінням не приймалось жодного рішення про відмову у зарахуванні оскаржуваних періодів роботи позивача, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням.
Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до частини 1 статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною 5 статті 45 цього Закону визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган ПФУ та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління ПФУ 25 листопада 2005 року № 22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846; далі Порядок № 22-1).
Відповідно до пункту 1.5. Порядку № 22-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України.
Пунктом 2.1. Порядку № 22-1 визначено перелік документів, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком.
Згідно з пунктом 2.7. Порядку № 22-1 до заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.
Згідно з пунктом 4.1. Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Пунктом 4.2. Порядку № 22-1 визначено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Відповідно до положень пункту 4.3. Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління.
Згідно з пунктом 4.7. Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.
Судом встановлено, що позивачем дійсно не дотримано встановленого порядку звернення за перерахунком пенсії, оскільки він не звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, у зв`язку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії відповідно до вимог Порядку № 22-1 та статті 44 Закону № 1058-IV.
Разом з тим суд, зазначає, що відповідно до пункту 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року за № 22-1 (далі - Порядок №22-1), днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
Зазначаючи про недотримання порядку звернення до Пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії, відповідач припустився формалізму, оскільки, з огляду на відповідь відповідача, неналежна форма заяви не була підставою для відмови.
Вказані висновки, які суд у даній справі застосовує, викладені у постанові Верховного Суду від 30 травня 2018 року у справі №537/3480/17, від 27 листопада 2019 року у справі №748/696/17.
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Суд зазначає, що в даному випадку відповідач, розглянувши заяву позивача як звернення, та не прийнявши відповідного рішення, вчинив протиправні дії, а не допустив протиправну бездіяльність.
З урахуванням встановлених обставин, суд приходить висновку про задоволення позовних вимог в ці частині шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку призначеної позивачу пенсії.
Щодо позовної вимоги позивача про зобов`язання відповідача зарахувати позивачу до загального страхового стажу період його роботи з 1 липня 2015 року по 22 вересня 2020 року та зробити перерахунок його пенсії суд зазначає наступне.
Як вже було вказано судом вище, відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Суд зазначає, що у випадку, коли закон встановлює повноваження суб`єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов`язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб`єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення) з урахуванням встановлених судом обставин, оскільки адміністративний суд не вправі перебирати на себе повноваження суб`єкта публічної адміністрації, реалізуючи за нього процедурні дії, ухвалювати рішення чи проводити адміністративну процедуру. Таке втручання може мати місце лише у випадку, якщо судом буде встановлено, що в адміністративній процедурі фізична (юридична) особа виконала всі приписи закону, а суб`єкт владних повноважень у відповідь необґрунтовано й незаконно не вчинив належну дію чи не ухвалив необхідне рішення. Тобто, перерахунок пенсії є дискреційним повноваженням пенсійного органу. У такому випадку, суд може лише зобов`язати пенсійний орган повторно розглянути заяву про перерахунок пенсії, вказавши на виявлені порушення.
З урахуванням вищевикладеного та з метою ефективного захисту порушених прав, свобод, інтересів позивача, суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог в цій частині шляхом зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 23 грудня 2020 року про перерахунок пенсії, що призначена йому з 12 листопада 2016 року з урахуванням вже виплачених сум.
Щодо позовних вимог позивача про зобов`язання відповідача зробити нарахування та виплату пенсії з урахуванням доходів та страхового стажу за період його роботи з 1 липня 2015 року по 22 вересня 2020 року суд вважає за необхідне відмовити, оскільки вказана вимога є передчасною, так як перерахунок пенсії позивача ще не зроблено і у відповідача, станом на момент розгляду даної справи, обов`язок проведення нарахування та виплати донарахованих сум пенсії позивача ще не настав, а суд не вирішує питання про захист прав, які ще тільки можливо будуть порушені у майбутньому. Крім цього, проведення перерахунку на підставі даного рішення саме по собі є підставою для проведення відповідачем відповідних виплат.
З урахуванням викладеного, суд доходить до висновку щодо часткового задоволення позовних вимог позивача.
Згідно з положеннями частини 3 статті 139 КАС при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору. Позивачем був сплачений судовий збір у сумі 840 грн. 80 коп. відповідно до квитанції від14 грудня 2020 року № 0.0.1940829637.1.
Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171861, 87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27а) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171861) щодо відмови у перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
Зобов`язати Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171861) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23 грудня 2019 року про перерахунок пенсії з 12 листопада 2016 року, з урахуванням висновків суду.
В іншій частині у задоволенні позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171861, 87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27а) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) витрати по сплаті судового збору у розмірі 700 (сімсот гривень).
Рішення ухвалене у нарадчій кімнаті 21 січня 2021 року. Повне судове рішення складено 21 січня 2021 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками.
Суддя С.В. Смагар