
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 січня 2021 р. Справа№200/11759/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Загацька Т.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні без повідомлення сторін) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85113, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, б.25; код ЄДРПОУ 42171400), в якому просить:
1. Визнати протиправним та скасувати розпорядження Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №162256 від 27 липня 2020 року про призупинення виплати пенсії.
2. Зобов`язати Костянтинівсько-Дружківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області відновити виплату позивачу призначеної йому пенсії за віком з 01 серпня 2020 року з урахуванням заборгованості, що виникла з 01 серпня 2020 року, шляхом перерахування коштів на поточний рахунок, відкритий в АТ «Ощадбанк».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що є внутрішньо переміщеною особою з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, та знаходиться на обліку у відповідача як отримувач пенсії. Вказує, що у спірному розпорядженні підставою для припинення виплати пенсії зазначено, п.п.1 та 5 п.1 ст.49 Закону України №1058 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на підставі отриманої інформації від ГУДМС №1402.46-535/1402.46.1.-20 від 02.07.2020 про визнання недійсним паспорту серія ВК №933126 на ім`я ОСОБА_1 . Позивач вважає, що припиняючи виплату пенсії за відсутності передбачених законом №1058 підстав, відповідач порушив право на отримання пенсії, право на мирне володіння своїм майном. При цьому право на отримання пенсії є об`єктом захисту за ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідач позов не визнав, подав відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю. У наданому відзиві відповідач не заперечує факт перебування позивача на обліку та зазначає, що виплату пенсії призупинено з 01.08.2020 на підставі інформації, отриманої від Дружківського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області щодо паспортних даних пенсіонерів, які визнані недійсними, втраченими або вкраденими відповідно, якої паспорт ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , виданий Калінінським РВ у м.Донецьку ГУ ДМС України в Донецькій області від 08 вересня 2012 року визнано недійсним. Вважає, що відсутні підстави для задоволення позову.
Ухвалою суду від 21.12.2020 справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
За правилами п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі – КАС України) справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Позивач, ОСОБА_1 , є громадянином України, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .
Судом встановлено та не заперечується відповідачем по справі, що позивач є пенсіонером за віком, відповідно до пенсійного посвідчення № НОМЕР_2 та перебуває на обліку в Костянтинівсько-Дружківському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області як внутрішньо переміщена особа згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 15.06.2016 №1423031965.
Згідно розпорядження відповідача №162256 від 27.07.2020 про призупинення виплати пенсії керуючись п.п.1 та 5 п.1 ст.49 Закону України №1058 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на підставі отриманої інформації від ГУДМС №1402.46-535/1402.46.1.-20 від 02.07.2020 про визнання недійсним паспорту серія ВК номер НОМЕР_3 на ім`я ОСОБА_1 , призупинено виплату пенсії з 01.08.2020 до з`ясування обставин та наявності умов для поновлення її виплати. Рекомендовано ОСОБА_1 надати заяву на поновлення виплати пенсії та дійсний документ, який підтверджує особу, місце її проживання (реєстрації), які чинні на день подання відповідної заяви, що передбачено п.2.9 та п.2.22 Постанови №22-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846.
Спірним питанням цієї справи є правомірність розпорядження відповідача №162256 від 27.07.2020 про призупинення виплати пенсії позивачу.
Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.
Відповідно до положень ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості.
Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг передбачено Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-VI (далі - Закон №1058).
Відповідно ст.5 Закону №1058 цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням.
Згідно ст.85 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії виплачуються за місцем проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання.
22 листопада 2014 року набрав чинності Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року №1706-VII, який згідно його преамбули відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до ст.7 цього Закону для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на пенсійне забезпечення, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №509 (Офіційний вісник України, 2014 р., №81, ст.2296; 2015 р., №70, ст.2312). Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання, що призначені зазначеним особам, проводиться через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" з можливістю отримання готівкових коштів і проведення безготівкових операцій через мережу установ і пристроїв будь-яких банків тільки на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження.
Згідно п.6 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №509 від 1 жовтня 2014 року (в редакції Постанови КМУ № 352 від 08.06.2016) (далі Порядок №509), довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених ст.12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" та абзацом шостим цього пункту. Довідка, яка не скасована і строк дії якої не закінчився, є дійсною та діє безстроково, крім випадків, передбачених ст. 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".
Відповідно до ч.1 ст.49 Закону №1058 виплата пенсії припиняється за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду з наступних підстав: - якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; - у разі смерті пенсіонера; - у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; - в інших випадках, передбачених законом. Частиною другою цієї статті передбачено, що поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з`ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому ч. 3 ст. 35 та ст. 46 цього Закону. Зазначений перелік підстав для припинення виплати пенсії розширеному тлумаченню не підлягає.
Верховний Суд у постанові від 22 березня 2018 року (справа №243/6391/17) за результатом розгляду аналогічного спору (припинення виплати пенсії особі, яка перемістилась з району проведення антитерористичної операції) дійшов висновку, що припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття Пенсійним органом відповідного рішення і лише з підстав, визначених ст.49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Суд не вбачає підстав для відступлення від зазначеного правового висновку Верховного Суду.
Судом встановлено, що відповідачем було прийнято розпорядження про призупинення виплати позивачу пенсії керуючись п.п.1 та 5 п.1 ст.49 Закону України №1058 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на підставі отриманої інформації від ГУДМС №1402.46-535/1402.46.1.-20 від 02.07.2020 про визнання недійсним паспорту серія ВК номер НОМЕР_3 на ім`я ОСОБА_1 .
Суд зауважує, що норми ст.49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» не містять підстав призупинення виплати пенсії, при цьому серед підстав припинення виплати пенсії відсутня вищезазначена підстава.
Також, слід підкреслити пріоритетність застосування положень ст.49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Отже, посилання відповідача в обґрунтування припинення виплати пенсії нормами Постанов Кабінету Міністрів, якими визначений порядок припинення виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам, зокрема, у зв`язку з не підтвердженням фактичного місця проживання пенсіонера є безпідставними, оскільки пріоритетними для застосування у спірних правовідносин є саме вимоги статті 49 Закону №1058-IV.
Крім того, суд зазначає, що відповідачем не надано доказів надсилання позивачу спірного розпорядження, або повідомлення позивача стосовно призупинення виплати пенсії.
Окрім того, суд зауважує, що спеціальний статус внутрішньо переміщеної особи не збігається та не може підміняти собою жоден із закріплених у Конституції України конституційно-правових статусів особи, та не є окремим конституційно-правовим статусом особи.
У рішеннях Конституційного Суду України (від 07 жовтня 2009 року №25-рп/2009) та Європейського суду з прав людини застосовано підхід, згідно з яким право на пенсію та її одержання не може бути пов`язане з місцем проживання людини. Такий підхід можна поширити не тільки на громадян, що виїхали на постійне місце проживання до інших держав, а й на внутрішньо переміщених осіб, які мають постійне місце проживання на непідконтрольній Уряду України території. У контексті справи, що розглядається, правовий зв`язок між державою і людиною, який передбачає взаємні права та обов`язки, підтверджується фактом набуття громадянства. Свобода пересування та вільний вибір місця проживання гарантується статтею 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України.
У даному випадку наявність у позивача статусу внутрішньо переміщеної особи потребує від пенсіонера на відміну від інших громадян України здійснення додаткових дій, не передбачених законами щодо пенсійного забезпечення, зокрема ідентифікація особи, надання заяви про поновлення виплати пенсії, яка, як встановлено судом раніше, була припинена управлінням без законних на те підстав.
У рішенні по справі Суханов та Ільченко проти України Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності (п. 25 цього рішення).
Отже, припиняючи виплату позивачеві пенсії за відсутності передбачених законами України підстав, відповідач порушив його право на отримання пенсії.
За таких обставин, беручи до уваги надані позивачем докази в їх сукупності, суд доходить висновку про обґрунтованість вимог позивача.
Обираючи спосіб захисту, суд, зважаючи на його ефективність з точки зору статті 13 "Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод", ратифікованої Україною Законом №475/97-ВР від 17 липня 1997 року, приходить висновку, що ефективним способом захисту порушеного права позивача у даній справі є прийняття рішення про визнання дій щодо припинення виплати пенсії протиправними, скасування розпорядження про припинення виплати пенсії, зобов`язання відновити нарахування та виплату пенсії та сплатити заборгованість за весь період, починаючи з дня припинення.
Суд зауважує, що вимога позивача про зобов`язання відновити виплату пенсії з урахуванням заборгованості шляхом перерахування коштів на картковий рахунок, відкритий в АТ Ощадбанк, не може бути розглянута судом, як окрема позовна вимога, оскільки згідно з п. 6 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року №1596, одержувачі самостійно вибирають уповноважений банк для відкриття поточного рахунка. Для внутрішньо переміщених осіб, які перебувають на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №509, уповноваженим банком є АТ Ощадбанк.
Таким чином, отримання позивачем пенсії шляхом перахування на картковий рахунок, відкритий в АТ Ощадбанк, є безспірним.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з такого.
Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України судовий збір в сумі 840,80 грн. належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Костянтинівсько – Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області в дохід Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Костянтинівсько – Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85113, Донецька область, м.Костянтинівка, вул.Ціолковського, 25, код ЄДРПОУ 42171400) про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №162256 від 27 липня 2020 року про призупинення виплати пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язати Костянтинівсько-Дружківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області відновити нарахування та виплату позивачу призначеної йому пенсії за віком з 01 серпня 2020 року та сплатити заборгованість, що виникла з 01 серпня 2020 року, шляхом перерахування коштів на поточний рахунок, відкритий в АТ «Ощадбанк».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Костянтинівсько – Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області судовий збір у розмірі 840,80 на користь ОСОБА_1 .
Повне судове рішення складено 21.01.2021.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Т.В.Загацька