
328/280/20
19.01.2021
2/328/116/21
РІШЕННЯ
іменем України
19 січня 2021 року м. Токмак
Токмацький районний суд Запорізької області у складі: головуючого судді Петренко Л.В., за участі секретаря судового засідання Баздирь О.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Токмак, в режимі відеоконференції з Мелітопольским міськрайонним судом Запорізької області, у порядку загального позовного провадження, цивільну справу № 328/280/20 (провадження 2/328/116/21) за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» в особі представника Швайковського Анатолія Анатолійовича до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого природного газу,-
за участі:
представника позивача – Швайковського А.А.,
відповідача – ОСОБА_1 ,
представника відповідача – Скворцової О.В.,
встановив:
Представник позивача звернувся до Токмацького районного суду Запорізької області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого природного газу, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 , донарахований не облікований об`єм та обсяг природного газу і його вартості на користь АТ «Запоріжгаз» в сумі 27024 грн. 26 коп. та суму сплачених судових витрат віднести на відповідача.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 22 травня 2019 року Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» змінило назву на Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз».
Правові засади функціонування ринку природного газу України визначені Законом України «Про ринок природного газу», який введено в дію з 01.11.2016 року.
Взаємовідносини між оператором ГРМ та споживачем щодо розподілу природного газу, підстави проведення донарахування об`ємів природного газу та їх вартості, врегульовано спеціальними актами законодавства - Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року № 2494.
У відповідності до приписів законодавства з 01 липня 2015 року Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» ( до перейменування - Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз») на підставі ліцензії з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу серія АЕ № 642479 здійснює виключно діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. Відповідно за вказаним, в розумінні Закону України «Про ринок природного газу», Кодексу газорозподільних систем АТ «Запоріжгаз» серед суб`єктів ринку природного газу, кваліфікується як Оператор газорозподільної системи.
26 листопада 2018 року представником ПАТ «Запоріжгаз» був оглянутий газовий лічильник, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , за результатами чого представником ПАТ «Запоріжгаз» було встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: розділ 11 гл. 2 п. 1.3 несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, розділ 11 гл. 2 п. 3.1 пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрати (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
За результатами вказаної перевірки працівниками Токмацького відділення ПАТ «Запоріжгаз» було складено акт про порушення № 0600052081 від 26.11.2018 року. Акт у порядку визначеному Кодексом ГРМ підписано працівниками ПАТ «Запоріжгаз» та позивачем без зауважень.
Лічильник газу було демонтовано для проведення його експертизи, що відображено в протоколі № 000522 від 26.11.2018 року про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу.
10 грудня 2018 року проведено експертизу ЗВТ про що складено Акт № 1549 експертизи лічильника газу, за результатами якої виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ шляхом прихованих заходів: внесено самовільні зміни в конструкцію лічильника з метою заниження його показів - на клапані вимірювача змонтовано (вклеєно) сторонній предмет (елемент), що не передбачено конструкцією завода-виробника. Під дією впливу постійного магнітного поля на цей предмет (елемент), клапан вимірювача зміщується, рух клапанів вимірювача припиняється, внаслідок чого об`єм газу, що проходить крізь лічильник не обліковується. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні.
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення ( пункт 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ).
Відповідно до пункту 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
За фактом втручання відповідачем в роботу ЗВТ, комісією ПАТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення акту про порушення № 0600052081 від 26.11.2018 року частково, а саме втручання в роботу ЗВТ.
ПАТ «Запоріжгаз» на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням направлено Акт-розрахунок не облікованого об`єму природного газу і його вартості та рахунок на оплату не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та його вартості з пропозицією погашення вартості не облікованого об`єму природного газу в сумі 27024,26 грн. протягом 10 днів з дати отримання цього повідомлення, що було отримано відповідачем 19.01.2019 року.
Споживач станом на момент подання позову не сплатив вартість не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу за вищевказаних обставин на суму 27024,26 грн. за окремим рахунком ПАТ «Запоріжгаз» на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу.
Ухвалою Токмацького районного суду Запорізької області від 17 лютого 2020 року вказану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у цивільній справі. В задоволенні клопотання представника позивача про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження відмовлено. Призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання з повідомленням учасників справи. Роз`яснено відповідачу право на подання відзиву на позовну заяву, та право на пред`явлення зустрічного позову.
11 березня 2020 року на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі (т. 1 а.п. 50-65).
Відзив обґрунтовано тим, що відповідач не погоджується з позовними вимогами, вважає, що вартість необлікованого природного газу позивачем нарахована протиправно, без дотримання вимог діючого законодавства.
Між сторонами по справі існує спір з вказаного приводу який розглядається Токмацьким районним судом Запорізької області. Пред`явлена сума заборгованості не є узгодженою сторонами, вона є спірною, відповідачем не визнається. По цивільній справі № 328/710/19 за його позовом до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» про захист прав споживачів та стягнення моральної шкоди, проводиться судова експертиза на предмет наявності або відсутності несанкціонованого втручання у лічильник газу.
Оскільки несанкціонованих втручань з його боку у лічильник газу не було, він не хвилювався за результати повірки (експертизи) і вважав що повірка (експертиза) лічильника закінчиться добре для нього, без наслідків.
У січні 2019 року Токмацьке відділення ПАТ «Запоріжгаз» надіслало йому акт-розрахунок та рахунок на оплату (який не містив дати) не облікованого об`єму природного газу і його вартості у якому зазначили про несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу прихованими заходами, та проведення перерахунку не облікованого об`єму природного газу і його вартості, завданого порушенням споживача у розмірі 27024,26 грн.
Начальник Токмацького відділення ПАТ «Запоріжгаз» надіслав йому повідомлення від 29 січня 2019 року про припинення розподілу природного газу з 11 лютого 2019 року на підставі акту про порушення. Він виразив свою незгоду, проте його заяву проігноровано.
12 лютого 2019 року працівниками ПАТ «Запоріжгаз» без належного попередження оператора ГРМ відключено газ у всьому стояку багатоповерхового будинку АДРЕСА_2 . У подальшому 14 лютого 2019 року без належного попередження оператора ГРМ відключено від газу квартиру АДРЕСА_3 , належну йому.
Ним протягом лютого 2019 року подавались скарги на дії позивача до контролюючих органів. У березня 2019 року він звернувся до Токмацького районного суду Запорізької області з позовом про захист прав споживачів.
На теперішній час несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ прихованим заходами не підтверджене всіма належними та допустимими доказами. За некоректну роботу, про що зазначено в акті про порушення № 0600052081 від 26 листопада 2018 року донарахування об`ємів природного газу не передбачене.
Відповідач вважає, що підстави для нарахування заборгованості (вартості не облікованого природного газу) відсутні, а тому стягнення її в судовому порядку не є можливим.
09 квітня 2020 року через канцелярію суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій просить позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого природного газу задовольнити повністю (т. 1 а.п. 83-89). У відповіді на відзив представник позивача не погоджується з доводами відповідача зазначеними у відзиві. Зокрема зазначає, що посилання відповідача у відзиві на неприйняття рішення комісією у розгляду актів про порушення не відповідає дійсності та спростовується копією протоколу № 3024 засідання комісії з розгляду актів про порушення ПАТ «Запоріжгаз», яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення від 26.12.2018 року, що міститься в матеріалах справи. Вимогами Кодексу ГРМ не передбачено надсилання споживачу-порушнику рішення комісії з розгляду актів про порушення, крім надсилання за результатами прийняття рішення акт-розрахунку не облікованого об`єму природного газу і його вартості та рахунку на оплату не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та його вартості.
Представник позивача звертає увагу на положення пункту 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, що вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду не облікованого природного газу, то на підтвердження за якою ціною позивачем придбавався природний газ в період з 22.05.2018 року по 25.11.2018 року, а у зв`язку з цим і здійснювалися розрахунки, до позову додані належним чином завірені копії актів-балансу про ціни ВТВ.
26 травня 2020 року на електронну скриньку суду представником відповідача надіслано висновок експерта за результатами проведення судової трасологічної експертизи № 2798-19 по матеріалам цивільної справи № 328/710/19 (т. 1 а.п. 109-116).
28 травня 2020 року на електронну скриньку суду представником відповідача надіслано постанову Верховного суду від 14 лютого 2020 року прийняту у схожій справі № 335/2576/19 для доручення до справи (т. 1 а.п. 120-126).
28 травня 2020 року на електронну скриньку суду представником відповідача надіслано додаткові пояснення щодо заперечення проти позову (т. 1 а.п. 128-131).
11 серпня 2020 року на електронну скриньку суду представником відповідача надіслано рішення Токмацького районного суду Запорізької області від 17 червня 2020 року у справі № 328/710/19 для доручення до справи (т. 1 а.п. 148-158).
23 жовтня 2020 року через канцелярію суд представником позивача подано клопотання про доручення до матеріалів справи завіреної копії постанови Запорізького апеляційного суду від 23 вересня 2020 року у справі № 328/710/19 (т. 1 а.п. 190-198).
24 листопада 2020 року на електронну скриньку суду представником відповідача надіслано копію постанови Запорізького апеляційного суду від 23 вересня 2020 року у справі № 328/710/19 та копію ухвали Верховного Суду від 09 листопада 2020 року у справі № 328/710/19 для доручення до справи (т. 1 а.п. 229-239).
16 грудня 2020 року на електронну скриньку суду представником відповідача направлено клопотання про доручення до матеріалів справи дублікату квитанції від 09 листопада 2019 року про сплату витрат пов`язаних з проведення судової експертизи лічильника газу на суму 6028,80 грн., оскільки вказані витрати відповідача відносяться до витрат пов`язаних з розглядом вказаної справи та попередній розрахунок витрат відповідача (т. 1 а.п. 243-246).
Ухвалою Токмацького районного суду Запорізької області від 17 грудня 2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті, відмовлено в задоволенні клопотання представника відповідача ОСОБА_2 про витребування з канцелярії Токмацького районного суду цивільної справи № 328/710/19 за позовом ОСОБА_1 до АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» про захист прав споживачів (т. 2 а.п. 4-6).
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити. В наданих в судовому засіданні поясненнях посилався на обставини викладені в заявах по суті.
Відповідач та його представник просили відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, в обґрунтування своїх заперечень посилання на обставини викладені в заявах по суті.
Заслухавши вступне слово представника позивача, відповідача та його представника, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, дійшов наступного висновку.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Частиною 3 статті 12 ЦПК України та частиною 1 статті 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до положень ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Судом встановлено, що відповідач, ОСОБА_1 є побутовим споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_1 є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 . 21 травня 2018 року в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , представниками ПАТ «Запоріжгаз» встановлено лічильник газу типу G4 Ельстер, заводський номер 11122198, що встановлено в постанові Запорізького апеляційного суду від 23 вересня 2020 року по справі № 328/710/19 про захист прав споживачів (т. 1 а.п. 193-198, 231-236).
26 листопада 2018 року представником ПАТ «Запоріжгаз» був оглянутий газовий лічильник, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , за результатами чого представником ПАТ «Запоріжгаз» було встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: розділ 11 гл. 2 п. 1.3 несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, розділ 11 гл. 2 п. 3.1 пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрати (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Пунктами 1, 2 глави 5 розділу XI Кодекс газорозподільних систем передбачено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу. Акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
За результатами вказаної перевірки працівниками Токмацького відділення ПАТ «Запоріжгаз» було складено акт про порушення № 0600052081 від 26.11.2018 року. Акт у порядку визначеному Кодексом ГРМ підписано працівниками ПАТ «Запоріжгаз» та позивачем без зауважень (т. 1 а.п. 17).
В п. 5 вказаного акта зазначено, що за виявленими порушеннями споживачу необхідно з`явитися на засідання комісії.
В п. 8 акта № 0600052081 від 26.11.2018 року зазначено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього акта буде проводити засідання 16.12.2018 року за адресою: м. Запоріжжя, Південне Шоссе, 52 каб. 202.
В цьому ж пункті зазначено, що на засідання комісії запрошується споживач або уповноважена ним особа. У разі неявки на засідання комісії цей акт розглядається без участі споживача або уповноваженої особи.
26 листопада 2018 року представниками ПАТ «Запоріжгаз» в присутності споживача, ОСОБА_1 демонтовано лічильник газу Elster G4 заводський номер 11122198 для направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу, що відображено в протоколі № 00522 від 26.11.2018 року (т. 1 а.п. 18).
Протокол № 00522 направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу від 26.11.2018 року підписаний відповідачем та представниками ПАТ «Запоріжгаз».
В даному протоколі споживача ОСОБА_1 повідомлено, що він запрошується на 09-00 год. 06.12.2018 року, експертиза відбудеться за адресою: м. Запоріжжя, Південне Шоссе, 52 каб. 4 та вказано контактний телефон. Протокол складено у двох примірниках.
10 грудня 2018 року проведено експертизу лічильника газу типу G4 ВК Ельстер, заводський номер 11122198, про що складено акт № 1549 експертизи лічильника газу (т. 1 а.п. 19).
Акт експертизи складений комісією на підставі наказу № 01 На-73-0818 від 03.08.2018 року у складі п`яти осіб за відсутності споживача. Експертизою встановлено: 1) результат зовнішнього огляду лічильника газу: задовільний; 1.1. цілісність заводської пломби та повірочного тавра: пломба завода-виробника не порушена, відповідає встановленому зразку; 1.2. цілісність відлікового механізму: в нормі; 1.3. механічні пошкодження та інше: зміна конструкції лічильника не передбачена заводом-виробником; 2) результати позачергової повірки: не придатний; 2.1 втрати тиску в нормі; 2.2. герметичність: герметичний; 2.3. похибка лічильника, за об`ємом витрати Qmin – 6,40%, 0, 2 Qmax – 0,54% Qmax – 2,37%. Покази лічильника газу після повірки 00097,83 куб.м.
Висновки комісії: виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ шляхом прихованих заходів: внесено самовільні зміни в конструкцію лічильника з метою заниження його показів - на клапані вимірювача змонтовано (вклеяно) сторонній предмет (елемент), що не передбачено конструкцією завода-виробника. Під дією впливу постійного магнітного поля на цей предмет (елемент), клапан вимірювача припідіймається, рух клапанів вимірювача припиняється, внаслідок чого об`єм газу, що проходить крізь лічильник не обліковується. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Після проведення експертизи на вхідний та вихідний патрубки лічильника встановлено заглушки, які опломбовано пломбами «Бар`єр» №В12420663, В12420662. Лічильник упаковано в пакет опломбовано пломбою № С48725568.
Акт підписаний без окремих думок усім складом комісії.
Пунктом 11 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ передбачено, що відповідно до висновків комісії, зазначених в акті експертизи, проводяться відповідні подальші заходи, передбачені Кодексом.
Відповідно до пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (в редакції чинній на момент розгляду акту про порушення).
Пунктом 9 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ визначено, що до складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.
Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора.
У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника.
Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ.
Згідно з пунктом 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
Відповідно до листа начальника Токмацького відділення ПАТ «Запоріжгаз» від 13.12.2018 року за № 04/1189 відповідача, ОСОБА_1 повідомили, що ПАТ «Запоріжгаз» запрошує його, як споживача на ім`я якого відкритий особовий рахунок № НОМЕР_1 , за адресою АДРЕСА_1 , на засідання комісії з розгляду актів про порушення, для розгляду акту № 0600052081 від 26.11.2018 року. Просили прибути на засідання комісії, яке відбудеться 26.12.2018 року за адресою: м. Запоріжжя, вул. Південне Шоссе, 52 каб. 202 з 9.00 до 15.00. Роз`яснено положення пункту 10 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ щодо неявки споживача. Вказаний лист направлено ОСОБА_1 через відділення укрпошти (т. 1 а.п. 20-21).
26 грудня 2018 року за наслідками розгляду акту про порушення № 0600052081 від 26.11.2018 року комісією ПАТ «Запоріжгаз» було прийнято рішення про його задоволення частково (в частині несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ), про що складено протокол № 3024 засідання комісії з розгляду актів про порушення ПАТ «Запоріжгаз», яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (т. 1 а.п. 22). За прийняте рішення проголосували голова, члени комісії та запрошені на засідання комісії особи, рішення прийнято одноголосно.
На засіданні комісії з розгляду актів про порушення був присутній споживач ОСОБА_1 .
Абзацом 2 пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ передбачено, що при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Пунктом 12 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ передбачено, що вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Якщо об`єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об`єм природного газу не вважається простроченою.
На підставі частково задоволеного акту про порушення № 0600052081 від 26.11.2018 року було складено розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості за несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ прихованими заходами. Згідно розрахунку сума необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу становить 27024,26 грн. Нарахування проведено з дати заміни ЗВТ і до акту про порушення (т. 1 а.п. 30).
Представником ПАТ «Запоріжгаз» складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості, з приводу виявлених порушень – несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу прихованим заходом, проведено перерахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості, завданого порушенням споживача у розмірі 27024,26 грн. з ПДВ, який нараховано відповідно до вимог пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП № 2494 від 30.09.2015 року (т. 1 а.п. 31).
Вартість природного газу визначалась за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду не облікованого природного газу, відповідно до пункту 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, на підтвердження за якою ціною позивачем придбавався природний газ в період з 22.05.2018 року по 25.11.2018 року, в матеріалах справи містяться належним чином завірені копії актів-балансу про ціни ВТВ (т. 1 а.п. 23-29).
ПАТ «Запоріжгаз» на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням направлено Акт-розрахунок не облікованого об`єму природного газу і його вартості та рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та його вартості з пропозицією погашення вартості необлікованого об`єму природного газу в сумі 27024,26 грн. протягом 10 днів з дати отримання повідомлення, що було отримано відповідачем 19.01.2019 року (т. 1 а.п. 31-34).
Споживач не сплатив вартість не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу на суму 27024,26 грн. за окремим рахунком ПАТ «Запоріжгаз» на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу.
Взаємовідносини між оператором ГРМ та споживачем щодо розподілу природного газу, підстави проведення донарахування об`ємів природного газу та їх вартості, врегульовано спеціальними актами законодавства - Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року № 2494.
У відповідності до приписів законодавства з 01 липня 2015 року Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» ( до перейменування - Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз») на підставі ліцензії з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу серія АЕ № 642479 здійснює виключно діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. Відповідно за вказаним, в розумінні Закону України «Про ринок природного газу», Кодексу газорозподільних систем АТ «Запоріжгаз» серед суб`єктів ринку природного газу, кваліфікується як Оператор газорозподільної системи.
Відповідно до частини 1 статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до частини 1, 2 статті 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Відповідно до статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Статтею 16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способи захисту цивільних прав та інтересів визначені в ч. 2 ст. 16 ЦК України.
Відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Відповідно до частини першої статті 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Частиною першою статті 714 ЦК України визначено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Функціонування ринку природного газу в Україні урегульовано положеннями Закону України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року № 2494.
За правилами часини 2, 3 статті 18 Закону України «Про ринок природного газу» приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб`єктів ринку природного газу. Постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності вузла обліку природного газу.
Статтею 13 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що споживач зобов`язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу. У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Відповідно до частини 1 статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Відповідно до пункту 39 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» суб`єкт ринку природного газу – це оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.
Відповідно до пункту 33 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» ринок природного газу – це сукупність правовідносин, що виникають у процесі купівлі-продажу, постачання природного газу, а також надання послуг з його транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), послуг установки LNG.
Відповідно до пункту 17 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» оператор газорозподільної системи – це суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників).
Відповідно до пункту 35 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» розподіл природного газу – це господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.
Відповідно до пункту 23 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» побутовий споживач – це фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність.
Відповідно до пункту 37 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» споживач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини.
Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є: несанкціонований відбір природного газу.
Кодекс газорозподільних систем, затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 р. за N 1379/27824 (далі - Кодекс газорозподільних систем) розроблений відповідно до Закону України «Про ринок природного газу».
Цей Кодекс визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.
Відповідно до пункту 3 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем, дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.
Крім того, цим Кодексом регулюються взаємовідносини: між оператором газорозподільної системи та несанкціонованими споживачами, які втручаються в роботу газорозподільної системи, у тому числі шляхом самовільного під`єднання несанкціонованого газопроводу.
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об`ємів (обсягів) природного газу належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Згідно з актом про порушення № 0600052081 від 26 листопада 2018 року представником ПАТ «Запоріжгаз» був оглянутий газовий лічильник, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , за результатами чого представником ПАТ «Запоріжгаз» було встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: розділ 11 гл. 2 п. 1.3 несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, розділ 11 гл. 2 п. 3.1 пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрати (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
10 грудня 2018 року проведено експертизу ЗВТ про що складено Акт № 1549 експертизи лічильника газу, за результатами якої виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ шляхом прихованих заходів: внесено самовільні зміни в конструкцію лічильника з метою заниження його показів - на клапані вимірювача змонтовано (вклеяно) сторонній предмет (елемент), що не передбачено конструкцією завода-виробника. Під дією впливу постійного магнітного поля на цей предмет (елемент), клапан вимірювача припідіймається, рух клапанів вимірювача припиняється внаслідок чого об`єм газу, що проходить крізь лічильник не обліковується. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні.
26 грудня 2018 року за наслідками розгляду акту про порушення № 0600052081 від 26.11.2018 року комісією ПАТ «Запоріжгаз» було прийнято рішення про його задоволення частково (в частині несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ), про що складено протокол № 3024 засідання комісії з розгляду актів про порушення ПАТ «Запоріжгаз», яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (т. 1 а.п. 22).
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем, наведені терміни, які вживаються у таких значення.
Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу – це втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Несанкціонований відбір природного газу - відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу.
Засіб вимірювальної техніки/ЗВТ - технічний засіб, включаючи лічильник газу, який застосовується під час вимірювань і має нормовані метрологічні характеристики.
Експертиза засобу вимірювальної техніки / експертиза пломб - комплекс заходів, які здійснюються комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», з метою отримання даних щодо відповідності засобу вимірювальної техніки/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки/пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки/пломбу та викривлення результатів вимірювання.
Лічильник газу - засіб вимірювальної техніки, який використовується для вимірювання, запам`ятовування та відображення об`єму (обсягу) природного газу, що проходить через нього, та є складовою комерційного (дублюючого) вузла обліку.
Оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) - суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Побутовий споживач - споживач, що є фізичною особою та придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність.
Пошкодження ЗВТ/лічильника газу - механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з`єднання.
Приховані заходи - несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ.
Згідно з підпунктом 6 пункту 1 глави 7 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу випадку несанкціонованого відбору природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ.
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Пунктом 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем визначено, що у разі виявлення оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення.
Якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.
21 травня 2018 року в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , представниками ПАТ «Запоріжгаз» встановлено лічильник газу типу G4 Ельстер, заводський номер 11122198, що встановлено в постанові Запорізького апеляційного суду від 23 вересня 2020 року по справі № 328/710/19 про захист прав споживачів (т. 1 а.п. 193-198, 231-236).
Позивачем, розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості за несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ прихованими заходами, здійснено з дати заміни ЗВТ і до акту про порушення, а саме з 22.05.2018 року по 25.11.2018 року.
Згідно розрахунку сума необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу становить 27024,26 грн. (т. 1 а.п. 30).
Прихованими визнаються несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ.
Відповідно до статей 12, 81 ЦПК України, у редакції, чинній на час розгляду справи, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом.
Судом встановлено, що представниками ПАТ «Запоріжгаз» виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ шляхом прихованих заходів: внесено самовільні зімни в конструкцію лічильника з метою зниження його показів – на клапані вимірювача змонтовано (вклеєно) сторонній предмет (елемент), що не передбачено конструкцією завода-виробника. Під дією впливу постійного магнітного поля на цей предмет (елемент), клапан вимірювача припідіймається, рух клапанів вимірювача припиняється, в наслідок чого об`єм газу, що проходить крізь лічильник не обліковується.
Вартість необлікованого газу визначена ПАТ «Запоріжгаз» відповідно до пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем.
На підставі частково задоволеного акту про порушення № 0600052081 від 26.11.2018 року було складено розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості за несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ прихованими заходами. Згідно розрахунку сума необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу становить 27024,26 грн. Нарахування проведено з дати заміни ЗВТ і до акту про порушення (т. 1 а.п. 30).
Згідно з пункту 4 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.
Представником ПАТ «Запоріжгаз» складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості, з приводу виявлених порушень – несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу прихованим заходом, проведено перерахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості, завданого порушенням споживача у розмірі 27024,26 грн. з ПДВ, який нараховано відповідно до вимог пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП № 2494 від 30.09.2015 року (т. 1 а.п. 31).
ПАТ «Запоріжгаз» на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням направлено Акт-розрахунок не облікованого об`єму природного газу і його вартості та рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та його вартості з пропозицією погашення вартості необлікованого об`єму природного газу в сумі 27024,26 грн. протягом 10 днів з дати отримання повідомлення, що було отримано відповідачем 06.03.2019 року (т. 1 а.п. 31-34).
Споживач не сплатив вартість не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу на суму 27024,26 грн. за окремим рахунком ПАТ «Запоріжгаз» на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу.
Всі ці дії проведені позивачем із дотримання положень Кодексу ГРС, яким він і керується у своїй господарській діяльності та, зокрема, у відносинах з побутовими споживачами.
Відповідно до акту № 0600052081 від 28.11.2018р. встановлені такі порушення Кодексу газорозподільних систем: розділ 11 гл. 2 п.1.3 несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, розділ 11 гл. 2 п. 3.1 пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковуються або обліковуються некоректно - некоректна робота.
З урахуванням висновків проведеної експертизи лічильника № 1549 від 10.12.2018р. комісія з розгляду актів визначила його частково обґрунтованим - в частині несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.
Суд, надавши оцінку поданим сторонами доказам, з урахуванням встановлених обставин, дійшов висновку про те, що надані позивачем докази є належними та допустимими доказами для покладення на споживача послуг АТ «Запоріжгаз» відповідальності.
Відповідачем не надано доказів на спростування факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ.
Відповідач та його представник в заявах по суті та в судовому засіданні посилаються на те, що відповідач не погоджується з позовними вимогами, вважає, що вартість необлікованого природного газу позивачем нарахована протиправно, без дотримання вимог діючого законодавства. В обґрунтування своєї позиції посилаються на висновок експерта за результатами проведення судової трасологічної експертизи № 2798-19 по матеріалам цивільної справи № 328/710/19 (т. 1 а.п. 111-116) та постанову Верховного суду від 14 лютого 2020 року прийняту у схожій справі № 335/2576/19 для долучення до справи (т. 1 а.п. 124-126).
Згідно з доопрацьованим висновком від 28.02.2020р., експертом було встановлено, що у вхідний патрубок лічильника «G-4 Ельстер», заводський № 11122198, вводився тонкий, твердий сторонній предмет, що залишив динамічні сліди на внутрішній поверхні приєднувального штуцера вхідного патрубка, на внутрішній поверхні металевої литої кришки, ділянка під вхідним патрубком, на пластмасових деталях кривошипно-шатунного механізму (зі сторони поверхні металевої литої кришки з виявленим слідом округлої форми та динамічними слідами лінійної форми). У вхідний патрубок лічильника «G-4 Ельстер», заводський № 11122198, вводилась стороння прозора речовина, нашарування якої виявлені на пластмасових деталях кривошипно-шатунного механізму, під вхідним патрубком та на поверхні технологічно-виготовленого заглиблення клапана (під вхідним патрубком, зі сторони металевої литої кришки з виявленим слідом округлої форми та динамічними слідами лінійної форми). У податливій слідосприймаючій поверхні нашарувань сторонньої прозорої речовини, на поверхні технологічно-виготовленого заглиблення клапана (під вхідним патрубком), відобразився об`ємний слід прямокутної форми від стороннього предмету (слідоутворюючий об`єкт). Стороннього предмету (слідоутворюючого об`єкту) на клапані вимірювача та деталях замірювального механізму - не виявлено.
Отже, з вказаного доопрацьованого висновку вбачається, що втручання в роботу ЗВТ все ж таки відбулось, у зв`язку з чим залишився слід від стороннього предмету (слідоутворюючого об`єкту) на клапані вимірювача. Та експертом не зазначено, що такі втручання відбулись до опломбування лічильника, або неможливі після його опломбування.
Крім того, дослідженням трасологічної експертизи не було питання придатності лічильника внаслідок вказаних виявлених недоліків до експлуатації. Такі висновки містяться у висновку експертизи лічильника № 1549 від 10.12.2018р., який, не суперечить трасологічній експертизі, а навпаки трасологічна експертиза конкретизує встановлені нею висновки.
Доводи представника відповідача про те, що експертиза лічильна газу була проведена пізніше ніж зазначено в протоколі про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу, а тому така експертиза є неприйнятною, суд ці доводи відхиляє.
Відповідач ОСОБА_1 підписав протокол № 00522 про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу, в якому була визначена дата проведення експертизи 06.12.2018 року о 09-00 год., куди він не з`явився, а тому експертизу проведено пізніше, 10.12.2018 року без його присутності, а не раніше від визначеної дати, що можна було б вважати порушенням.
Відповідно до абз. 9 пункту 2 глави 10 розділу Х Кодексу газорозподільних систем експертиза ЗВТ та/або пломби має бути проведена протягом десяти робочих днів з дня складання протоколу.
Відповідач був присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення 26.12.2018 року та знав про результати експертизи лічильника.
Адвокат відповідача ОСОБА_1 - Скорцова О.В. долучила до матеріалів справи постанову Верховного суду від 14 лютого 2020 року у справі № 335/2576/19 (провадження № 61-22472св19) та просила врахувати при розгляді цієї справи, так як вважає що це схожа справа. Верховний Суд, в постанові від 14.02.2020р. у справі № 335/2576/19), погодився з судами першої та апеляційної інстанції про задоволення позову про захист прав споживачів у спорі між споживачем та ПАТ «Запоріжгаз».
Посилання представника відповідача на постанову Верховного суду від 14.02.2020р. у справі № 335/2576/19 (провадження № 61-22472св19) суд не бере до уваги, оскільки в даній справі встановлені інші фактичні обставини справи. У справі, переглянутій касаційним судом, позивач в позові просила визнати незаконним рішення комісії ПАТ «Запоріжгаз», оформлене протоколом про часткове задоволення акту про порушення в частині несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, в той час як в цій справі позивач АТ «Запоріжгаз» подав позов до відповідача про стягнення вартості необлікованого природного газу. Крім того, у позивача у тій справі малось інші порушення згідно з актом про порушення. А тому висновок, зроблений касаційним судом у справі № 335/2576/19, не є правовою позицією, обов`язковою для врахування в цій справі.
Відповідно до постанови Запорізького апеляційного суду від 23 вересня 2020 року у справі № 328/710/19 апеляційну скаргу Акціонерного товариства «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «ЗАПОРІЖГАЗ» у особі представника Швайковського Анатолія Анатолійовича задоволено. Рішення Токмацького районного суду Запорізької області від 17 червня 2020 року у цій справі скасовано та відмовлено в задоволенні позову ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «ЗАПОРІЖГАЗ» про захист прав споживачів.
Відповідно до частини 4 статті 82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ухвали Верховного Суду від 09 листопада 2020 року у справі № 328/710/19 у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Запорізького апеляційного суду від 23 вересня 2020 року в за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «ЗАПОРІЖГАЗ» про захист прав споживачів та відшкодування моральної шкоди відмовлено.
Відповідно до положень статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Суд, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, надавши оцінку поданимсторонами доказам, з урахуванням встановлених обставин, дійшов висновку про те, що надані позивачем докази є належними та допустимими доказами, а тому позовні вимоги АТ «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого природного газу підлягають задоволенню.
Щодо стягнення судових витрат
Згідно з ч. 1, 2 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до частин 1-3 статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялися.
Позивач при подачі позову сплатив судовий збір в розмірі 2102,00 грн.
Відповідно до ч.1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до п. 6 ч.1 ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання як розподілити між сторонами судові витрати.
Відповідно до п.2 ч. 5 ст. 265 ЦПК України у резолютивній частині рішення зазначаються розподіл судових витрат.
Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 2102,00 грн., оскільки позовні вимоги задоволено, то суд стягує з відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 2102,00 грн.
Представник відповідача просила стягнути з позивача витрати на проведення судової трасологічної експерти в розмірі 6028,80 грн., яка проводилась у цивільній справі № 328/710/19, про що надала дублікат квитанції (т. 1 а.п. 245), про те ці витрати не можуть бути покладені на позивача, оскільки позовні вимоги задоволено.
Крім того, в даній справі експертиза не призначалась, експертиза на яку посилається представник відповідача призначалась в іншій справі № 328/710/19, в якій і вирішувалося питання щодо цих витрат.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 5, 7, 10, 11, 12, 13, 19, 76-81, 82, 89, 133, 141, 247, 258-259, 263-265, 268, 273, 354-355 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Позовні вимоги Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого природного газу, - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (скорочене найменування АТ «Запоріжгаз») донарахований необлікований об`єм та обсяг природного газу і його вартості в сумі 27024 грн. 26 коп., які перерахувати на рахунок № НОМЕР_2 в АБ «Кліринговий Дім» м. Київ, МФО 300647, ЄДРПОУ 03345716.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (скорочене найменування АТ «Запоріжгаз») судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 2102,00 грн., які перерахувати на рахунок № НОМЕР_2 в АБ «Кліринговий Дім» м. Київ, МФО 300647, ЄДРПОУ 03345716.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Відповідно до п. 15.5 Розділу ХІІІ Перехідних Положень Цивільного процесуального кодексу України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, судові рішення оскаржуються до Запорізького апеляційного суду через Токмацький районний суд Запорізької області.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
Позивач - Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (скорочене найменування АТ «Запоріжгаз»), ЄДРПОУ 03345716, місцезнаходження: вул. Заводська, буд. 7, м. Запоріжжя, 69057.
Представник позивача - Швайковський Анатолій Анатолійович, адвокат (свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю ЗП 002215, видане на підставі рішення Ради адвокатів Запорізької області від 11 червня 2019 року № 12), діє на підставі довіреності, юридична адреса: вул. Заводська,буд. 7, м. Запоріжжя, 69057, адреса для листування: вул. Піщана, буд. 14, м. Оріхів, Запорізька область, 70501.
Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 , проживає за адресою: АДРЕСА_5 .
Представник відповідача – Скворцова Олена Володимирівна, адвокат (свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю № 923, видане на підставі рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Запорізької області від 29 грудня 2011 року № 46), діє на підставі ордеру на надання правничої допомоги, адреса робочого місця адвоката: АДРЕСА_6 .
Дата складання повного судового рішення 21 січня 2021 року.
Суддя: