
Справа № 560/8418/20
РІШЕННЯ
іменем України
20 січня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом від 12.12.2020, в якому просить: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області пов`язані з виключенням ОСОБА_2 з страхового стажу періоду роботи з 22.02.2005 по 31.03.2006 і в зв`язку з цим перерахунок та зменшення пенсії; 2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_2 до страхового стажу період роботи з 22.02.2005 по 31.03.2006 та здійснити перерахунок пенсії з врахуванням виплачених та стягнутих сум, починаючи з 04.08.2019, тобто з моменту призначення пенсій.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що 15 червня 2020 року відповідачем було направлено лист №2200-0305-8/23703 від 09.06.2020 в якому повідомлено про зменшення розміру пенсії з 3355,98 грн до 2139,34 грн та виключення стажу з 22.02.2005 по 31.03.2006, оскільки згідно листа Державної установи - Головного управління ПФ Російської Федерації №8 по м. Москва та Московській області від 29.01.2020 №208-14-05/2704 за період з 2005 року по 2006 рік, внески до пенсійного фонду не сплачувались. Вказує, що відповідачем проігноровано та залишено поза увагою той факт, що згідно акту документальної виїзної перевірки долученого до листа підтверджено і факт роботи і достовірність даних довідки про заробітну плату згідно первинних документів, а також зазначено що відносно іноземних працівників тимчасово перебуваючих на території Російської Федерації в відповідності до статті 7 Федерального закону від 15.12.2001 №167-Ф3 “Про обов`язкове пенсійне страхування в Російській Федерації”, страхові внески на обов`язкове пенсійне страхування не нараховувались. Відповідно до статті 7 Федерального закону від 15.12.2001 №167-Ф3 “Про обов`язкове пенсійне страхування в Російській Федерації” з іноземних працівників до 01.01.2010 року передбачалась додаткова оплата Єдиного соціального внеску в Федеральний бюджет в розмірі 20% і лише з 01.01.2012 відповідно до пункту 1 статті 7 Федерального закону від 15.12.2001 №167-Ф3 “Про обов`язкове пенсійне страхування в Російській Федерації” підлягають пенсійному страхуванню іноземні громадяни та особи без громадянства, що тимчасово знаходяться в РФ та уклали трудові договори (копія листа та акту додаються, оригінали знаходяться у відповідача). Вважає дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, щодо виключення з страхового стажу моєї роботи періоду з 22.02.2005 по 31.03.2006 та проведення в зв`язку з цим перерахунку пенсії є протиправними, тому звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до ухвали від 22.12.2020, суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи.
12.01.2021 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому відповідач у задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що при обчисленні розміру пенсії, зарахування до страхового стажу періодів роботи на території держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав (далі-Держави СНД), в тому числі до страхового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, та врахування заробітної плати з 01.01.2004 року за періоди роботи на території Держав СНД здійснюється при підтвердженні сплати страхових внесків (зборів) до відповідного фонду Держави СНД. на території якої проводилась трудова діяльність, або за умови сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України. Вказує, що ОСОБА_1 з 04.08.2019 призначено пенсію за віком згідно Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з врахуванням довідки про заробітну плату від 10.09.2019 №21, виданої ТзОВ “Енергопрогрес” за період роботи з лютого 2005 року по березень 2006 року, в якій зазначено, що з усіх нарахованих сум заробітної плати нарахований та сплачений Єдиний соціальний податок. Страховий стаж склав 28 років 3 місяці 24 дні. На запит головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 08.10.2019, 05.03.2020 надійшов лист Державної установи - головного управління Пенсійного фонду Російської Федерації № 8 по м. Москва та Московській області від 29.01.2020 №208-14-05/2704 та акт зустрічної перевірки достовірності відомостей про нарахування заробітної плати ОСОБА_1 в ТзОВ “Енергопрогрес” № 303, відповідно до якого в період з 2005 року по 2006 рік, внески до Пенсійного фонду Російської Федерації не сплачувались. Згідно ч. 3 ст. 49 Закону України № 1058-ІУ у разі виявлення недостовірних даних у документах та відомостях, на підставі яких було встановлено та/або здійснюється виплата пенсії, рішенням територіального органу Пенсійного фонду України розмір та підстави для виплати пенсії переглядаються відповідно до цього Закону без урахування таких даних. Враховуючи вищезазначене, страховий стаж та заробітну плату ОСОБА_1 приведено у відповідність. Страховий стаж склав 27 років 3 місяці 14 днів, а розмір пенсії з 01.05.2020 - 2139,34 грн, коефіцієнт заробітної плати зменшився з 1,91950 до 1,26853. Звертає увагу, що вимоги ОСОБА_1 щодо здійснення перерахунку пенсії з врахуванням виплачених та стягнутих сум, починаючи з 04.08.2019, тобто з моменту призначення пенсії є помилковим, оскільки головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області впорядковано пенсійну справу у зв`язку з надходженням листа Державної установи - головного управління Пенсійного фонду Російської Федерації № 8 по м. Москва та Московській області від 29.01.2020 № 208-14-05/2704 з 01.05.2020. Також просив провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Ухвалою суду від 20.01.2021 у задоволенні клопотань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи №560/8418/20 з викликом (повідомленням) сторін, про залишення позовної заяви без розгляду та про зупинення провадження у справі, відмовлено.
З`ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та з 04.08.2019 отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.
Відповідно до рішення 222430000912 від 24.09.2019, страховий стаж позивача складає 28 років 3 місяці 24 дні, а розмір пенсії, яку призначено з 04.08.2019 склав 3355,98 гривень (арк. спр. 29).
05.03.2020 до відповідача від головного управління Пенсійного фонду Російської Федерації № 8 по м. Москва та Московській області поступила відповідь на запит №208-14-05/2704 від 29.01.2020, до якої також додано Акт №303 від 26.12.2019 документальної (виїзної) перевірки відомостей про заробітну плату ОСОБА_3 за період роботи з 02.2005 по 03.2006 в ТзОВ “Енергопрогрес” (далі - Акт №303 від 26.12.2019).
В Акті №303 від 26.12.2019 зазначено, що розбіжностей з Довідкою №21 від 10.09.2019 не виявлено, відомості є достовірні. Також вказано, що до 01.01.2010 громадяни України, які мали статус тимчасово перебуваючих на території Російської Федерації не були застрахованими особами по обов`язковому пенсійному страхуванні. Таким чином, страхові внески на обов`язкове пенсійне страхування з виплат на користь позивача не нараховувалися. По відношенню до іноземних працівників, тимчасово перебуваючих на території Російської Федерації передбачалася сплата організацією Єдиного соціального податку в федеральний бюджет (арк. спр. 75-76).
Рішенням 222430000912 від 19.05.2020 про перерахунок пенсії, страховий стаж позивача зменшено до 27 років 3 місяці 14 днів, а розмір пенсії з 01.05.2020 встановлено в розмірі 2139,34 гривень (арк. спр. 71).
Листом №2200-0305-8/23703 від 09.06.2020 відповідач повідомив позивача про зменшення розміру пенсії з 3355,98 грн до 2139,34 грн та виключення стажу з 22.02.2005 по 31.03.2006, оскільки згідно листа Державної установи - Головного управління ПФ Російської Федерації №8 по м. Москва та Московській області від 29.01.2020 №208-14-05/2704 за період з 2005 року по 2006 рік, внески до пенсійного фонду не сплачувались. Вказано, що коефіцієнт заробітної плати зменшився з 1,91950 до 1,26853 (арк. спр. 77).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років.
Згідно з ч. 4 ст. 24 Закону №1058-IV, періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 9 Конституції України, чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Таким чином, призначення і виплата пенсій в Україні здійснюється також на підставі міжнародних договорів (угод), що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення.
Відповідно до статті 1 Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав в сфері пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року (далі - Угода) пенсійне забезпечення громадян держав - учасниць цієї Угоди і членів їх сімей здійснюється згідно з законодавством держави, на території якої вони проживають.
Метою Угоди є взаємне визнання і виконання державами-учасницями зобов`язань "відносно непрацездатних осіб, які набули право на пенсійне забезпечення на їхній території або на території інших республік за період їх входження в СРСР і реалізують це право на території держав-учасниць Угоди". Держави-учасниці цієї Угоди, визнавши відповідальність за пенсійне забезпечення своїх громадян, взяли на себе зобов`язання щодо захисту їхніх пенсійних прав.
Статтею 5 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року, яка підписана Україною 13.03.1992 року, передбачається, що ця Угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав-учасниць Угоди.
Частинами 2-3 ст. 6 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасників Співдружності Незалежних Держав в області пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року передбачено, що для встановлення права на пенсію громадянам держав-учасників Угоди враховується трудовий стаж, придбаний на території будь-якої з цих держав, а так само на території колишнього СРСР за час до набрання чинності цієї Угоди. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність.
Таким чином, на громадян України, які працювали на територіях інших держав учасниць Співдружності Незалежних Держав, які приєднались до вказаної Угоди, розповсюджувалась дія нормативних актів приймаючої Держави в галузі пенсійного забезпечення, у тому числі тих, які визначали порядок зарахування трудового стажу, його пільгового обчислення.
Статтею 3 Угоди також передбачено, що всі витрати, пов`язані зі здійсненням пенсійного забезпечення за цією Угодою, несе держава, що надає забезпечення. Взаємні розрахунки не проводяться, якщо інше не передбачено двосторонніми угодами.
З огляду на викладене, цією Угодою визначено стаж, який підлягає безумовному врахуванню при визначенні розміру пенсії, а відтак і заробіток за відповідний період підлягає включенню при обчисленні пенсії.
Відповідно до довідки від 10.09.2019 №21 виданої ТзОВ “Енергопрогрес” (Російська Федерація) зі всіх сум, нарахованих ОСОБА_3 , організацією нарахований та виплачений єдиний соціальний податок в Федеральний бюджет згідно законодавства Російської Федерації.
Щодо твердження відповідача про те, що в період з 2005 року по 2006 рік, внески до Пенсійного фонду Російської Федерації не сплачувались, що вказано в акті зустрічної перевірки достовірності відомостей про нарахування заробітної плати ОСОБА_1 в ТзОВ “Енергопрогрес” № 303, суд зазначає, що вказаним актом стверджено не виявлення розбіжностей з Довідкою №21 від 10.09.2019, відомості є достовірні. Також вказано, що ТзОВ “Енергопрогрес” сплачено Єдиний соціальний податок в федеральний бюджет (арк. спр. 75-76).
Крім цього, суд враховує, що до 01.01.2010 громадяни України, які мали статус тимчасово перебуваючих на території Російської Федерації не були застрахованими особами по обов`язковому пенсійному страхуванні. Таким чином, страхові внески на обов`язкове пенсійне страхування з виплат на користь позивача не нараховувалися, у зв`язку із відсутністю такої вимоги в законодавстві Російської Федерації.
З вищенаведених підстав, посилання відповідача на відсутність внесків та на правомірність незарахування періоду роботи позивача з 22.02.2005 по 31.03.2006, є безпідставним.
Отже, неврахування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідки про заробітну плату позивача від 10.09.2019 №21 виданої ТзОВ “Енергопрогрес” (Російська Федерація), є протиправним.
Як наслідок, слід зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної позивачеві пенсії з 01.05.2020 - з дати зменшення розміру пенсії (а не з моменту призначення пенсії, як помилково вважає позивач), з врахуванням зазначеної довідки про заробітну плату.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач частково довів позовні вимоги, а суб`єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону виключивши зі страхового стажу позивача період з 22.02.2005 по 31.03.2006 та провівши в зв`язку з цим перерахунок розміру пенсії без врахування довідки про заробітну плату, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов задовольняється частково.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з квитанцією №10 від 14.12.2020 позивач сплатив судовий збір у розмірі 840,80 гривень, тому ці витрати слід присудити на його користь.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним неврахування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області періоду роботи ОСОБА_1 з 22.02.2005 по 31.03.2006 та Довідки від 10.09.2019 №21 виданої ТзОВ “Енергопрогрес” (Російська Федерація).
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01.05.2020, з врахуванням до страхового стажу періоду роботи ОСОБА_1 з 22.02.2005 по 31.03.2006 та з врахуванням Довідки від 10.09.2019 №21 виданої ТзОВ “Енергопрогрес” (Російська Федерація), з врахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 840,80 (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок) гривень за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 20 січня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя А.І. Петричкович