
Справа № 420/13315/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (вул.Косовська,2-Д, м.Одеса, 65074) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
30.11.2020 р. до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, в якій позивач просить:
визнати протиправними дії Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги у меншому розмірі, ніж передбачено частиною п`ятою статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;
стягнути з Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради на користь ОСОБА_1 недоплачену разову грошову допомогу до 5 травня 2020 року, як учаснику бойових дій, у відповідності до статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, з урахуванням висновку Конституційного Суду України, викладеному у рішенні від 27.02.2020року №3-р/2020 у справі №1-247/2018(3393/18) в розмірі 6800,00 грн.
В обґрунтування адміністративного позову представник позивача зазначає, що ОСОБА_1 , з 24.02.2020 року проходить військову службу у військовій частині А1785 та відповідно до ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», є учасником бойових дій (учасник АТО) у зв`язку з чим 21 жовтня 2019 року видано відповідне посвідчення серія НОМЕР_1 та внесено відомості до бази даних ЄДАРП. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року № 112 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”» позивач до 5 травня 2020 року отримав разову грошову допомогу 1390 гривень. Водночас, на момент отримання позивачем допомоги до 5 травня за 2020 рік діяла редакція статті 12 Закону в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 367-ХІУ від 25.12.1998, що передбачала таку допомогу для учасників бойових дій у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, що складає 8190 гривень. Позивач вважає, що дії відповідача щодо неповної виплати коштів потрібно визнати протиправними та стягнути з Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на користь позивача 6800 гривень.
Ухвалою суду від 04.12.2020 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
29.12.2020 року (вх.№ 56054/20) від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, з огляду на який, представник відповідача зазначає, що Згідно пункту 5 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України. Згідно Бюджетного Кодексу України при здійсненні бюджетного процесу, положення нормативно - правових актів застосовують тільки у частині, які не суперечить положенню Конституції України, цього кодексу та Закону України «Про Державний бюджет України». Головним розпорядником бюджетних коштів на вказану виплату являється Міністерство соціальної політики України. Щорічно розмір виплати разової грошової допомоги визначається Постановою Кабінету Міністрів України «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань».
Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 .
Згідно посвідчення серія НОМЕР_1 , позивач має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни – учасник бойових дій дата видачі 21 жовтня 2019 року.
Відповідач підтверджує, що позивачу перераховано кошти на виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020р. в розмірі 1390грн.
31.08.2020р. ОСОБА_1 звернулась до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради з заявою нарахувати разову грошову допомогу до 5 травня у 2020 році, як учаснику бойових дій, у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком та у відповідності до положення ст. 12 Закону № 3551 -XII, з огляду на висновки Конституційного Суду України, які викладені у рішенні від 27.02.20 №3-р/2020 у справі № 1 -247/2018(3393/18), здійснити виплату суми недоплаченої частини разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році.
21.09.2020 року за вих. №01-А-46733/1-п Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради відмовлено у задоволенні звернення позивача.
Не погодившись із вказаним, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відносини з приводу соціального захисту учасників бойових дій як особливої окремої категорії громадян унормовані, насамперед, приписами Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Пільги часникам бойових дій встановлені статтею 12 вказаного Закону.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998р. №367-XIV статтю 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» було доповнено частиною четвертою такого змісту: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.".
Підпунктом «б» підпункту 1 пунктом 20 Розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 №107-VI згадану вище норму права викладено в такій редакції: "Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України".
У подальшому зміни, внесені підпунктом "б" підпункту 1 пункту 20 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. № 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008.
Поряд із цим, унаслідок законотворчої діяльності Верховної Ради України було створено іншу норму права, присвячену регламентуванню тих же самих відносин - п.26 розділу VI Бюджетного кодексу України.
Так, Законом України від 28.12.2014 р. № 79-VIII, розділ VI Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким зокрема було передбачено, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Ця норма діяла з 01.01.2015р.
На реалізацію приписів цієї норми закону Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 19.02.2020р. №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", де, зокрема, передбачено, що районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв`язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у таких розмірах: - учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 18 років) в`язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1390 гривень.
27.02.2020р. рішенням Конституційного Суду України №3-р/2020 було визнано неконституційним окреме положення п.26 розділу VI „Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Таким чином, на момент звернення позивача із заявою 07.05.2020р. діяла ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998р., яка передбачала наступне: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком".
Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Отже, з 27.02.2020р. ані приписи п.26 розділу VI Бюджетного кодексу України у частині дії ст.12 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", ані приписи ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у редакції п.20 Розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» об`єктивно не можуть запроваджувати правил призначення та виплати допомоги до 5 травня для учасників бойових дій.
Тому, з 27.02.2020р. позивач набув суб`єктивне право на соціальне забезпечення у порядку редакції Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25.12.1998р. №367-ХІV, яка передбачала допомогу до 5 травня для учасників бойових дій у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
При цьому, суд наголошує, що норми будь-яких підзаконних нормативно-правових актів, у тому числі і постанов КМУ, на які посилається відповідач, не можуть змінювати приписів закону України, і не позбавляють позивача цього суб`єктивного права.
Критерії законності волевиявлення (як рішення, так і діяння) владного суб`єкта викладені законодавцем у приписах ч.2 ст.2 КАС України і обов`язок доведення факту дотримання цих критеріїв покладений на владного суб`єкта ч.2 ст.77 КАС України.
Суд констатує, що у ході розгляду справи владним суб`єктом не подано доказів відповідності закону оскарженої відмови, а обсяг використаних доказів та обрані мотиви не дозволяють визнати юридично правильними та фактично обґрунтованими ті підстави, які покладені адміністративним органом в основу цього волевиявлення.
Підсумовуючи викладені вище міркування, суд доходить до переконання про те, що подане відповідачеві звернення позивача поза розумним сумнівом доводили право особи на нарахування та виплату допомоги до 5 травня з урахуванням змісту рішення Конституційного Суду України № 3-р/2020 від 27.02.2020р.
Згідно ч.2 ст.5 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» виключно цим Законом визначається, зокрема, мінімальний розмір пенсії за віком.
Згідно ч.1 ст.28 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» установлено у 2020 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2020 року - 2027 гривень, з 1 липня - 2118 гривень, з 1 грудня - 2189 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення:
осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2020 року - 1638 гривень.
Таким чином, позивачу до виплати належить 1638 грн. * 5 = 8190 грн.
Як визначено позивачем та не заперечується відповідачем, позивачем отримано 1390 грн. грошової допомоги, а тому суд дійшов висновку, що позивачу належить до сплати 6800 грн. грошової допомоги, а тому наявні підстави зобов`язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради нарахувати та сплатити ОСОБА_1 суми 6800 гривень разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року.
Щодо клопотання представника Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про зупинення провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №440/2722/20, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі до розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Судом встановлено, що ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17.06.2020р. відкрито провадження у зразковій адміністративній справі № 440/2722/20, по якій 29.09.2020р. прийнято рішення про часткове задоволення позову, яке не набрало законної сили, оскільки оскаржується в апеляційному порядку у Великій Палаті Верховного Суду.
В той же час, суд зазначає, що передбачена п. 9 ч. 2 ст. 236 КАС України обставина для зупинення провадження по справі є правом, а не обов`язком суду зупинити провадження у відповідній типовій справі.
Відповідно до п.8 ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що основними засадами (принципами) адміністративного судочинства є, зокрема, розумність строків розгляду справи судом.
В свою чергу, відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Зважаючи на характер спірних правовідносин та категорію справи, яка є справою незначної складності, а також те, що завданням адміністративного судочинства є своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, суд приходить до висновку, що відсутні підстави для задоволення клопотання Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про зупинення провадження у справі.
Щодо заяви клопотання представника Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про застосування строків звернення до адміністративного суду, суд зазначає наступне.
Частинами 1,2 ст.122 КАС України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Судом встановлено, що 21.09.2020 року за вих. №01-А-46733/1-п Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради відмовлено у задоволенні звернення позивача щодо нарахування разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році, як учаснику бойових дій, у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком та у відповідності до положення ст. 12 Закону № 3551 -XII, з огляду на висновки Конституційного Суду України, які викладені у рішенні від 27.02.20 №3-р/2020 у справі № 1 -247/2018(3393/18), здійснити виплату суми недоплаченої частини разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році. Таким чино відлік строку звернення до суду почався 21.09.2020 року, позивач звернувся до суду 30.11.2020р., тобто в рамках шестимісячного строку звернення до суду. В зв`язку з викладеним клопотання відповідача про застосування строків звернення до адміністративного суду задоволенню не підлягає.
Розподіл судових витрат не здійснюється, оскільки позивач в силу закону звільнений від сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 263, 295, 297 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (вул.Косовська,2-Д, м.Одеса, 65074, код ЄДРПОУ 36290160) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (вул.Косовська,2-Д, м.Одеса, 65074, код ЄДРПОУ 36290160) щодо виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) щорічної разової грошової допомоги у меншому розмірі, ніж передбачено частиною п`ятою статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Зобов`язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради (вул.Косовська,2-Д, м.Одеса, 65074, код ЄДРПОУ 36290160) нарахувати та сплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) суми 6800 гривень разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року.
В решті позову відмовити.
Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.293,295 та п.15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.С. Єфіменко
.