Рішення № 94260077, 20.01.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2021
Номер справи
240/18568/20
Номер документу
94260077
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ВІЙСЬКОВА ЧАСТИНА А 0409
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2021 року м. Житомир справа № 240/18568/20

категорія 106030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Панкеєвої В.А.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини А 0409 про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії військової частини А0409 щодо встановлення при нарахуванні та виплаті індексації його грошового забезпечення з грудня 2015 року по жовтень 2017 місяцем обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базовий місяць) - березень 2014 року;

- зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити йому індексацію грошового забезпечення з грудня 2015 року по жовтень 2017 року включно, застосувавши при нарахуванні та виплаті індексації місяцем обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації його грошового забезпечення (базовий місяць) - січень 2008 року, з урахуванням виплаченої індексації грошового забезпечення.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачу на виконання рішення суду військовою частиною А0409 було виплачено індексацію грошового забезпечення, що підтверджується випискою по картковому рахунку. Позивач вважає, що військова частина А0409, встановлюючи йому при виплаті індексації грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по жовтень 2017 року, місяцем обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації (базовий місяць) - березень 2014 року, вчинила протиправні дії. Стверджує, що місяць обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації його грошового забезпечення (базовий місяць) за період з грудня 2015 року по жовтень 2017 року є січень 2008 року. На підставі викладеного позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою суду від 29.10.2020 відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення учасників справи.

23.11.2020 до відділу документального забезпечення суду надійшов відзив на позовну заяву. По змісту якого, відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог повністю.

Зважаючи на незначну складність справи, суд вважає за необхідне розглянути її в порядку п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

У відповідності до частини 4 статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з частиною 5 статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України на посаді начальника радіостанції радіостанції групи інженерного забезпечення.

Наказом командира 30 окремої механізованої бригади від 05.10.2017 №191-рс позивача звільнено у запас, та наказом командира військової частини А0409 від 06.10.2017 №90 виключено зі списків особової частини (а.с.15-16).

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2018 року у справі №0640/4560/18, яке залишено без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 14.05.2019, позовну заяву ОСОБА_1 задоволено, визнано протиправною бездіяльність військової частини А0409 щодо не нарахування індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 06.10.2017 та зобов`язано військову частину А0409 нарахувати та виплатити йому індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 06.10.2017.

На виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду військова частина А0409 позивачу виплатила індексацію грошового забезпечення, що підтверджується випискою по картковому рахунку, яка містить інформацію про безготівкове зарахування на рахунок коштів в сумі 28455,74 грн (а.с.25).

Позивач звертався до відповідача із запитом на отримання публічної інформації, в якому просив надати інформації:

- у вигляді довідки щодо виплаченої індексації грошового забезпечення помісячно з інформацією щодо застосування місяця (місяців) обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації його грошового забезпечення (базовий місяць) на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі № 0640/4560/18 за період з 01.01.2016 по 06.10.2017;

- щодо виплаченої або не виплаченої йому індексації грошового забезпечення з інформацією щодо застосування місяця обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації його грошового забезпечення (базовий місяць) за грудень 2015 року (а.с.26).

Листом від 01.10.2010 №5945 відповідач повідомив, що індексація за період з 01.01.2016 по 06.10.2017 позивачу не нараховувалась і не виплачувалась. Індексація за грудень 2015 року виплачена по базовому місяцю березень 2014 року - 961,84 грн (а.с.27).

Відповідно до довідки ТВО командира військової частини А0409 при врахуванні позивачу індексації грошового забезпечення за період з січня 2016 року по жовтень 2017 року було застосовано місяць обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації (базовий місяць), - березень 2014 року (а.с.42).

Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо виплати йому індексації грошового забезпечення у сумі меншій, ніж передбачено.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно з вимог ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до вимог ч.1 ст.5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно з вимогами ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Преамбулою Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 №1282-XII (далі - Закон №1282-XII) встановлено, що цей Закон визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Відповідно до ст.1 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 Закону №1282-XII визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Положеннями статті 4 Закону №1282-XII визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Статтею 6 Закону №1282-XII визначено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 3 частини 1статті 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.2000 №2017-III визначено, що Законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, що, згідно зі ст.19 цього Закону, є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п. 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 06 лютого 2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Згідно з п.4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення).

Відповідно до п.5 Порядку №1078 (проведення індексації грошових доходів населення) (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

Враховуючи вищенаведене вбачається, що підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення, зокрема, посадових окладів особи. Зміна розміру доплат, надбавок та премій не випливає на встановлення базового місяця індексації для початку обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації.

Тобто, за умови підвищення посадового окладу в січні 2008 року останній виступає базовим, а з лютого здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Крім того, на момент виникнення оскаржуваних правовідносин визначення розміру посадових окладів військовослужбовців здійснювалося відповідно до постанови Кабміну України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 №1294, якою затверджено нові схеми посадових окладів військовослужбовців.

Відповідно до п.13 постанови №1294 вона набрала чинності з 01 січня 2008 року.

Вищевказана постанова діяла до дати набрання чинності постанови Кабміну України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704, якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, а саме 01 березня 2018 року.

Аналіз наведених норм чинного законодавства дозволяє суду зробити висновок про незмінність розмірів посадових окладів військовослужбовців в період з 01.01.2008 по 01.03.2018.

Аналогічні висновки викладені у постанові Сьомого апеляційного адміністративного суду від 02 червня 2020 року у справі №120/310/20-а.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо визначення протиправними дії військової частини А0409 щодо встановлення позивачу при нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення з грудня 2015 року по жовтень 2017 місяцем обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базовий місяць) - березень 2014 року та зобов`язання нарахувати та виплатити індексацію застосувавши при її нарахуванні та виплаті місяцем обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації його грошового забезпечення (базовий місяць) - січень 2008 року слід задовольнити.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

З огляду на наведене, відповідачем не доведено, а позивачем спростовано правомірний характер дій щодо встановлення базового місяця для нарахування та виплати індексації, у зв`язку з чим позовні вимоги слід задовольнити.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії військової частини А0409 (вул.Леваневського,2, м.Новоград-Волинський, Житомирська обл., 11703, ЄДРПОУ 07962707) щодо встановлення при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , інд. код НОМЕР_1 ) індексації грошового забезпечення з грудня 2015 року по жовтень 2017 року, місяцем обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базовий місяць) - березень 2014 року.

Зобов`язати військову частину А0409 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення з грудня 2015 року по жовтень 2017 року, застосувавши при нарахуванні та виплаті індексації місяця обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базовий місяць) - січень 2008 року, з урахуванням виплаченої індексації грошового забезпечення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Панкеєва