
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 січня 2021 року справа № 480/7484/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Демченко К.І.
представників позивача - Войтовича В.Ю., Войтовича М.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/7484/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Токарівський пісок" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування наказу,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Токарівський пісок" звернулося до суду з позовною заявою до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування наказу від 21.10.2020 № 464 “Про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 6368 від 12.09.2019”.
Свої вимоги мотивує тим, що Державна служба геології та надр України прийняла наказ від 21.10.2020 №464, яким зупинила дію спеціального дозволу на користування надрами № 6368 від 12.09.2019, наданого товариству з обмеженою відповідальністю “Токарівський пісок” (далі по тексту - позивач, ТОВ “Токарівський пісок”), та надано тридцятиденний строк для усунення порушень. Підставою для прийняття вказаного наказу слугував той факт, що у ТОВ “Токарівський пісок” відсутній висновок з оцінки впливу на довкілля щодо планованої діяльності по видобуванню піску на Східній ділянці Токарівського-2 родовища у Сумському районі Сумської області. На думку позивача, вказаний наказ є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки відповідно до вимог Закону України “Про оцінку впливу на довкілля” планована діяльність по видобуванню піску на Східній ділянці Токарівського-2 родовища не підлягає оцінці впливу на довкілля, так як площа кар`єру Східної ділянки менша ніж 25 га, тому ТОВ “Токарівський пісок” не повинно отримувати висновок з оцінки впливу на довкілля щодо планованої діяльності по видобуванню піску. Також позивач зауважує, що пісок Східної ділянки Токарівського-2 родовища є корисною копалиною місцевого значення, тому вказана ділянка не потрапляє під дію вимог п. 3 ч. 3 ст. 3 Закону України “Про оцінку впливу на довкілля” та не потребує висновку з оцінки впливу на довкілля.
Державною службою геології та надр України до суду надано відзив на позовну заяву, згідно з яким проти позову заперечує та зазначає, що 07.10.2020 на адресу Держгеонадр надійшло подання від Державної екологічної інспекції про зупинення дії (анулювання) спеціального дозволу на користування надрами, оскільки ТОВ «Токарівський пісок» здійснює видобування піску без проведення оцінки впливу на довкілля. Враховуючи порушення товариством «Токарівський пісок» вимог Закону України “Про оцінку впливу на довкілля” в частині не проведення оцінки впливу на довкілля, Державна служба геології та надр України правомірно прийняла наказ від 21.10.2020 №464 про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 03.11.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Згідно з ухвалою від 18.12.2020 суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.
Протокольною ухвалою від 29.12.2020 суд закрив підготовче провадження по даній справі та призначив справу до судового розгляду по суті на 12.01.2021.
У судовому засіданні представники позивача Войтович В.Ю., Войтович М.І. підтримали позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з`явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду даної справи.
Суд, заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши письмові матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне. Товариство з обмеженою відповідальністю "Токарівський пісок" зареєстроване як суб`єкт підприємницької діяльності, одним з видів діяльності якого є добування піску, гравію, глин і каоліну, що відноситься до статутної діяльності підприємства. Позивач неодноразово звертався до Державної служби геології та надр України із заявами про отримання спеціального дозволу (ліцензії) на право користування надрами. Проте, відповідач протиправно відмовляв товариству у наданні такого дозволу, у зв`язку з чим позивач змушений був звертатися до суду. Відповідно до постанови Сумського окружного адміністративного суду від 02.03.2017 у справі № 818/1537/16 визнано протиправним та скасовано наказ Міністерства екології та природних ресурсів № 329 від 06.09.2016 в частині відмови у погодженні надання ТОВ “Токарівський пісок” надр у користування, зобов`язано повторно розглянути та надати погодження на користування надрами. Визнано протиправною та скасовано відмову Держгеонадра у наданні ТОВ “Токарівській пісок” спеціального дозволу на користування надрами в межах східної ділянки Токарівського-2. Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 06.06.2017 постанова Сумського окружного адміністративного суду залишена без змін. Після набрання сили вказаним рішенням суду ТОВ “Токарівський пісок” листом від 19.06.2017 повідомило Державній службі геології та надр України про погодження Сумською районною радою Сумської області надання надр у користування позивачу, та з посиланням на вимоги закону України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності” просило повторно, протягом п`яти робочих днів, розглянути заяву про надання спеціального дозволу від 22.07.2016, врахувавши судові рішення. Однак, відповідач не розглянув заяву позивача та не прийняв по ній відповідного рішення. Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 07.11.2017 у справі №818/1384/17 зобов`язано Державну службу геології та надр України видати Товариству з обмеженою відповідальністю "Токарівський пісок" спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобування піску в межах Східної ділянки Токарівського-2 родовища в Сумському районі Сумської області на строк 15 років. На виконання постанови суду, 12.09.2019 Державною службою геології та надр України Товариству з обмеженою відповідальністю «Токарівський пісок» був виданий спеціальний дозвіл на користування надрами № 6368 на видобування пісків, придатних для виготовлення будівельних розчинів, штукатурних розчинів для опоряджувального шару, для дорожнього будівництва у якості компонента в`яжучого щільних силікатних бетонів та для благоустрою, рекультивації і планування. Назва родовища – Токарівське-2, Східна ділянка; площа 6,86 га (а.с.10). Проте, 07.10.2020 на адресу Держгеонадр надійшло подання від Державної екологічної інспекції № 8586/2.2/6-20 від 07.10.2020 про зупинення дії (анулювання) спеціального дозволу на користування надрами, виданого ТОВ «Токарівський пісок», з тих підстав, що товариство здійснює видобування піску за відсутності висновку з оцінки впливу на довкілля та/або висновку державної екологічної експертизи діяльності з видобування корисних копалин. Тому, наказом від 21.10.2020 № 464 Державна служба геології та надр України зупинила дію спеціального дозволу на користування надрами № 6368 від 12.09.2019, виданого ТОВ “Токарівський пісок” та надано строк для усунення порушень 30 календарних днів (а.с.11). Не погодившись з вказаним наказом, ТОВ “Токарівський пісок” звернулося з даним позовом до суду. Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне. За приписами статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення. Сумський окружний адміністративний суд у своїй постанові 07.11.2017 у справі №818/1384/17, зобов`язуючи Державну службу геології та надр України видати ТОВ "Токарівський пісок" спеціальний дозвіл на користування надрами, вказав наступне: «Судовими рішенням визнано протиправним та скасовано прийняте відповідачем рішення про відмову в наданні позивачу спеціального дозволу на користування надрами. Після набрання судовим рішенням законної сили позивач листом від 19.06.2017 звернувся до відповідача із заявою про повторний розгляд раніше поданої заяви від 22.07.2016. Відповідно до повідомлення Держгеонадра на адвокатський запит заява отримана відповідачем 27.06.2017. Відповідно до вимог “Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами” матеріали направлені для погодження до органів, визначених п. 9. Прийнято рішення про зняття матеріалів з розгляду для подальшого доопрацювання (а.с. 146). Відповідно до повідомлення Міністерства екології та природних ресурсів України 01.09.2017 комісією з питань погодження надання надр у користування прийнято рішення про надання погодження на користування надрами з метою видобування корисних копалин ТОВ “Токарівський пісок”, про що видано наказ № 346 від 21.09.2017, який листом № 5/4-11/8206-17 направлено на адресу Держгеонадра. Отримано відповідачем 26.09.2017 (а.с. 143-145). Як зазначалось вище, відповідач при повторному розгляді заяви позивача про надання спеціального дозволу мав діяти в порядку та в спосіб, встановлений “Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами” та законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", зокрема щодо дотримання встановлених строків розгляду заяви, строків отримання погоджень та наслідків ненадання таких погоджень. Відповідачем не подано доказів розгляду заяви позивача у встановлені строки, а також прийняття рішення за заявою навіть після отримання погодження від Мінприроди. Відповідно до ч. 6 ст. 4-1 закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" у разі якщо у встановлений законом строк суб`єкту господарювання не видано документ дозвільного характеру або не прийнято рішення про відмову у його видачі, через десять робочих днів з дня закінчення встановленого строку для видачі або відмови у видачі документа дозвільного характеру суб`єкт господарювання має право провадити певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності. Відмітка в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про дату прийняття заяви є підтвердженням подання заяви та документів державному адміністратору або дозвільному органу. Відповідачем у встановлений строк заява ТОВ “Токарівський пісок” не розглянута. Суд погоджується з твердженням позивача про наявність підстави вважати, що відповідачем прийнято рішення про видачу спеціального дозволу та наявні підстави для виконання робіт». Тобто, постановою Сумського окружного адміністративного суду від 07.11.2017 у справі № 818/1384/17 встановлений факт прийняття відповідачем рішення про видачу спеціального дозволу за заявою позивача від 22.07.2016 та наявні підстави у позивача для виконання робіт. Відповідно до ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України), обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом. Отже, вищевказаним судовим рішенням встановлена та обставина, що відповідачем за принципом мовчазної згоди прийнято рішення про видачу позивачу спеціального дозволу до 07.11.2017, тобто до моменту прийняття судом 07.11.2017 цього судового рішення, і ця обставина в силу вимог ч. 4 ст. 78 КАС України не підлягає доказуванню. Згідно з частинами першою та другою ст. 17 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через шість місяців з дня набрання ним чинності. Дія цього Закону не поширюється на суб`єктів господарювання, які отримали рішення про провадження планованої діяльності до набрання чинності цим Законом, крім випадків, передбачених пунктом 22 частини другої та пунктом 14 частини третьої статті 3 цього Закону. Закон України «Про оцінку впливу на довкілля» набрав чинності 18.12.2017. Оскільки позивач за принципом мовчазної згоди отримав рішення відповідача про провадження планованої діяльності, тобто до набрання чинності Законом України «Про оцінку впливу на довкілля», то згідно вимог ч. 2 ст. 17 дія цього Закону не поширюється на Східну ділянку Токарівського-2 родовища, а отже, ТОВ «Токарівський пісок» не повинно отримувати висновок з оцінки впливу на довкілля щодо планованої діяльності по видобуванню піску на Східній ділянці Токарівського-2 родовища. Крім того, як на момент звернення позивача із заявою від 22.07.2016 так і на момент набрання законної сили постановою Сумського окружного адміністративного суду від 07.11.2017 у справі № 818/1384/17, якою зобов`язано Державну службу геології та надр України видати ТОВ "Токарівський пісок" спеціальний дозвіл на користування надрами, вимоги щодо надання Держгеонадрам інформації про здійснення оцінки впливу на довкілля відповідно до вимог Закону України “Про оцінку впливу на довкілля” № 2059 - 19 від 23.05.2017 нормативно - правовими актами, які регулюють надання спеціальних дозволів на користування надрами, не визначено. Зазначена вимога набрала законної сили лише 08.06.2018 на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 333 від 25 квітня 2018 року, а тому, відповідно до положень ст. 58 Конституції України, не може розповсюджуватись на заяву позивача, яка була зареєстрована до набрання чинності цієї норми. Тобто, у Державної служби геології та надр України не було підстав для видачі наказу від 21.10.2020 № 464 про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 6368 від 12.09.2019, виданого ТОВ "Токарівський пісок", за відсутності оцінки впливу на довкілля . Такий висновок суду повністю відповідає правовій позиції Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду викладеній у постанові від 21.10.2020 по справі № 640/21997/18. Стосовно посилань відповідача на Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 (надалі по тексту - Порядок № 615), суд зазначає наступне. Згідно з пунктом 10 Порядку №615 невід`ємною частиною дозволу є угода про умови користування ділянкою, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають: вимоги до ефективності робіт; сучасні технології видобування та переробки корисних копалин; порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр; підстави для припинення діяльності, пов`язаної з використанням ділянки надр. Відповідно до п. 21 Порядку № 615, дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням Міндовкілля, Держпраці, МОЗ, Держекоінспекції, органів місцевого самоврядування, ДПС у разі: 1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; 2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов`язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров`ю працівників або населення; 3) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища; 4) наявності підстав, передбачених Законом України “Про санкції”; 5) невиконання умов висновків з оцінки впливу на довкілля та/або висновків державної екологічної експертизи; 6) відсутності висновку з оцінки впливу на довкілля та/або висновку державної екологічної експертизи діяльності з видобування корисних копалин. Проте, на момент виникнення спірних правовідносин, а саме: звернення позивача із заявою від 22.07.2016, а також набрання законної сили постановою Сумського окружного адміністративного суду від 07.11.2017 у справі № 818/1384/17, якою зобов`язано Державну службу геології та надр України видати ТОВ "Токарівський пісок" спеціальний дозвіл на користування надрами, пункт 21 Порядку № 615 був під номером 22 та мав іншу редакцію, яка не передбачала такої підстави зупинення дії дозволу як відсутності висновку з оцінки впливу на довкілля та/або висновку державної екологічної експертизи діяльності з видобування корисних копалин. Тому посилання відповідача на Порядок № 615, як на підставу зупинення дії дозволу, є помилковим. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Державна служба геології та надр України, як суб`єкт владних повноважень, не довела правомірності прийнятого наказу від 21.10.2020 № 464 «Про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 6368 від 12.09.2019». Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Враховуючи задоволення позовних вимог, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби геології та надр України суму судового збору в розмірі 2102,00 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Токарівський пісок" до Державної служба геології та надр України про визнання протиправним та скасування наказу – задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України від 21.10.2020 № 464 «Про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 6368 від 12.09.2019».
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Токарівський пісок" (вул. Харківська, 127, м. Суми, Сумська область, 40007, код ЄДРПОУ 38867637) за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби геології та надр України (вул. Антона Цедіка, б. 16, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 37536031) суму судового збору в розмірі 2102,00 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар
Повний текст рішення складений 20.01.2021.