
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
20 січня 2021 року Чернігів Справа № 400/2669/20
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
судді Баргаміної Н.М.,
при секретарі Федорок К.М.,
розглянувши за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні в приміщенні суду справу за позовом Головного управління ДПС у Миколаївській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Джей Сервіс» про стягнення податкового боргу,
В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДПС у Миколаївській області звернулось до суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Джей Сервіс» про стягнення податкового боргу в сумі 8 597 994,61 грн.
В підготовче засідання учасники справи не з`явилися, від представника позивача надійшло клопотання про заміну Головного управління ДПС у Миколаївській області на належного позивача по справі - Головне управління ДПС у Чернігівській області.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, не здійснювалося.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Пунктом 63.3 статті 63 Податкового кодексу України встановлено, що з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об`єктів оподаткування або об`єктів, які пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).
Взяття на облік платників податків - юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів здійснюється після їх державної реєстрації чи включення відомостей про них до відповідних державних реєстрів на умовах, що визначаються законодавчими актами України, крім випадків, визначених цим Кодексом, коли органами реєстрації є контролюючі органи або коли проведення державної реєстрації платника податків у відповідному статусі законодавством не передбачається (пункт 63.4 статті 63 Податкового кодексу України).
Порядок переведення платника податків на обслуговування з одного органу державної податкової служби до іншого (взяття на облік / зняття з обліку) врегульовано розділом Х Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 травня 2014 за № 503/25280 (надалі – Порядок № 1588).
Згідно пунктів 10.1, 10.2 Порядку № 1588 у разі проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження або місця проживання платника податків, внаслідок якої змінюється адміністративно-територіальна одиниця та контролюючий орган, в якому на обліку перебуває платник податків (далі - адміністративний район), а також у разі зміни податкової адреси платника податків, контролюючими органами за попереднім та новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків проводяться процедури відповідно зняття з обліку/взяття на облік такого платника податків. Підставою для зняття з обліку платника податків в одному контролюючому органі і взяття на облік в іншому є надходження хоча б до одного з цих органів даних, що свідчать про належну державну реєстрацію таких змін органами державної реєстрації.
Процедури переведення платника податків шляхом взяття на облік/зняття з обліку (зміни основного місця обліку) розпочинаються та проводяться контролюючими органами у разі надходження хоча б одного з таких документів, зокрема: відомостей державного реєстратора про внесення змін до відомостей про місцезнаходження (місце проживання) платника податків (пункт 10.4 Порядку № 1588).
Відповідно до пункту 10.13 Порядку № 1588 у разі зміни місцезнаходження суб`єкта господарювання - платника податків сплата визначених законодавством податків і зборів після такої реєстрації здійснюється таким платником податків за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду: 1) у такому випадку одночасно із зняттям з обліку юридичної особи (крім юридичних осіб, які включені до Реєстру неприбуткових установ та організацій) або фізичної особи - підприємця за основним місцем обліку здійснюється взяття на облік платника податків за неосновним місцем обліку згідно із розділом VII цього Порядку без подання заяви платником податків та з урахуванням особливостей, визначених пунктами 10.14 - 10.21 цього розділу; 2) до закінчення року платник податків обліковується в контролюючому органі за попереднім місцезнаходженням (неосновне місце обліку) з ознакою того, що він є платником податків до закінчення року, а в контролюючому органі за новим місцезнаходженням (основне місце обліку) - з ознакою того, що він є платником податків з наступного року.
При цьому пунктом 10.14 Порядку № 1588 передбачено, що якщо після зняття платника податків з основного місця обліку в контролюючому органі за попереднім місцезнаходженням продовжуються процедури адміністрування податків і зборів, визначені Податковим кодексом України, платник податків продовжує перебувати на обліку в такому контролюючому органі за неосновним місцем обліку до завершення процедур такого адміністрування.
Згідно пункту 10.15 Порядку № 1588 контролюючий орган за попереднім місцезнаходженням (неосновне місце обліку) передає облікову справу платника податків та інші документи щодо адміністрування податків, зборів контролюючому органу за основним місцем обліку у такі строки: після закінчення бюджетного періоду стосовно платників податків, визначених у пункті 10.13 цього розділу; протягом двох робочих днів після зняття з обліку в інших випадках.
Пунктом 10.16 Порядку № 1588 передбачено, що пакет документів включає: реєстраційну частину облікової справи платника податків (з описом) за весь період існування платника податків; звітну частину облікової справи платника податків (з описом), укомплектовану податковими деклараціями (звітами, розрахунками), іншими документами справи, строк зберігання яких не сплив; довідку про стан розрахунків платника податків з бюджетом; дані про контрольно-перевірочну роботу (в тому числі реєстр складених контролюючим органом актів (довідок) перевірок із зазначенням в реєстрі дати та номера акта перевірки, виду перевірки, перевіреного періоду, структурного підрозділу, що здійснював перевірку, місця та строку зберігання матеріалів перевірки); документи щодо заходів із забезпечення погашення податкового боргу, якщо платник податків має податковий борг; інформацію щодо адміністративного або судового оскарження сум грошових зобов`язань та судових справ між контролюючими органами і платником податків за останні три роки.
Таким чином, фактично з передачею всього пакету документів платника податків за новим місцем обліку до такого контролюючого органу за новим місцезнаходженням передаються всі обов`язки щодо адміністрування податків та зборів, в тому числі податкового боргу за попередні періоди.
Згідно ідентифікаційних даних Товариства з обмеженою відповідальністю «Джей Сервіс» товариством було змінено місцезнаходження, що пов`язано зі зміною адміністративного району, а 03.01.2021 відповідача взято на облік в Головному управлінні ДПС у Чернігівській області.
Таким чином, на теперішній час адміністрування податків та зборів Товариства з обмеженою відповідальністю «Джей Сервіс» здійснює Головне управлінні ДПС у Чернігівській області.
Згідно частини першої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України суд першої інстанції, встановивши, що з позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, може за згодою позивача та особи, якій належить право вимоги, допустити заміну первинного позивача належним позивачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Від Головного управління ДПС у Чернігівській області до суду надійшла заява про згоду на заміну первісного позивача на Головне управління ДПС у Чернігівській області, у зв`язку з чим суд дійшов висновку про обґрунтованість клопотання Головного управління ДПС у Миколаївській області про заміну сторони у справі та наявність правових підстав для його задоволення.
Частиною четвертою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до частини третьої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Згідно частини третьої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
В силу частини другої статті 180 Кодексу адміністративного судочинства України у підготовчому засіданні суд, зокрема: пропонує учасникам справи надати суду додаткові докази або пояснення; вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання; встановлює строки для подання відповіді на відзив та заперечення.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, з метою правильного вирішення спірних правовідносин суд приходить до висновку про необхідність витребувати у позивача: належним чином завірену копію поштового конверту, яким надсилалось відповідачу податкове повідомлення-рішення від 05.12.2019 № 00018675005 з відображенням адреси одержувача та інформації про причини невручення поштового відправлення (поштове відправлення № 5400138648636); розрахунку пені, що підлягає стягненню у даній справі.
Частиною третьою статті 163 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що відповідь на відзив подається в строк, встановлений судом. Суд має встановити такий строк подання відповіді на відзив, який дасть змогу позивачу підготувати свої пояснення, міркування та аргументи та відповідні докази, іншим учасникам справи - отримати відповідь на відзив завчасно до початку розгляду справи по суті, а відповідачу - надати учасникам справи заперечення завчасно до початку розгляду справи по суті.
Заперечення подається в строк, встановлений судом. Суд має встановити такий строк подання заперечення, який дасть змогу іншим учасниками справи отримати заперечення завчасно до початку розгляду справи по суті (частина третя статті 164 Кодексу адміністративного судочинства України).
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне встановити Головному управлінню ДПС у Чернігівській області п`ятиденний строк для надання відповіді на відзив, починаючи з дня отримання відзиву, а відповідачу – п`ятиденний строк для надання заперечень на відповідь на відзив, починаючи з дня отримання відповіді на відзив.
Згідно частини шостої статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України суд може оголосити перерву у підготовчому засіданні у разі необхідності, зокрема, у випадку необхідності витребування нових (додаткових) доказів.
Таким чином, враховуючи необхідність витребування додаткових доказів, суд вважає за необхідне оголосити перерву у підготовчому засіданні.
Керуючись статтями 173, 181, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
1. Клопотання Головного управління ДПС у Миколаївській області про заміну сторони у справі задовольнити.
2. Замінити позивача, Головне управління ДПС у Миколаївській області, у справі № 400/2669/20 на належного – Головне управління ДПС у Чернігівській області.
3. Встановити Головному управлінню ДПС у Чернігівській області п`ятиденний строк для надання відповіді на відзив, починаючи з дня отримання відзиву.
4. Встановити відповідачу п`ятиденний строк для надання заперечень на відповідь на відзив, починаючи з дня отримання відповіді на відзив від Головного управління ДПС у Чернігівській області.
5. Витребувати у Головного управління ДПС у Чернігівській області належним чином завірену копію поштового конверту, яким надсилалось відповідачу податкове повідомлення-рішення від 05.12.2019 № 00018675005 з відображенням адреси одержувача та інформації про причини невручення поштового відправлення (поштове відправлення № 5400138648636), розрахунок пені, що підлягає стягненню у даній справі.
6. Витребувані документи надати суду до 01.02.2021.
7. Оголосити перерву у підготовчому засіданні з розгляду справи за позовом Головного управління ДПС у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Джей Сервіс» про стягнення податкового боргу.
8. Підготовче засідання відбудеться 02 лютого 2021 року о 13:30 год. в приміщенні Чернігівського окружного адміністративного суду за адресою: м. Чернігів, вул. Київська, 23, зал судового засідання № 7.
9. Копію ухвали суду невідкладно надіслати учасникам справи до відома.
10. Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.М. Баргаміна