
Справа № 640/15623/19
2-а-426/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2021 року м. Київ
Солом`янський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Українця В.В.
при секретарі Степановій Н.І.
розглянувши за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання дій протиправними, скасування постанови,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся в Окружний адміністративний суд м. Києва з позовною заявою до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, Міністерства оборони України про визнання дій протиправними, скасування рішення, скасування постанови, зобов`язання вчинити дії.
Свої вимоги мотивує тим, що рішенням Солом`янського районного суду м. Києва від 08 серпня 2018 року частково задоволено його позов до Міністерства оборони України, яким зобов`язано останнього прийняти рішення за результатами розгляду питання про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги у зв`язку з настанням інвалідності ІІІ групи, яка настала внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 13 грудня 2018 року апеляційні скарги ОСОБА_1 та Міністерства оборони України залишено без задоволення.
Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 04 квітня 2019 року відкрито виконавче провадження на виконання зазначеного рішення суду.
14 червня 2019 року рішенням засідання комісії Міністерства оборони України на виконання рішення Солом`янського районного суду м. Києва від 08 серпня 2018 року, оформлене протоколом № 76 від 14 червня 2019 року, було відмовлено в призначенні йому одноразової грошової допомоги.
11 липня 2019 року державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Міністерства юстиції України винесено постанову про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання рішення Солом`янського районного суду м. Києва від 08 серпня 2018 року на підставі заяви Міністерства оборони України та витягу з протоколу комісії Міністерства оборони України від 14 червня 2019 року.
Вважає зазначене рішення комісії Міністерства оборони України від 14 червня 2019 року та постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 11 липня 2019 року такими, що винесені з порушенням норм чинного законодавства.
Відповідно до мотивувальної частини рішення Солом`янського районного суду м. Києва від 08 серпня 2018 року Міністерство оборони України зобов`язано прийняти рішення за результатами розгляду питання про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги у зв`язку з настанням інвалідності ІІІ групи, яка настала внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби.
Разом з тим, боржник під час виконання рішення суду у своєму рішенні, оформленому протоколом комісії Міністерства оборони України від 14 червня 2019 року № 76, зазначив, що позивач не має права на призначення спірної соціальної виплати.
Зазначає, що Міністерство оборони України прийняло формальне рішення, яке суперечить висновкам рішення Солом`янського районного суду м. Києва від 08 серпня 2018 року та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 13 грудня 2018 року, а тому не може вважатися належним виконанням рішення суду. Таким чином, у державного виконавця не було підстав для закінчення виконавчого провадження.
Просить суд ухвалити рішення, яким:
- визнати дії та бездіяльність відповідачів щодо невиконання рішення Солом`янського районного суду м. Києва від 08 серпня 2018 року та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 13 грудня 2018 року протиправними;
- скасувати рішення засідання комісії Міністерства оборони України, оформлене протоколом № 76 від 14 червня 2019 року;
- скасувати постанову державного виконавця про закінчення виконавчого провадження від 11 липня 2019 року;
- зобов`язати Міністерство оборони України прийняти рішення на виконання рішення Солом`янського районного суду м. Києва від 08 серпня 2018 року та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 13 грудня 2018 року з урахуванням висновків, викладених у цих рішеннях.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 серпня 2019 року позовну заяву повернуто позивачу.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 21 жовтня 2019 року ухвалу судді Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 серпня 2019 року скасовано, справу направлено до суду першої інстанції для продовження її розгляду.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду м. Києва від 15 листопада 2019 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 грудня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 квітня 2020 року закрито провадження у справі в частині позовних вимог до Міністерства оборони України.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 квітня 2020 року справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання дій протиправними, скасування постанови передано на розгляд до Солом`янського районного суду м. Києва.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 01 липня 2020 року ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 квітня 2020 року залишено без змін.
Постановою Верховного Суду від 24 вересня 2020 року ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 квітня 2020 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 01 липня 2020 року залишено без змін.
З відзиву представника Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Міністерства юстиції України вбачається, що вона просить відмовити в задоволенні позову. Зазначено, що відповідно до виконавчого документу боржника зобов`язано прийняти рішення за результатами розгляду питання про призначення та виплату стягувачу одноразової грошової допомоги з урахуванням висновків, викладених у цьому рішенні. До відділу надійшла заява від 20 червня 2019 року про закінчення виконавчого провадження за підписом начальника Управління організаційного та соціальних виплат Департаменту фінансів Міністерства оборони України у зв`язку з виконанням рішення суду. До цієї заяви додано витяг з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 14 червня 2019 року № 76. На підставі п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження» державним виконавцем було прийнято постанову про закінчення виконавчого провадження від 11 липня 2019 року. Таким чином, дії державного виконавця відповідали вимогам закону (т. 1, а.с. 164-166).
Позивачем подані до суду додаткові пояснення, з яких вбачається, що окремою ухвалою Солом`янського районного суду м. Києва від 26 жовтня 2020 року визнано протиправним рішення про відмову у призначенні та виплаті йому одноразової грошової допомоги, оформлене п. 16 протоколу комісії Міністерства оборони України від 14 червня 2019 року № 76, та зобов`язано Міністерство оборони України вжити заходи щодо усунення порушень шляхом розгляду питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду. 23 листопада 2020 року Солом`янським районним судом м. Києва скасовано рішення про відмову в призначенні і виплаті йому одноразової грошової допомоги, оформлене п. 16 протоколу комісії Міністерства оборони України від 14 червня 2019 року № 76 (т. 2, а.с. 110-113).
Розгляд справи відбувається за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.
Встановлено, що рішенням Солом`янського районного суду м. Києва від 08 серпня 2018 року частково задоволено позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, яким зобов`язано останнього прийняти рішення за результатами розгляду питання про призначення та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку з настанням інвалідності ІІІ групи, яка настала внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби (т. 1, а.с. 84-86).
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 13 грудня 2018 року апеляційні скарги ОСОБА_1 та Міністерства оборони України на рішення Солом`янського районного суду м. Києва від 08 серпня 2018 року залишено без задоволення, рішення Солом`янського районного суду м. Києва від 08 серпня 2018 року залишено без змін (т. 1, а.с. 87-89).
Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 04 квітня 2019 року відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 760/9306/17, виданого 16 січня 2019 року Солом`янським районним судом м. Києва (т. 1, а.с. 90).
14 червня 2019 року рішенням засідання комісії Міністерства оборони України на виконання рішення Солом`янського районного суду м. Києва від 08 серпня 2018 року, оформлене протоколом № 76 від 14 червня 2019 року, було відмовлено в призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги (т. 1, а.с. 95).
11 липня 2019 року державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Міністерства юстиції України винесено постанову про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання рішення Солом`янського районного суду м. Києва від 08 серпня 2018 року на підставі заяви Міністерства оборони України від 20 червня 2019 року та витягу з протоколу комісії Міністерства оборони України від 14 червня 2019 року № 76 (т. 1, а.с. 93).
Окремою ухвалою Солом`янського районного суду м. Києва від 26 жовтня 2020 року визнано протиправним рішення про відмову у призначенні та виплаті йому одноразової грошової допомоги, оформлене п. 16 протоколу комісії Міністерства оборони України від 14 червня 2019 року № 76, та зобов`язано Міністерство оборони України вжити заходи щодо усунення порушень шляхом розгляду питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду (т. 2, а.с. 114-120).
З цієї окремої ухвали вбачається, що Міністерство оборони України не врахувало, що викладені у п. 16 протоколу Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 14 червня 2019 року № 76 підстави для відмови у призначенні позивачу одноразової грошової допомоги вже були спростовані судовим рішенням у справі № 760/9306/17, про здійснення контролю виконання якого просить позивач.
У резолютивній частині рішення Солом`янського районного суду м. Києва від 08 серпня 2018 року зазначено про обов`язок Міноборони України розглянути питання щодо призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги і прийняти відповідне рішення, з урахуванням висновків суду. Разом з тим, зміст оформленого п. 16 протоколу Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 14 червня 2019 року № 76 рішення свідчить про те, що Міністерством оборони України не були враховані висновки суду, оскільки підстави відмови у призначенні такої допомоги вже були визнані судом необґрунтованими.
Так, у мотивувальній частині рішення суду від 08 серпня 2018 року зазначено, що жодним нормативно-правовим актом України не визначено, що Державна прикордонна служба України є правонаступником Прикордонних військ КДБ СРСР. Саме до повноважень ЦВЛК Міністерства оборони України входить надання висновку щодо причинно-наслідкового зв`язку поранень позивача, отриманих ним під час служби в Афганістані. З тих же підстав протиправною є відмова Міністерства оброни України у розгляді заяви ОСОБА_1 про призначення йому одноразової допомоги, оскільки саме Міністерство оборони України має прийняти рішення про наявність підстав для задоволення заяви позивача про призначення йому одноразової допомоги у зв`язку з інвалідністю.
Шостий апеляційний адміністративний суд у постанові від 13 грудня 2018 року також зазначив, що звільнення позивача з військової служби здійснено керівником Міністерства оборони - Міністром оборони, а тому усі видатки з виплати одноразової грошової допомоги у разі інвалідності має провадити саме Міністерство оборони України, що відповідає п. 17 Порядку, затвердженого Постановою КМ України від 25 грудня 2013 року № 975 - особам, звільненим з військової служби, виплата одноразової грошової допомоги здійснюється органом державної влади, який здійснював розрахунок під час звільнення з військової служби.
Таким чином, з огляду на правовий статус Міноборони України як суб`єкта владних повноважень по відношенню до позивача, як громадянина України, який за наслідками судового захисту вправі очікувати на своєчасне та у повному обсязі поновлення порушених прав з боку державних органів, суд вважає, що оформлене пунктом 16 протоколу Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 14 червня 2019 року № 76 рішення про відмову у призначенні і виплаті позивачу одноразової грошової допомоги прийнято всупереч рішенню суду, яке набрало законної сили, адже не враховує викладені у такому судовому акті висновки.
Вбачається, що дії комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум в частині прийняття рішення щодо відмови у призначенні і виплаті позивачу одноразової грошової допомоги без урахування висновків суду суперечать п. 9 ч. 1 ст. 129, ст. 129-1 Конституції України, відповідно до яких судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Додатковою окремою ухвалою Солом`янського районного суду м. Києва від 23 листопада 2020 року скасовано рішення про відмову у призначенні і виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, оформлене п. 16 протоколу комісії Міністерства оборони України від 14 червня 2019 року № 76 (т. 2, а.с. 121-122).
Ухвала не набрала законної сили.
Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що фактично Міністерство оборони України не врахувало висновки, наведені у рішенні суду від 08 серпня 2018 року за позовом ОСОБА_1 , яке є чинним.
За таких обставин, відсутні підстави вважати, що Міністерством оборони України виконане рішення Солом`янського районного суду м. Києва від 08 серпня 2018 року, а тому підстави для закінчення виконавчого провадження не настали.
У зв`язку з цим, застосування державним виконавцем положень п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження», як підстави для закінчення виконавчого провадження є неправомірним.
З огляду на наведене, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Керуючись п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження», статтями 9, 21, 72-78, 90, 121, 123, 139, 205, 241-246, 250, 251 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (м. Київ, вул. Городецького, 13, код ЄДРПОУ 00015622) про визнання дій протиправними, скасування постанови задовольнити.
Визнати дії Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (м. Київ, вул. Городецького, 13, код ЄДРПОУ 00015622) щодо невиконання рішення Солом`янського районного суду м. Києва від 08 серпня 2018 року та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 13 грудня 2018 року протиправними.
Скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (м. Київ, вул. Городецького, 13, код ЄДРПОУ 00015622) про закінчення виконавчого провадження від 11 липня 2019 року у виконавчому проваджені № 58810388 з примусового виконання виконавчого листа № 760/9306/17, виданого 16 січня 2019 року Солом`янським районним судом м. Києва.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: