Рішення № 94261730, 20.01.2021, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2021
Номер справи
600/2586/20-а
Номер документу
94261730
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/2586/20-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лелюка О.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії.

Позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку з 01 листопада 2019 року основного розміру його пенсії на підставі оновленої довідки в зв`язку з уточненням розрахунку вислуги років на пенсію, наданої Чернівецьким обласним військовим комісаріатом станом на 01 березня 2018 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, згідно уточнюючої довідки станом на 01 березня 2018 року, наданої Чернівецьким обласним військовим комісаріатом, на підставі уточнення розрахунку вислуги років на пенсію, виконати перерахунок з 01 листопада 2019 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 , у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у зв`язку з надходженням подання від 29 жовтня 2020 року про перерахунок пенсії позивача після уточнення вислуги років відповідач згідно вимог статті 51 Закону №2262-ХІІ має провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 листопада 2020 року. Крім цього, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області відмовило позивачу у здійсненні перерахунку його пенсії на підставі довідки Чернівецького обласного військового комісаріату, в якій уточнено вислугу років. Вважає, що перерахунок пенсії необхідно проводити не лише з урахуванням 65% основного розміру пенсії, але й процентної надбавки за вислугу років у розмірі 50%, що і зазначено у довідці Чернівецького обласного військового комісаріату від 16 листопада 2020 року про розмір грошового забезпечення, яка враховується для перерахунку пенсії позивача, а також передбачено, зокрема, положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704.

Ухвалою суду від 04 грудня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву; витребувано з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області копію пенсійної справи позивача.

Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що подання про перерахунок пенсії позивача з уточненою вислугою років надійшло на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області 02 листопада 2020 року, у зв`язку з чим, враховуючи вимоги статті 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсії позивача буде проведено з 01 грудня 2019 року з урахуванням основного розміру 65% основних сум грошового забезпечення. Поряд з цим, умови проведення перерахунку відповідно до Постанови №704 були передбачені пунктом 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103). Вказував, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року по справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними, зокрема, пункти 1, 2 Постанови №103. Нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, після дати набрання судовим рішенням законної сили не приймалося. Враховуючи викладене, довідку Чернівецького обласного військового комісаріату від 16 листопада 2020 року повернуто без виконання. Просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з`ясувавши всі обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що позивачу з 03 вересня 1994 року призначено пенсію за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-XII з урахуванням вислуги 24 роки 08 місяців 02 дні.

Згідно з довідкою Чернівецького обласного військового комісаріату №ХЖ14360 від 22 березня 2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, позивачу для перерахунку пенсії враховано наступні складові: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років (45%).

З урахуванням указаної довідки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області було проведено перерахунок пенсії позивача, починаючи з 01 січня 2018 року, у розмірі 62% грошового забезпечення.

01 червня 2020 року позивач звернувся до Чернівецького обласного військового комісаріату із заявою про здійснення перевірки обчислення вислуги років згідно послужного списку з особової справи, оскільки вважав, що окремі періоди військової служби, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах, не були враховані.

Листом від 04 червня 2020 року Чернівецький обласний військовий комісаріат повідомив ОСОБА_1 про те, що для отримання завіреної копії розрахунку вислуги років йому необхідно звертатися до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, оскільки всі пенсійні документи щодо призначення, перерахунку та виплат пенсії пенсіонерам Міністерства оборони України були передані до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області і в обласному військовому комісаріаті цих документів немає.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звертався до Головного управління в Чернівецькій області із заявою про надання йому копії розрахунку вислуги років.

18 червня 2020 року позивач подав до Чернівецького обласного військового комісаріату заяву, в якій він просив зробити оновлений розрахунок (обчислення) вислуги років згідно послужного списку з особової справи, додавши, зокрема, завірені копії розрахунку вислуги років з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.

Дослідженням змісту листа відповідача від 10 листопада 2020 року встановлено, що 02 листопада 2020 року на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від Чернівецького обласного військового комісаріату у зв`язку з уточненням вислуги служби позивача надійшло подання про перерахунок пенсії від 29 жовтня 2020 року №ХЖ-14360, де вислуга років станом на 02 вересня 1994 року (дата звільнення із Збройних Сил України) для призначення пенсії складає 25 років 00 місяців 13 днів, у тому числі календарна - 13 років 03 місяці 15 днів. Враховуючи положення частини другої статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ, перерахунок пенсії позивача з урахуванням додаткової вислуги буде проведено з 01 грудня 2019 року. Основний розмір пенсії обчислено відповідно до п. а ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», тобто 65% відповідних сум грошового забезпечення.

З матеріалів справи вбачається, що у заяві від 13 листопада 2020 року позивач просив відповідача зробити запит до Чернівецького обласного військового комісаріату про надання оновленої довідки грошового забезпечення. Вказував, що відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року процентна надбавка за 25 років вислуги має становити 65% основного розміру пенсії, а процентна надбавка за 25 років вислуги - 50% від посадового окладу та військового звання.

17 листопада 2020 року Чернівецький обласний військовий комісаріат надіслав на адресу відповідача довідку від 16 листопада 2020 року №ХЖ14360 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, виданої у зв`язку з уточненням вислуги років, згідно з якою ОСОБА_1 для перерахунку пенсії враховано наступні складові: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років (50%).

Про надіслання вказаної довідки Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повідомлено і позивача листом Чернівецького обласного військового комісаріату від 18 листопада 2020 року.

У свою чергу, відповідач листом від 20 листопада 2020 року, направленого позивачу та Чернівецькому обласному військовому комісаріату про повернення довідки від 16 листопада 2020 року №ХЖ14360 без виконання. Вказане обґрунтовано тим, що умови проведення перерахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» були передбачені пунктом 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103). Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року по справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними, зокрема, пункти 1, 2 Постанови №103. Нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, після дати набрання судовим рішенням законної сили не приймалося.

За таких обставин ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з цим позовом.

Так, згідно з частиною першою та другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону №2011-ХІІ держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частиною другою статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону №2011-ХІІ).

Законом, що визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-XII в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно Закону №2262-XII держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частиною вісімнадцятою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Частинами другою та третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ встановлено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, пенсії підлягають перерахунку на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби» (далі - Порядок №45).

Відповідно до пункту 1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 2 пункту 3 Порядку №45 встановлено, що довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій (довідки) видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з пунктом 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Пунктом 5 Порядку №45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704), яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно із затвердженими розмірами надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (Додаток 16) розмір надбавки за вислугу років від 20 до 25 років становить 45%, а за вислугу років 25 і більше - 50%.

Згідно з абзацами другим та четвертим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року №937 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 22 січня 2015 року за №73/26518, на обласні військові комісаріати (ТЦКСП) покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей" (зі змінами) та від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393" (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 (зі змінами). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат (ТЦКСП) складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Відповідно до пункту 2.21 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року №530, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року за №1294/26071, при виявленні помилок в обчисленні вислуги років на пенсію, що пов`язані з правом на пенсію за вислугу років, або факту зарахування до вислуги років періоду служби, не підтвердженого документами, що викликало необґрунтоване завищення вислуги років, обласні військові комісаріати (ТЦКСП) повідомляють відповідний орган Пенсійного фонду України, який виплачує пенсію, про наявність підстав для припинення виплати призначеної пенсії, а за наявності права на подальше одержання пенсії - перераховують вислугу років, про що повідомляють орган Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії з одночасним порушенням перед відповідним управлінням (відділом) персоналу питання про внесення змін до наказу про звільнення військовослужбовця з військової служби.

Отже, у випадку зміни розміру грошового забезпечення Чернівецький обласний військовий комісаріат зобов`язаний скласти відповідну довідку для перерахунку пенсії військовослужбовця та направити її до територіального органу Пенсійного фонду України для проведення перерахунку пенсії.

Як встановлено судом, Чернівецьким обласним військовим комісаріатом проведено уточнення розрахунку вислуги років позивача, яка складає 25 років 00 місяців 13 днів замість 24 років 08 місяців 02 дні. Остання, в свою чергу, була врахована при призначенні позивачу пенсії.

Відповідно, при проведенні перерахунку пенсії позивача у 2018 році пенсійним органом враховано розмір надбавки за вислугу років 45%, що визначено Постановою №704.

Водночас, внаслідок уточнення вислуги років у жовтні 2020 року розмір одного з видів грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії, а саме надбавки за вислугу років, має становити не 45%, а 50% (за 25 років вислуги).

Тобто у даному випадку фактично відбулося підвищення грошового забезпечення ОСОБА_1 .

Судом встановлено, що 02 листопада 2020 року на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області надійшло подання про перерахунок пенсії від 29 жовтня 2020 року №ХЖ-14360, надісланого Чернівецьким обласним військовим комісаріатом.

Зазначені вище обставини учасниками справи в ході судового розгляду даної справи по суті не заперечувались.

Зважаючи на наведене, суд погоджується із доводами позову про те, що у жовтні 2020 року (з дати складання подання про перерахунок пенсії ОСОБА_1 ), виникли обставини, які потягли за собою зміну розміру пенсії позивача, а тому відповідач, враховуючи вимоги положень наведених вище норм статті 51 Закону №2262-ХІІ та пункту 4 Порядку №45, має провести перерахунок пенсії позивача, починаючи з 01 листопада 2020 року, а не з грудня, як про це зазначено у листі від 10 листопада 2020 року.

Разом з цим, суд вважає необґрунтованим дії відповідача щодо проведення ним перерахунку пенсії позивача у розмірі 65% відповідних сум грошового забезпечення без врахування розміру надбавки за вислугу років 50%, оскільки, беручи до уваги положення пункту 5 Порядку №45 та пункту 2 Постанови №704, при перерахунку пенсії позивачу після уточнення вислуги років має враховуватись одночасно і змінений основний розмір грошового забезпечення, і змінена надбавка за вислугу років, яка включена у грошове забезпечення для перерахунку пенсії.

17 листопада 2020 року Чернівецьким обласним військовим комісаріатом на адресу відповідача була направлена довідка про розмір грошового забезпечення від 16 листопада 2020 року, що враховується для перерахунку пенсії, видана на ім`я позивача, згідно змісту якої до складу грошового забезпечення входить: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років (50%).

Суд зауважує, що постановою Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2006 року №1522 затверджено Порядок передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, зокрема тим, яким призначення пенсій здійснюється на підставі Закону №2262-ХІІ.

Отже, органи Пенсійного фонду України виконують виключно функцію з призначення, перерахунку та виплати пенсії. Обчислення грошового забезпечення для призначення чи перерахунку пенсій залишилось у компетенції органів, де особа проходила службу.

До моменту отримання належної довідки від державного органу, з якого особу було звільнено із служби, у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії.

У листі від 20 листопада 2020 року відповідачем зазначено про те, що довідку про розмір грошового забезпечення від 16 листопада 2020 року повернуто на адресу Чернівецького обласного військового комісаріату.

Однак у вказаному вище листі відповідачем не наведено жодних правових підстав щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі вказаної вище довідки.

При цьому, посилання відповідача на визнання рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/2858/18 протиправними та нечинними, зокрема, пункти 1, 2 Постанови №103, якими були передбачені умови проведення перерахунку відповідно до Постанови №704, а також на те, що інших нормативно-правових актів щодо визначення порядку, умов та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, не приймалось, суд вважає безпідставними, оскільки Постанова №103 не передбачала порядок здійснення перерахунку пенсії у зв`язку зміною вислуги років, яка враховується при призначенні та перерахунку пенсії військовослужбовця.

На переконання суду, скасування у судовому порядку положень Постанови №103 не впливає на здійснення перерахунку пенсії позивача у зв`язку з уточненням вислуги років, оскільки умови, порядок проведення такого перерахунку, а також розміри грошового забезпечення, які враховуються для перерахунку пенсій, передбачені Законом №2262-ХІІ, Порядком №45 та Постановою №704.

Як зазначалось вище, на сьогодні органи Пенсійного фонду України виконують виключно функцію з призначення, перерахунку та виплати пенсії. Обчислення грошового забезпечення для призначення чи перерахунку пенсій, призначених згідно Закону №2262-ХІІ, залишилось у компетенції органів, де особа проходила службу.

Тому отримання подання про перерахунок пенсії та довідки про розмір грошового забезпечення позивача, виданих у зв`язку з уточненням вислуги років, має наслідком виникнення для Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області обов`язку вчинити відповідні дії щодо перерахунку та виплати пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, що зазначені у таких документах.

З огляду на наведене, дії відповідача щодо повернення довідки про розмір грошового забезпечення позивача у зв`язку з уточненням вислуги років від 16 листопада 2020 року, є протиправними.

Непроведення позивачу перерахунку пенсії з 01 листопада 2020 року на підставі довідки розмір грошового забезпечення від 16 листопада 2020 року, виданої Чернівецьким обласним військовим комісаріатом у зв`язку з уточненням вислуги років є протиправним та таким, що не відповідає Конституції та законам України.

Відтак, суд зобов`язує Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести перерахунок пенсії позивачу з 01 листопада 2020 року (саме з цієї дати, на думку позивача, відповідачем безпідставно не було проведено перерахунок пенсії, про що вказано в мотивувальній частині позовної заяви) на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 16 листопада 2020 року №ХЖ14360, наданої Чернівецьким обласним військовим комісаріатом у зв`язку з уточненням вислуги років.

Вказане, беручи до уваги положення статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, якою передбачено повноваження суду при вирішенні справи, є належним способом захисту порушених прав позивача у даних правовідносинах.

Згідно частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків. Особливості визначення шкоди, заподіяної протиправними (незаконними) індивідуальними актами та/або рішеннями, зазначеними у частині першій статті 266-1 цього Кодексу, встановлюються Законом України "Про банки і банківську діяльність" та Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб.

Відповідно до статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно зі статтями 74-76 Кодексу адміністративного судочинства України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з частинами першою-третьою статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність вказаних вище доказів окремо, а також достатність і взаємний зв`язок цих доказів у їх сукупності, суд вважає, що позивачем доведено наявність підстав для перерахунку його пенсії. Натомість відповідачем не доведено правомірність своїх дій (бездіяльності).

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо непроведення ОСОБА_1 з 01 листопада 2020 року перерахунку його пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 16 листопада 2020 року, виданої Чернівецьким обласним військовим комісаріатом у зв`язку з уточненням вислуги років.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 листопада 2020 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 16 листопада 2020 року №ХЖ14360, наданої Чернівецьким обласним військовим комісаріатом у зв`язку з уточненням вислуги років.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 20 січня 2021 року.

Повне найменування учасників процесу: позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ); відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (58002, м. Чернівці, Площа Центральна, 3, код ЄДРПОУ 40329345).

Суддя О.П. Лелюк