
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/7828/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 січня 2021 року
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Сидор Н.Т., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Львівській області до Комунального підприємства «Еко-Місто» Бориславської міської ради про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду,
в с т а н о в и в :
на розгляд суду надійшла позовна заява Державної екологічної інспекції у Львівській області з вимогою зупинити діяльність Комунального підприємства «Еко-Місто» Бориславської міської ради (далі - КП «Еко-Місто») в частині бездозвільного здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел, в частині захоронення невідсортованих твердих побутових відходів на полігоні ТПВ та в частині бездозвільного здійснення операцій у сфері поводження з відходами.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Державною екологічною інспекцією у Львівській області проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства КП «Еко-Місто», під час якої встановлено порушення норм чинного природоохоронного законодавства, зокрема бездозвільне здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел, захоронення невідсортованих твердих побутових відходів на полігоні ТПВ та бездозвільне здійснення операцій у сфері поводження з відходами. Покликається на те, що згідно з Положенням про Державну екологічну інспекцію у Львівській області, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України № 122 від 22.04.2020, інспекція має право звернутися до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності суб`єктів господарювання і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, впливу фізичних та біологічних факторів, лімітів скидів забруднюючих речових.
Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву, де покликається на те, що після отримання КП „Еко-місто” в постійне користування земельної ділянки, підприємством по мірі можливості вживаються заходи з виконання припису позивача, а саме: вживаються заходи для проведення інвентаризації джерел викидів, зокрема КП «Еко-місто» направило до ТОВ «Компанія центер ЛТ» листа з наданням інформації щодо розроблення паспорта на видалення відходів сміттєзвалища; закуплено і встановлено бетонні плити на полігоні, виконано поточний ремонт під`їзної дороги до полігону з гравійним покриттям на вул. Братів Лисиків в м. Бориславі, встановлено інформаційну табличку при в`їзді на полігон; забезпечено в`їзд на територію сміттєзвалища лише через контрольно-пропускний пункт. Представник позивача звертає увагу, що в приписі встановлено строк для виконання 10 пунктів припису - до 22.12.2020. Зазначає, що позивач просить зупинити діяльність КП "Еко-Місто" в частині бездозвільного здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря з стаціонарних джерел, в частині захоронення невідсортованих твердих побутових відходів на полігоні ТПВ та в частині бездозвільного здійснення операцій у сфері поводження з відходами, але в приписі таких вимог не передбачено, а серед інших зазначено в п. 8 не здійснювати захоронення неперероблених (необроблених) побутових відходів на полігоні ТПВ. Також вказує, що відповідно до рішення Бориславської міської ради Львівської області від 27 квітня 2020 року № 79 „Про дозвіл комунальному підприємству „Еко-місто” Бориславської міської ради на утримання та експлуатацію Бориславського міського сміттєзвалища” надано дозвіл комунальному підприємству „Еко-місто” Бориславської міської ради утримувати та експлуатувати територію Бориславського міського сміттєзвалища загальною площею 3,0 га, яке розташоване за адресою: м. Борислав, вулиці Братів Лисиків, 8 (полігон ТПВ не передавався).
Крім того, зазначає, що з 28 червня 2017 року ТОВ «ДВ-ЕКОСВІТ» на конкурсних засадах підписало договір з виконавчим комітетом Бориславської міської ради про надання послуг з вивезення побутових відходів на території Бориславської міської ради. ТОВ «ДВ-ЕКОСВІТ» з дня підписання договору до 01 травня 2020 року нараховувало та брало оплату коштів за надання послуг з вивезення, зберігання та захоронення твердих побутових відходів. Кошти на захоронення твердих побутових відходів ТОВ «ДВ-ЕКОСВІТ» перераховувало ТОВ «Ком-еко-2010» на підставі укладеного договору. На звернення КП «Еко-місто» до ТОВ «ДВ-ЕКОСВІТ» щодо підписання договору на захоронення твердих побутових відходів, ТОВ «ДВ-ЕКОСВІТ» відмовило у підписанні такого договору. Незгода підписати договір змусила КП «Еко-місто» розпочати ряд змін у своїй діяльності, а саме: збільшення штату працівників, складання абонентської бази, затвердження нового тарифу. Для отримання можливості здійснення захоронення ТПВ на сміттєзвалищі на адресу ТОВ «ДВ-ЕКОСВІТ» скеровувалась претензія від 28.08.2020 № 135 про відшкодування збитків. У відповідь на претензію ТОВ „ДВ-ЕКОСВІТ” зазначило, що послуги з захоронення ТПВ не надаються. Зазначає, що таке твердження не узгоджується з нормами чинного законодавства та унеможливлює швидке приведення сміттєзвалища у відповідність до нормативних документів.
На спростування доводів відповідача представник позивача подав відповідь на відзив, а відповідач, у свою чергу, - заперечення на відповідь на відзив.
Щодо процесуальних дій, вчинених у зв`язку із розглядом справи, слід зазначити, що ухвалою судді від 29.09.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються заяви по суті спору, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Рішенням виконавчого комітету Бориславської міської ради від 27 квітня 2020 року № 79 «Про дозвіл комунальному підприємству «Еко-місто» Бориславської міської ради на утримання та експлуатацію Бориславського міського сміттєзвалища» надано дозвіл КП «Еко-місто» Бориславської міської ради утримувати та експлуатувати територію Бориславського міського сміттєзвалища загальною площею 3,0 га, яке розташоване за адресою: м. Борислав, вулиці Братів Лисиків, 8.
Згідно з наказом Державної екологічної інспекції у Львівській області від 05.06.2020 № 216-і/п, на підставі звернення гр. ОСОБА_1 від 18.05.2020 та листа погодження Державної екологічної інспекції від 29.05.2020 № 2.3/392ПГ на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) з 09.06.2020 по 22.06.2020 проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства КП «Еко-місто» Бориславської міської ради.
За результатами проведеної перевірки складено Акт від 22.06.2020 № 382/03/559, яким встановлено порушення відповідачем вимог природоохоронного законодавства, а саме:
- викиди забруднюючих речових в атмосферне повітря стаціонарними джерелами здійснюються без дозволу (тіло полігону) – порушення ч. ч. 5, 6 ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»;
- на в`їзді на полігон побутових відходів відсутній щит з відповідною інформацією; відсутній КПП і автомобільні ваги для обліку кількості усіх видів відходів; відсутня вишка для візуального контролю відходів, що завозяться транспортними засобами – порушення пп. 2.1, 2.2, 2.6 Розділу ІІ Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 01.12.2010 № 435;
- відсутні таблички при в`їзді на полігон, які вказують напрямок маршруту по території; відсутні технологічні плани організації робіт із забруднення відходів; відсутні репери для контролю ступеня ущільнення – порушення пп. 3.1, 3.2, 3.16 Розділу ІІІ Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 01.12.2010 № 435;
- відсутня нагірна канава для запобігання витікання за межі полігону забруднених поверхневих вод; відсутні спостережні свердловини для контролю за станом підземних вод; відсутні системи захисту грунтових вид, для вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату; відсутнє спеціальне звукове та біоакустичне обладнання – порушення пп. 5.9, 5.10., 5.11, 5.12 Розділу V Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 01.12.2010 № 435;
- відсутня суцільна огорожа або грунтовий вал для забезпечення в`їзду транспортних засобів лише через КПП – порушення пп. 6.7, 6.8 Розділу VI Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 01.12.2010 № 435;
- паспорт місця видалення відходів відсутній – порушення вимог абз. 2 п. 9 Порядку ведення державного обліку та паспортизації відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.1999 № 2034, п. 19 Порядку ведення реєстру об`єктів утворення, оброблення та утилізації відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 № 1216;
- реєстрова карта об`єкту утворення, оброблення та утилізації відходів відсутні – порушення абз. 4 п. 10, п. 11 Порядку ведення реєстру об`єктів утворення, оброблення та утилізації відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.08.1998 № 1360;
- здійснюється захоронення не перероблених (необроблених) побутових відходів – порушення п. «і» ч. 1 ст. 32 Закону України «Про відходи»;
- не забезпечується захист земель від забруднення, засмічення; не вживаються заходи щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків такого впливу – порушення абз. 11, 12 ч. 1 ст. 35 Закону України «Про охорону земель»;
- виявлено забруднення земель і грунтів, зумовлене господарською та іншою діяльністю суб`єкта господарювання, понад встановлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин – порушення ч. 1 ст. 167 Земельного кодексу України.
Примірник акту перевірки отримано директором КП «Еко-місто» ОСОБА_2 без будь-яких претензій та зауважень від уповноваженої особи відповідача, що підписала акт.
З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, проведеної 10.06.-22.06.2020, державними інспекторами з охорони навколишнього середовища Львівської області Верескуном Ю.О., Стециною В.М. складено припис щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства від 22.06.2020 № 222-03, яким КП «Еко-місто» приписано до 22.12.2020:
1) провести інвентаризацію джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. На основі інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря отримати дозвіл на викиди забруднюючих речових стаціонарними джерелами в атмосферне повітря (тіло полігону, яке знаходиться на території Бориславської міської ради;
2) на в`їзді на полігон побутових відходів встановити щит з відповідною інформацією; встановити КПП і автомобільні ваги для обліку кількості усіх видів відходів; встановити вишку для візуального контролю відходів, що завозяться транспортними засобами на територію полігону ТПВ;
3) встановити таблички при в`їзді на полігон, які вказують напрямок маршруту по території; розробити технологічні плани організації робіт із захоронення відходів; встановити репери для контролю ступеня ущільнення;
4) створити нагірну канаву для запобігання витікання за межі полігону забруднених поверхневих вод; створити спостережні свердловини для контролю за станом підземних вод; створити системи захисту грунтових вид, для вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату; встановити спеціальне звукове та біоакустичне обладнання;
5) встановити суцільну огорожу грунтовий вал для забезпечення в`їзду транспортних засобів лише через КПП;
6) розробити та вести паспорт місця видалення відходів;
7) розробити та вести паспорт місця видалення відходів (паспорт МВВ);
8) не здійснювати захоронення не перероблених (необроблених) побутових відходів;
9) забезпечувати захист земель від забруднення, засмічення; не вживаються заходи щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків такого впливу.
23.06.2020 Державною екологічною інспекцію у Львівській області на підставі протоколів про адміністративне правопорушення від 22.06.2020 № 015396, № 015397 прийнято постанову № 760-03 про визнання винним директора КП «Еко-місто» ОСОБА_2 у вчиненні правопорушень, відповідальність за які передбачена ст. 32 Закону України «Про відходи», ст. 167 Земельного кодексу України, ст. ст. 10, 11, 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», Правила експлуатації полігонів ТПВ, наказ № 435 від 01.12.2010, та накладено штраф у розмірі 1020 грн.
Вказаний штраф сплачений відповідачем згідно з квитанцією від 25.06.2020 № 119.
Предметом спору у даній справі є оцінка наявності підстав для зупинення діяльність КП «Еко-Місто» у зв`язку з виявленими під час перевірки фактами порушення відповідачем норм чинного природоохоронного законодавства.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року №877-V.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно із положеннями ч. 4 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виключно законами встановлюються, зокрема, повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності.
Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду (ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності").
Згідно з ч. 1 ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, в тому числі про охорону атмосферного повітря та щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов.
Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України, правовий статус якої визначено у Положенні, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року №275.
Відповідно до п. 1 Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07 квітня 2020 року № 230, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2020 р. за №350/34633 (далі - Положення) Державна екологічна інспекція відповідної області (далі - Інспекція) є територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується.
На підставі п. 2 розділу 2 Положення Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами нерезидентами вимог природоохоронного законодавства.
Відповідно до п. 6 розділу 2 Положення Інспекція звертається до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності суб`єктів господарювання і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, впливу фізичних та біологічних факторів, лімітів скидів забруднюючих речовин.
Як передбачено положеннями ч. 6 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.
Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.
Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).
У разі відмови суб`єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.
Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).
Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
За визначенням ч. 8 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб`єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом; надавати (надсилати) суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків; застосовувати санкції до суб`єктів господарювання, їх посадових осіб та вживати інших заходів у межах та порядку, визначених законом.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» (далі - Закон №4004-XII), - санітарне та епідемічне благополуччя населення - це стан здоров`я населення та середовища життєдіяльності людини, при якому показники захворюваності перебувають на усталеному рівні для даної території, умови проживання сприятливі для населення, а параметри факторів середовища життєдіяльності знаходяться в межах, визначених санітарними нормами.
Цією ж статтею Закону визначено, що державні санітарні норми та правила, санітарно-гігієнічні та санітарно-протиепідемічні правила і норми, санітарно-епідеміологічні правила і норми, протиепідемічні правила і норми, гігієнічні та протиепідемічні правила і норми, державні санітарно-епідеміологічні нормативи, санітарні регламенти (далі - санітарні норми) - обов`язкові для виконання нормативно-правові акти центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, що встановлюють медичні вимоги безпеки щодо середовища життєдіяльності та окремих його факторів, недотримання яких створює загрозу здоров`ю і життю людини та майбутніх поколінь, а також загрозу виникнення і розповсюдження інфекційних хвороб та масових неінфекційних захворювань (отруєнь) серед населення.
Цією ж статтею Закону визначено також, що небезпечний фактор - будь-який хімічний, фізичний, біологічний чинник, речовина, матеріал або продукт, що впливає або за певних умов може негативно впливати на здоров`я людини.
Таким чином, недотримання санітарних норм порушує законні права громадян на безпеку для здоров`я і життя населення та може в подальшому завдати шкоди їх здоров`ю.
Так, за визначенням ст. 1 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» джерело викиду - об`єкт (підприємство, цех, агрегат, установка, транспортний засіб тощо), з якого надходить в атмосферне повітря забруднююча речовина або суміш таких речовин.
Згідно із положеннями ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни - суб`єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов`язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов`язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік; заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря; забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок; забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин; використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел; здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря; своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.
Виконання заходів щодо охорони атмосферного повітря не повинно призводити до забруднення грунтів, вод та інших природних об`єктів.
Відповідно до ч.ч. 1, 5, 6 ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров`я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до першої групи, суб`єкту господарювання, об`єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Відповідно до положень ст. 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» господарська чи інші види діяльності, пов`язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 29.09.2001 №1598 затверджено «Перелік найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, викиди яких в атмосферне повітря підлягають регулюванню», до числа яких віднесено найбільш поширені забруднюючі речовини: оксиди азоту, бенз(а)пірен, діоксид та інші сполуки сірки, оксид вуглецю, озон, речовини у вигляді суспендованих твердих частинок (мікрочастинки та волокна), свинець та його сполуки, формальдегід; небезпечні забруднюючі речовини: метали та їх сполуки, органічні аміни, леткі органічні сполуки, стійкі органічні сполуки, хлор, бром та їх сполуки, фтор та його сполуки, ціаніди, фреони, арсен та його сполуки.
При цьому, суд зазначає, що згідно з положеннями ст. 14 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» викиди забруднюючих речовин, для яких не встановлено відповідних нормативів екологічної безпеки, допускаються у виняткових випадках лише з дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до першої групи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, а до другої або третьої групи, - обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Так, в Акті Державної екологічної інспекції у Львівській області від 22.06.2020 № 382/03/559, складеному за результатами проведеної перевірки щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природнього середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, зафіксовано, що КП «Еко-місто» здійснюються викиди забруднюючих речових в атмосферне повітря стаціонарними джерелами без дозволу (тіло полігону), що є порушенням ч. ч. 5, 6 ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». Зауважень та заперечень суб`єктом господарювання у вказаному акті щодо цього правопорушення не висловлено.
Доводи відповідача у відзиві на позовну заяву про те, що ним здійснюються всі можливі заходи для отримання дозволу, не спростовують наявності фактичних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів підприємства, і відповідний дозвіл відповідач повинен був отримати ще до початку провадження відповідної діяльності, пов`язаної з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Під час проведення позапланового заходу перевірки відповідача, позивачем також встановлено, що КП «Еко-Місто» не розроблено паспорт місця видалення відходів, що є порушенням ст. 33 Закону України «Про відходи» та здійснюються захоронення неперероблених твердих побутових відходів на полігоні ТПВ, що є порушенням ст. 32 Закону України «Про відходи».
Так, відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» здійснення операцій у сфері поводження з відходами дозволяється лише за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами на визначених місцевими радами територіях із додержанням санітарних та екологічних норм у спосіб, що забезпечує можливість подальшого використання відходів як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров`я людей.
Згідно з визначеннями у ст. 1 Закону України «Про відходи»:
- поводження з відходами - дії, спрямовані на запобігання утворенню відходів, їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізацію, видалення, знешкодження і захоронення, включаючи контроль за цими операціями та нагляд за місцями видалення;
- операції поводження з відходами - збирання, перевезення, зберігання, сортування, оброблення (перероблення), утилізація, видалення, знешкодження і захоронення відходів;
- захоронення відходів - остаточне розміщення відходів при їх видаленні у спеціально відведених місцях чи на об`єктах таким чином, щоб довгостроковий шкідливий вплив відходів на навколишнє природне середовище та здоров`я людини не перевищував установлених нормативів.
Відповідно до п. «і» ст. 32 Закону України «Про відходи» з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров`я людини забороняється з 1 січня 2018 року захоронення неперероблених (необроблених) побутових відходів.
Згідно з ст. 33 Закону України «Про відходи» на кожне місце чи об`єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об`єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об`єктів.
Суд зауважує, що покликання відповідача на те, що на звернення КП «Еко-місто» до ТОВ «ДВ-ЕКОСВІТ» щодо підписання договору на захоронення твердих побутових відходів (лист від 08.05.2020 №73, лист від 27.05.2020 №80), ТОВ «ДВ-ЕКОСВІТ» відмовило у підписанні такого договору (лист від 05.06.2020 №75106-20), не звільняє відповідача від обов`язку дотримання норм чинного законодавства та не спростовує виявлених порушень, а скерування КП «Еко-місто» до ТОВ «Компанія центер ЛТ» листа з наданням інформації щодо розроблення паспорта на видалення відходів сміттєзвалища - не свідчить про усунення відповідного порушення.
Стосовно доводів представника відповідача щодо передчасного звернення позивача до суду з даним позовом, враховуючи строки, визначені для усунення виявлених порушень у складеному приписі (до 22.12.2020), суд зазначає наступне.
Відповідно до положень ч. 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Згідно з ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
При цьому, приписами ч. 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог.
Відповідно до ч. 6 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
З огляду на вищевикладене, суд доходить до висновку про те, що оскільки саме в акті зазначається стан дотримання суб`єктом господарювання вимог природоохоронного законодавства та перелік виявлених у ході перевірки порушень у сфері охорони природних ресурсів, та з урахування того, що саме на підставі акту орган державного нагляду за наявності підстав звертається з позовом до суду, слід дійти висновку, що днем виявлення суб`єктом владних повноважень підстав для звернення до адміністративного суду є саме день складення такого акта.
Суд зауважує, що звернення позивача до суду з таким предметом позову після спливу термінів виконання припису було б не можливим в зв`язку із порушенням строків визначених ч. 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи зазначені доводи представника позивача та обставини справи, суд приходить до висновку про помилковість доводів представника відповідача щодо передчасності звернення позивача до суду з даним позовом.
Водночас, попри те, що згідно з приписом 22.06.2020 № 222-03 строк на усунення КП «Еко-місто» виявлених під час перевірки порушень природоохоронного законодавства сплив 22.12.2020, станом на дату розгляду цієї справи, відповідачем встановлені згаданим приписом порушення не усунуті у повному обсязі.
Разом з цим, суд враховує позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 01.09.2020 у справі № 820/6496/16, від 07.12.2020 у справі № 340/1451/20, згідно з якою винесення припису та звернення до суду із позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є відмінними засобами реагування органу державного нагляду, які застосовуються окремо один від одного.
Як убачається зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів, застосування заходів реагування у вигляді зупинення діяльності підприємства є заходом, направленим на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об`єкті порушень вимог санітарного законодавства, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
Суд звертає увагу на те, що поняття «загроза життю та/або здоров`ю людини» є оціночним поняттям, який лежить у сфері захисту населення, територій, навколишнього природного середовища та майна, функція контролю (нагляду) за чим, зокрема, покладена на позивача, посадові особи якого володіють спеціальними знаннями у цій сфері.
Захід реагування у вигляді повного або часткового зупинення діяльності підприємства є виключним заходом, обрання якого є можливим у разі, якщо виявлені порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей. При обранні такого заходу реагування позивачем як суб`єктом владних повноважень, і судом, відповідно, мають враховуватися принцип співмірності обраного заходу реагування тим порушенням, які виникли та тим, які залишилися не усунутими на час розгляду справи, а також дотримання справедливого балансу між інтересами відповідача і публічними інтересами.
Разом з цим суд наголошує на тому, що застосування заходів реагування спрямовано не як санкція для відповідача, а виключно для забезпечення безпеки життя та здоров`я людей, від будь-якого ризику настання небезпечних чинників, а захід реагування має тимчасовий та превентивний характер, період дії якого залежить безпосередньо від факту усунення виявлених порушень.
Крім того, суд не наділений повноваженнями органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд і які, в свою чергу, є дискреційними, а тому не може надавати оцінку якості виконаних та усунутих порушень відповідачем на підприємстві.
Отже, в даному випадку належним доказом усунення відповідачем порушень, які встановлені позивачем, є акт обстеження (складений повторно), в якому має бути зазначено про відсутність порушень та норм чинного законодавства.
Враховуючи зазначені вище порушення та їх не усунення, господарська діяльність здійснюється відповідачем всупереч вимогам ст. 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", ст. 167 Земельного кодексу України, ст. 32 Закону України "Про відходи", що у підсумку дає підстави вважати, що позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Львівській області є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
При цьому, суд не вбачає підстав для звернення цього рішення до негайного виконання, про що просить позивач, з огляду на таке.
Відповідно до ст. 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про: 1) присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць; 2) присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць; 3) поновлення на посаді у відносинах публічної служби; 4) припинення повноважень посадової особи у разі порушення нею вимог щодо несумісності; 5) уточнення списку виборців; 6) усунення перешкод та заборону втручання у здійснення свободи мирних зібрань; 7) накладення арешту на активи, що пов`язані з фінансуванням тероризму та стосуються фінансових операцій, зупинених відповідно до рішення, прийнятого на підставі резолюцій Ради Безпеки ООН, зняття арешту з таких активів та надання доступу до них.
Негайно також виконуються рішення суду, прийняті в адміністративних справах, визначених п.п. 1, 5 ч. 1 ст. 263, п. .п 1-4 ч. 1 ст. 283 цього Кодексу.
Отже, рішення суду про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) не підлягає негайному виконанню.
Відповідно до приписів ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Оскільки позивач не надав доказів понесення таких судових витрат, суд не має підстав вирішувати питання про їх розподіл.
Керуючись ст. ст. 2, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, п. 3 розділу VI «Прикінцеві положення», пп. 15.5 п. 15 розділу VII “Перехідні положення” КАС України, суд
в и р і ш и в :
позов Державної екологічної інспекції у Львівській області до Комунального підприємства «Еко-Місто» Бориславської міської ради про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду – задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення діяльності Комунального підприємства «Еко-Місто» Бориславської міської ради в частині бездозвільного здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел, в частині захоронення не відсортованих твердих побутових відходів на полігоні ТПВ та в частині бездозвільного здійснення операцій у сфері поводження з відходами до повного усунення порушень.
Судові витрати зі сплати судового збору покласти на позивача.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з урахування п. 3 розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. При цьому, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається до або через суд першої інстанції, який ухвалив рішення.
Позивач – Державна екологічна інспекція у Львівській області (79026, м. Львів, вул. Стрийська, 98; код ЄДРПОУ 38057086).
Відповідач – Комунальне підприємство «Еко-Місто» Бориславської міської ради (82300, Львівська обл., м. Борислав, вул. В.Івасюка, буд. 9; код ЄДРПОУ 32731027).
Суддя Сидор Н.Т.