Рішення № 94260229, 14.01.2021, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2021
Номер справи
260/3656/20
Номер документу
94260229
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

14 січня 2021 року м. Ужгород№ 260/3656/20 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді – Гебеш С.А.

при секретарі судового засідання – Кустрьо В.М.

за участю сторін:

позивач - не з`явився;

представника відповідача – Фурт С.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов`язати вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в якому просить суд:

1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській здійснити перерахунок пенсії з урахуванням 100% підвищення починаючи з 01 січня 2018 року;

3. провести перерахунок пенсії починаючи з 01 квітня 2019 року, відповідно до нової довідки виготовленої Адміністрацією ДПСУ згідно рішення Верховного Суду яка була направлена до ГУПФ в Закарпатській області.

4. після набрання рішення законної сили виплатити заборгованість невідкладно одним платежем так як Постанову КМУ № 649 скасовано на підставі рішення окружного адміністративного суду міста Києва від 12 листопада 2019 року та постанови шостого апеляційного адміністративного суд від 22 липня 2020 року у справі № 640/5248/19.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтувала тим, що ним до Головного управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області було направлено лист з вимогами перерахунку пенсії з урахуванням всіх змін що відбулися в пенсійному законодавстві України стосовно перерахунку пенсії по новому починаючи з 01 січня 2018 року в розмірі підвищення 100%. На що отримав відмову пенсійного органу. Разом з тим, вказує на те, що згідно його заяви Адміністрація ДПС України після набрання законної сили рішенням ВСУ від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 1060/8324/19 щодо проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії, виготовлена нова довідка та направлена до пенсійного фонду для проведення перерахунку пенсії. Однак, перерахунок не був проведений, а вказана довідка без виконання листом від 07 жовтня 2020 року № 0700-0319-5/35710 повернута до Адміністрації ДПС України. Вважає вказані дії Головного управління Пенсійного Фонду України неправомірними та просить суд зобов`язати перерахувати пенсію.

01 грудня 2020 року, відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву. В обґрунтування якого вказано, 02 жовтня 2020 року на адресу Головного управління Пенсійного Фонду україни надійшла довідка № 11/2164 від 24 вересня 2020 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , видана Адміністрацією Державної прикордонної служби України. В останній, зокрема, були перераховані основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення позивача (надбавки, доплати, підвищення) та премія станом на 05 березня 2019 року у відповідності до вимог постанови КМУ № 704 за посадою, аналогічною останній штатній, котруу обіймав ОСОБА_1 . Згадану вище довідку складено на підставі рішення Верховного суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 з метою здійснення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії позивача. У той же час, ч. 4 ст. 63 Закону № 2262, так і п. 1 Порядку №45 передбачено, що такий проводиться після прийняття Урядом рішення про умови та порядок його здійснення. Разом з тим, після визнання протиправними та нечинними п. 1-2 Постанови № 103 інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій ц відповідності до ст. 63 Закону КМУ не приймалося, а тому підстави для здійснення останнього станом на сьогодні відсутні, у зв`язку з чим довідку № 11/22164 було повернуто уповноваженому органу без виконання. Щодо вимоги позивача про виплату заборгованості одним платежем , то відповідач вказує на те, що така є передчасною, а захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Позивач, будучи належним чином повідомлена про день, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з`явилася, однак 29 грудня 2020 року подав до суду заяву, із змісту якої вбачається, що просить розгляд справи проводити за його відсутності.

Представник відповідача в судовому засіданні, проти задоволення позову заперечила та просила суд відмовити в задоволенні позову, з мотивів викладених у письмових запереченнях.

Заслухавши думку представника відповідача, розглянувши подані сторонами документи, матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 (далі - Позивач) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". З 01 січня 2018 позивачу, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" проведено перерахунок пенсії.

У зв`язку із набранням 05 березня 2019 року законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними і нечинними норми постанови КМ України від 21.02.2018 №103 та зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, якими для обрахунку розміру пенсій не враховано щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, позивач 07 жовтня 2020 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату заборгованості, яка виникла за період з 01 січня 2018 року (підвищення 100%).

19 жовтня 2020 року Головне Управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області листом № 2226-2503/С-02/8-0700/20 відмовило у перерахунку пенсії, мотивуючи це тим, що підстав здійснення перерахунку немає, зазначило, що алгоритм дій, які повинні вчинити уповноважений орган та органи Пенсійного Фонду України у зв`язку із втратою чинності п. 1,2 Постанови № 103 та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не змінився. Також вказали на те, що пенсія виплачується у відповідності до Закону, Постанов КМУ № 103, 704 та 1088 та у спосіб передбачений Конституцією України та Законами України.

Разом з тим, судом встановлено, що Адміністрацією Державної прикордонної Служби України 24 вересня 2020 рок видано позивачу довідку № 11/2164 про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, за посадою, яка є відповідною його останній штатній посаді. Вказана довідка була надіслана до Головного управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області, Однак повернута без виконання листом від 07 жовтня 2020 року.

Вважаючи дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до наданої довідки та у 100% розмірі суми підвищення пенсії незаконними, протиправними та такими, що порушують право на отримання пенсії у розмірі, передбаченому Законом, та суттєво погіршують його фінансове становище, позивач звернувся із цим позовом до суду.

При вирішенні спору по суті суд керувався наступним.

Стаття 46 Конституції України закріплює право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до п. 6 ч.1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Так, пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 2, 3 Порядку № 45 визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

В свою чергу, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб від 21.02.2018 за № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон) до 1 березня 2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 за № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Із аналізу наведених вище положень слідує, що набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні ч. 2 ст. 51 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону. Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 Постанови № 103 позивач набув право на підвищення пенсії.

В той же час, слід враховувати, що зміни, внесені постановою №103, зокрема, до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак, з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Таким чином, саме з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

При цьому, алгоритм дій, які повинні вчинити, зокрема, Управління Служби безпеки у Львівській області та відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

Як встановлено судом Адміністрація Державної прикордонної служби України направляло відповідачу нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 та позивач, отримавши нову довідку про розмір його грошового забезпечення самостійно звернувся до відповідача із відповідною заявою про перерахунок його пенсії з урахуванням грошового забезпечення, визначеного у відповідній довідці.

Разом із тим, відповідачем було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивача із урахуванням нової довідки про розмір його грошового забезпечення, посилаючись на те, що після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, яким було визначено протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови КМ України №103 від 21.02.2018, інших нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії Урядом не приймалось.

Натомість, суд звертає увагу на те, що позивач має право на перерахунок пенсії, а передумовою для його проведення є оформлення Адміністрацією Державної прикордонної Служби України довідки від 24 вересня 2020 року № 11/2164.

При цьому, посилання відповідача на те, що у нього відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії за новою довідкою, оскільки такий вже було проведено з 01.01.2018, суд вважає помилковими, оскільки при вказаному перерахунку не було враховано всіх складових грошового забезпечення позивача, встановлених постановою КМ України №704.

Крім того, суд враховує, що вирішуючи спір у справі № 160/8324/19 по суті, Велика Палата Верховного Суду констатувала, що з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.

Необґрунтованими вважає суд і посилання відповідача на те, що довідка від 24 вересня 2020 року № 11/2164, видана на звернення позивачу Адміністрацією Прикордонної Служби України, а не відповідно до Порядку 45, оскільки вказані обставини не впливають ні на зміст такої довідки, ні на обов`язок відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з врахуванням такої довідки. Поряд з цим слід зазначити, що у примітці до вказаної довідки зазначено, що така складена на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 щодо здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії.

Підсумовуючи наведене вище, та враховуючи, що відмова у проведенні перерахунку та виплати пенсії є формою активної поведінки суб`єкта владних повноважень, суд дійшов висновку про необхідність визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області щодо відмови в перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки Адміністрації державної Прикордонної Служби України від 24 вересня 2020 року № 11/2164 та задоволення позовних вимог у цій частині.

Що ж до іншої позовної вимоги про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії із урахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення з 01.04.2019, то суд зазначає наступне.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст. 1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції з прав людини, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

В даному випадку, враховуючи протиправні дії відповідача щодо відмови у здійсненні позивачу перерахунку його пенсії, належним способом захисту для відновлення порушених прав та інтересів позивача, на переконання суду, буде зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 24 вересня 2020 року № 11/2164, виданої Адміністрацією Державної прикордонної Служби України, з врахуванням виплачених сум.

При цьому, визначаючись щодо строку, з якого позивачу слід здійснити перерахунок пенсії, суд враховує, що строки перерахунку призначених пенсій визначені ст. 51 Закону №2262-ХІІ. Зокрема, частиною 2 вказаної статті визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії позивачу повинен бути проведений з 01.04.2019, тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії (в даному випадку, набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18).

Обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню вважає суд і вимоги позивача щодо визнання противоправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області щодо відмови у здійснення перерахунку та виплаті з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Так, як зазначалося судом у даному рішенні, 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", пунктом 2 цієї якої передбачено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними, зокрема, пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Відповідно до ч.2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Відповідно до ч.1 ст. 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Таким чином, в силу приписів ч. 2 ст.265 КАС України пункти 1, 2 Постанови № 103 втратили чинність з 05.03.2019.

При цьому, суд відповідно до норм до ч. 3 ст.291 КАС України при ухваленні рішення у даній справі враховує викладений у рішенні у зразковій справі №160/3586/19 правовий висновок Верховного Суду, відповідно до якого "у зв`язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано".

Отже, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

З наявного в матеріалах справи відзиву на позовну заяву слідує, що з 05.03.2019 року відповідач здійснював виплату пенсії позивачу в розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, що є протиправним з огляду на наведені вище норми.

Водночас, суд враховує, що Кабінетом Міністрів України 14.08.2019 прийнято постанову № 804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", яка набрала чинності 04.09.2019.

Зазначеною постановою встановлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.

Отже, після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, у відповідача, починаючи з 05.03.2019 року виник обов`язок здійснювати виплату позивачу пенсії щомісячно з урахуванням 100% суми підвищення.

Проте, оскільки з 04.09.2019 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України № 804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" від 14.08.2019, якою встановлено здійснення виплати пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, така постанова підлягає обов`язковому застосуванню відповідачем у справі.

Таким чином, враховуючи вищенаведений правовий висновок Верховного Суду, викладений у рішенні від 06.08.2019 у зразковій справі № 160/3586/19, встановлені фактичні обставини справи, а також беручи до уваги постанову Кабінету Міністрів України № 804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яка набрала чинності 04.09.2019, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 саме за період з 05.03.2019 по 03.09.2019, а тому позовна вимога в цій частині підлягає задоволенню.

Зважаючи на висновок суду про протиправність дій відповідача в частині зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 за період з 05.03.2019 року по 03.09.2019 року, позовну вимогу про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області провести перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 05 березня 2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, та виплатити перераховану суму підвищення пенсії з 05 березня 2019 року з урахуванням виплачених сум, однією сумою належить задовольнити частково у спосіб: зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05.03.2019 року по 03.09.2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

При цьому, необґрунтованою вважає суд вимогу позивача виплатити перераховану пенсії однією сумою. Адже ст. 55 Закону України № 2262-ХІІ, на яку покликається позивач, передбачає виплату недоплаченої пенсії однією сумою лише в тому разі, якщо пенсія належала пенсіонеру, однак не була отримана ним вчасно з власної вини.

Між тим, ця норма не містить приписів, які б визначали спосіб дій органу Пенсійного фонду щодо виплати суми пенсії, що утворилася з вини органу Пенсійного фонду, зокрема, внаслідок перерахунку за рішенням суду.

Отже, спосіб виконання дій, які має вчинити суб`єкт владних повноважень за рішенням суду, нормативно не визначений у спірних правовідносинах.

Враховуючи викладене, належним виконанням судового рішення про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу буде вважатися як перерахування присудженої суми одним платежем, так і кількома платежами, а повним виконанням рішення суду буде сплата відповідачем всієї недоплаченої різниці.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову.

На підставі наведеного та керуючись статтями 9, 14, 90, 139, 242-246, 256, 371, 382 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ - 20453063) щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) з 1 квітня 2019 року на підставі нової довідки Адміністрації Державної прикордонної служби від 24 вересня 2020 року № 11/2164, із включенням до складу (розміру) грошового забезпечення станом на 05.03.2019, з якого призначається пенсія, додаткових видів грошового забезпечення.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ - 20453063) здійснити перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) з 1 квітня 2019 року на підставі нової довідки Адміністрації Державної прикордонної служби від 24 вересня 2020 року № 11/2164 станом на 05.03.2019 та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум, починаючи з 1 квітня 2019.

4. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ - 20453063) щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) з 05 березня 2019 по 03 вересня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018.

5. Зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ - 20453063) провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) з 05 березня 2019 по 03 вересня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

6. В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 19 січня 2021 року.

СуддяС.А. Гебеш