
Справа №345/4705/20
Провадження № 2/345/163/2021
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21.01.2021 р.
м.Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Якиміва Р.В.
за участю секретаря судового засідання Баран В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Калуші в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Калуської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, -
В С Т А Н О В И В:
Стислий виклад позицій сторін:
Управління соціального захисту населення Калуської міської ради звернулося до суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 надміру виплачені кошти тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату у розмірі 9012,26 грн. та сплачений судовий збір.
Свої вимоги мотивує тим, що 29 січня 2019 року відповідач ОСОБА_1 звернувся до УСЗН Калуської міської ради за призначенням тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, заповнивши Заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг та Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Рішенням про призначення допомоги від 04.02.2019 року відповідачу призначено тимчасову державну соціальну допомогу з 05.01.2019р. по 14.07.2019р. включно. У відповідності до результатів аналітичного пошуку ТЗ по «НАІС ДДАІ» МВС України від 31.07.2019 позивачу стало відомо, що у власності ОСОБА_1 та його дружини ОСОБА_2 перебуває більше як один транспортний засіб. Крім того, 15.05.2018 року ОСОБА_2 здійснено купівлю транспортного засобу Skoda Superb 1598 (2010) вартістю 108623,52 грн. Відповідачу було відомо про обов`язок повідомляти достовірні дані про доходи та майновий стан, що підтверджується його підписом на Заяві про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг. Позивач за фактом виявленого порушення здійснив перерахунок та виніс рішення про не призначення ОСОБА_1 тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату з 15.01.2019 року. Таким чином надміру виплачені кошти в розмірі 9012.26 грн. позивач просить стягнути з відповідача та сплачений судовий збір.
Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії у справі:
Ухвалою суду від 24.12.2020 відкрито провадження у справі, призначено відкрите судове засідання без виклику учасників справи в порядку спрощеного провадження, встановлено відповідачу строк п`ятнадцять днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання заяви із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та відзиву на позов.
Від відповідача будь-яких заяв, клопотань, письмових пояснень не поступало.
Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, судом розглядається справа за наявними доказами у відсутності сторін без фіксування звукозаписувальним технічним засобом.
Відповідач відзиву, будь-яких заяв та клопотань щодо процесуальних питань, жодних доказів на спростування обґрунтувань позивача суду не надав, хоча був повідомлений про розгляд даної справи.
Згідно з ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин:
У судовому засіданні встановлено, що 29 січня 2019 року відповідач ОСОБА_1 звернувся до УСЗН Калуської міської ради за призначенням тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, заповнивши Заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій і пільг та Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с.6-7, 8-9).
Як вбачається зі світлокопії Рішення про призначення допомоги від 04.02.2019 року, ОСОБА_1 призначено тимчасову державну соціальну допомогу з 05.01.2019р. по 14.07.2019р. включно (а.с.10).
У відповідності до результатів аналітичного пошуку ТЗ по «НАІС ДДАІ» МВС України від 31.07.2019 встановлено, що у власності ОСОБА_1 та його дружини ОСОБА_2 перебуває більше як один транспортний засіб. Крім того, 15.05.2018 року ОСОБА_2 здійснено купівлю транспортного засобу Skoda Superb 1598 (2010) вартістю 108623,52 грн (а.с.12-13).
Згідно Акту виявлення неповної або недостовірної інформації про доходи, майновий стан, виникнення інших обставин в осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги та житлової субсидії від 07.08.2019р. №157 ОСОБА_1 не вказав відомості про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку та перебувають у власності (володінні) його сім`ї, а також відомості про витрати, здійснені його сім`єю протягом 12 місяців перед зверненням (а.с.11).
Рішенням УСЗН Калуської міської ради про призначення допомоги від 09.08.2019 р. здійснено перерахунок. За результатами проведеного перерахунку відповідачу не призначено допомогу з 15.01.2019 року. Таким чином надміру виплачена сума коштів становить 9012.26 грн. (а.с.14).
УСЗН Калуської міської ради 05.09.2019р. та повторно 11.06.2020р. надали повідомлення відповідачу про необхідність відшкодування допомоги у розмірі 9012.26 грн та запропонували добровільно повернути надміру виплачені кошти до 05.10.2019р. та 11.07.2020р. На дату звернення з позовною заявою до ОСОБА_1 належна до повернення сума позивачу не відшкодована.
Між сторонами виник спір з приводу повернення надміру виплачених коштів у зв`язку з призначенням допомоги на дітей одиноким матерям.
Оцінка суду:
вивчивши зміст позовної заяви, дослідивши докази, які надані позивачем на обґрунтування позовних вимог, з`ясувавши таким чином фактичні обставини справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Згідно з вимогами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 р. № 1098 затверджено Порядок призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату (надалі Порядок). Цей Порядок визначає механізм призначення у період з 1 січня 2018 р. по 31 грудня 2020 р. тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", але не набула права на пенсійну виплату у зв`язку з відсутністю страхового стажу, передбаченого нормами зазначеної статті (далі - тимчасова допомога), за наявності в неї не менш як 15 років страхового стажу, та її виплати.
Відповідно до п.2 Порядку призначення тимчасової допомоги особі проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) (крім м. Києва та Севастополя) рад, органами виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань соціального захисту населення, виконавчими органами рад об`єднаних територіальних громад (далі - органи соціального захисту населення) з урахуванням її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу.
Тимчасова допомога перераховується особі кожні шість місяців з урахуванням змін її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу і виплачується до досягнення такою особою віку, з якого вона набуває право на пенсійну виплату.
Абзацом 3 пункту 12 Порядку визначено, що тимчасова допомога не призначається у разі, коли особа або члени її сім`ї протягом 12 місяців перед зверненням за наданням тимчасової допомоги здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, іншого транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатили послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, іншого транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв`язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов`язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.
Також тимчасова допомога не призначається у разі коли у власності особи або членів її сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю, чи більш як один автомобіль, інший транспортний засіб (механізм).
Відповідачу було відомо про обов`язок повідомляти достовірні дані про доходи, що підтверджується його підписом на заяві про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 29.01.2019 року, де дослівно зазначено наступне: «… я усвідомлюю, що наведені мною відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України. Мене повідомлено, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання мною соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, я зобов`язуюсь повідомити органи праці та соціального захисту населення. Про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан моєї сім`ї мене попереджено» (а.с.6 зворот).
Згідно п.24 Порядку, якщо особою приховано відомості або навмисно подано недостовірні дані про її дохід та майновий стан, що вплинуло на призначення тимчасової допомоги і визначення її розміру та внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення:
- визначають обсяг надміру виплачених коштів і встановлюють строк їх повернення залежно від матеріального стану особи;
- повідомляють особі про обсяг надміру виплачених коштів і строк їх повернення;
- у разі врахування надміру виплачених коштів під час виплати тимчасової допомоги в наступні періоди на підставі своїх рішень проводять щомісячні відрахування у розмірі, який не перевищує 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;
- у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлений строк вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
У розділі ІV Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, відповідач не вказав відомості про транспортні засоби, які перебувають у його власності та власності членів сім`ї. Також у розділі VІІ Декларації, не вказав відомості про витрати здійснені його дружиною протягом 12 місяців перед зверненням.
В результаті того, що відповідач приховав або навмисно подав недостовірну інформацію про свій майновий стан, було надміру виплачено кошти в розмірі 9012,26 грн. за період з 15.01.2019 по 14.07.2020 року.
Ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають до задоволення.
У відповідності до ст. 141 ЦПК України з відповідача слід також стягнути понесені позивачем та документально підтверджені судові витрати (а.с.5).
На підставі викладеного та відповідно до ст.1166 ЦК України, Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», керуючись ст.ст. 259, 263-265, 274, 279 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
позов Управління соціального захисту населення Калуської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.
Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , житель АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Управління соціального захисту населення Калуської міської ради надміру виплачені кошти тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату у розмірі 9012,26 грн (дев`ять тисяч дванадцять гривень двадцять шість копійок) за період з 15.01.2019р. по 14.07.2019р. на рахунок UA338201720343120051000046371, ГУДКСУ Івано-Франківської області код ЄДРПОУ 03193318 МФО 820172 місце знаходження м. Калуш вул. Євшана, 9 Івано-Франківська область.
Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , житель АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь Управління соціального захисту населення Калуської міської ради 2102,00 грн. судового збору на рахунок UA338201720343120051000046371, ГУДКСУ Івано-Франківської області код ЄДРПОУ 03193318 МФО 820172 місце знаходження м. Калуш вул. Євшана, 9 Івано-Франківська область.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя